Wizz Air povećava letove na liniji Banja Luka-Malmo uvođenjem treće leta srijedom od 13.4. (na postojeće ponedjeljak i petka). Kompanija povećava i liniju Beograd-Dortmund sa 5 na 6 tjedno od 22.4. uvođenjem leta petkom, dočim će letjeti svaki dan osim ponedjeljka.
Kompanija pokreće i 11. liniju iz Splita. Od 13.6. kreće sa letovima na liniji Vilnijus-Split. Linija će se operirati dva puta tjedno, ponedjeljkom i petkom, do 23.9.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air
Hoceli se uvesti linija za Norvesku Mozda Oslo ili neki drugi grad .pozdrav
Iz kojeg grada? Banja Luke, Beograda ili Splita?
Vjerojatno gospođa misli na Banja Luku, s obzirom na to da iz ostalih gradova postoje letovi za Oslo. Između ostalog, i mene zanima.
Vjerojatno.
Zasto ne uvedu liniju Banja luka bilund danska zasto se ta destinacija izbjegava.a puno ima ljudi iz BiH koji zive tamo i putuju za Tuzlu.A zive U Banja luci Prijedor i mnoga okolna mjesta.koliko bi bilo bolje i lakse za te ljude.
Očito ih nema dovoljno da se ta linija uvede. Da ih ima dovoljno linija bi se uvela.
Skoro su uveli BEG, SJJ i SKP za Billund. Znači pokrili su sve baze i verovatno će u skorijoj budućnosti uvoditi i ostale aerodrome, ima putnika za tamo.
Ok
Jako glupo Vilnius Split. Pa tko ce tu letjeti, istinski puno previse preglupo!
Da su uveli Vilnius Zagreb cvjetale bi im ruze!
Baš ste napisali nonsens. Vilinijus-Zagreb nema baš nikakvog smisla, Vilnijus-Split za razliku od toga i te kako ima smisla.
Ne razumijem zasto svi radje odabiru jadranske aerodrome naspram pre super perspektivnog zagreba?
Eto i croatija je uvela cudo letova u spu.
Kako to objasnjavate?
Zagreb će ove godine imati najviše putnika od svih aerodroma na Jadranu. Dakle, ipak se više koristi Zagreb.
Logično je da leisure putnik koristi P2P direktne letoe. To je trend u Europi već 20 godina. Zato i ima sve više linija prema turističkim destinacijama. I ne samo u Hrvatskoj nego svigdje u svijetu. Pobogu, zar te odnove treba objašnjavati?
No, zato Zagreb ima daleko više putnika nego jadrnski aerodromi 8 mjeseci u godini.
Turisti će letjeti jer je područje Splita daleko turistički atraktivnije nego područje Zagreba.
Što se najbolje vidjelo od X. do IV. mjeseca.
JU je uvela dodatne letove za Oslo za 09., 19. i 24.04.
Od 23.06. JU ce leteti za Oslo 4x nedeljno.
Thanks.
Ne znam kako je eksluziva…Jedan drugi portal je u ponedeljak objavio da se uvodi Vilnijus-Split.
Ne znam o kojem poratlu govorite, ali ja to stvarno nigdje pročitao nisam.
Pa evo
XXXX
Ne, u toj vijesti se govori da Wizz air proučava nekih desetak mogućih linija, nigdje se ne navodi da pokreće Vilnijus-Split.
Vueling uvodi Orly-Split
Da, znamo. Ipak hvala na obavijesti.
Svaka čast! Pomislio sam u naslovu da je Wizz uveo sezonske letove BNX-SPU i BEG-SPU, ali kada smo već kod toga, bi li sezonski letovi BNX-SPU s WizzAirom bili profitabilni da lete 2 puta sedmično?
Od Banja Luke do Splita se moze doci za otprilike cetri sata, mozda malo jace. I put je poprilicno dobar, tako da ne predstavlja neki problem. Za razliku npr. do Crne Gore se ide preko Popova polja i Hercegovine i put je jako loš i naporno je voziti 8-9 sati do mora. Mislim da bi npr. linija Tuzla – Split bila profitabilna. Banja Luka bi svakako morala biti povezana sa grčkim ljetovalištima.
BL – SP brat bratu za 4 sata. Ako baš zagradi stigne se za 5. “Domaći” se snalaze sa vremenom kretanja tako da izbegavaju gužvu. Bilo je riječi i o auto putu, al Hrvatska se nešto buni.
Tako da ova linija ne bi imala nekog smisla.
Linija ne bi imala baš nikakvog smisla.
Možda BNX Brač, sa Air Serbia i ATR. Bilo bi super
Za koje putnike, pobogu? Air Serbia ne može letjeti iz BiH za Hrvatsku, zbog pravila EU.
Hvala.
Da, ta linija nema baš nikakvog smisla. Tuzla je premala za letove do Splita, nema tu dosta putnika.
Hvala Vam.
Majko mila što pričate vi? Banja Luka-Split. Gradovi su udaljeni samo 258 km, za što treba tek 3:45 sati automobilom. Koje bi logike bilo pokretati takav nonsens od linije?
Alene zašto tako grubo prema vlastitom suradniku?
Samo sam napisao kako stvari stoje. To je stvarno nonsens od ideje.
I treba da bude. Saradnik koji predlozi liniju Wizz-a a zna koji je kapacitet njihovih aviona.
Postoji razlika između pitanja i predlaganja. Zamolio bih Vas da još jednom pročitate što je napisano.
A da.
U ovom slučaju izgleda da ne bi, ali ima dosta slučajeva gdje su kratke linije izuzetno profitabilne. Duljina ne mora nužno značiti da se radi o nonsensu. Da li su letovi. npr. Brisel-Amsterdam neprofitabilni samo zato što letovi traju 25-30 minuta, a opet lete po nekoliko puta dnevno?
Naravno, dosta faktora će odrediti da li je linija profitabilna ili ne, a iskreno mislim da duljina leta nije bitna ako je profit velik i zagarantiran.
LCC rijetko, ali rijetko kada lete kratke linije. A ovako kratke se istinski ne lete. To je izuzetak i tako što LCC nikad neće letjeti. Takav let neće letjeti niti legacy bez ozbiljnog PSO-a. U Hrvatskoj takve linije ZAG-PUY, ZAG-ZAD, ZAD-PUY, ZAG-OSI se lete samo sa PSO.
BANJALUKA – Ove godine očekuje se značajno povećanje obima saobraćaja s 3.402 leta i 334.425 prevezenih putnika, navodi se u Planu poslovanja “Aerodroma Republike Srpske”.
Kako se ističe, u ovoj godini bi, u odnosu na 2021, broj putnika trebalo da se poveća, i to, prema njihovoj procjeni, za 139 odsto.
“Normalizacija saobraćaja zbog pandemije je uspostavljena tek od juna prošle godine, ali će se broj putnika povećati i zbog uspostavljanja novih linija i saradnje s novim avio-kompanijama. Planirano je povećanje broja letova za 25,81 odsto u odnosu na 2021. godinu”, stoji u Planu poslovanja “Aerodroma RS”.
Dodaje se da je dugoročni cilj da se svake godine broj prevezenih putnika povećava za više od 10 odsto, te da se svake godine uvedu najmanje dvije nove destinacije.
“Preduzeće će nastojati da uspostavi i saradnju s novim avio-kompanijama. Planiran je nastavak saradnje sa svim dosadašnjim avio-prevoznicima, i to s ‘Ryanairom’, ‘Wizzairom’, ‘Air Serbiom’, ‘To Montenegrom’, ‘Freebirdom’, uz proširenje saradnje s ‘Air Cairom’. Nastavljaju saobraćati sve dosadašnje destinacije, uz uvođenje dvije nove u 2022. godini, i to kompanija ‘Ryanair’ uvodi novu liniju za Nirnberg i kompanija ‘Air Cairo’ za Hurgadu”, navodi se u Planu poslovanja.
Planom je ove godine predviđena i adaptacija aerodromskih površina, nabavka agregata za snabdijevanje vazduhoplova električnom energijom, opremanje aerodromske zgrade sa osnaživanjem komercijalnog sadržaja.
“Takođe, planirano je uvođenje sistema automatske naplate parkiranja i rekonstrukcija pristupne saobraćajnice, rekonstrukcija tehničkog objekta, renoviranje portirnice, uvođenje sistema video-nadzora, nabavka i instalacija informacionog sistema za informisanje putnika, te redovno servisiranje svih uređaja i mašina”, stoji u Planu poslovanja.
Planirani prihodi za 2022. godinu iznose šest miliona KM, što je više za 40,70 odsto od planiranih prihoda za 2021. godinu.
“Najveće povećanje prihoda očekuje se od prodaje robe i to u najvećem postotku od prihoda od ugostiteljske djelatnosti, s obzirom na to da je preduzeće uvelo prodaju hrane i planira opremanje ugostiteljskog sadržaja u odlaznom gejtu. Planirano je povećanje prihoda od aerodromske takse srazmjerno povećanju broja putnika, kao i prihodi od avio-opsluživanja srazmjerno povećanju broja letova”, kaže se u planu.
U “Aerodromima” kažu da postoji potencijalni rizik za nemogućnost vraćanja kredita od sedam miliona KM koji je podignut 2016. godine, i to usljed smanjenog ostvarenja prihoda, te su kao sredstvo obezbjeđenja založili pravo na imovinu, odnosno opremu koja je bila predmet nabavke u iznosu od 4,8 miliona KM, te 40 bjanko mjenica za preostali iznos zajma.
Iz “Aerodroma Republike Srpske” su rekli za “Nezavisne” da će se ove godine s ovog aerodroma moći saobraćati na 17 destinacija.
“To su Milano, Bergamo, Hamburg, Malme, Bazel Mulhause, Brisel, Beograd, Beč, Stokholm Skavsta, Stokholm Arlanda, Memingen, Nirnberg, Dortmund i Geteborg. Takođe, od kraja aprila pa do kraja septembra tekuće godine saobraćaće čarter letovi za Tivat, Antaliju i prvi put s našeg aerodroma let za Hurgadu”, naveli su iz “Aerodroma”.
Nista tu konkretno nije uradjeno, ni parking ni gejt, ni kafic u gejtu, ni free shop, Direktor prica, kao smo u Frankfurtu, i da je sve sjajno, a nista tačno nije od toga…
Kafić se počeo uređivati. Dva gatea su sređena i postoji treći privremeni gate. Nije mi jasno zašto se ne napravi treći i četvrti gate sa lijeve strane. Mjesta ima, ne bi smetali postojećim gateovima, a samo treba zamijeniti jedan stakleni panel za vrata. Tada bi imali gateova kao i parkirnih pozicija, a to je svakako dobro i mogli bi ospluživati po 4 aviona svakih pola sata. Sve ovo ostalo bi se trebalo srediti, ako je vjerovati direktoru.
Dobro kažete, ali ne kreće nista sa radom, kafic se počeo uredjivati pa se stalo, nije bas tako kako vi mislite, ja sam tu skoro svaki 2 dan, vidim sve, mora se dosta uozbiljiti ako se planita imati dobar Aerodrom…
Ma slažem se. Ne kužim ovo za kafić pa krenuli su ga raditi u II. mjesecu i bila je ideja da se otvori dok je aerodrom bio zatvoren. Stvarno aljkavo. Jako aljkavo.
Da dobio sam jučer tu vijest. Kako smo sve iz te vijesti već objavili ista je zastarjela.
naravno da je zastarjela, ali se još ništa od najava nije ostvarilo sem letova 🙂
Da, ali je u planu da se napravi.
Ova linija za Dortmund je prava zlatna koka.
Super za Split, posebno što je linija iz Viljnusa, leto ipak nije otkazano.
Дортмунд повећавају без проблема јер лети А320 из Скопља па је лакше напунити него А321. Да имају А320 у Београду, Барселона би сигурно ишла 4х.
E da, ali nemaju. Što je vrlo čudno. Obično Wizz ako ima više aviona ima bar 1 A320.
Istina. Ali svakako Wizz znači – ovo jedno povećanje na jednoj liniji generiše 15-20k novih putnika godišnje. Jedan jedini dodatni let. Desetak novih letova za Barsu, Nicu, Han, Rim – opušteno 300k novih putnika.
Da slažem se. I mislim da je 300.000 realno.
Lijeto nije otkazano???
Nije otkazano u smislu sumornih prognoza da će posebno Baltik i istok manje leteti ovog leta, a evo otvara se Viljnus.
Za Ukrajinu i Rusiju stoji, no one su tek 0.8% letova i putnika. Zanemarivo. Za Baltik nikako nije bilo za očekivati smanjenje, upravo suprotno očekivalo se povećanje. I to ozbljno povećanje.
Kakvo ozbiljno povećanje, Viljnus takoreći na granici sa Belorusijom? Baltik i Skandinavija imaju najsporiji oporavak od korone, poguran ukrajinskom krizom. Ne znam ko tu prognozira “ozbiljno povećanje”.
Npr. Letonija vam je na -42% letova iz 2019. Hrvatska i Srbija su na -10 i -12%, čisto radi poređenja. Podaci su Eurocontrol za kraj marta.
Kako god iz Baltica je prošle godine bilo brdo linija za hrvatski dio Jadrana, ove godine će biti još više. A o Skandinaviji da i ne pričamo to su deseci linija koji lete za hrvatski dio Jadrana. Deseci.