Zamaaero je godinama pisao kako Air Serbia treba otvoriti zimske letove iz Beograda za Split. To smo doslovce ponavljali kao papagaji. Pritom smo pisali da je Split najlogičnija opcija, grad je velik i ima prilično putnika, ima poslovnjaka i dijasporu koja putuje, ima moreplovce koji redovno putuju, ima nešto turista, no ima i velik broj nekretnina, te obitelji i prijatelje u zaleđu Splita koji su Srbi i imaju obitelji i prijatelje u Srbiji. Jasno preko Beograda splitski putnici imaju i prilično konekcija što je i te kako konkurencija zimskim splitskim letovima za Zagreb, Frankfurt, Minhen, Rim, Amsterdam, Zurich, Istanbul, Köln, Dusseldorf i Stuttgart.
Zadar je premalen za letove, a Dubrovnik je bitno manji grad, te ima Tivat na samo 76 km odakle Air Serbia leti 2 dnevna leta. Stoga je Split bio logično rješenje za putnike između Senja i Ploča. Oni Dubrovački lete na Air Serbijinim letovima preko Tivta, ovi iz Rijeke i Pule preko Zagreba, Ljubljane i Venecije.
Gomila čitatelja, pa i dobar dio strukovne javnosti tome se žestoko protivio i tvrdio je da linija za Split nema potencijala, da će stvarati gubitke i da će avioni biti prazni. Iskreno bili su jako bučni i bez puno argumenata tvrdili da je linija megaglupost.
I kako su bili u krivu. O kako su bili u krivu, a kako je zamaaero bio u pravu. Linija se pokazala kao jedna od najuspješnijih zimskih linija Air Serbie. Ima izvrstan load faktor, nemalo puta je ove zime na istu slan i veći avion od planiranog ATR 72-600 (Embraer E190/195 i Airbus A319, čak i A320). Zbog toga kompanija iduće zime broj letova povećava na 3 tjedno. Ostaje samo pitanje što je kompanija čekala toliko dugo da liniju otvori kada je bilo jasno kolike potencijale ima. Greška Air Serbie.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia
Poštovanje, letio sam navedenom linijom 6 puta u protekla 4 mjeseca ( posao ) i mogu vam reci da je popunjenost aviona fantastična…..ovako od oka ako ima koje slobodno mjesto ….presjek ljudi ke većinom od 30 do 50 ak godina većinom….to je za nas koji smo vikendom bili gore…mislim svakako da ima prostora i zimi i za jos koji put osim nedjelje koja je najavljena ,bar četvrtak npr….jedino sto su im karte bezobrazno skupe,bas bezobrazno ukoliko se kao ja svaki put odlučim u zadnjem tjednu,jedan smjer prosjek oko 250 eura….
Uf, ozbiljna cifra. Kakve su generalno cene iz SPU zimi, kako se to kotira u odnosu na ostale prevoznike?
Visoke.
Karte su skupe jer im zakon ponude i potraznje to omogucuje. Nis vise nis manje.
Istina , al onda ovi komentari o neisplativosti ,za razliku od Alenovih su apsurdni….ne razumijem se operativno u cijene i isplativosti al da u neku logiku,da ako su to među najvećim cijenama za jedan smjer ,bez nekog marketinga avioni puni,da postoji sigurno prostor za vise i više….
Ma linija je više nego uspješna.
Kamo sreće da su povećali broj letova.
OK
Samo caci putuju. Nazalost ali tako je.
Ne lupajte gluposti. Caciji su manjina u Srbiji, i vecina ih ne putuje avionom.
Ma ajte, nemojte pricati. A vecina su blokaderi?
Ćacijima je preporučeno da u Split lete samo u slučaju krajnje nužde.
Je, upravo sam dobio tu informaciju od mojih ljudi u Srbiji. Fino smo se nasmijali.
Aaaaaaaaaa
Majko mila.
Kajgot.
Srbija i Libija rade na obnavljanju direktnih letova između Beograda i Tripolija.
Srbija i Libija uskoro će ponovo aktivirati zračnu liniju Beograd-Tripoli, kako bi ojačale povezanost između jugoistočne Evrope i sjeverne Afrike.
S vremenom leta od samo oko dva sata, ova ruta bi mogla značajno potaknuti ekonomsku saradnju, investicije i akademsku razmjenu između dvije zemlje.
Ma da. Istina iz Libije se gotovo nigdje za Europu ne leti, ali za Beograd će se letjeti.
Leti se za Italiju.
Je ima linija za Rim. To znači da druga linija treba biti Beograd, zar ne? Ništa Pariz, Amsterdam, Frankfurt, Zurich, Beč… nego Beograd.
Pa jel u švercu oružja u Libiji stradao ambasador iz Pariza, Berlina, Beča ili ambasador iz Beograda? Sve ima svoje…
???
Leti se jedva dva nedeljna leta, uz povremene prekide, na polupraznom A319. I to uz solidnu finansijsku podrsku obe drzave.
A treba drzati na umu da italijanske firme imaju masovne finansijske interese u zapadu Libije, a ipak se ta ruta jedva odrzava.
Iz Beograda ne bi mogao ni ERJ135 da se napuni, a kamoli bilo sta vece, tako da od te rute nema nikakve komercijalne svrhe. (osim ako svemocni ne naredi otvaranje iste)
Ma naravno.
A kako vi znate da je avion poluprazan?
Ivanove informacije su uvijek pouzdane.
Mislim da bi Dubrovnik jedno 7x tjedno izvrstan bio. Ima manje mogucnosti za presjedanje od Splita (oni imaju svaki dan ZAG, FRA, MUC, FCO) te bi generirali dosta presjedanja. A oni imaju idealan avion za to.
A i Split mislim da bi isto bio puno bolji 7x jer bi to omogucilo fleksibilnost putovanja za presjedanja.
2-3x tjedno je jako nefleksibilno i okrece putnike koji presjedaju na druge kompanije s vecim frekvencijama.
7x tjedno zimi? Je baš.
7 tjedno zimi ne bas, al da bi 2-3 mogli – bi!
Nisam baš siguran.
Eventualno 6x (bez subote).
Kad mozes svaki dan putovati onda koristis tu aviokompaniju.
Preuzela bi putnika Croatije bez problema
Previše. Nema toliko potencijala. Tri tjedno je ok, 4 bi bilo prezakon. Sve više od toga je pretjerano i neracionalno.
6 atr tjedno neka imaju po 50 putnika to je 600 putnika, mjesecno 2400, to bi se trebalo popunit, a to spada i u isplativi lf
Ma kajgot.
Linija je pogodjena. Svaka cast za Air Serbiju. Putovao radnim danom SPU-BG-OSL sa Air Serbijom. Jedini problem je sto Air Serbija kasni. Za putnike koji imaju konekciju u Bg je to vazno. Vrijeme izmedju letova je bilo sat vremena. U povratku (pet) nisam uhvatio let za SPU jer je Oslo kasnio dva sata. Treba bolje prilagoditi vrijeme izmedju letova. Buduci da sam zakasnio za SPU,ponudili mi ZAG u 17.05 koji je isto kasnio i poletio tek u 19.35. Jedva uhvatio CA iz ZAG za SPU koja eto za promjenu bas taj dan nije ksnila ni minut.
Da ste bili pametni išli bi normalnom kompanijom. Platite koji eurić više Lufthansi pa će nećete riskirati.
Nije bitno sto Lufthansa ne leti ta Split zimi 🤣
Leti Discover, to je isto kao da leti i Lufthansa. Oni su u code-share i Discover je u 100% vlasništvu Lufthanse.
Leti Croatia, to je isto ko i Lufthansa 🙂 samo nisu u vlasnistvu (jos jeftinije po LH).
A da.
LH leti za koji euric vise preko FRA ili MUC za 8 sati leta do Osla, a AirSerbija za 5 sati.Prevagnulo vrijeme leta,ne eurici. Uzbto LH cesto dodje u Oslo u 23 i kasni pa nema vlaka sto produljuje vrijeme dolaska ili poskupljuje ako uzmem taksi.
LH duže leti nego JU?
A JU nije normalna kompanija?
er srbija endemski kasni. to nikako da dovedu u red.
A da.
Da najveći problem JU je što puno kasne i putnici masovno gube konekcije.
Linija Beograd – Split je bila najjača domaća linija u Jugoslaviji. Nešto od tog potencijala je ostalo, a javljaju se i novi trendovi (city break). Ni za mene potražnja na toj liniji nije iznenađenje.
Tako je.
Vikendom ima puno splicana koji uzivaju u nocnom zivotu Beograda
Puno?
Vi znate koliko?
Ne znam. Samo se pitam kolko je to puno i kako čitatelj zna koliko ih ima.
E moj toro,fino je ovo upakirano,u celofanu pa je prozirno ,samo pod splićanima krije se i dosta “splićana” iz Zadra,Šibenika a sigurno i koji iz Rijeke a stoga što imaju puno više rodbine i razloga za putovat u Srbiju nego splićani !?
I to je istina.
Putuju splićanke u Beograd. Ne brini. Njima je lepo kod nas
A što vam je ovo trebalo?
Žao mi je što ne možemo naći tačan LF ali je očigledno da je dobar i hteo sam da podelim informaciju iz prve ruke. Kolege su htele da kupe dve povratne karte za Split iz Beograda polazak 13. marta a povratak 20. marta, na prvom letu 13.marta ka Splitu nema ni jedna karta, a na povratnom letu 20.marta ima samo jedna jedina karta. Dakle na ova dva leta LF je 100%, baš neverovatno. Ostale datume nisu proveravali jer im ne odgovaraju.
Pa ako je tolika potraznja za te datume,kako nisu stavili.veci avion?
Ne znači da neće.
Mislim da ne leti ATR već Embraer i pun je, a i čini mi se da su ostali dani marta izuzetno popunjeni ne samo ova dva datuma koja sam naveo.
danas ide E190
Eto
Zasto Croatia leti ZAG-HER-DXB-HER-ZAG?
Zasto se ne leti direktno, pobogu?!
Istina, jako čudno. Još je čudnije da stoje u Heraklionu 20 sati.
Koji je domet A319 bez putnika i sa putnicima i punim gorivom?
A ovo sa 20h čekanja vjerojatno su čekali odobrenje da mogu nastaviti put Dubaija.
Dolet A319 je 6940 km. Zagreb-Dubai je 4172 km. Dakle, dolet nikako nije upitan. Konačno Croatia je već letjela letove prema tamo nonstop (zadnji puta za Svjetko prvenstvo u nogometu kada su letjeli za Dohu nonstop).
Da vjerojatno su čekali odobrenje.
Odobrenje? Kakvo to odobrenje treba u povratku pa imaju stop u HER?
U povratku svakako ne treba.
Pa sto su onda sletali na HER?
Stvarno ne znam.
@anon 21.36: za pretpostaviti je da je u HER druga posada jer jedna teško da može odletiti HER-DXB-ZAG..
Moguće
I koliki je LF Alene? Kazete izvrstan, pa koliki tacno?
Nebi ja tu brojku objavljivao. Prvo sam je dobio u povjerenju, drugo nisam je dobio službeno, pa se ne bi zaletavao.
Istina je da je gosp Alen puno puta govorio i objasnjavao potencijal ove linije. Ali otkada je Croatia airlines odustala od linije karte sa
Serbianom su sramotno skupe
I svejedno linija ima prilično putnika.
Sad ti komentari ostaju kao fantastično svedočanstvo kako šovinizam može da pomuti zdrav razum i dovede do teške greške u mišljenju.
A da.
Na osnovu čega ste zaključili da je ta linija jedna od najuspešnijih zimskih linija, kako rekoste? Linija sa čitava dva leta sedmično.
Temeljem izjava kompanije i brojki koje sam dobio iznutra.
To air serbia nije izjavila…
Takoder jeste sigurni da su veci avioni slani radi vece potraznje?
Da izjavila je. Da, veći avioni su u načelu slani radi potražnje.
Air Serbia jeste izjavila da su joj letovi za SPU linija sa najvećim LF ove zime.
Da
Apsolutni pogodak, ne znam zašto u top sezoni ne uvedu i taj sedmi tjedni let moguće da je do gužve na SPU? Mislim da bi u top sezoni čak i Brač imao smisla 1x ili 2x tjedno, realno ATR bi se napunio, a imaju ih više nego dovoljno čak i za top sezonu…
Da Brač bi imao smisla. A i sedmi let za Split.
Mislim da bi bolje bilo da trenutno ostave 6 u Splitu i dodaju 2 na Bracu
Bilo bi.
0 Brač i 8 Split ima više smisla.
Ima li?
Najviše smisla bi imala linija BEG-Hvar no nažalost Hvar nema pistu 🙂
Eto jedna 2PW linija koja se nadovezuje na članak od prije par mjeseci o otočkim aerodromima, Hvar bi 2pw mogao imati Zagreb, Beograd, Beč, Rim, Milano, London sigurno (no ne znam koliko bi bilo isplativo sa turbopropom obzirom na udaljenost) van sezone eto npr DBV -Hvar-Zag kao PSO i super mali aerodrom koji diže ekonomiju cijelog otoka…
Apsolutno. Pisali smo o tome.
Ok bi bili i letovi za brac samo da se uvede katamaran koji bi brac povezivao sa hvarom i makarskom,a pratio letove…
Brac je ove godine dobio 2 nove katamarankse linije…
Pisali smo o tome.
U teoriji, Hvar ima zemljanu stazu od 800m. Puno bi tu novaca lokalna samouprava trebala utrošit u asfaltiranje i manji terminal, ali vjerujem da bi se kroz 10-20 godina ulaganje indirektno isplatilo;
1) doveli bi turista koji troše
2) inflacija u Europi diktira da sve uloženo sada višestruko se isplati kasnije
Naravno, hrpetina je tu troškova zbog kojih i aerodromi na Braču i Lošinju stagniraju, ali tko je bio na Hvaru vidio je koliko samouprava baš ništa ne ulaže u dovođenje turista. Na glavnoj i jedinoj cesti od Sućuraja pa skoro do Jelse se dva auta gotovo ne mogu mimoić. Uz malo ulaganja i dovođenja 1-2 velika hotela dala bi se sezona produžit.
Ali ipak o toj temi budemo komentirali na nekom članku o povezanosti otoka.
Zašto luđaci na ovim portalima inzistiraju da se ide betonirati i asfaltirati po pod UNESCOom zaštićenoj zoni?
Samo beton!!! Zato! Ziđaj kolko more! Zasto? Zato jer smo balkan.
Postojecu pistu asfaltirat i onda nabavit avion koji to moze odradit.
Niste normalni.
???
Što je nejasno? Kreteni bi betonirali Starogradsko polje zbog nekakvih pišljivih aviona.
Ako je to neprihvatljivo ili pravno nedozvoljeno, pronaći će se neka druga lokacija. Nije ta jadina. Ali aerodrom je Hvaru potreban.
Aerodrom je Hvaru više nego potreban.
Nije nužno da ovdje bude aerodrom, ali je nužno da Hvar ima aerodrom.
Imali smo već nakoliko članaka o povezanosti otoka.
Nema vise smisla…
Air srbija treba da ponudi sta vise destinacija…
2 leta vise za split ne znace nista a 3 za brac znace totalno novu i.drugu ponudu
Istina. 2 leta za Brač bila bi dovoljna.
2 dodatna leta za Split znače novu ponudu u vidu dodatnih dana i/ili sati operacija. Brač je pak ne važno tržište koje ne može ni letove za Zagreb popuniti kako treba.
Brač ima svog smisla ovog svijeta za liniju prema Beogradu.
Eto i desi se Brač 👏
Naravno da ova linijanima smisla, mnogo srpskih gradova se nalazi u blizini a njihovi stanovnici raseljeni i emigrirali u Srbiju.
Zato ima putnika.
Nema srpskih gradova u blizini, ali ima gradova koji imaju velik udio srpskog stanovništva. Samo jedan od tih gradića ima preko 50% srpskog stanovništva.
da, mislio sam na gradove koji su prije rata imali vecinsko srpsko stanovnistvo. Zbog toga je ova linija Air Serbije i uspjesna.
Nemojte se odmah propinjati na zadnje noge.
Da to je bio i moj argument. Ako je neki grad i imao većinsko srpsko stanovništvo nije srpski grad. Znači li to i da je Senta koja ima 79,1% mađarskog stanovništva mađarski grad?
da, Senta je madjarski grad, kao sto su i Knin i Benkovac srpski gradovi.
Gluposti govorite:
Knin 76,8% Hrvata, 21,4% Srba
Benkovac 84,5% Hrvata, 13,8% Srba
i kako su to onda srpski gradovi?
Sumnjam da će netko preko Splita putovati u srpske gradove, npr Priboj možda jest “samo” 124km od Splita zračne linije ali cestom je to katastrofa.
Čitatelj je mislio na gradove koji imaju velik broj srpskog življa u Dalmatinskoj zagori.
Alene, takve komentare treba da brišete, nije im mesto ovde.
Imaju istomišljenike na Informeru, Kuriru i ostalom smetlištu, pa nek tamo orgijaju.
Ma…
ne nije čitatelj mislio “na gradove koji imaju velik broj srpskog življa u Dalmatinskoj Zagori”, već “čitatelj” provocira..
Ma znam.
Gosp. Fogler, nemojte vi tumaciti sta sam ja mislio.
Ako su stanovnici raseljeni, koga onda posećuju u tim “srpskim” gradovima?
Izliv šovinizma na mozak i loša provokacija.
Puno ljudi je otišlo, ali ih je i dosta ostalo. Poglavito starijeg stanovništva koje ovi mlađi redovno posjećuju. Konačno srpski državljani imaju nekretnine u Dalmatinskoj Zagori.
Ma nije covjek tako mislio. Siguran sam 100 %. Mozda je nesretno ispalo. Da je htio provocirati, isao bi neke druge portale.
Htio je sigurno reci, da dosta ljudi iz Srbije ima rodbine u Dalmatinskoj zagori.
Znate i sami kako kod nas u regionu ljudi znaju nespretno govoriti.
Imao sam komsinicu, koja je znala reci, da ce doci Turcin da popravi ves masinu.
Dodje covjek na vrata, kad decko iz susjednog kvarta. Znaci decko lokalac, ali posto je musliman, a komsinica starija i zatucana osoba, ona ga kategorisala Turcinom. Kci joj je dala takvu kritiku, da sam se valjao od smijeha. Monolog za Spielberga.
Za Ivicu Osima su govorili da je Hrvat. Covjek je bio 1/4 SLO, 1/4 DE, 1/4 CZE i 1/4 POL, ali kako je katolik, onda su ga ubacili u tu kosaru.
Dalje, moj drug iz razreda ne moze ljudima objasniti da nije Srbin, jer se preziva Kostic.
Djed mu je bio Grk iz danasnje Turske i zvao se Kosta. Kada je doselio u tadasnju Jugu, uzeo je prezime Kostic. hahahaha
Kao i mnogi Pavlovici iz HR, koji imaju Ukrajinske korjene (znam ima i nasih ljudi i Hrvata i Srba i Bosnjaka koji se tako prezivaju).
Ispalo je u najmanju ruku neprihvatljivo.
@anon 07.15: a tko ih je “raselio” lijepo molim? I koji su to “srpski gradovi” u blizini Splita??
Isti oni koji su ih i iz Sarajeva raselili – njihovi zapovjednici. Nitko drugi sa strane kao sto neki pricaju.
Dobro nećemo u politiku. Ovakve komentare više neću dozvoliti.
Ma provokacija…
Mislite sigurno na putnike iz Republike Srpske tj. Trebinja i Gacka i slicnih gradova.
Oni mogu i do Sarajeva i Dubrovnika, pa i Tivta pa za Srbiju letiti. 🙂
🙂
Da upravu ste, more puta ste rekli i konačno su vas poslušali
Naravno neće reći da ste bili u pravu
Naravno.
Poštovani Alene,
Znas kako je: kod nekih ljudi je put od uha do dela mozga za analizu informacija je NAJDUŽI put na svetu!!!!!!!
S tim, nažalost: na ovim prostorima ima ih puno s tim problemom za razliku od drugih krajeva sveta.
Mada nigde nije bajno.
Poštovani g. Nenadoviću,
nažalost potpuno se slažem sa vama.
Koji je bio load factor kad ga već spominjete? Pojačavaju cijeli ATR sa 2 na 3 leta a vi pričate o ne znam kakvom uspjehu samo da bi opravdali vaše analitičke sposobnosti. Nebi da šalju A320 daily pa rekao bi čovjek.
Zimi povećati sa 2 na 3 leta uopće nije malo. I te kako nije malo. Linija se godinama nije otvarala, niz ljudi je tvrdio da nema potencijala. Kad ono…
LF je preko 90% na ovoj liniji ove zime.
Ako je tako…
bas je SPU no brainer. ja da zivim u srbiji bi bjezao u dalmaciju koliko god mogu i para imam da pobjegnem od stravicnog zagadjenja.
Split je no brainer.
Istina. Beograd je veoma zagađen jer vođe uopšte nije briga za ekologiju i zaštitu životne sredine. Tokio ima 35 miliona stanovnika, ali je 35 miliona puta čistiji od Beograda.
Koma.
Pomalo moj Alene. I vi se ovdje protivite da ima smisla da ULCCi lete preko zime iz Splita za London, Pariz, Basel, Berlin, Amsterdam… Tako da i vi također debelo procjenjujete potencijale aerodroma.
Ja se protivim? Se vama pogoršalo?
Pa kada ja inzistiram da Split ima potencijale za year round ULCC linije vi se budite te tražite opravdanja za management.
Ja se bunim? Se vama pogoršalo?
Bunili ste se prošli put i to poprilično.
Dajte ne pričajte megagluposti.
Koje megaglupsti? Jeste li govorili da ULCCi u Splitu tijekom zime nemaju smisla jerbo da imaju smisla, onda bi letjeli tijekom zime?
Nisam baš tako rekao. Imat ćete sutra članak o tome pa da se prestanu izokretati moje riječi.
ULCC ima potencijal, ali teze nego JU, upravo zato jer JU ima masu dvosmjernih putnika (Srba ovih ili onih) sto je istaknuo Alen u:”ima poslovnjaka i dijasporu koja putuje, ima moreplovce koji redovno putuju, ima nešto turista, no ima i velik broj nekretnina, te obitelji i prijatelje u zaleđu Splita koji su Srbi i imaju obitelji i prijatelje u Srbiji. Jasno preko Beograda splitski putnici imaju i prilično konekcija što je i te kako konkurencija zimskim splitskim letovima za Zagreb, Frankfurt, Minhen, Rim, Amsterdam, Zurich, Istanbul, Köln, Dusseldorf i Stuttgart.”
Jasno. ULCC imaju velike avione, Air Serbia ima tri puta manji avion. ULCC ima samo P2P putnika a takvih ima jako malo zimi, Air Serbia ima tonu konektiranih putnika. ULCC nema lokalne putnike (Srbi u posjetu obitelji i prijateljima, te svojim nekretninama) koje Air Serbia ima. Stoga je potencijal Air Serbie daleko veći. Što ne znači da ne bi trebalo biti nekih ULCC linija poglavito za najveće gradove poput Pariza npr.
ULCC imaju velike avione jer imaju i niske cijene. A to da JU ima više potencijala od nekog ULCCa do Londona ili Pariza je smiješno.
Ne nije smješno. To je činjenica. Eto zato Air Serbia i ima letove za Split i povećava ih, a ULCC ih nemaju, iako ljeti imaju gomulu letova.
ULCCa nema jer im nisu ponuđeni uvjeti koji su im atraktivni.
To baš i nije istina.
To i jest istina jer ne može ULCC u Splitu funkcionirati sa taksom od 11€ usred zime. Ne može ni u Zagrebu, a kamoli u Splitu.
Split je više puta jasno rekao da je napravio program poticaja kompanija za letove zimi.
O moj bože…. Pa da su napravili program koji valja ljudi bi pokrenuli linije. A “program” koji je popust u prve dvije godine operacija nije kvalitetan program i naravno da nitko neće da dođe.
Bude članak sutra.
Gdje je članak?
Rekao sam sutra.
Moreplovci ne putuju preko Beograda sigurno. Putuju preko Star-a
A zašto ne bi putovali i preko Beograda? Ne vidim logiku. Putuju oni i preko Star-a i preko SkyTeama i ljeti preko oneworlda.
Nemaju razloga za putovati preko Beograda kada imaju Star u Splitu. Putuje se preko Frankfurta, Munchena i Zuricha. Preko Beograda definitivno ne.
No, to nije istina.
A vi ste moreplovac? Ljudima koji su moreplovci trebaju interkontinentalne konekcije, a što iz Beograda baš i nije moguće.
Em je moguće (Air Serbia leti na 4 interkontinentalne destinacije, na 5. će uskoro), em se preko Beograda može konektirati na niz letova prema hubovima, kao i preko Croatie.
Kompanije za koje plove se svim silama trude da izbegavaju interkontinentalne letove za svoje zaposlene. Posebno za one koji rade u putničkom saobraćaju. Njihovi turnusi se planiraju tako da se u brod ukrcavaju sa što manje troškova dolaska/odlaska u mesto u kom su prijavili da žive. Radi se o desetinama(čak i stotinama) hiljada ljudi i to predstavlja enormnu uštedu, jer ih prevezu svojim brodom, gde rade umesto da koštaju.
“Saobraćaju”
Evo nam jednog Dalmatinca pomorca 🤣
🙂
Ima smisla.
Putuje se preko svega i svačega. A to što šovinistima “sa naše strane” smeta i samo spominjanje Beograda, a opčinjeni su sramotnim feederom kome su Vrankvurt i Minken krajnji domet, potpuno je druga priča
Jasno je da većina putuje preko Frankfurta i Minhena. Ali sigurno da ih ima i koji lete preko Beograda.
A gdje ti moreplovci putuju preko Beograda? Pa nigdje, jer svi koriste SA opcije i sakupljaju milje, a preko Beograda ima vrlo malo opcija za putovanje.
Da, većina putuje preko Stara, ali nije da ih nema i preko drugih kompanija, pa i JU.
Prije preko Beograda nego preko nekog aerodroma gdje bi trebali mevezano ic na Ulcc. Svakako je solidna opcija. Nije najbolja, al je ok.
Da
Bravo genije! Baš su Swiss, Lufthansa, KLM i Croatija “nevezani Ulcc”!
Je, baš.
Kada bi ulcc letio za split, tada ne bi imao veze, jer ulcc nema veze, odnosno konekcije. Bi li neki moreplovac uzimao rizik da dolazi od ko zna kuda i nada se da ce moc ulovit ulcc za split? Ili recimo wizz odluci letjeti par linija iz splita preko zime, a posto je to wizz, nikad ne znas kakvih ce problema imati.
Odakle ste izvukli ovu konstrukciju: Baš su Swiss, Lufthansa, KLM i Croatija “nevezani Ulcc”!?
Razumijevanje citanja je ravno razumijevanju avijacije i zasto ulcc ne leti zimi za split, a to je zato jer nema dovoljno putnika da konstantno pune avion.
Zašto bi moreplovci letjeti sa ULCCima i Air Srbijom? Očito ne znate o čemu pričate. A i ovo vaše zazivanje da su Swiss i Lufthansa “nevezani ULCC” je smiješno. Ljudi putuju preko tih kompanija.
Isuse čovjek se ismijava za Swiss i Lufthansu.
Da, ljudi će u prvom redu putovati sa LH,
no ne vidim razloga da ne putuju sa Air Serbiom ako ima konekcije ili sa ULCC ako im leti do luke gdje oni kreću na put (npr. Hamburg, Kopenhagen, Amsterdam, Barcelona…).
Lik trola konstantno pa zaslužuje da i ja njega trolam.
Ne, nego vi zelite ulcc u splitu van sezone, a nijedan ulcc nema razloga to letjeti sa 200-putnickim avionima jer nema prometa. Ma da im se i poticaji dadnu, upitno je, jer da je tako lako s poticajima, tko brani i zadru i puli i rijeci da placaju nekome da leti tamo? Ni uz poticaje trenutno rezona nema.
Tako je.
Tako je da nema potražnje za ULCCima u Splitu?
Evidentno nema ako nema letova.
Ajmo opet…
Da u Zagrebu ima potražnje za letovima za SAD bilo bi letova.
Je li ovo stoji?
Ne iz jedog jednostavnog razloga:
ULCC jako jednostavno pokreću letove, oni ih otvaraju u roku od 7 dana, otvaraju stotine linija svake godine u Europi.
Za razliku od toga SAD kompanija su ekstremno sumnjičave, one se jako teško odlučuju na linije, treba im godine intenzivnog pregovaranja (15 i više godina) da se odluče za let, godišnje otvore tek 4-5 letova za Europu, nekada ni toliko.
Ne vama, iz jednostavnog razloga.
ULCC će pokrenuti letove brzo samo ako imaju potrebne uvjete na aerodromu. A obzirom da Split ne nudi potrebno, letova ni neće biti.
S druge strane US kompanijama ne trebaju nikakve niže takse, njima treba tržište. A to Zagreb nema.
Da ULCC će pokrenuti letove ako procjene da će profitirati ili ako dobiju velike subencije ili opake popuste.
US kompanije ne trebju niže takse i subvencije? Jesu li zato dobili gomilu novaca od HTZ da pokrenu letove za Split?
Pa što im Split ne daje popuste koji bi im bili atraktivni?
Gomilu novaca dobili od Splita? Lol. Šta onda nisu pokrenuli ZAG gdje je HTZ uvijek nudio novac?
HTZ nije nudio novac za Zagreb, no za United u Splitu je dao. Neki dan smo o tome pisali.
To nije istina. HTZ je uvijek gurao ZAG no jednostavno nije išlo.
A jel? Pa što onda ne financira linije iz Zagreba?
Financirao se long haul uvijek.
To nije istina.
Istina je. Zagreb se uvijek gurao za long haul samo što nije bilo tržišta pa je bilo logično da se barem koji sitniš dao za Split.
A kako se to konkretno gurao? Financijski nije, a kako onda je?
Sitniš? Šalite se jel da?
Ne šalim se. Cifra koju daju Splitu je sitniš od udruženog oglašavanja. Nikakve ozbiljne subvencije.
U Zagrebu se long haul gurao od strane HTZa. Samo što nije baš Zagreb neko dobro tržište za long haul.
Ma kako se to gura? Koliko to HTZ izdvaja novaca za long-haul iz Zagreba?
A tko ste vi da kažete da prometa nema?
Pa ako ga ima što nema ni jednog ULCC. Za razliku od toga ljeti ih ima gomila.
Logično kada su takse visoke.
Nisu. Postoje opake zimske motivacije i subvencije.
Opaka subvencija od 11€ po putniku 🤣
???
Je, aha, bas vidim ulcc liniju za hamburg (uopce, osim sezonski), amsterdam (kad ima klm) cph (kad imaju opcije).
Je…
Tko je majke ti napisao da su swiss i lufthansa nevezani ulcc? Kad bi nekim cudom ulcc i poceo van sezone letjeti za split (a bude cim bude dovoljno ponude) pomorci svejedno ne bi bukirali transfer iz recimo miamija preko x aerodrom, do splita, a da je zadnji leg ulcc.
Air Srbija ne leti za Miami. Informirajte se.
Također Edelweiss i Discover nisu ni ULCC ni LCC. Informirajte se.
Da tako je.
Vi ste to napisali. To je bio vaš odgovor na moj komentar:
“Anonymous
Odgovori Alen Šćuric
05.03.2026. 12:09
Nemaju razloga za putovati preko Beograda kada imaju Star u Splitu. Putuje se preko Frankfurta, Munchena i Zuricha. Preko Beograda definitivno ne.”
“Prije preko Beograda nego preko nekog aerodroma gdje bi trebali mevezano ic na Ulcc. Svakako je solidna opcija. Nije najbolja, al je ok.”
Shvatite da Discover i Swiss nisu ULCC?
Naravno da nisu.
Točno.
Da ULCC nema konekcije.
Mnogo moreplovaca putuje i preko Istanbula, začudo.
Jasno da putuju.
Što je tu “začudo”?
Ništa.
Prije ce preko Beg nego sa nekim lcc. Rizik ke prevelik.
Ma jasno da će oni najviše koristiti Star Alliance, pa onda SkyTeam i oneworld, ali i te kako će koristiti i Air Serbiu. LCC najmanje.
Oa Air Serbia je Emirates u odnosu na ulcc.
Nije baš Emirates ali je bitno bolja.