zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Air Serbia dala vrlo dvojben izgovor za ukidanje Tianjina

Boško Rupić direktor za komercijalu i strategiju Air Serbie je najavio nove letove iz Beograd za iduću godinu. Kompanija bi trebala letjeti za Ibizu, Mykonos i Sardiniju po dva leta tjedno. Ovi letovi još nisu u prodaji. Samo da se ne desi sa ovim linijama kao sa Kubom, zimskim produžavanjem sezonskih linija i Cairom. Nažalost ovo su leisure linije i one se neće bitno reflektirati na konekcije kompanije. Ovim linijama, ali i uvedenim novim linijama na jesen 2024. i zimu 2025. Air Serbia će vratiti broj linija na razinu iz 2023. obzirom da je tijekom 2024. ukinula 7 linija.

No, ono što posebno iznenađuje je objašnjenje o okidanju Tianjina koji je dao Rupić. Linija je zatvorena manje od dvije godine po otvaranju (točnije manje od godine i 11 mjeseci). On kaže da je Tianjin imao smisla tijekom Covida-19 iako je linija uvedena na samom kraju pandemije, te da se ukida jer putnici imaju daleko više opcija letova za Guangzhou (4 leta tjedno, po dva Air Serbia i China Southern), te za Shanghai (2 leta Air Serbie), a koje destinacije su imale puno transfernih putnika preko Tianjina. Nonsens. Prvo, Shanghai se pokreće više od dva mjeseca nakon ukidanja Tainjina. Drugo iz Tianjina Air Serbia nije imala code-share na Air Chinu, Chinu Eastern, Chinu Southern, Hainan, Juneyao, Okay, Shanghai, Tianjin i Xiamen koji lete za Guanghzou i Shanghai. Kako bi se onda putnici konektirali na ova dva aerodroma?

No, najveći nonsens i potpuni demantij ove izjave rekao je sam Rupić. Naime, on je rekao da kompanija ozbiljno razmatra uvođenje Pekinga u 2025. Kako sad do vraga? Pa zar nema previše putnika za Guangzhou i Shanghai i zato je ukinut Tianjin? Kako se onda otvara obližnji Peking? Na njega neće utjecati direktni letovi za Guangzhou i Shanghai? I odgovor je vrlo jednostavan, kompanija je pogriješila sa destinacijom. Tianjin nije Peking, tamo ima daleko manje putnika, poglavito onih iz Europe. Za Tianjin ne leti ni jedna jedina europska kompanija, čak ni Turkish, čak ne lete ni MEB3 (Emirates, Qatar i Etihad). I samo je Air Serbia tu bila pametna i jedina letjela. To i demantira izjavu Jiria Mareka CEO Air Serbia koji je stalno ponavljao da je Tianjin komercijalno profitabilan. Evidentno nije. I zato je ukinut. Kako onda više vjerovati Air Serbiji, poglavito u kontekstu toliko brojnih Jatovanja koji se daju u zadnje vrijeme, a koja se ne ostvaruju.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

227 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Već sam pisao, Tianjin je bio politička linija. Politika je htela po svaku cenu let za Kinu. Kina u periodu posle kovida nije dozvolila Peking. I onda je bilo ajmo najbliže što možemo Pekingu a to je Tianjin. I na pritisak politike su ga držali dok nije postalo verovatno da se može dobiti možda Peking. Onda je brže bolje zatvoren da ne bi, verovatno, pravio dodatne gubitke.

“dok nije postalo verovatno da se može dobiti možda Peking” koliko izvesnosti u jednoj rečenici – postalo verovatno, može, možda…

U pravu ste ali to je samo zato što je sve možda! Verovatno su dobili naznake sa će Peking biti omogućen (da ne kažem verovatno omogućen jer možda naznake nisu baš potpuno zvanične). Nisam se baš najbolje snašao da objasnim kako je sve na dugačkom štapu.

Šta se dešava sa otvaranjem linije za Miami.

Zna se ko je tata u Srbiji i ko se za sve pita (od fudbala do crkve )i ko je uzrok svih problema .

Iz Tiandjina je bila dobra veza sa Scoot za jeftine letove za ostatak Azije, takodje za Japan, a South China Airlines je takodje imala niske cene iz TSN za ostatak Kine i Azije…Zao mi je sto je ukinuta..
Mnogo je vece pitanje sta ce sad sa tolikim avionima, nek bude i 3, ali na samo 8 letova tokom cele zime, to je uzas…A ni leto sa 14 ili 15 trenutno predvidjenih nihe nista bolje,posto ce se do polovine leta vratiti i JU ARC pa ce buti 4 aviona..Jednostavno, oni su naprasno ugasili TSN, to se desilo zbog neke prinude, nisu ocekivali..Mislim da tako nesto moze biti zbog nedostatka posade..Koji bi drugi razlig bio?
Sad ili neka vrate jedan iznajmljeni avion, ako ugovor dozvoljava uz penale, ili nekaotvore novu liniju i to hitno, pisto postojece trenutno nije isplativo povecavati, nemaju bas toliko putnika…
U suprotnom ce im avioni skupljati prasinu, a to je najskuplje..
Mozda bi cak mogli i da ubace neku leisure destinaciju tokom ove zime, imaju jos vremena..

je: baš će ljudi navaliti letiti sa JU za TSN da bi onda sa dodatnom kartom letjeli sa Scootom za SIN i/ili dalje preko SIN za ostale azijske destinacije. Kada se sve zbroji, daleko je jeftinije i brže sa EK/EY/QR preko DXB/AUH/DOH..

BREAKING

Goran Vesic podneo ostavku na mesto ministra!

Sada Alen vise nece moci doticnog da citira.

Prvo, Air Serbia nije ukinula 7 nego 6 linija: MRS, CGN, FLR, CAI, TLV i TSN. To je 14 ukinutih letova.

Drugo, TLV je ukinut zbog naknadno zbog rata, tj. nije bio planiran za ukidanje. Isto kao sto su 2022. godine ukinuti Rostov, Krasnodar i Kijev.

Trece, ove godine su pokrenuli 3 nove linije: OMO, NCE i CAN, odnosno 7 novih letova. Nica je direktna zamena za Marsej. Sledece godine znamo vec 4 nove linije: PVG, JMK, OLB i IBZ, odnosno 8 novih letova.

SSH je carter, a rekli ste da njih ne racunate. Dakle 6 linija.

Ako cete racunati SSH, onda lepo racunajte i Marsu Alam kao novopokrenutu ove godine, kao i Kavalu koja se pokrece naredne.

Ne, Tel Aviv je ukinut nakon sto su svi prekinuli da lete. JU je medju poslednjima ukinula TLV.

Ako se drugi kockaju životima svojih putnika, ne mora i JU to raditi.

Zar treba tako nesto da se desi da bi se vama dokazalo?

Ukinula je i Napulj u zimskom redu letenja

Koga briga što su otkazali i šta su rekli? Činjenica je da se šire, prevoze više putnika, otvaraju i zatvaraju linije. To sve rade avio kompanije.
One koje ne rade ništa su gore duplo

Kakav PR, takve i informacije.

Danasnja statistika za ATR:

4. talas – 5 aviona (5 / 9 = 55,6%)
1. talas – 8 aviona (8 / 9 = 88,9%)
2. talas – 6 aviona (6 / 9 = 66,7%)
3. talas – 6 aviona (6 / 9 = 66,7%)

U proseku danas 6,25 aviona po talasu. Kako je trenutno dostupno 9 aviona to je 70% iskoriscenosti.

Za novembar to uopšte nije katastrofa

Nije. 70% iskoriscenosti flote tokom zime je skroz okej. Neke kompanije imaju i manje, evo Croatia ima 25% iskoriscenost na A220.

Apsolutno nije! Koliko onda leti treba da bude iskoriceno? 140%?

Nije katastrofa, ali moze bolje.

Ali evo vidite da ponekad koriste i 8 aviona, pa im je toliko minimalno i potrebno.

Ne utice samo LF na to da li je neka linija profitabilna ili ne vec i cena karte. Kompanija moze leteti sa 100% popunjenosti aviona sa cenom od 500 eur i pitanje je da li ce ostvariti profit. Karte za Tianjin su bile enormno skupe 1000+ EUR a sa tom cenom i LF od oko 70-80% moze biti isplativ za Kompaniju.

Svakako da bi veca transparentnost u poslovanju dovela do toga da ovde ne moramo da nagadjamo koji su razlozi.
Urednik smatra da je linija pravila gubitke, iskreno meni kao putniku je drago sto sad imam prilike da za neke Azijske destinacije letim za razumne cene a s’obzirom da se vecina kompanija vec svakako finansira iz drzavnog Budzeta pravi razlog me i ne zanima.
Air Serbia nasumice otvara linije po principu “i corava koka neko zrno ubode” i to svi mi placamo, Croatia radi po principu “pravimo se mrtvi” i to opet placaju gradjani Hrvatske. Cij model poslovanja je bolji tesko je reci..

Postoje jos neki detalji koje treba uzeti u obzir, ne znam koliko ste upoznati ali u poslednjih nekoliko godina Kineske kompanije u Srbiji rade na gradjevinskim projektima kao sto su izgradnja zeleznice, fabrike ling long, a tu je i rudnik u Boru.. javna je tajna da su radnici zapravo Zatvorenici iz Kine i tu onda sinergija YU i aerodroma Tinajin ima smisla.
Takve putnike ne mozes prevoziti preko velikih Evropskih aerodroma, Tinajin je blizu Pekinga a opet nije Peking, verovatno ni Kineske vlasti nisu zeleli da im takvi putnici putuju preko glavnog Aerodroma u glavnom gradu.
S’obzirom da je predsednik Srbije ujedno i vrhovno komandat YU eskadrile nije nemoguce da je ta linija zapravo dogovor izmedju dve drzave a ne stvar strategije.
Realno tesko je poverovati da Kina ne bi nasla dva slota nedeljno na Pekinskom aerodromu.

Naravno ovo je samo moje razmisljanje, nagadjanje da se razumemo. Ne znam da li je neko od citalaca na sajtu putovao ovu liniju, ja kartu po normalnoj ceni nikad nisam nasao pa nisam ni leto ovu liniju.

Otvorile su se nove linije iz druga dva grada, koja ekonomski imaju daleko vise smisla. Linija iz Tinajina iz koga niko u Evropi nije leteo vise nije neophodna jer “radnici” mogu na ovaj nacin putovati bez konekcija preko Evropskih aerodroma. Linija verovatno nikad nije ni imala ekonomskog smisla za Air Serbiu, ali za Vladu Srbije i njene kombinacije sa Kineskim kompanijama itekako je bila od koristi.

Ne, naravno. Narod placa gubitak cele kompanije, na svim linijama kao i sve pogresne poslovne poteze, a ima ih..

Zatvorenicima istekle kazne pa su se vratili doma, što drugo? Alene, morate li pustiti baš sve u komentare? Ipak vam se portal bavi zrakoplovstvom a ne urotama iz gradske kavane.

“javna je tajna da su radnici zapravo Zatvorenici iz Kine i tu onda sinergija YU i aerodroma Tinajin ima smisla.”

Prvi put ovo cujem bilo gde ali ako je ovo istina….primamo robove u zemlju?!?!

https://balkans.aljazeera.net/opinions/2021/11/21/srpsko-zlatno-doba-poplocano-radnim-logorima

Mislim da je velika razlika iznedju roba i zatvorenika ali svakako status tih radnika i njihova ljudska prava nisu nesto cemu treba da se jedna drzava ponosi.

Mozda, ali mozda je Tianjin bio jedini izbor. Jedan moj drug je tokom Covid-a putovao u Kinu preko ne znam kog aerodroma i jedino je mogao uci na kinesko tlo preko Sangaj-a, i to tako sto su mu tamo odredili 3 nedelje hotelskog karantina uz svakodnevno testiranje. Posle isteka tog vremena slobodan si da ides gde god hoces. Bas malo nezgodno. Price da to nije bio najbolji izbor linije su bile pricane i onda, ali su se Marek i drustvo branile time da je to velika luka i nije previse daleko od Pekinga. Sada kada se Covid stavlja u drugi plan mislim da je normalno uradili evaluaciju svega postignutog i promeniti. Sigurno da nije bilo dovoljno putnika kao i da se zavrsavaju pogodnosti beogradskog aerodroma za “nove” interkontinentalne linije. Sada idemo igricu ispocetka nove pogodnosti i novi popusti. Kao i kada se sada prica o novim interkontinentalnim linijama meni nije jasno da se Toronto ne otvara jer time pokrivas jedanu novu zemlju i cak da postoji sezonalnost ne moze biti losije od linije za Cikago. Nisam siguran da linije poput Sula ili Tokija mogu doci u obzir najpre zbog tipa aviona kojim se leti, a onda zatim i zbog broja putnika koji bi njima dosli u Srbiju.

Ja sam sada leteo Air Serbia Beograd-Guangzhou-Beograd, avioni su bili mojom procenom preko 90% puni, jako malo praznih sedište je bilo. Većina ljudi u avionu su bili kinezi, recimo 70:30 naspram ostalih

Pozdrav

Citatelj je rekao okvirno, nije izneo broj putnika. Dakle sto Vam ovo treba?

Okvirno znaci bacio pogled i procenio, pobogu!

Prilikom boardinga kada se pozovu putnici u biznis klasi mozete oceniti okviran broj. Ne tacan, ali mozete proceniti da li ih je 2-3 ili 15-16.

Mogu se izbrojiti prazna mesta, to je mnogo lakse kad je LF 90%.

No, izgleda da vi ne volite nista pozitivno vezano za JU. Da je napisao 20% LF bilo bi “A joj”.

Prilikom boardinga.

Koliki je kapacitet biznis klase?

🙂
Bio sam u drugom delu ekonomske klase, nisam video više od 5-6 slobodnih mesta, a u prvom delu je bilo puno ko oko.
Za biznis klasu ne mogu ništa da kažem. Samo dajem moje zapažanje. Mislio sam da će više biti naših ljudi, većina kineza su bili turista sudeći po akreditacijama i kišobrančićima i načinu kako se okupljaju posle iskrcavanja iz aviona.
Da, nisu precizne informacije, izvinjavam se na smetnji.

Кај Гот а шта бум казала штефица на све ово.

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

nemre taj ni na srpskom složiti dvije suvisle rečenice i to bez pogreške..

Na malog crva se veliki som uhvati.

Ne slazem se sa ovim sto ste napisali. Sve sto kazete je bazirano najvise na misljenjima bez ikakve argumentacije…. JU je sa dosta letnjih destinacija dobila i znacajan udeo transfernih putnika. Sve ovo sto su najavili je prilicno siguran izbor.
TSN je imao smisla do septembra ove godine kada je doslo do rasta saobracaja izmedju dve drzave. Ove zime ce izmedju Srbije i Kine biti 8 nedeljnih letova i letenja za TSN jednom nedeljno gubi svoju ulogu. Mislim da su doneli racionalnu odluku ako su videli da TSN moze postati non-prof ruta. Objektivno gledano, oni su znacajne rezultate i napravili time sto su spremni da brzo reaguju, kako sa otvaranjem tako i sa zatvaranjem pojedinih destinacija.

Pa rade kompanije koje su agilne.
Za tih skoeo dvije godine mnogo toga se promjenilo.
Sjećamo se da je linija otvorena kada su u Kini još bila ograničenja za putovanja i da je bila rasprodata po astronomskim cijenama mesecima unaprijed.
Ubirali su kajmak dok ga je bilo, nakon toga ostao je samo cargo.

A zasto bi se onda letela linija ako je donosila gubitak? Zar stvarno mislite da bi JU svesno przila milione EUR?

Kajgot. JU je profitabilna bila preko 40 miliona EUR prosle godine i to pokazuje da znaju sta rade.

Imali su neuporedivo manje kasnjenja ove godine nego prosle godine.

Otkazivanja ove godine gotovo i da nije bilo.

Ovo je njihov model poslovanja od samog osnivanja 😀 😀 😀

Kaže popunjenos kabine 70-75%
Žao mi je što ga voditeljka nije malo pritisnula da lupi još po nešto, a ovako se provukao jeftino !
Vidi se da Air Srbija nema jaku analitiku sa dubinskim podacima pa da donese odluku kvalitetnu, ide se na to aj da probamo pa šta bude…
Ovi ostali imaju pa neće da lete, znaju unapred da tu nema mesta

Bolje i to nego da se ne radi ništa.

Ne slažem se sa vama. Od covida Air Serbia radi neki svoj fazon i normalno je bilo da bude i rezanja. To što su otvorili 20 a ukinuli 7 linija nije uopšte loše. Odavno sam pisao ovde da sam se nadao da će incident sa Marathonom da im otvori oči po pitanju sređivanja operacija, flote, linija i svega pratećeg i ,slažete se, nadam se, i da se sve to dešava. A nekad su mere nepopularne i bolne.

Linija koja ne radi se ukida odmah ili kroz par meseci, ne nakon dve godine.

E velike razlike, dve godine ili godinu i 11 meseci… Majko mila!

Linije koje ne rade se ukinu posle par meseci, ne vise od 6 meseci. Ako nesto letite godinu i 11 meseci, to letite jer Vam se isplati.

New York je strateski bitna linija bila.

Chicago je pokusan zimi 2pw prosle godine i videli su da ne ide, pa su eto ove smanjili na 1pw. Dakle nisu cekali godinu i 11 meseci…

“Chicago je pokusan zimi 2pw prosle godine i videli su da ne ide, pa su eto ove smanjili na 1pw. Dakle nisu cekali godinu i 11 meseci…”

U ovom grmu lezi zec! Ako nesto temeljno istrazis i lepo se spremis – ne moze da ne ide! Vi pricate kao da ovde uticu neki faktori koji su van njihove kontrole?

U biznisu (onom pravom – najcesce privatnom i najcesce profitabilnom) nema nagadjanja i gledanja u pasulj! Dakle, kako im se tolikoooo omaklo? Kako su toliko promasili?

Da li je onda osoba iz analitike i planiranja ili ceo tim cak dobio otkaz jer je ovo njihova odgovornost?!

1. Nikad nije bilo najavljivano da ce krenuti prodaja karata za Kubu vec da se o istoj samo razmislja dok je ovde najavljeno da ce prodaja krenuti u novembru. Razlika nebo i zemlja.
2. Otvaraju se leisure linije sto znaci da je zarada avio kompanije mnogo veca nego sto je na transfernim letovima, tako da je jako dobro sto na leto otvaraju ove linije. Konektiranost Beograda je i ovako fenomenalna pogotovo sa dolaskom China Southerna.
3. Da je TSN bio neuspesan ne bi prestali prodaju karata tek 14 dana pred let vec mnogo ranije. Ovde je verovatno drugi razlog bio presudan. Takodje od stranih legacyja ovde izmedju ostalog lete Korean Air, Vietnam Airlines, Japan Airlines, Asiana Airlines…Sve beznacajne i male kompanije.
4. Cargo je bio jako bitan faktor na JU letu za TSN a kao sto vidimo i jedna LH Cargo leti iz FRA za TSN.
5. Air Serbia je zatvorila CAI i od tad nisu najavljivali otvaranje ove destinacije ali su zato za ovu zimu najavili i otvorili NCE, OMO i CAN.

4. Jer je verovatno preusmeren za CAN vecina toga

1. Nije isto Ibica kao i Kuba iz gore navedenog razloga. Sta cete govoriti kad IBZ udje u JU prodaju? Hocete li i tad brisati komentare koji ce vas podsecati na ove danasnje reci?

3. Da je bila neprofitabilna linija ne bi je planirali za povecanje, zar je to toliko tesko shvatiti?

5. Najavio je predsednik mnoge druge linije koje se nikad nisu desile. To samo govori da je JU u planiranju linija mnogo nezavisnija nego sto vi to mislite i da se linije otvaraju samo zbog ekonomske isplativosti a ne zbog necijeg naloga makar on bi oi predsednik drzave.

5. Koje linije su pokrenute jer je tako predsednik rekao? Bogami nijedna nije!

I eto New York je sada superprofitabilan. Dakle?

Koje druge? Sve linije u Evropi su pokrenute jer je JU to procenila. Sve one koje je Vucic najavio se nisu desile. Dakle?

Jer se zna da je JFK superprofitabilan i da je business klasa uvek puna.

Air Serbia u covidu nije vozila nista vise carga za SAD nego pre i posle. Cargo je dolazio iz Kine.

A da vidimo i te cestitke, mada sumnjam.

To nam govori da je bila profitabilna ali da su neki drugi razlozi doprineli njenom zatvaranju.

Koje su se to linije pokretale zbog predsednika? I nema nikakve fix ideje o 100 linija do 2027 sem kod vas. Da je to istina ne bi se 7 linija zatvaralo.

3. Govori da je ukinut iz operativnih razloga.

Neće promeniti ploču zato što su operativni razlozi loše ophođenje prema zaposlenima i odlazak istih.

OMO je produzen. Dakle rekli su istinu.

Covek je rekao da je TSN ruta otvorena u post-covid periodu a ne tokom kovida kako ste vi napisali

2. Bilo da je zarada veca ili manja u odnosu na transfere, sa tri nove leisure linije i ukupno 6 nedeljnih letova, apsurdno je pricati o viskokoj zaradi
3. A da je bio toliko uspesan koliko se tvrdilo, karte bi i dalje bile u prodaji, koji god da se problem dogodio. Ako su problem posade, a TSN im je toliko drag i profitabilan, mogli su da pomere otvaranje PVG za nekoliko nedelja. Realnost jeste da im je TSN cele 2024. potpuni promasaj od destinacije na kome JU zbog loseg scheduling-a ne moze vise da leti isplativo, kada je prosao covid, Hainan je povecao PEK, a putnici opravdano beze od JU i njihovih polu raspalih aviona
4. Zasto je onda TSN zatvoren ako je cargo bio toliko bitan?
5. Za ovu zimu su takodje najavljivana, kolko tolko i do pre nekoliko nedelja, svakakva povecanja, iznenadjenja i produzenja. I to nakon sto smo vec znali za NCE, OMO i CAN

2. Radi se o vecoj zaradi i profitabilnijim linijama i zasto ih ne bi otvatrali? Bolje da otvore Ibicu i Olbiju nego Jerevan i Baku. To znaju i ptice na grani a posto je JU pozitivna zarada je svakako tu.
3. Zasto bi pomerali PVG? Ovo sto govorite o promasaju su samo vase insinuacije i nista drugo. Zar je i za LH PEK bio promasaj? Naravno da nije, vec su drugi faktori kao i kod JU uslovili ukidanje odredjene destinacije. Evo kod JU oktobar je imao 4% vise saobracaja ove godine nego oktobar 2023 tako da vase negativne izjave “da putnici beze od JU” zasigurno ne stoje. Cak suprotno, putnici gravitiraju ka njima.
4. Verovatno zato sto su procenili da ce negde drugde biti jos profitabilniji.
5. Niti jedno konkretno povecanje nije bilo najavljeno tako da se ne moze znati na sta su mislili. 3 nove destinacije su vec tu (NCE, OMO, CAN), a cetvrta (PVG) na putu. Malo li je?
6. Kao slag na tortu dolaze jos 3 nove destinacije sledeceg leta. Nekome drago a nekome nije, ali tako je.

Ne, JU trenutno leti sa 2 A330, a ne sa 3. Tesla je na servisu.

Yu-arb ne leti.

Meni uopste nije jasno sta ce oni raditi sa 3 ili 4 aviona na toliko malo lonh haul letova..
8 tokom zime, a imace tri aviona ( ako je istina da JU ARC ide na retrofit)?
Pa sta su uopste onda uzimali tolike avione toliko unapred? A od leta je najavljeno 14 ili 15 letova, ponovo jako malo na tolike avione, jer ce se do sredine leta vratiti i ARC..
ne ne, oni nisu uopste racunali da ce gasiti Tianjin, to je iznenadna odluka, verovatno pod nekom prisilom…A jedina logicna prisila mi je da stvarno nemaju letackog osoblja…Cuo sam da im puno pilota stalno odlazi zbog neprofesionalnog odnosa menadzmenta prema zaposlenima generalno, a pogotovu pilote bas briga da slusaju neke siledzije, jer- moze im se, nadju novi posao za 1 dan…
Air Serbia mora otvoriti neki long haul, iii ce biti na debelom gubitku..zima im je vec propala sa 8 letova na 3 aviona eeej…

2. Ma naravno, samo sezonalne destinacije i mirni smo, koga briga za Jerevan, Baku i ostale destinacije slicnog karaktera. A posle kad preko zime smanjujemo JFK na 2-3pw, kada ORD propadne na 1pw, kada se prepolovi broj letova i putnika u odnosu na letnju sezonu, sta cemo onda? Da tugujemo kako je kriza, kako drugi dumpuju cene i kako mi nismo nizasta krivi?

3. Ako je problem privremen, po pitanju posada, a TSN je toliko super profitabilna destinacija, logicno bi bilo da se pomeri PVG. Kako su insinuacije, kad niko ne zatvara profitabilnu rutu osim ako ta ruta; ili nije toliko profitabilna, ili fale avioni, ili postoji neki operativni/scheduling problem? Svejedno je sta je od ove tri stvari problem, jer je za sve tri direktno kriva JU.

3. B – da i ne spominjem ovo poredjenje sa LH… Vi zaboravljate da je njima jedan jedini operativni problem to sto ne mogu da prelecu Rusiju? Izjava za putnike se odnosila, kao sto vrlo jasno i pise, na letove za TSN, gde dokumentovano znamo da JU ima probleme sa stanjem kabine.

5. Nije najavljeno kokretno, ali je Marek rekao nekoliko puta, vrlo konkretno, da ocekujemo najave za zimsku sezonu i produzenja jos sezonalnih linija. Nije malo, nije uopste ni lose, samo ne treba bezveze najavljivati ono sto se nece realizovati

Zaboravili ste da su i Napulj ukinuli u zimskom redu letenja, znaci 8 je ukinuto..Napulj postaje samo sezonska linija tokom leta, ako i to

Pa i ne verujemo im. A verujem da će ubrzo ugasiti i Guandžu zbog China Southern.

Ne znam tačnu statistiku, ali čini mi se da u tim velikim gradovima kojima ne možemo ni ime da izgovorimo živi jako puno naših ljudi koji uglavnom drže engleski deci po vrtićima. Tako da možda i postoji šansa da se te linije popune sa p2p turistima, ali i onima koji putuju u Japan, Koreju, Filipine itd itd itd. Brojčano jeste to malo, i slažem se da nisu potrebne 4 nedeljna leta, ali videćemo. Verovatno će ju sve to pogasiti, ali šta će onda sa tolikim avionima, a nemaju gde da lete, ord je takvo razočaranje, da ja nemam reči da se najveći srpski grad na svetu posle Beograda tako slabo puni. Mislim da ni ljudima u JU nije svejedno i da nisu baš srećni zbog te činjenice. Ali izvini molim te, imaš ogromnu platu i bonuse, nazivaju te stručnjakom, izvoli onda napravi da te linije lepo rade. Daj popuste razne, poboljšaj uslugu, daj neku dobru hranu, edukuj stjuardese o lepom ponašanju i da vidiš kako će možda ljudi da se odlučuju za tebe. Ajde boga ti, ko da je to neka mudrost. Zaposli estete i ljude koji u sebi imaju puno ljubavi i radosti, a ne namrgođene i ljude koji se prave važni i pametni. Srdačan pozdrav.

U oktobru advanced booking za CAN kod JU je bio 83%. Koliko je bio na kraju meseca to ne znam.

Procitajte pazljivije izjavu. Popunjenost trenutna do kraja godine je 75%. A karte ce se prodavati jos dva meseca, sto ce samo podici LF. Pravu popunjenost mozemo znati samo za letove koji su vec obavljeni

Ko se razume u avio saobracaj, taj i razume da ova linija nije destinacija SRB dijaspore

Pa šta ja znam, kao što i rekoh u prvoj rečenici, nemam tačnu statoistiku. Valjda er srbija ima direktore strategija, destinacija itd itd, pa nek oni kažu šta će 4 nedeljne linije ka Guandžouu. Nemam ja te informacije.

CAN je transfer destinacija ne samo za Filipine, Japan i Koreju, vec za citavu istocnu Aziju i Australiju…A zimi dosta ljudi putuje turisticki u te krajeve…Ako Air Serbia bude imala code share sa South China Airlines, opstace i poslovati dobro..Da li znate da sad preko South China ( preko CAN) mozete stici do Indonezije, Tajlanda, Malezije, Vijetnama itd.itd za 500 evra, do Japana za 450, do Sidneja 800 evra povratna…Ok, to jesu dumping cene, ali ce privuci i putnike iz celog regiona

A mislim da se samo iz Bga moze nakupiti dovoljno turista da tokom cele zime popune CAN…to je oko 1000 putnika nedeljno, znaci 4000 mesecno…Januar, Februar, Mart ima bar 7000-8000 koji idu samo na Tajland..Uostalom, nadjite statistiku izdatih tajlandskih viza za drzavljane Srbije tokom zime..Dok se viza vadila u konzulatu u Zagrebu, Mirko mi je rekao da je bilo prosecno oko 500 nedeljno..A to je bilo pre 8-9 godina..

Tacno je da 1000 putnika nedeljno nije malo, mislim da tokom 4 zimska meseca, bar sto se tice CAN, to moze da se popuni…Medjutim, nisam siguran za ostale mesece, ima tu i Kineza naravno, koji preko leta dolaze u Evropu, ali videcemo da li se to moze pristojno puniti tokom veceg dela godine…Ako Air Serbia uspe da dobije code share sa China Southern,mislim da ce ta linija dobro raditi…Ako ne, pitanje je da li ce opstati pored jednog tako ogromnog konkurenta, koji ima cene koje su svakako trenutno nedostizne za bilo koju aviokompaniju u Evropi, pa i za bliskoistocne…
Naravno, za krajnje korisnike, putnike, to je idealna situacija, jer trenutno iz Bga mozete najjeftinije od cele Evrope stici za bilo gde u istocnoj i jufgoistocnoj Aziji, pa cak i Australiji…

Pa eto vidimo da mogu da konkurisu i to sa visokim LF (do kraja godine vec na 75%).

Ta je linija za Tianjin bila strateški jako bitna u postcovid periodu za Srbiju i Air Serbia je to letela. Sad se izgleda malo više obraća pažnja na profit, pa me ne čude ni rezanja ni nekad nelogična povećanja ili najave novih linija. Samo što vi uporno potencirate neutemeljene najave Vesića, Malog i Vučića, a oni ne da samo blage veze nemaju sa materijom, nego služe za popunjavanje programske šeme za penzionere u Srbiji koji nisu niti će ikada leteti za svog ovozemaljskog života.
I da ponovim, bolje da i nešto rade pa makar i greški nego da ne rade ama baš ništa. Da li Mateju verovati, to je dilema i za mene, ali znam kome ne verujem.

Verujem isto kao sto Vi verujete Dzevadu (cak i nakon lazi o Lumiwingsu).

O moj Bože. “Puno transfernih putnika” a nemaju code share ni interline. Koji nonsens!

JU i CZ imaju potpisan SPA

Ma tko zna koliko oni imaju putnika i za Guangzhou i koliko će biti za Shanghai. Samo nabadaju po političkoj liniji bez ikakvog smisla i strategije.

Njima je ponuđen Tianjin, i umesto da se zahvale i da kažu sačekaćemo Peking ili šta god atraktivnije, leteli su to, bez puno smisla. Pa čak ako su i želeli da iskoriste priliku izazvanu koronom, to se tako i kaže pre nego se linija ukine – Tianjin je imao svoju svrhu, više je nema i ukidamo. Umesto toga, imali smo javno hvaljenje Tianjina i tajno ukidanje linije, istovremeno. Laganje je loše za imidž i posao, valjda će to i u Srbiji postati jasno…

Apsolutno se slažem sa Vama.

Komentar koji je savrseno pogodio poentu. Nije samo problem to sto smo mi prihvatili “ponudjen” TSN, vec smo jos i otvorili trziste za kompanije iz Kine, naivno misleci da cemo moci da saradjujemo sa njima kao jednaki partneri, a naravno nas je ubrzo docekalo neprijatno iznenadjenje. Ista prica i sa “saradnjom” sa TK

Koliko je bilo JU linija ka Turskoj pre saradnje sa TK a koliko je danas?

Danas ima ukupno jedna jedina celogodisnja ruta vise, a ta je Beograd-Ankara. Izmir je suspendovan preko zime. Cak je i Istanbul ponovo smanjen na 13pw, pored onolikih najava za 21pw, nekim danima i 4 dnevna leta.
TK je u medjuvremenu povecao BEG na 3 dnevna, dok je tadasnji AnadoluJet zapoceo letove sa Sabihe, kao i iz Izmira i Ankare za Beograd. Blago receno, Air Serbia-u su ozbiljno zeznuli

Sram da ih bude, nisu porazili TK. Vi biste na njihovom mjestu to svakako učinili u par mjeseci.

Pa kako je to u javnosti predstavljeno od strane rukovodecih ljudi, nije ni trebalo da budu suparnici vec da rade u sinergiji 🙂 Ljudi su okolo pricali kako maltene postaju jedna kompanija, kako je joint venture skoro pa potpisan i da je su sve dozvole za povecanje turskim kompanijama dosle na konto toga….

Nemojte, ima nas koji nemamo pamcenje zlatne ribice 🙂

A koliko od toga zapravo leti domaca kompanija, a koliko jedan predator svetskog nivoa kao sto je TK?

Kome ide kajmak?

Reci mi da linija nije bila profitabilna bez da mi kažeš da linija nije bila profitabilna. Bojim se da bi tri linije za Kinu bile previše za Air Serbiu. Čini se da oni ovo stihijski rade, pa ako koja linija ne uspije, nije je problem zatvoriti.

A koliko su otvorili linija u poslednje 3 godine i koliki je ukupan odnos otvorenih i zatvorenih linija?

El Al danas leti za BEG sa kodom LY. Da li to znaci da su preuzeli liniju od Sun D’Or?

Takodje vidim da Arkia ima cartere

Sun d’Or oduvek leti pod LY kodom.

Nije istina. Njihov kod je 2U.

Sve to treba izbaciti napolje ako mene pitate. Takve budaletine nema sta da traze u aviokompaniji.

Čovek je baš ogorčen. Verujem mu na reč, ali moramo voditi računa o kulturi izražavanja. Svakako ima moju podršku.

Celokupan management Alene. kako ne bih bio ogorcen, pa trose se i moje pare kao poreskog obveznika, iako ne zivim vise u zemlji. A zar ne biste i Vi bili ogorceni da u vlastitoj firmi imate nestrucni kadar koji Vam trosi novac kao da im je licni. Air Serbia trenutno donosi blesave odluke i i izlazi sa totalno nebuloznim saopstenjima. Iz tog razloga svi treba da lete napolje!

Slažem se! Nema smisla.

Nije Air Serbia pogrešila sa destinacijom već joj Kina 2022 nije dala dozvolu za Peking već za Tianjin. Nije bilo izbora. Sada ima izbora.

Pa nije gubila novac dok nisu otvorene jos 2 linije za Guangdzou.
Lepo sam Vam rekao da je sledeci Peking

OT

Danas flotu JU napušta i poslednji predviđeni avion. U pitanju je LY-MAL (A320), dok su prethodnih dana flotu napustili LY-UNO (B738) i LZ-FSB (A320).

Sada u wet-lease ostaju 2 A320 (LY-CAP i LY-WIZ) i 2 E190 (LZ-BUR i LZ-SOF). Konkretni avioni su trenutni i podložni promenama.

Stoga se od danas flota sastoji od 31 aviona – 27 u dry-lease i 4 u wet-lease. U narednom periodu stižu E195 i A332, pa će flota brojiti 33 aviona.

Kada je reč o servisima – Air Serbia je do sada odradila redovne servise na čak 10 aviona. Trenutno su YU-ALY (u Sofiji) i YU-ARB (u Šatoru) na servisima.

Kada smatrate da će neka kompanija pokrenuti liniju iz najmnogoljudnije zemlje sveta ka regiji?

I koja je najverovatnija kompanija da to uradi?

Čovjek je mislio na Indiju, najmnogoljudnija država svijeta…

Kad se desilo? Pre dobrih 4 godine…

Pa znamo da nema planova, ali nas interesuje potencijal trzista.

Jel ima letova za HR obalu? To je baš interesantno da lete amerikanci, a ne i Kinezi..

Pricamo o Indiji, pobogu! To je najmnogoljudnija zemlja!

Mnogo ste naivni. Stvarno mislite da bi JU maltene 2 godine letela neisplativu liniju i przila silan novac na istoj? Kajgot. Linija je bila isplativa i letela se. Kada je postala neisplativa ukinuta je. Prosto.

I u tome nema nista loseg. Kompanije ukidaju linije kada im iste postanu neisplative. Evo to isto radi i Lufthansa, ukida Frankfurt – Peking kada je linija postala neisplativa (gubitak do 550.000 EUR po letu).

Ukinuli su je onda kada je pocela da bude neisplativa. Pobogu!

Bio je promasaj? I onda su dve godine leteli i gubili novac? Ma kako da ne.

Postala je neisplativa nakon objavljivanja CAN. To je i logicno.

Sigurno je kargo tu dopunjavao. Sada se kargo deli na jos 4 nedeljna leta, pa vise nije rentabilno.

Kompanija nije pogresila sa destinacijom. Da jeste ne bi je leteli skoro 2 godine.

To znaci da je i LH pogresila sa Pekingom?

Tako je, nove okolnosti.

Sada kada mnoge kompanije otkazuju PEK Air Serbia treba da ga otvori da bi prodobila transferne putnike a nelogicno je leteti i za PEK i za TSN.

Upravo vam je receno zasto ali vi ne citate.

Zbog veceg broja transfera za PEK.

Ne u ludilu koliko ih ima Peking. Peking je glavni grad!

Pa jer je sada postala neisplativa, na primer?

Nije preko noci nego kroz par meseci. I kada su videli da vise ne ide otkazali su je.

Marek je poslednji put o TSN pricao proletos, dakle pre vise od 6 meseci.

Air Serbia je imala konekcije na Air Chinu iz TSN. I nudili su CAN preko TSN.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!