zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Skupština Croatie odustala od izbora članova Nadzornog odbora

Skupština Croatie Airlines je u zadnji čas povukla s dnevnog reda odluku o izboru novih članova Nadzornog odbora koji su se trebali odabrati na mandat od četiri godine. Među predloženima bio je i bivši predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša, koji je predsjednik Nadzornog odbora Croatie Airlines već 10 godina. Objašnjenje je da je Uprava Croatie povukla prijedlog kandidata. Kad dođeš u nemilost… Novi Nadzorni odbor i predsjednik se moraju odabrati do 15.7.

Fascinantno je da je država izglasala financijsko izvješće za 2025. po kome je kompanija u gubitku 38,7 milijuna EUR. Država je vlasnik 98,8% dionica kompanije pa je očito zadovoljna ovim katastrofalnim rezultatom. Nevjerojatno!

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Croatia Airlines

39 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Nije mogla Uprava povući prijedlog kandidata za NO, jer naravno da Uprava ne bira svoje šefove, nego Vlada bira nadzorni odbor.

Zasto Vlada ne postavi Vas, gosp. Scuricu kao clana Nadzornog odbora?
Mislim da ste ubijedjeni da biste to mogli dobro raditi a mislim da biste to i voljeli.

Ne treba se bojati, nitko neće ponuditi

Zasto ne biste prihvatili biti clan Nadzornog Odbora?

Gospodine XXXX

nadzorni odjor nadcire tako da biste u tom odboru mogli da kritikujete i kontrolirate rad. Dakle, stvari koje vi volite.

u svojim redovnim mailovima svima i svakome, Pađen je najavio da će i on biti biran u Nadzorni odbor OU 🤣🤣🤣 ..

Zato svi žele u politiku i da budu političari na ovim prostorima. Ako si političar i ako napraviš državi i privredi gubitke, ne ideš u zatvor, niko te ne poziva na odgovornost zbog lošeg rada, a u najgorem slučaju (p)ostaješ poslanik ili te tvoja stranka prebaci na neko novo radno mesto. Jedino odlaziš u zatvor i eventualno te isteraju iz stranke ako nešto pokušavaš da “zaradiš sa strane” i ne prijaviš stranci (slučaj Beroš). DORH bi ovde imao posla, ali očigledno je OU mecena Vlade RH, tačnije tema o kojoj se ne priča i gde je sve dozvoljeno do trenutka gde više neće biti moguće uraditi ništa. Onda će LH postati “domaći” avio prevoznik,a FR će zauzeti sve najbolje linije.

Tako i Skupština OU, ponaša se kao da se ništa ne dešava, još uvek nema novog PSO, (“Đenka nije umrla, a kad će ne znamo”), ne zna se plan razvoja za sledećih par godina, konstatuje se gubitak velikog novca (“menjamo flotu za novi i bolji OU”) sve je vrlo diletantski i amaterski.

Čudno je to koliko čovek i građanin jedne zemlje, može da “izdrži”.

Valjda dok nam se ne smanjuju plate i penzije, u redu je. Toliko smo i zaslužili….

Zar se niste i vi hvalili da ste clan neke stranke koja je onda rekla da lazete?

Kako sijemo tako i zanjemo. Komentar usridu!

nažalost tako nije samo na “ovim prostorima”. Da vi samo znate koja je korupcija i koje su zakulisne igre u Austriji i Njemačkoj! Samo se o tome u Hrvatskoj ništa ne zna i ne govori. S druge strane moramo priznati: Hrvati su korupciju učili od najboljih – Austrijanaca!!

Pa ako je tolko lose u austriji sto ne odete u hrvatsku?

Znam Alene, ali i ta zapadna korupcija ima bar neku nazovimo je “mentalnu” kočnicu, znaju da ne mogu baš toliko da budu koruptivni a da uskoro ne sazna lokalno/nacionalno tužilaštvo ili bar EPPO. Taj dvostruki sistem tužilaštva je dobar jer bar neka kontrola postoji bez obzira čija je jurisdikcija prvobitna.
Naravno da se krade i iz evropskih fondova (dosta slučajeva u Hrvatskoj, ali i u ostalim članicama EU).
U Srbiji, bez obzira da li su to EU fondovi ili neka kreditna linija od strane države (najčešće Kina), to izgleda ovako: ako se sazna, nema veze imaš politički imunitet (političar) ili radiš već dogovoreni posao sa vlašću (“biznismen”), pa te stranka “štiti” (eto nama mafije u punom obliku) jer ste se već unapred dogovorili o raspodeli “plena”. U najboljem slučaju, ako postoji slučaj, srpskom tužilaštvu se naloži da ga “zakopa” duboko u fioku…toliko o “nezavisnosti” srpskog pravosuđa.

U Hrvatskoj je malo “drugačije”: stranka te skloni sa mesta ministra/državnog sekretara/poslanika i ako si uhvaćen na delu, najčešće se optuže akteri afere osim ako su “ugovorili detalje” sa strankom. DORH (najčešće) tu ne može ništa ili se ti slučajevi jako dugo procesuiraju da dok dođe do drugostepene i konačne presude, često akteri budu oslobođeni (jer su se u međuvremenu pojavile nove afere)…Možda pomenuti EPPO tu nešto može, ali to je druga priča…

U oba slučaja nisu poltičari tu da “služe narodu i državi” već da pronađu rupe u zakonima, a radi sticanja velike materijalne koristi putem korupcije a bez ikakve pravne, krivične i materijalne odgovornosti.

Meni samo nije jasno, zašto se u EU zakonodavstvu ne stavi stavka, da treba da postoji individualna ali i grupna materijalna (pravna u svakom slučaju) odgovornost ako se dokaže da su se finansijska sredstva iz EU fondova zloupotrebila. U tom slučaju, ljudi pa i političari teže bi pronašli novi način za proneveru ili korupciju jer niko ne želi sopstvenim parama ili imovinom da garantuje da li će ili neće neki posao zloupotrebiti radi ličnog bogaćenja na račun EU poreskih obveznika. Npr. ako se dokaže da je Airbus proneverio sredstva i umesto izgradnje nove hale, novac je otišao mendžmentu kompanije, jednostavno konfiskuje im se lična imovina radi namirenja ukupne štete.

Znam, utopija je to, ali ako mogu banke da pronađu načine da “zaštite” svoje interese (menice, depoziti i dr.sredstva obezbeđenja) sigurno mogu države i članice EU da urade isto za novce svojih građana…

prodati 50 %+1 dionicu… a država ako baš želi, neka pomaže pojedine (neisplative) linije izvan sezone.

Šteta, Mateša bi bio odličan dodatak tom odboru – savršeno bi se uklopio u sustav.

Bi bio? Čovjek je 20 godina u Croatia Airlines

Je, saborska penzija od 2279€ je crkavica pa je moro još okolo grabit!

Ali svaka rit dojde na šekret kad tad…

Riti XXXX

Zar Senader nije zavrsio u zatvoru?

Kad izlazi moj odgovor? Ja sam onaj “nisam anon od…”

Jasno XXXX

zasto branite i glasate za hdz koji unistava hrvatsko zrakoplovstvo???

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!