dopisnik: Dejan Radojević (Moskva), foto: Tupolev
Početkom VI meseca, tokom SPIEF-a, izvršni direktor Aeroflota Sergej Aleksandrovski najavio je nameru kompanije da odustane od planova za kupovinu SJ-100 i Tu-214 i zameni ih sa MS-21. Poruka je uzbudila zajednicu i izazvala burne rasprave o pravim razlozima ovog preokreta. Uostalom, Tu-214 su sertifikovani avioni koji se brzo mogu dodati u flotu, dok MS-21 za sada postoji samo u prototipovima. Domaći stručnjaci iz vazduhoplovne industrije o mogućoj pozadini odluke nacionalnog prevoznika vide sledeće:
Prvobitno, ugovor Aeroflota sa United Aircraft Corporation predviđao je da će grupa do 2030. godine dobiti 210 aviona MS-21, 89 SJ-100 i 40 Tu-214. No, sveobuhvatni program razvoja avio industrije, usvojen 2022. godine, više puta je prilagođavan i menjan. U XI mesecu 2023. godine početak isporuka SJ-100 aviona i Tu-214 pomeren je za 2024. godinu. Dana 16. V. postalo je poznato da SJ-100 ipak ne treba očekivati pre 2026. godine, a MS-21 do IX meseca 2025. godine. Istovremeno, Tu-214 će se ove godine proizvesti u jednom primerku, iako je bilo planirano sedam. U 2025. ne očekuje se 10, već samo četiri Tupoljeva.
Obnova domaće avijacije nije lak zadatak. MS-21 se trenutno testira u prototipskoj verziji. Što se tiče superdžet-ova, nakon zamene uvezenih komponenti i sklopova, mašina zapravo treba da bude ponovo sertifikovana. Izgledi za operaciju Tu-214, čiji su prvi primerci poleteli u nebo još 1996. godine, izgledaju mnogo predvidljiviji. Ovo je tip aviona koji je testiran i odobren za komercijalne letove i koji je ranije bio u floti Transaero, Vladivostok Air, Kavminvodyavia, a nekada je i sam Aeroflot imao Tu-204. Red Wings su aktivno koristili Tu-214 do 2017. godine, a od 2023. godine jedan obnovljeni avion vraćen je u flotu.
Da bismo razumeli zašto Aeroflot ne želi leteti Tu-214, vredi se prisetiti komentara koje je dao prevoznik. Još u XII mesecu 2022. godine Sergej Aleksandrovski je rekao da Aeroflot neće odustati od zahteva da prepravi kabinu Tu-214 za dva člana posade. Tu-214, koji je izrastao iz Tu-204, razvijenog još u SSSR-u, koristi treće radno mesto u kabini za inženjera letenja. To „rasterećuje“ pilote i time poboljšava sigurnost letenja, ali u modernom civilnom vazduhoplovstvu funkcije letačkih inženjera obavlja automatizacija. Stoga ih Aeroflot jednostavno nema. Međutim, posmatrači primećuju da drugi prevoznici pronalaze mogućnosti da upravljaju Tu-214. Avioni ove marke čine osnovu flote SLO Rossiya, čije usluge koriste najviši državni zvaničnici. U XII mesecu prošle godine, jedan Tu-214, nakon što je vraćen u plovidbeno stanje ponovo je na raspolaganju kompaniji Red Wings. Inače, u V mesecu ovaj prevoznik je zajedno sa Centrom za obuku vazduhoplovnog kadra iz Kazana, započeo obuku letačkih inženjera.
Dakle, osoblje letačkih inženjera u toj kompaniji je kompletno”, rekla je za TourDom sekretarica za štampu Red Wingsa Daria Razdobudkina. Kako je objasnila aviokompanija, uz prosečan nalet od 280 do 320 sati mesečno, potrebno je četiri do pet inženjera leta po avionu. Teoretski, Aeroflot bi takođe mogao da organizuje obuku i zapošljavanje. Glavni konsultant ruskog vazduhoplovnog industrijskog resursa Roman Gusarov, veruje da bi se problem s nedostatkom letačkih inženjera mogao rešiti ako se to i želi. Prema njegovim rečima, razlog zašto je Aeroflot odbio Tu-214 je čisto ekonomski. Da bi servisirao ove avione, Aeroflot bi morao da stvori infrastrukturu za njih, uključujući i dodatno zapošljavanje ljudi. To bi bilo opravdano kada bi se radilo o isporuci stotina aviona, ali je neisplativo za samo mali broj aviona u floti. Sa ove tačke gledišta, zaista je logičnije osloniti se na uniformnost flote i čekati isporuke MS-21.
Prema Gusarovu, ne treba očekivati velike količine proizvodnje Tu-214 u bliskoj budućnosti. Prethodnih godina Kazanska avijacija je izrađivala od jednog do tri Tu-214 godišnje. Da bi se ovaj broj povećao, potrebno je povećati proizvodnu bazu – pronaći mašine, materijale i, što je najvažnije, kvalifikovane inženjere, kojih nedostaje. Stoga će se Tu-214 i dalje isporučivati u ograničenim količinama. Ove pritužbe na Tu-214 nisu jedine. Još u V mesecu 2023. godine nacionalni prevoznik je izneo listu od 99 promena koje je trebalo izvršiti kako bi kabina ispunila Aeroflot standarde. Oni povećavaju troškove proizvodnje i dodatno otežavaju rokove isporuke. Osnovna vrednost “Tupoljeva” smatra se upravo sposobnost da se proizvedu “kako jesu”, ovdje i trenutno.
“U početku je postojao osećaj da je prevoznik na bilo koji način pokušavao da odbije kupovinu ovih aviona”, piše Business Online. Aeroflot podseća na svoju želju da postane luksuzna aviokompanija, čiji se menadžment oslanjao na stranu tehnologiju i bio skeptičan prema mogućnostima domaćih proizvodjača.
Stručnjaci sugerišu da je prevoznik zauzeo odvojenu poziciju koja je u suprotnosti sa logikom izgradnje nove domaće civilne vazdušne flote. Ne može se isključiti da Aeroflot igra na vreme, nadajući se da će sačekati kraj operacije u Ukrajini i nastaviti da leti avionima iz uvoza. Sagovornici iz vazduhoplovne industrije kažu da uočavaju znake sazrevanja u glavama zapadnih proizvođača aviona zbog gubitka ruskog tržišta i ne isključuju da se za nekoliko godina pronađu načini za njihov povratak u Rusiju.
Jednostavno je. To je loš avion.
prosli vikend 29/30.06. negdje oko 1500 kabinskog osoblje Aeroflota se javilo bolestnim (javio portal Aviatorshina) negdje oko 200 letova je zbog toga kasnilo a vecina zrakoplova je poletjelo sa manje kabinskog osoblja nego sto je predvidjeno …jedan od razloga je da moraju 110 sati letjeti umjesto 90 sati kao sto je ugovor predvidjeno. a sve sto rade na zemlji ( treninzi i skolovanje navodno morajo raditi u slobodno vrijeme)
Da, dobio sam tu vijest na e-mail. Nažalost nisam uspio isti potvrditi niti u medijima, niti na flight radaru. Letovi imaju kašnjenja, ali ništa posebno. I zato nismo objavili tu informaciju. Osnovna informacija je objavljena na portalu koji vrlo zagovara Ukrajinu i kritizira Rusiju, pa je i istinitost podataka vrlo upitna.
Ja sam tu vijest na Aero.de i Aerotelegraph pročitao
@anon 18.47: upravo ta dva portala su kompletno pro – ukrajinska i stoga sve te vijesti treba uzimati i više no s rezervom..
Zato i nismo objavili.
Off Topic: Nema nikakve promene Scope Clause u US (kao što sam i govorio), Embraer 175-E2 je mrtav avion.
Sve ovo što Rusi pričaju i obećavaju (najviše mislim na MS21 i Su100) može da pije vode i da bude realno počevši od neke 2030te, ali pod određenim uslovima:
– da krenu sada da vrbuju one koji su pred upisom u srednju školu
– da krenu sada sa nacionalnom kampanjom i pričom o otvaranju, i benefitu tih budućih radnih mesta
– da krenu sada sa proširenjem industrijskih kapaciteta
– da se nadaju da će avioni biti naručeni u minimum hiljadu primeraka, u suprotnom su neisplativi i nekonkurentni u odnosu na Erbas i Boing koji štancaju stotine svake godine
– da krenu da rade u skladu sa zahtevima poručioca, što se i u ovom tekstu spominje kao kamen spoticanja
– da savladaju procese i stvore kapacitete za visoko tehnoloske proizvode civilne industrije kroz par godina
Avioindustrija je industrija za brdo inžinjerskog kadra i brdo visokokvalifikovane stručne radne snage, nešto što fali celom svetu, uključujući i istočni blok. Uz razliku da Boing i Erbas mogu da tu radnu snagu “kupe” po celom svetu i tako nadomeštaju manjak, dok Rusi to baš i ne mogu, što im je jako velika prepreka.
Čitava visokotehnološka industrija i potencijal su im davnih dana propali, a nikad se sistemski nisu pozabavili time da to reše dugoročno, kao što se ne bave time ni sada, već obećavaju prosto jer eto nešto moraju da kažu.
Dosta “osetljive” i napredne civilne (pa čak i vojne do 2014. ) industrije im je zavisilo od zapada, to se ne nadomešta niti menja potpuno kroz 5 godina. A to je najveći kamen spoticanja ovih njihovih obećanja. I to isto mogu da reše kroz 5 godina al da gro inžinjerskog kadra i love koja je sada upregnuta u vojnu industriju upregnu u civilnu, što se neće desiti ni da sutra prestane rat, a neće sutra prestati.
Tako da suma sumarum, ruska civilna avio industrija je u teškoj buli. No, 2030. nije toliko daleko, videćemo.
Do tada, lepo reče pomenuti gospodin iz teksta, sada i odma imate Tu214, i to na kašiku, ostalo kad bude. I to im je i realnost, bar za sada.
Apsolutno ste u pravu.
Po svemu šta sam čuo o 214ci šteta što ih nema viśe. Zapravo je veoma udoban zrakoplov za letjeti.
Ne bih ni ja tom kantom letio
“Ne može se isključiti da Aeroflot igra na vreme, nadajući se da će sačekati kraj operacije u Ukrajini i nastaviti da leti avionima iz uvoza. Sagovornici iz vazduhoplovne industrije kažu da uočavaju znake sazrevanja u glavama zapadnih proizvođača aviona zbog gubitka ruskog tržišta i ne isključuju da se za nekoliko godina pronađu načini za njihov povratak u Rusiju.”
Kad sam vidio naslov odmah mi je ovo palo na pamet kao odgovor. Aeroflot, iako je državna kompanija, ne drži mnogo do domoljublja, nego jedva čeka da mu se vrati mogućnost kupovine zapadnih aviona.
Kojim to zapadnim proizvođačima aviona nedostaje rusko tržište? Pa Airbus ima toliko narudžbi da nema šanse sad ni za 2030tu ugurati Rusiju, a Boeing teško da bi i primio ruske narudžbe.
Aeroflot bi sigurno kupio zapadne avione ali to neće tako brzo dočekati, jer i da sutra završi rat ostaju deseci godina neriješenih gospodarskih i političkih pitanja a da se i to riješi lista čekanja je opet duga deset godina.
Istina i Airbus i Boeing ne uspjevaju svoje narudžbe odraditi i imaju backlog za jakoooo putno godina.
Tu-214 ce bacit na koljena A321. Jedva cekam letjet s njim.
Hahahahahahaha. Je tih 40 aviona koji se vjerojatno neće ni proizvesti će baciti na koljana 8000 aviona Airbusa. A što je Aeroflot odustao od tog superiornog aviona?
Čudno mi je da ste vi još niste bacili obzirom na mentalno stanje i sadržaj komentara koji pišete ovdje, možda ima nade
Lako za to.. Ali recite vi nama kada stiže vas TU134?
Samo što nije.
Kako kaze Konstrakta – evo sačeeeeee
Jedan proizvedeni komad.Kao da ga u garaži rade. Nakon rata u Ukrajini i završetka sankcija rusi će kupovati stare zapadne zrakoplove po svijetu da bi popunili potrebe. Za nove će biti na kraju reda koji je sve duži kod proizvođača.Povratak u rane devedesete.
Nažalost istina. Nove kupovati ne mogu.
Kad tad ce moci.
Kad-tad hoće. No hoće li to biti za 5, 10, 15 ili 20 godina… to ćemo vidjeti.
skriveni su putevi bozji,tako su pricali i za prodaju plina i nafte pa…
Nije se tako pričalo za prodaju plina i nafte.
Interesantno zapazanje – “Nakon rata u Ukrajini i završetka sankcija rusi će kupovati stare zapadne zrakoplove po svijetu”
Zanimljivo je da kad se zavrsi rat u Ukrajini i polako podignu sankcije, barem u avioindustriji, zbog ovoga nece doci do velikog ekonomskog buma koji se ocekuje u siroj ekonomiji zbog vracanja normalnim trgovinskim odosima.
Rusi ce pokupiti svaki moguci stari avion kog mogu da se dokopaju, kako za obnovu flote, tako i za prosirenje flote, kao i za kaninbalizovanje aviona za rezervne delove. Ne bi me zacudilo da za nekoliko godina Rusija postane novi Mojave za starije B737 i A320ceo.
Trziste kupovine i leasinga aviona ce ocigledno ostati pod ogromnim pritiskom zbog ovoga, kao i konstanto rastuce potraznje za novijim avionima. Jos ako uzmemo u obzir da ni Airbus ni Boeing ne uspevaju da povecaju proizvodnju koliko bi hteli, vise ne treba da se pitamo da li ce, vec samo koliko ce cene aviona skociti, i kojom brzinom.
Stoji.
Bolje i jedan koji funkcionise nego 100 koje platite basnoslovno, pa prizemljite posle godinu dana. Ili da Vam otpadnu neka vrata ili stajni trap i ubiju nekog na zemlji. Ne znam cemu podsmeh neznalica po portalima, kad i Boeing i Airbus furaju modele stare 40 god.
Kao Rusi nista ne znaju, a jedini lete u svemir do MSS i uveliko proizvode hipersonicne rakete o kojima zapad sanja decenijama. Ako im je to potreba, proizvesce oni putnicke avione vrlo brzo, pa ce se ovde neznalice cuditi. Potcenjivanje konkurencije u biznisu je najveca greska koju kompanije prave i koje skupo placaju posle
Proizvest će ih brzo? Aha, a što onda prolongiraju MS-21 već šest godina?
Pre 6 godina im to nije bilo hitno. Sada jeste
Pa su i opet prologirali za dvije godine. Što mislite hoće li i dalje prolongirati?
Nepoznavanje tematike. Rusi neće kupovati na zapadu ništa barem slijedećih 20 godina. Orjentirati ce se na domaću industriju i na Kineze.
@anon 21.15: možda i bi da imaju što kupovati i od vlastite industrije i od Kineza..
U nekada globaliziranim svijetu za segment civilne avijacije bili su zaduzeni drugi. Sad se dogadja lom na svim osnovama i to ne moze proci bez potresa i poteskoca.
@anon 15.29: sve je to lijepo i dobro, ali upravo je avijacija tu specifična. Kineski proizvodi su se u zadnja dva i pol desetljeća uglavnom temeljili na kopijama zapadnih: kupili su proizvod, rastavili ga na sastavne dijelove i svaku komponentu 1:1 kopirali. To je funkcioniralo i funkcionira kod tehnološki relativno jednostavnih sistema kao što je recimo jedan kran, pa čak i automobil (iako gotovo niti jedan kineski auto neće proći CAP), ali već kod kompliciranijih sistema bilo je puno problema samo što mi o tome nikada nismo saznali jer se sve drži “pod ključem”. Tek tu i tamo je procurila neka vijest, kao svojedobno o kopijama njemačkog ICE-a. Avion jednostavno ne možeš rastaviti, kopirati dijelove 1:1 i onda ponovno sastaviti. Najbolji primjer je C919 koji je kompletna kopija 320: koliko im je trebalo da dođe u upotrebu? A tu su u kineskoj Airbus tvornici imali čak i sve mašine za proizvodnju. I ako ćemo pravo, u pravoj upotrebi još i nije.. Da, u pravu ste: puno toga se mijenja i ima i biti će još puno potresa. Ali nemojte zaboraviti jedno: Money makes the world go around! Rat u Ukrajini i sankcije Rusiji će trajati još samo onoliko koliko će to odgovarati krupnom kapitalu. I kada se zaključi da je bilo dosta, kreće se u “optimizaciju profita”. A to definitivno uključuje i Airbus i Boeing na ruskom tržištu..
Upravo tako.
“Sagovornici iz vazduhoplovne industrije kažu da uočavaju znake sazrevanja u glavama zapadnih proizvođača aviona zbog gubitka ruskog tržišta i ne isključuju da se za nekoliko godina pronađu načini za njihov povratak u Rusiju.”
Mislim da je taj brod odavno otplovio. Prešli smo tačku bez povratka. U Rusiji i Kini za 10-15 godina neće biti zapadnih aviona u bitnoj meri. Moraće sami da izgrade civilnu avio-industriju kako znaju i umeju. Tu-214 sa tri člana posade u kabini je ćorsokak. On ima budućnost samo ako posle rusifikacije MS-21 unifikuju kabinu sa MS-21 i naprave neki Tu-224. Još ako bi do tada stigli PD-35 motori, bio bi to solidan avion. Očigledno su im razvojni i prozvodni resursi jako razvučeni i tanki i prioritet je dat SJ-100 i MS-21, što je i logično. Kad oni uđu u serijsku proizvodnju, mogu početi da se bave većim avionima.
Sve je to super. Nisam samo siguran koliko su Rusi u stanju proizvesti avion.
Jeste bas…oni nemaju su27…30…35…37…57 i nemaju najbolje helihoptere na svetu….ala lupate
Kakve veze vojni avioni imaju sa civilnima?
Trenutno nisu i to i ne kriju, očigledno je da imaju probleme i da odlažu proizvodnju, ali nemaju izbora, moraće da proizvode i oni i Kinezi, a oni su makar nekad ranije znali kako se to radi. Naprosto, globalni ekonomski sistem u kojem su pravila slobodne trgovine, profit i tržište glavni prioriteti država je mrtav, svte se deli u najmanje dva tabora koji neće više ni po koju cenu dozvoliti da zavise jedni od drguih. Naravno, potrajaće to razdvajanje, i biće teško i jako skupo, ali će se desiti.
Znali su prije? Kako to da su onda ti avioni “od prije” propali iste sekunde kada je pala željezna zavjesa. Lako je proizvoditi neekonomične, žedne i prilično nesigurne avione kada nemate konkurencija i imate monopol.
Rusi nisu u stanju proizvesti avion!!!!!! Svasta.
Pa za sada nisu. Prolongiraju rokove, debelo smanjuju performanse, sve je to još jakoooo daleko.
Koliko ja razumem i vidim trenutno glavni problem Rusa su posledice decenije odliva mozgova, tj. trenutna ogromna nestasica inzenjera. Svi dostupni su sigurno prioritizovani za vojnu industriju, a civilnoj nije nista ostalo. Ako se radi na obuci novog kadra inzenjera posledice cemo videti tek od 2027. pa na dalje. Ako se ne radi na obuvi Rusi nece moci ni papirni avion da naprave, a kamoli MS21 ili SJ100
Nažalost.
Netočno. Rusija “proizvodi” 520 000 STEM stručnjaka godišnje i tu je 4. u svijetu, odmah iza SAD-a koji s 340 milijuna izbaci samo 800 000 STEMA.