Kojeg smisla ima dupliranje polazaka u Zagrebu i zašto Croatia Airlines tako nešto trpi od svojih code-share partnera. Naime kompanija ima jako puno letova koji se lete u razmaku manjem od dva sata:
- Zagreb-Frankfurt: Croatia ima let u 6:55 sati, a Lufthansa u 6:15
- Frankfurt-Zagreb: Croatia ima let u 20:55, a Lufthansa u 20:50
- Minhen-Zagreb, Croatia ima let u 10:35, a Lufthansa u 11:50
- Paris-Zagreb, Croatia ima let u 11:20, a Air France u 12:40
- Amsterdam-Zagreb, Croatia ima let u 11:20, a KLM u 12:45
- Zagreb-Amsterdam, Croatia ima let u 8:20, a KLM u 6:30
Croatia je takve letove imala i sa Austrianom za Beč ovog ljeta.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lufthansa
Kako ne kužite da je to zato da bi se testirali pravi patrioti? Pravi bi gastarbajter koji leti nazad uvijek trebao izabrati OU 😂
🙂
Ima toga još, pa Split-Zurich srijedom ide isto tako i Croatia Airlines i SWISS u isto vrijeme. Minhen-Zagreb subotom popodne isto tako, to niste niti naveli. A tek po ljeti..
Koliko ja znam na Split-Zurich nisu u code-share.
Ovo sa Lufthansom ujutro možda ima smisla jer se preko Frankfurta putuje svugdje i mislim da su ti letovi uvijek puni i kada leti Croatia i kada leti Lufthansa.
KLM mora imati let u 06:30 jer taj let vozi transfere. Ne mogu se osloniti na OU let u 08:20 jer je prekasno.
Network profitability.
Zato jer ti letovi ne služe point to point nego konektiraju na valove u FRA. Da je drugačije letjeli bi i drugačije.
I? Upravo zato bi se letovi trebali idealno razmaknuti da love što više konkekcija i u FRA i u ZAG.
Upravo to. Feederi moraju biti jeftini do te mjere da gube novac da bi se na wide bodyu zaradilo. A posto CTN vise ne daje takve cijene, onda velike firme moraju poslat vlastite feedere. To sto su u isto vrijeme je zato sto svi hvataju iste konekcije. I zato su cesto jeftiniji nego Croatia, jer ionako idu s kalkuliranim gubitkom na tim letovima, pa onda neka popune malo i sa regionalnim putnicima.
Abeceda network profitabilitya. Zato A321XLR i long haul wide body ne mogu biti uspjesni, barem ne za sad.
Sasvim normalna praksa. Primera u svetu koliko hocete. Evo na primer San Francisco.
23:30 Singapore Airlines za Seoul
23:45 Asiana Airlines za Seoul
Codeshare imaju Singapore i Asiana, pa eto lete u razmaku od 15 minuta.
23:10 Starlux za Taipei
23:15 United za Taipei
23:30 Copa za Taipei
23:40 Delta za Taipei
23:50 Copa za Taipei
Codeshare imaju Copa i United, pa eto lete back-2-back za Taipei.
To ne može biti ni normalno, ni prihvatljivo.
Da, samo što su i Taipei i Seul i San Francisco bitno veći gradovi od Zagreba.
Uopce ne vidim gdje je problem. Hub Croatije nije u AMSu, CDGu ili MUCu vec je u ZAGu.
Ma da? Stvarno? A članak ne piše o zagrebačkom hubu?
Ista stvarje na DBV tijekom ljetnog reda letenja na linijama za FRA i MUC.
Jednom sam imao slučaj u Beču da su dva leta letjela za Zagreb u isto vrijeme… Naravno da sam se bio pojavio na pogrešnom gateu (facepalm)…
🙂
Mislim da vam je kriva logika. Kao što smo u svemu u vazalskom odnosu s EU tako i u avio biznisu s “prijateljskom” Lufthansom. Zar mislite da će si jedna Lufthansa u svojim planovima letenja obazirati na želje i potrebe neke Croatije?!
Postoje samo dvije mogućnosti ili da Croatija promijeni svoje slotove, vremena letenja za pojedine destinacije ili neka izađe i nađe drugog Vode share partnera.
Ili može i ovako jer tako moramo, samo se onda nemojte stalno ljutiti na slabi “load faktor” jer vidimo on ne ovisi samo o Croatiji!
Stoji.
Sasvim normalna praska. Vama ocigledno smeta kada to rade OU i LH, ali ne i kada rade ostale kompanije.
Evo na primer JU i KL, JU ima polazak za AMS u 06:45, a KL u 06:00.
Naravno da me smeta to i kod drugih kompanija.
JU i KL nemaju ni blizu tako partnerski odnos kao OU i LH. Ni izbliza.
Istina.
Nebitno, JU i KL su codeshare partneri i omogucavaju konekcije medjusobno.
Isto kao da Air Serbia i China Southern lete za Guangzhou isti dan, u razmaku od pola sata, a imaju code share. Ovo mi više liči na to da se ove kompanije bore protiv Croatie, a ne da su code share partneri.
Upravo tako.
CZ i JU nemaju codeshare.
OT
https://raport.ba/sindikat-aerodroma-sarajevo-bajica-kuje-u-zvijezde-nisu-se-oglasavali-o-nalazu-revizora-da-je-mimo-zakona-potroseno-oko-5-miliona-km/
Dakle, krenulo je. Samo jedna sitnica: Aerodrom je izuzet iz javnih nabavki. Eto, novinar je samo to previdio.
Izuzet je privremeno jer je g. Bajić prezentovao koliko ih je kočila ta dinamika. Što ne znači da se može raditi što se želi
Pobogu izuzet je. Dakle nama javnih nabavki. A ako nema javnih nabavki, kako netko može kršiti zakon o javnim nabavkama?
izuzimanje iz javnih nabavki je veliki problem
Zašto? Aerodromi nisu konkurentni ako sve rade preko javnih nabavki. Em to traje puno mjeseci, em se onda svi žale, pa se to razvuče na godinu-dvije. Drugi privatni aerodromi ili oni pod koncesijom nemaju javne nabavke i to rade u par dana. I stoga državni aeordromi ne mogu biti konkurentni. U businessu u kojem je mjesec dana jako puno. I to ne samo radi nabavke opreme koja je hitna, nego i bilo čega drugog.
Nije. Nabavke nisu bile izuzete i bile su javne. Razlika je samo sto nisu sprovođenje po ZJN već po vlastitim pravilima i sve nabavke su bile javno oglašene. Druga stvar žalbe na nabavke nisu išle na kancelariju za zalbe već na komisiju a u svakom slučaju nezadovoljna stanka imala je pravo pokrenuti upravni spor pred sudom a sto je identično bilo kao i prema ZJN. Transparentnost nabavki je bila apsolutna.
Sistem profesionalnih zalilaca u BiH je veliki problem kao i sudovi koji su ZJN kroz procese smatrali proceduralnim a ne formalnim zakonom pa su usvajali zalbe i nabavke su poništavanje zbog boldovanih slova. Da, boldovanih tj potamanjeni slova. Ili neke tacke i zareza. Pa dodje situacija da povoljnija ponuda bude odbačena a skuplja dopuštena.
Kod nas je to sve nakaradno tumačeno. Poznati su slučajevi da su neki zakupci pokrenuli sudski spor i nakon par godina dobiju presudu da bi ih trebalo proglasiti pobjednikom a posao već odradjen godinama. Mislim šta reci nego BiH
Aerodrom Sarajevo je IZUZET od javnih nabavki.
Te kompanije koje su veliki igrači potpuno briga za male čak iako imaju code share sa njima sve će da urade da bi više imali putnika i profita.
Da
Uzas i notorni nonsens. No mislim da bi se Croatia trebala prilagodjavati njima a ne obratno. Boli velike igrače briga.
Primjerice linija OU rano ujutro za Frankfurt i kasno navečer nazad je nešto što je kompanija letjela dugi niz godina. I onda je LH jednostavno kopirala isto vrijeme.
Pa zato sto svaka kompanija gleda svoje interese i prilagodjava vremena letova svojim talasima i operacijama.
Neosporno. Ali code-share partneri moraju usuglasiti i sinkronizirati vremena. Notorni je nonsens da Lufthansa dosloce kopira najkasniji većernji let i onda prvi jutarnji. Čemu to, kad su mogli imati let usred dana i ne imati avion na noćenju u Zagrebu. Time bi uštedjeli, a Croatia im i ovako i onako leti te letove sa par minuta razmaka.
Kakav je LF na tim letovima? Da li postoji šansa da ima potražnje za 2 leta (ili većim avionom)?
Ovde navodite da bi LH uštedela kada ne bi noćila u Zagrebu, što verujem da i oni znaju. Šta je Vaša pretpostavka za ovu situaciju? Da nema koordinacije između OU i LH ili mislite da LH ima neku predatorsku nameru ovde prema Kroaciji?
Apsolutno predatorsku namjeru.
Ali onda LH ne bi imala transfere koje vozi jutarnjim letom. Njoj su ti transferi od krucijalne vaznosti!
Imala bi. Kod svog code-share partnera Croatie.
Aha, a zasto bi se Lufthansa odrekla profita i prepustila letove Croatiji? Boze me sacuvaj!
Zato što su code-share partneri. Code-share partneri bi morali sinkronizirati redove letenja i imati što više letova sa što manjim i relativno jednakim razmacima kroz dan. U slučaju pet dnevnih letova za Frankfurt to znači svakih otprilike 2-3 sata.
Alene nadam se da Vam se potkrala mentalno zabagovanje kod ovog pitanja.
Glavni razlog dupliranja letova je manjak kapaciteta Croatia-e na letovima za LH hub-ove.
Postoji potreba da se preveze duplo vise putnika za jutarnje transfere preko Minhena i Frankfurta nego sto Croatia nudi. I sta sad LH treba da uradi? Da dozvoli da svaki dan ima “manjak” od 130 putnika zato sto Croatia NE ZELI, NECE I NEMA SA CIM da preveze 300 jutarnjih putnika koji hvataju konekcije u Frankfurtu? LH treba da se odrekne polovine tih putnika koji bi se, u slucaju manjka kapaciteta za FRA i MUC transferirali preko drugih aerodroma?
Pa nisu ludi
Croatia ujutro ima dvije frekvencije u razmaku dva i pol sata, a treću ima i Lufthansa. Puno!
Oni nisu ludi. Luda je Croatia Airlines koja bi avionima koji lete za Vrankvurt i Minken mogla dovoziti putnike sa Balkana i šire i puniti svoje širokotrupce, zajedno sa onima sa sadašnjih letova za Vrankvurt i Minken, turiste i poslovnjake sa obje strane i dijasporu, prema i iz Sjeverne Amerike i Dakekog Istoka. Dakle ovo o čemu se priča je sekundarno, primarno je da je Ivan Mišetic radi osobnih interesa prepustio hrvatsko tržište Lufthansi, mafiozi na vlasti iz iste interesne grupacije to ne žele promijeniti a priglupi plebs trpi, plaća i pjeva Danke Deutschland.
Da
Upravo tako.
Logicno svakako nije da imaju 2 leta u tako kratkom vremenskom razdoblju, no isto tako nije logicno da Lufthansa svoje avione i osoblje ostavlja preko noci u Zagrebu. Evo naprimjer u Briselu lete sve letove za FRA sa svojim avionoma izuzev prvog i zadnjeg leta, koje odradjuje SN.
A da