zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Sarajevo 105,4% putnika iz 2019. u IV. mjesecu

Aerodrom Sarajevo je u IV. mjesecu ostvario 94.690 putnika (17.106 u IV/2021). Samim time Sarajevo je ušlo u krug rijetkih aerodroma koji su imali više od 100% putnika nego u 2021. godini, dostigavši 105,4% putnika iz istog mjeseca 2019. (89.843 u IV/2019). Ovo je već drugi mjesec da Sarajevo ima više putnika nego 2019.

Sarajevo je ovoj fascinantan broj putnika prevezlo na 1165 operacija (614 u IV/2021). Sarajevo je imalo i 166,6 tona carga (226,3 u IV/2021). U prvih četiri mjeseca Sarajevo je prevezlo 271.978 putnika.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo

60 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Bravo

To pokazuje sta znaci dobro rukovodstvo. Bravo!

Odlično! Jedva čekam 6., 7. i 8. mjesec, tada će biti daleko više od 5%.

Svaka čast za Sarajevo, to su rezultati.

Ovo je los rezultat za Sarajevo ali se on moze objasniti. Sveti mjesec Ramazan je vrijeme kada se manje putuje a ljudi ostaju kuci i posvecuju se svom duhovnom uzdizanju i molitvi.
Mjesec maj ce biti puno bolji i ocekuje se 20% vise putnika nego 2019. godine.

S obzirom na potencijal Sarajeva i novu LCC bazu, ovo je skromno. Ali kao sto napisah, postoji objasnjenje i dobri rezultati u maju ce sve to nadoknaditi.

Rezultate aerodroma Sarajevo u ovom trenutku nije dobro porediti sa rezultatima aerodroma regije. To je kao poredjenje kruski i jabuka. Sarajavo ima novu LCC bazu, mnogo novih aviokompanija su supostavile letove sa ovog aerodroma, ogromni turisticki potencijal pocinje da se materijalizuje… Samim tim i ocekivanja su veca i izgledan je mnogo veci brojh putnika ove godine.

Grijesite gosp. Scuricu. Ako neki grad i destinacija nemaju potencijala onda bilo kakav management da dovedete na aerodrom, rezultata nece biti ili ce biti skromni.
Uzmite kao primjer Tuzlu. Cak i ukoliko ovaj aerodrom dobije supersposoban management, nece se mnogo moci uciniti i nece se moci postici veliki rast u odnosu na 2019. godinu. Zasto? Pa zato sto je Tuzla vec ostvarila veliki dio svog potencijala koji se bazirao na:
– velikom broju ljudi koji su nedavno emigrirali sa podrucja koji gravitiraju aerodromu
– donedavno jedina baza jednog LCC prevoznika na podrucju Bosne i Slavonije sa mnostvom linija prema gradovima sa znacajnom hrvatskom i bosanskom dijasporom.

U medjuvremenu, Sarajavo je dobilo bazu Wizz Aira a Ryanair leti za Banjaluku. Turizam u Tuzli i okruzenju je na prilicno niskom nivou, ekonomija nije toliko razvijena… Zato je nesporno da ce Tuzla stagnirati u narednom periodu i nikakav genijalni manager to ne moze promijeniti. Zbog toga nije pametno poredjenje rasta Tuzle i Sarajeva jer poredite nesto sto je neusporedivo. Svaki procenat rasta Tuzle u narednom periodu je veeeeliki uspjeh a rast Sarajeva ispod 5 posto je neuspjeh i los rezultat.

1. Treci avion u Tuzli je pod znakom pitanja
2. Da, Ryanair bi generisao dodatne putnike ali ne u znacajnijem obimu, vecinom bi to bili putnici preuzeti od Wizz Aira.
3. Transavia, Eurowings i Norwegian nece letjeti za Tuzlu, Flydubai malo vjerovatno, Pegasus moguce ali do 2 leta sedmicno.

2022. Wizz Air sigurno nece locirati 3. avion u Tuzli. U Tuzli bi Ryanair i Wizz Air sa po 2 bazirana aviona imali veliki broj linija koje se podudaraju – Tuzla je malo trziste. Za sve kompanije koje ste naveli nema ekonomskog opravdanja da lete za Tuzlu i one nece letjeti ni ove ni sljedece godine za ovaj grad.

Zato sto je Tuzla mali grad koji nema mnogo sta ponuditi svojim posjetiteljima a stanovnistvo je prilicno siromasno pa nije ni emitivno trziste.

Dijaspora i nesto turista i to je sve. Nece tu biti veceg rasta u narednim godinama.

Čovjek je samo realan. Bilo bi prijatno iznenađenje da se desi rast

Maj 2016 – 84000 PUTNIKA – bez ramazana
Maj 2019 – 74000 sa ramazanom

Evidentno je da je Wizz digao Sarajevo dosta jer i kroz ramazan imamo rast. Jupi !

Da, to je definitivno efekat nove LCC baze – rast broja putnika postoji iako ramazan u Bosni uvijek donosi znacajno smanjenje broja putnika na aerodromima.
Maj ce donijeti jako dobre rezultate i postati ce evidentno ono sto sam najavio da ce sarajevski aerodrom imati 50% vise putnika u 2022. u odnosu na 2021. godinu.

Ja govorim o rastu u odnosu na isti mjesec 2019.
Dakle poredjenje, maj 2019 i maj 2022.

Ne, kao sto sam i napisao Sarajevo ce imati 50% vise putnika u 2022. godini u odnosu na 2021. dobri rezultati u maju ce biti samo indikator toga.
A kada govorimo o dobrim rezultatima u maju, necemo broj putnika uporedjivati sa aprilom ove godine nego sa majem 2019. godine i ako rast bude manji od 20% to cu smatrati losim rezultatom.

Nema šanse ali bit će nekih 15-20% više putnika nego 2019

Pa mnogi za Bajram lete kući. Pa zar to nije rast.

Srećom zagrebački i sarajevski brojevi ove godine su solidni, za razliku od bijednih plačevnih brojeva Beograda.

Sinoć na Ilidži horde Arapa 🙂 tek počinje rocknroll.

Za sada Nis najbolji sa 113%. Jos Pristinu da sacekamo.

Ti kao Vucic, kaze Srbija ima veci rast od Njemacke. Hahaha
Zaboravljas kao i picouti na osnovicu.

Lako je siromahu imati veliki rast prihoda.

Zasto upravo tako? Zar niste Vi koji se stalno razbacuje procentima a sada Upravo tako iako znate da sam u pravu!

Postoci nisu analizirani van konteksta nego je aerodrom Niš zabilježio 113% rezultata u aprilu 2022 godine u odnosu na 2019, isto kao što vi u tekstu porediti rezultate Sarajeva. Gdje je tu nešto izvan konteksta? A ako jeste onda je i sav vaš tekst izvan konteksta.

Prvo napravi klasifikaciju aerodroma regije pa onda mozes porediti njihov rast.
Sarajevo je 2. liga a Nis 3. liga tako da njihov rast ne mozes porediti.
Poredjenje rasta Nisa i Banja Luke ili Nisa i Osijeka ima smisla, sve ostalo je besmislica.

Pa da. Kao sto poredite Zagreb i Beograd. Beograd je 1. liga a Zagreb 2. Zato se ne mogu uporedjivati medjusobno kako ih poredite. Zao mi je ali tako je.

Ni to nije tacno. Za Nis lete i Ryanair i Wizz koji cesto salje i A321.

Opet ne komentarisete cinjenicu da cak 4 od 12 letova su za Beograd gde tvrdite da ima 5-6 putnika?

Da Zagreb nije skinuo gace Ryanair bio bi doslovno na dnu regije 🤷‍♂️

Tako je i Zagreb dobio FR sa 120 000 hiljada sjedišta mjesečno i ima PSO, da nema toga bio bi katastrofa! Uvijek neko nešto dobije da bi imao uspjeh pa Zagreb ima 90% u odnosu na 2019 a Niš 113%. Samo to se gleda a sve ostalo nije važno.

Gdje se to moze vidjeti?

To da je nis imao 113% vise

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!