Konačno. Boeingovi radnici pristali su na 38% povećanja plaće u idućih četiri godine i 12.000 USD bonusa. Za ovaj prijedlog glasalo je 59% radnika. Radnici će se vratiti na posao od sutra 6. do 12.11. Štrajk je trajao punih 53 dana i štrajkalo je 33.000 mehaničara.
Boeing se opako izblamirao sa ovim štrajkom jer je rekao da nudi 30% i ni centa više i da je to posljednja ponuda o kojoj nema rasprave, te je dao rok od pet dana da se radnici izjasne za prijedlog. Radnici su tražili 40%. I odbili su taj prijedlog. Par dana kasnije Boeing je pregrizao ponos te ponudio 35%, a radnici su i to odbili. Konačno Boeing je ponudio 38% i 12.000 US bonusa. Boeing je pokušao zastrašiti štrajkaše ukidanjem zdravstvenog osiguranja i prijetnjom otkazima. Neuspješno! Postavlja se pitanje tko će više vjerovati Boeingu u budućnosti kada će postavljati „ultimatume“.
Sada ostaje za vidjeti kako će Boeing koji je i do sada bio megagubitaš naći novac za toliko povećanje plaća. Mi ovdje govorimo o ozbiljnom iznosu kojeg Boeing evidentno nema.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Boeing
Dogovor se, kao slučajno, poklopio s izborima.
Strajk u Boeingu je zavrsio. Pitanje je da li ce Spirit preziveti jer ih je ovaj strajk skupo kostao.
Boing nije bio gubitaš, kako se ovdje piše. Prihodi su u zadnje vrijeme bili niži u odnosu na period prije. A to nije isto.
Boeing je megagubitaš već 5 godina.
Pa otici ce dici kredit, ko nedavno.
A sad zaozbiljno, ne polete li max10 i 777x uskoro, te ne dobiju li certifikate, onda ce biti jako lose.
Strajk je bio problem, ali ne i najveci
Kompanija kao što je Boeing je od izuzetnog značaja za civilno i vojno vazduhoplovstvo SAD-a. Tako da ako i dođe do nazovimo bankrota uradiće se kao i 2008 godine za bankarski sektor SAD-a, tj. “upumpaće” se ogromna količina dolara poreskih obveznika-građana da bi se izbegao bankrot. Toga su svesni jako svi političari, kao i građani, pa za njih nema zime. Boeing je kompanija koja se NIKAD ne sme prodati trećim licima (slučaj US Steel), odnosno kompanijama van SAD-a, jer je to pitanje “nacionalne bezbednosti”. Zbog toga i jedini mogući scenario u slučaju bankrotstva jeste pomenuto vanredno finansiranje novcem njihovih poreskih obveznika.
Štrajk se desio jer je Boeing izgubio na kontroli kvaliteta izrade po kojoj je bio poznat, odnosno krenuo je da angažuje podizvođače koji su se bazirali na kvantitetu a ne na kvalitetu izrade, a pritom te iste podizvođače nije kontrolisao. Nije sporno da ih je terao radi ispunjavanja rokova isporuke, ali to ga ne abolira za sve nezgode i nesreće koje su se desile u zadnjih 15-ak godina. Takođe, menadžment, kad god je mogao smanjivao je ili nije povećavao plate u skladu sa inflacijom i američkim cenama. Najgore je kako se osećali mehaničari i inženjeri koji nisu proizvodili komponente koje su uticale na pad tih aviona a sa druge strane bili su optuživani za sve loše u Boeing-u.
Dobro je što je štrajk završen i dogovor postignut.Biće interesantno videti kako će se sprovoditi ovaj dogovor jer ako ti je investicioni rejting “0”, od koga ćeš ti sutra dobiti novac ili kredit da bi ovakav dogovor ispunio? Država će spašavati samo ako krene bankrot, ali neće da pronalazi nove investitore i akcionare. Menadžment mora da se hitno promeni, ali će biti veoma teško pronaći sposobne ljude koji će vratiti veru u Boeing.
Kao i za sve i ovde će vreme pokazati koliko će i da li će Boeing uspeti da se vrati na stare staze uspeha…
Pobijedio je Tramp, dobar drug Ilona Maska. Možda sada Mask kupi Boing. Biće zanimljivo.
Ovo je u startu blizo pola milijarde.
Previše je to. boing nema toliko novca. Ali se mnogo pušu i prave vještačke dobitke, koje sad treba i podijeliti.
Ovo bi slomili 99,9% kompanija.
Tako je.
Bravo na istrajnosti radnika! Naravno treba imati granicu i znati sta je realno, i nadati se da ta povecanje nece slomiti na kraju kompaniju i gde bi svi ostali bez posla sutra. To kazem ovako generalno, ali u slicaju Boeinga, ovo se ne odnosi, posto se njihova kasa redovno dopunjuje od strane države.
Potpuno se slazem.
Da li se zna koliko je sve ovo kostao strajk kostao Boeing na kraju? Kako stvari stoje Musk ulazi u celu pricu.
Svakakve se brojke izbacuju, pricekajmo sluzbene.