zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Croatia jedino dobra u primanju subvencija

Croatia Airlines dobiva ogroman novac za PSO, čak 13,5 milijuna EUR godišnje (54 milijuna EUR u četiri godine). Uz to kompanija dobiva novac Turističke zajednice Zagreba, pa novac ZL Split za reklamu, pa novac za subvencije letova iz Osijeka i Rijeke, pa za zimske letove iz Dubrovnika, Pule i Zadra, pa novac za subvenciju letova za Mostar. Vrlo vjerojatno Croatia dobiva još neki lokalni novac turističkih zajednica i udruženog oglašavanja. Uz to kompanija je dobila više desetaka milijuna EUR u zadnjih 4 godine za premošćivanje, dokapitalizaciju i pomoć za Covid-19. Kompanija je prije 12 godina dobila ogroman novac za restrukturaciju.

Iz ovoga je za zaključiti da glavni posao Craotie nije razvoj linija, širenje mreže, vraćanje tržišnog udjela, postavljanje kvalitetnog sustava valova, povećanje flote, nego ubiranje novaca od država i razno-raznih drugih institucija. Ovaj portal nije nužno protiv tezgarenja po malim regionalnim aerodromima, no da kompanija ubire ogroman novac po svim osnovama ubire. I da pritom daje male i nikakve rezultate to je činjenica.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Croatia Airlines

74 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

OU, HŽ i Jadrolinija su bankomati vladajućih, zato je linijski prijevoz putnika i izuzet iz sustava fiskalizacije, kako bi bilo jednostavnije upravljati tokovima novca.

Bilo bi zanimljivo napraviti jednu usporednu financijsku analizu HŽa i OU. Tko guta više novca, bila bi to bliska trka.
S tim da HŽ osim voznog parka mora održavati i ogromnu mrežu pruga pa još razumijem kud odlaze pare, ali OU ..

HŽPP nije isto što i HŽ Infrastruktura. HŽ koji se bavi putničkim prijevozom ne treba ni centa dati za održavanje pruga.

Croatia je zapravo nevjerojatno dobra kompanija naprema HŽPPu i Infrastrukturi.

Podaci za 2022.
Ukupno potpore u prometu: 205mil.€
Željeznice 70mil.€
Pomorski promet 86mil.€, najveći dio Jadrolinija, sigurno preko 80 %
Zračni promet 16 mil.€, od toga cca 14 mil.za OU
Cestovni promet 35 mil.€

To su direktne potpore. Tu nema ni PSOa ni dokapitalizacije ni “covid pomoći” ni svega onog nabrojanog gore.
Vjerujem da sa svim parama koje država daje Croatiji su opasno blizu parama koje odu na željeznice.

Sta je skrwcenica Pso?

Zar je realno da su povrtane karte na njihovim Pso letovima u hrvatskoj skuplje,nego npr njihova nova medunarodna linija iz splita za skolje?

Skoplje

Pa valja misli Skoplje pobogu! Sta se pravite da ne razumijete?

Vi kazete da je normalno da oni imaju vise cijene karata na Pso letovima,za koje vecina vas kaze da nemaju nikakve dobiti na njima,iako su cijena karata previsoke,dok u slucaju redovne medunarodne linije cijena karata dosta niza,i na njoj je sa istim lf imati dobit?
Ili je sasvim normalno da otvaraju linije tek tako ,i ruse cijenu na minimum,da bi se linija uhodala,
A s druge strane ne otvaraju linije koje od njih traze turoperateri, te na kojima ne bi stvarali niti centa gubitka,vec bi imali dobit i bolji lf…

Da li ste sigurni u to sta pricate,i da li imate dokaza da croatia bilo koju od Pso linija, pr ikazuje ikada pozitivnu,pa makar i mjesec dana? Ili su cijelo vrijeme pso linije na gubitcima….
Osobno nikada nisam cuo da je croatia uzela manje novaca od planiranog za pso,
Vec svakom novom rundom pso sve vise novaca

I gdje su ti papiri objavljeni,kako to onda oni nisu dobili manje pomoci od planirane?

Ja osobno sam iz poreza u državni proračun RH već toliko uplatio da do kraja života bi trebao imati pravo besplatno letjeti na svim rutama CA. No, kako to u stvarnosti funkcionira još ću godinama plaćati to propalu kompaniju. Ovo je desetljeće obnove pruga i vlakova, pa će se konačno moći HŽ-om putovati vrlo jeftino s brzinama do 160 km/h. I sada dolaze potpuno novi A220 s problematičnim motorima, pa čak nam je to i unaprijed garantirano….. Dakle, hitno predati CA u LH grupu i da više ne bacamo milijune za propale kompanije samo zato što smo turistička zemlja….. A sad druga krajnost….. koliko se treba prodati karata da bi Bajić i Mateša dobili svoje DEBELO NEZASLUŽENE PLAĆE…. sad tek vidim da se borim protiv vjetrenjača…..

Kojeg vraga potipisujete? Da je HŽ bolja firma? Umirem od smijeha.

OU prodati? Odlična šala Alene.

Ne. Država ne treba prodati OU jer to ujedno nema smisla.

Jedno je napraviti poboljšanje, a drugo je prodati kompaniju.

Ne bih se složio, OU se ne mora, i ne smije prodavati ako imamo išta mozga. Potrebno je dovesti stručnjake u tu kompaniju, a ne sve prodavati, pa najbolje sve prodati oa nas baš briga, e je Vam logika za ovo FANTASTIČNA!! Vi mislite da bi LH kupila OU, dajte ne lupajte gluposti molim Vas.

Ako je država u stanju prodati, onda je i u stanju restrukturirati.

Onda očito nije u stanju ni prodati.

Da Alene, no ne možete prodati megagubitaša nikako, ali nikako. Lufthansa grupa to tek neće kupiti jer sudeći po upravi, koliko god zvučalo tragikomično, Croatia bi cijelu LH grupu odvela u propast. Da se hoće država zauzeti za CA bilo bi fantastično, jer ovi u upravi očito nemaju blage… -i što ih se više dokapitalizira, rade veće greške. Pobogu pa desetogodišnjak bi napravio manje grešaka za razliku od ovih genijalaca u Buzinu… Dokle god vlada nastavi s “ubrizgavanjem” novaca u tu “bačvu” bez dna, pomoći nema. Ista stvar s HŽom.

Ovakavi komentari tipa “ja sam uplatio u državni proračun” ili “moj novac ide za OU” su notorna glupost. Da, svi plaćamo porez i da taj novac odlazi raznim smjerovima (zdravstvo, promet, školstvo, mirovinsko, itd.) Sve su to neke grane od državnog interesa koje plaća svaki porezni obveznik pa tako i radnik OU, HŽ-a, ili bilo koje firme. Plaćate i mirovinsko pa penziju nećete imati a plaćate i zdravstveno osiguranje pa su liste čekanja u bolnicama ogromne. Stoga Vas molim da poštedite sve ljude s komentarima kako zaslužujete besplatan prijevoz jer uplaćujete novac OU.

Ma neka propadne ta OU. Netreba nitkome linije iz Zagreba za Zadar, Pulu, Split ili Dubrovnik. To dobro odradjuje Flixbus.

Ako ne bude OU to ne znaci da nece bit tih linija, ili nekih od tih linija

Ako ste voljni putovati 12 sati, samo naprijed 😅

najgora kompanije bila,je i biti ce,čisti lopovluk ali svemu dodje kraj gulikoze nesposobne

Najgora kompanije bila,je i biti ce,čisti lopovluk,ali svemu dodje kraj!

CTN je uhljebnicka firma za podobne. Dok postoji nece biti u plusu niti doprinosit gospodarstvu. Neopravdano su na listi strateskih firmi jer danas ima vise operatora koji s vecim brojem letova od ctn povezuju nasu drzavu s europom.

Ovo isto ste mogli napisat za ASL ali bi onda ovde poceo rat.

Osim što je ASL već u plusu i ide u dijametralno suprotnom smeru razvoja u odnosu na Croatiu.

Koliko novca dobijaju godisnje kad se sve sabere?

Izvinjavam se (ispricavam se) ako me neko pogresno razume ili shvati. OU ima osnovu da bude gigant u ovom delu Evrope. Sa toliko turista leti na obali mogli bi da budu mega profiteri a ne mega gubitasi. Vec godinama pratimo teme na ovom portalu upravo o toj problematici i mogu da razumem samu upravu OU ali nikako ne mogu da razumem politicare koji imaju glavnu rec tu. Sve vise pocinjem da sumnjam da nije uprava OU kriva vec neko “visi” “zarad visih ciljeva”. Prosto mi je nemoguce da su toliko nesposobni.

OU ima osnovu da bude gigant u ovom delu Evrope. Sa toliko turista leti na obali mogli bi da budu mega profiteri a ne mega gubitasi.

————————————————————————————————————————————–
That ship has sailed long ago…..

Godinama su stagnirali, ustvari kad bi barem i stagnirali bio je uspjeh gledano iz sadašnje prespektive, gubili su tržišni udio i spali su na to što su spali…. Kako da se Croatia više izbori sa Ryanom u Zadru, Dubrovniku, kako da se izbori sa masom low costera i leisure carriera u Splitu??? Pa lipo da sad dođu vunderkindi na čelo kompanije ja ne vidim kako bi se nešto promijenilo u korist kompanije po pitanju toga da postanu gigant….nakon godina nereagiranja nečinjenja, i devize ”još je rano”
Tri glavna aerodroma na obali su se odlično razvili i razvijaju se uglavnom bez Croatie ili uz nezinu nedovoljnu prisutnost. Croatiji ostaje Pula i Rijeka….sretno s tim aerodromima….

Litre i litre mlijeka su se prosule kolokvijalno rečeno, i masu prilika je propušteno…

Daljnji razvoj kompanije determiniran je promjenom flote i nabavkom 15 potpuno novih aviona.

E sad treba vidjeti što će kompanija raditi s tim avionima u budućnosti. Te avione će trebati negdje zaposliti i ljeti i zimi da se avioni otplaćuju i da donose profit.
Za promjenu uprave i dolazak sposobnijih ljudi nikad nije kasno, ali propuštene prilike su upravo to…propuštene…aorist…

CA i HŽ su najveće praonice novca poreznih obveznika u našoj domovini, koji nakon pranja završava na računima većinom isluženih političara i njihovih mecena. Visoke cijene prijevoza su samo dimna zavjesa za već navedeno.

Apsolutno točno, ja sam HŽ-ovac zaljubljen avijaciju, pa mi je ovaj sustav poznat iznutra, a o avijaciji čitam na ovom portalu.
Definitvno upravljačke strukture ovih tvrtki provode čistu destrukciju, i za to su dobro plaćeni. I neka, hrvatski narod si ih ponovo birao…

Ma da li je to moguće u EU da se dešava?

Sto drugo i ocekivati kad ih, kao i druge drzavne kompanije, vodi ekipa koja ni ne zna za drugo osim zivjeti na tudjim novcima.

ресорни министар бутковић је наводно способан иако сам за себе каже да није међу најпаметнијима

…a kolike su plaće rukovodnog kadra ?

Sve bi to bilo ok da su cijene niske i da puno lete iz svih gradova Hrvatske

To bi već bila druga razina kretenizma. Zagreb, Split i Dubrovnik jedini trebaju imati OU letove za inozemstvo, a ostali isključivo domaće OU letove.

E to je tek kretenizam….neke lete iz zagreba i splita polupraznima avionima nigdje veze,
Jer ipak lete iz splita i zagreba…
Sve gubitki i sve negativno se zaboravlja kad se leti iz zagreba i splita,
Medutima ako se leti sa drugih manjih zracnih luka za kije dobivaju subvencije i nisu ne gubitku,e to je onda problem…
Sto bi oni npr letjeli neku liniju iz rijeke i na njoj stvarali dobit,kada mogu letjeti 10 linija iz splita i na njima stvarati gubitak veci dio godine…

Ako je avion poluprazan u Zagrebu, onda će biti potpuno prazan u Rijeci.

Ajmo se mi ponajprije usredotočiti na međunarodne veze iz Zagreba, a Zagreb povezati s lokalnim zračnim lukama. To je jedino kako bi CA za sada trebala poslovati ako misli opstati, jer protiv konkurencije se takva kompanije može boriti samo na jednoj zračnoj luci u isto vrijeme.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!