zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Delta neće koristiti AI za presonalizirane cijene karata

Nakon što je Delta objavila da će koristiti AI za postavljanje cijena karta, javnost je isto oštro kritizirala, a onda su krenula i pitanja visokih političara. Naime, javnost se boji da će Delta personalizirati cijene, tj. da će koristiti osobne podatke putnika u postavljanju individualnih cijena svakom putniku. No, Delte je isto demantirala i rekla da to nije istina i da to ona neće činiti ni na koji način.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Delta

5 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

ja ne znam ni kako bi to funkcionisalo, pa necete kupovati logovani u profil, vec preko agencija ili google flights… mozda bi neke naivce tako nasamarili…

ja tim korporacijama nista ne vjerujem. da li je to neki probni balon bio ili sta vec.

znaju oni vrlo dobro za sta mogu AI da koriste a za sta ne. ako koriste bilo kakve privatne podatke to je protiv zakona. mogu samo agregatno da analiziraju (a to vec rade svakako), a AI moze da im pomogne jer to radi brzo. tu nema nikakvih prepreka. recimo u revenue management kad ja udjem 6 mjeseci prije leta da kupim kartu a premijum ekonomija skuplja (nekad i znatno) od biznis klase. takvu vrstu stvari bi mogli da izbejgnu jer je rev management ipak manje-vise rucni rad (osim ako i ovo ne rade namjerno, sto me ne bi zacudilo jer je ipak dobar marketing). a personalizovanje cijene mi je uvijek bilo cudno konceputalno jer ipak se fares salju preko GDS-ova — ne znam kako bi to moglo, osim eventualno na milje kad ste ulogovani…

Puno ljudi kupuje ulogirano u profil na stranicama i aplikacijama.

Tko još kupuje aviokarte preko agencija (osim ako nisu u kompletu u turističkom aranžmanu)??? Pogriješili ste stoljeće, gospodine.

Google Flights? Ako kupujete preko njih, gospodine, upravo ste vi naivac jer svaki put kad sam preko toga gledao, cijene su bile veće nego preko drugih platformi ili od same kompanije. Nadalje, upravo Google personalizira baš sve, odavno, bez toga da to zovu AI. I ako će Delta koristiti AI na ovaj način, upravo će to raditi preko Googlea.

Nadalje, personalizirali nešto ili ne, kompanije i tako već predatorski mijenjaju cijene. Meni su sa 222€ za kartu dignuli na 505€, Lufthansa. Jednu sam kupio direktno od njih s mobitela i aplikacije njihove, po 222€, usred noći. Drugu sam išao kupovati par minuta poslije s drugog uređaja, laptop, s preglednika na kojem nisam ulogiran na Google i uopće ga ne koristim i s VPN-om. Skyscanner je pokazivao istu cijenu od 222€, kad sam kliknuo “plati”, vrtilo je nekoliko sekundi i otkazalo plaćanje jer je Lufthansa promijenila cijenu istog trena i grunula je na 505€. Kad sam odustao od kupnje, za nekoliko dana su spustili na nekih 315€. Nije bila stvar u Skyscanneru već izravno u Lufthansi i njihovom softveru. Nisu ni Air France i KLM cvijeće, ali ne rade to tako drastično, isto iz prve ruke pišem.
Dakle, to se već uveliko radi i bez korištenja profila, i to u Europi. A što mislite da će beskrupolozni esadeovski divlji kapitalisti raditi s tim novim sustavom? Milijuni stranica i aplikacija skupljaju vaše podatke i pridružuju ih vašim profilima, međusobno trguju podacima. Mislite da već nemate profil na desecima, stotinama i tisućama baza podataka? Kad ugasite mobitel, on i dalje prati što radite i kad ga ponovo upalite, prvo što radi je da šalje podatke mobilnom provideru doslovno gdje ste bili svo to vrijeme. Nije teorija zavjere, već javno dostupna činjenica, provjerite sami. Što mislite kad pričate o nečemu i onda vam iskoči reklama baš za to? To nema veze s vašim profilima po svuda? I mislite da Delta neće imati pristup tome i da na temelju toga neće raditi prilagodbe cijene i da s čega god uzimali, nećete biti povezani sa svojim profilom, pogotovo kad upišete ime i prezime?

Gdje još možete kupiti kartu bez imena, osim u sklopu turističkog aranžmana?
Fizički na aerodromu, gdje prvo ponude cijenu pa tek onda dajete dokument. Hoćete fizički na aerodrom svaki puta kad kupujete kartu? I mislite da su na aerodromu najniže cijene? I da jesu, i ako to postane raširena praksa, mislite da neće doskočiti tome da će onda prvo od vas tražiti dokument i tek onda vam ponuditi cijenu (isto vrijedi i za agencije)?

Uglavnom, mislite da vi niste “naivac” i da već niste dobili prilagođenu cijenu u zrakoplovstvu, do neke mjere? I da će Esadejci/Sjedinjenodržavljani (Amerikanci su išto što i Azijci, Europljani, Afrikanci = stanovnici kontinenta, a Francuzi, Kinezi i Esadejci/Sjedinjenodržavljani su stanovnici zemalja) moći išta, osim ako nisu Amiši?

kad kazem agencija mislim da OTA, a ne kontiki travel. to sto opisujete je klasicni revenue management i nista nije cudno i tako se radi oduvijek manje vise (u cemu je i problem). ustvari je taj sistem upravo tako lud jer je arhaican i dobijate te nekad vece nekad manje cijene tako da kad kazem “nije cudno” ustvari nije cudno da se ponasa cudno. “potrosi” se fare class pa se predje na drugi, pa kompanija vidi da je preskupo ili prejeftino pa reaguje (a cesto i ne, zavisi). poenta je da svaka kompanija ima svoje nacine na koje to radi, i to je nekad i za ljude koji to rade. s druge strane, AI je duboko upitan za revenue management. sve ovo sto ste opisali u vezi s online pracenjem postoji, medjutim, pravila su uzasno stroga i, makar u americi i EU, se ne se smiej koristiti PII (personally identifiable information) – dotle da se u analici vraca ekonometrija na velika vrata.

e sad u cemu je stvar sa time sto ljudi misle da ako “ociste kolacice” da ce tako sprijeciti tako nekakvo cudnovato ponasanje, i to sto ste gore napisali nazalost ne stoji za revenue management u aviokompanijama. globalni distributivni sistemi (sabre i amadeus) nemaju fidbek, znaci oni ne mogu da citaju kolacice itd. (a bilo bi i nezakonito da mogu). tako da ono sto se vama gore dogadjalo je znatno manje “sinister” nego sto vi mnijevate. naime nadjete kartu na jednom mjestu, i kad krenete da kupite, ona moze da ode malo gore (a cesto i dole, ali nije u ljudskoj prirodi da se pamti kad je nesto dobro), zasto? ne zbog kolacica i zlocudnog pracenja vas po internetu, vec zato sto GDS kasne. tj. dogodi se da se ne apdejtuju. i to je ustvari to. da li ce se to promijeniti? vrlo moguce. da li i uz taj sistem kompanije prave cudo od profita zadnjih godina? da.

i u vezi s AI, to nije personalizacija (ljudi bi odmah u rat!), vec super-analiza. brzo reagovanje ako se neke fare classes prodaju brzo ili sporo i prilagodjavanje tome. tzv. “sweeping” za nelogicnosti u fare classes. ako vide da se neki let ne prodaje a to nije logicno, AI ce brze to identifikovati nego neki pjesak analiticar, itd. itd. evo vam jedan clanak s PBS-a koji dosta jasno objasnjava sta se time planira. https://www.pbs.org/newshour/show/what-to-know-about-deltas-use-of-ai-to-adjust-ticket-prices-in-real-time

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!