dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Ryanair
CEO Ryanair-a, Eddie Wilson, je na nedavnoj press konferenci objavio promene u kompanijinom redu letenja iz dva najveća grada Italije – Milana i Rima. U prilično neočekivanom obrtu, nasuprot konstantnom rastu koji Ryanair obično doživljava u Italiji, Ryanair je ovaj put objavio nezanemarljiva smanjenja u broju letova iz svojih baza na Fiumicinu, Malpensi i Bergamu, dok će baza na Fiumicinu čak i izgubiti jedan avion. Kompanija je na udaru sa više strana od prošle godine na oba tržišta. CEO tvrdi da do ovoga dolazi zbog nedostatka kompetitivnosti Italije, zbog kontinualnog postojanja komunalne putničke takse u državi. Ovo je vrlo ironičan komentar s obzirom da je u nedavnim godinama Ryanair verovatno Italiju najviše hvalio kao najkompetitivniju državu Evrope po pitanju saradnje sa LCC. Ryanair u poslednje vreme doduše ne doživljava isti nivo uspeha kao i ranije. Već duže vreme vodi kamapanju za ukidanje komunalne/regionalne putničke takse, a uspeh jeste doduše doživeo u Reggio Calabriji i Trstu, koji su nedavno dobili baze kao posledica ukidanja ove takse. S druge strane, ostali aerodromi i regije ne popuštaju pred onime što se realno može nazvati ucenom, što kao posledicu ima pogoršanje odnosa Ryanair-a sa nekoliko aerodroma, barem naizgled. Venecija recimo je odbila da smanji taksu, a čak ju je i povećala. Ryanair je zbog ovoga bazu na aerodromu smanjio sa 4 na 3 aviona, ali je Wizz ubrzo uskočio da pokupi deo kapaciteta koji se oslobodio. Slična bitka se vodi u Kataniji i Palermu.
U odnosu na gore navedene, situacija u Rimu nije ništa bolja jer i Ciampino i Fiumicino vodi isti holding (Aeroporti di Roma, AdR), što Ryanair postavlja u nezavidan položaj (jednom da se i to desi, a ne obrnuto), upravo jer onda ne može da ucenjuje jedan aerodrom za benefite na račun drugog. Nakon dve godine ozbiljnog lobiranja, kao i sastanaka Michael O’Leary-a sa ministrima, idaje nije izdejstvovano povećanje limita za letove na Ciampinu koje je Ryanair tražio da bi napakostio Fiumicinu, jer isti odbija da Ryanair-u ustupi veće benefite, što samo dovodi do toga da ostale kompanije kupe potencijalan saobraćaj Ryanair-a. Ovo je uprkos činjenici da će Fiumicino do 2027. povećati aerodromske takse 15%, dok će Ciampino povećati za čak 44%. Vredi napomenuti da je pored kritika Ryanair-a za povećane takse, Wizz ipak uspeo da u poslednje dve godine bazira dodatnih šest A321neo na Fiumicinu, čime je tu bazu povećao na 14 aviona. U Milanu je situacija slična uprkos različitim operaterima aerodroma – nakon neuspeha lobiranja Malpense za niže takse, Ryanair se okrenuo Bergamu koji je zauzvrat tražio smanjenje subvencija koje nudi kompaniji za period 2027-2032, što je dovelo do predvidive reakcije i smanjenja baze u Bergamu za 3 aviona. Dok se Ryanair setio da se vrati u pregovore sa Malpensom, ista je već ugovorila proširenje baze easyjet-a.
Kad smo već kod easyjet-a, u neočekivanom spletu događaja, isti sada predstavlja najveću pretnju Ryanair-ovoj profitabilnosti u dva najveća grada i tržišta Italije. Easyjet je kao kompenzaciju za učestvovanje u ugovoru za prodaju ITA-e dobio slotove u Rimu (Fiumicino) i Milanu (Linate), osnovu za konačno otvaranje baze u Rimu, a najbitnije od svega je dobio i mogućnost otvaranja baze na milanskom “city” aerodromu Linate, na kome je nemoguće dobiti slotove već godinama. Ovim potezom će easyjet preuzeti od Ryanair-a dobar deo visokoplatežnog P2P tržišta, kao i dobar deo business putnika koji su ranije morali da lete sa Malpense i Bergama. Što je najgore od svega, ovo nije kraj – iako je kompaniji samo to još falilo, u najvećem indikatoru postepenog početka Ryanair-ove stagnacije u Italiji, Ryanair-ov udeo saobraćaja na nacionalnim letovima je počeo da se smanjuje – i to na račun ITA-e, koja je u 2024 oduzela Ryanair-u oko 3% od ukupnog udela putnika na ovom tržištu. Iako ovo ne zvuči kao mnogo, treba držati na umu da su u pitanju milioni putnika jer italijansko tržište nacionalnih letova obuhvata preko 60 miliona putnika godišnje (2024). A ako uzmemo u obzir da ITA leti samo iz Rima i Milana, Ryanair-ova stagnacija iz ovih gradova, nakon svih ovih faktora, ipak deluju opravdano, čak i predvidivo. Možda je ovo čak i indikator nadolazeće promene, gde će Ryanair zbog presaturacije Italije LCC letovima, ipak morati da se vrati “originalnom” poslovnom modelu letenja pre svega sa sekundardnih aerodroma, u svrhu zaobilaženja sve skupljih i prenatrpanijih hub-ova.
Pa zar to nije bila originalna ideja O’Learya od samog starta? Da prosto zameni nacionalne avioprevoznike širom kontinenta (“1 prevoznik za ceo kontinent”) a zatim da ucenjivačkim kapacitetom (njegov agresivni menadžment) natera preostale aerodrome da “padnu” pod njegovu kontrolu? Samim time na slobodnom tržištu diktira svoje cene jer putnici vole da “putuju za 9.99eur”. On je potpuno obesmislio ideju LLC-a jer tu istu ideju koristi za širenje svog biznisa-kao da je on izmislio komercijalno letenje. Italija je najbolji primer za to, uništio je AlItaliju, pa je praktično izbio ogroman novac italijanskih poreskih obveznika da njihova vlada smisli novog-ITA Airways koji je na kraju “progutan” od Lufthanse.
Naravno da je brzo shvatio da će mnoštvo aerodroma po Evropi da zjapi prazno bez podrške države pa se pojavio on kao “spasilac”. Umesto da pregovara, on kao i svaki biznismen (koji smatra da je “izmislio” toplu vodu) je uvređen ako aerodromi ne urade kako je on zamislio.
Borutov i Denisov komentar je odličan na ovu temu.
Potpuno točno.
Kao da se Evropa polako bori protiv LCC kompanija.
Meni ovo sve zvuči kao dobra prilika za Italiju da se odlepi od ucenjivača uz veću LCC konkurenciju.
Vrlo moguce. Jedino ostaje problem cinjenica da na nacionalnim letovima niko nije ni ravan Ryanairu po kapacitetu
Sve cesce citamo kako se FR buni na uslove prvo u Spaniji, potom i u Italiji. Svedoci smo njihovih velikih rezova, a opet su u februaru imali rast od 14%. Na kojim destinacijama toliko rastu?
Ovo je sve u redu. Država po država počinju se suprotstavljati Ryanairu i njegovoj politici gdje umjesto da se oni (Ryanair) prilagođavaju, oni nastoje utjecati na lokalnu politiku, cjenovnu politiku i općeniti način poslovanja. Ne treba posebno naglašavati kako će ovaj talijanski udarac uz onaj iz španjolske, gdje se također ne planira popustiti ovom predatoru, natjerati čelne ljude Ryanaira na razmišljanje. Pored toga, legacy prijevoznici su se u dobroj mjeri osvijestitli, prilagodili i počinju konkurirati LCC-ima i sami postajući u neku ruku njima slični, ali bez ucjena i savijanja ruku.
Sviđa mi se ovaj pristup jer niti jedan entitet koji radi za profit nebi smio ucjenjivati, već se isključivo prilagođavati, posebno u okolnostima gdje dobiva mnoštvo besplatnog novca na ime poticaja i slično.
Priznajem, i dalje ću koristiti Ryanair ukoliko bude cjenovno najpovoljniji, no veseliti ću se sa svakim novim potezom njegovog pripitomljavanja i izostanka komentara od strane njegove uprave, a gdje će drski pojedinci pritiskati čitave države.
Takva je stvar sa velikim turističkim destinacijama. To što je Ryanair smanjio broj letova za Veneciju neće Veneciji smanjiti broj turista. Ko je odlučio da turistički putuje u Veneciju (generalno Italiju, Rim, Firencu…) taj će otputovati bez obzira na Ryanair. I tu samo Ryanair gubi. Sa mestima kao što su naša (Tuzla, Niš…) e tu je već druga priča. Ne znam kakva je situacija sa Beogradom. Da li Ryanair dobija iste uslove kao Wizz ali ih ne prihvata ili im Beograd ne nudi iste uslove.
Nude im se isti uslovi ali oni žele još bolje, što Bg ne želi, što je i ok. Ako moze Wzz što ne bi i Ryan letio pod istim uslovima.
Stop sek….nim predatorima!
?
Чему?
Apsolutno nisam razumio što je napisao čitatelj.
Seksualni predator. Vjeruatno ide na račun bivšem Rajanerovom sefu pilota koji je tražio da leti sa zgodnim kopilotkinjama, koje je seksualno uznemiravao.
https://www.bbc.com/news/business-65908444.amp