Air Serbia ima isti broj sjedala na Airbusevima A319 (144). Isti broj sjedala ima i na svim ATR 72-600 (72) iako se priča da bi na jedom od dva iduća ATR 72-600 koji uskoro dolaze mogla imati dva sjedala manje, tj. njih 70. Zašto?
No na A320 kompanija ima različit broj sjedala. Pa tako ima 156 sjedala na YU-APO, 174 sjedala na YU-APH i 180 sjedala na YU-APS. Pritom YU-APO ima 8 sjedala prave business klase (2+2), dok ostali A320 to nemaju. I na A330 kompanija ima različit broj sjedala. Na YU-ARB ima 257 sjedala, dok na YU-ARC ima 268 sjedala. Kompanija je obećala da će vrlo brzo promijeniti konfiguraciju i da će na svim avionima imati isti broj sjedala. No, to se nije promijenilo ni nakon godine i pola. Jako čudno.
Uz to Air Serbia ima jako puno wet lease aviona na kojima su različite konfiguracije i uređenja kabina. U ovom momentu za kompaniju leti GetJet, Fly2Sky i Bulgaria Air. No, prošle godine kroz kompaniju je prošla gomila kompanija i različitih aviona među kojima i Dash 8-400, B737-800, B737-700, E175, E190, E195.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia
What i do not realize is in fact how you are no longer actually much more wellfavored than you might be right now Youre very intelligent You recognize thus considerably in relation to this topic made me in my view believe it from numerous numerous angles Its like men and women are not fascinated until it is one thing to do with Lady gaga Your own stuffs excellent All the time handle it up
Odakle Vam da na svim ATR imaju 72 sedista? Novi ATR ima 70.
Zašto ne možemo da letimo za Moskvu
???
Potpuno pogresni podaci
YU-ARB ima 257 sedista, a YU-ARC 268.
Planespotters se ne slaže sa vama, ovo su njihove brojke.
“Uz to Air Serbia ima jako puno wet lease aviona na kojima su različite konfiguracije i uređenja kabina.”
Nije istina. Trenutno je u wet-lease 5 A320 i 1 E190. Svi A320 imaju identicnu konfiguraciju od 180 sedista. Svi imaju opciju biznis klase. Dakle ni po cemu se ne razlikuju od YU-APS. Od YU-APH se razlikuju jedino po tome sto imaju 6 sedista vise.
Air Serbia je u zadnjih godinu dana imala nekih 12-14 kompanija koje su za nju letjela sa razno-raznim avionima.
Dajte ne kajgotarite. Nisu imali 12-14 kompanija u zadnjih godinu dana (5/2023 – 5/2024)!
Bile su ove:
KlasJet (ne leti vise)
Dan Air (ne leti vise)
LEAV (ne leti vise)
Avanti Air (ne leti vise)
DAT (ne leti vise)
Marathon (ne leti vise)
GetJet (leti trenutno)
Bulgaria Air (leti trenutno)
To je 8 kompanija koje su redovno letele, plus par njih koje su uletale na po par rotacija popud Trade Air i ETF Airways.
Da i sa tih par imali su 12-14 kompanija.
Dakle 8 stalnih i 2 nestalne. Kako je to 12-14?
Zato što su na kratkim lizinzima letjele svakakve nekakve kompanije. Čak je i Air Montenegro letio za Air Serbiu tri mjeseca.
Air Montenegro nije leteo u prethodnih godinu dana. On je leteo pre 15 meseci.
Oni su letjeli od I. do III. mjeseca. III. mjesec nije bio prije 15 mjeseci.
Ali nije bio ni pre 12 meseci.
Je nije, bilo je prije 13 mjeseci. Stvarno ogromne razlika.
Да то је знатно мање од 14!
Ne nije.
“Isti broj sjedala ima i na svim ATR 72-600 (72) iako se priča da bi na jedom od dva iduća ATR 72-600 koji uskoro dolaze mogla imati dva sjedala manje, tj. njih 70.”
Sva tri nova ATR, dakle najnoviji koji je dosao nedavno, i buduca dva, imaju po 70 sedista.
Koliko ja znam osmi ATR ima 72 sjedala.
Nije istina.
https://www.planespotters.net/airframe/atr-72-yu-asf-air-serbia/e9jmp8
Ovo potvrdjuju i mape kabine sa letova koje je ovaj avion radio: https://ibb.co/Rbx3gxG
Ova slika je sa leta JU143 BUD-BEG juce, gde mozete jasno videti da avion ima 70 sedista. Uzgred, vidi se i da je bilo 58/70 sedista, dakle LF od 82,9%.
Svakim danom je sve izvesnije da se linija za Budimpeštu pokazala kao apsolutni uspeh, iako su mnogi iščekivali drugačiji scenario. Bravo JU!
A zašto je onda stalno režu? Zašto onda kada su rezanja prvo režu Budimpeštu?
Mozda zato sto lete 3x dnevno pa mogu jednu da saseku po potrebi ako se neki ATR pokvari.
Već dugo ne lete 3 leta dnevno. Lete na nekim linijama i bitno više od Budimpešte, pa ih ne režu toliko koliko režu Budimpeštu.
Apsolutno da. Kada režu letove prvo otpadaju Budimpešta i Zagreb.
Ne, oni rijekto kada režu Budimpeštu, znaju porezati Zagreb, ali ništa toliko jako ne režu kao Budimpeštu.
Ako jedan let ispadne u 3 meseca to nije stalno.
S obzirom na frekvencije letenja kao i pesimisticke najave tzv. strucnjaka kad se ova linija otvarala BUD se pokazala kao veliki uspeh.
Ne ispadne jedan let. Budimpešta je krenula sa 18 letova tjedno, i konstantno se reže. Trenutno se operira sa 13 letova tjedno (ni dva dnevno).
S obzirom da je krenula od nule ovo je sjajno!
Nije. Ako planirate 18 letova, a letite 13 tu nešto jako ne štima.
Pa verovatno zato sto ima puno letova pa se tu rezanja najmanje primete po putnike, t.j. brzo i lako ih prebace na neki drugi postojeci let (ukoliko su naravno vec kupljene karte).
Da, ali da su ti letovi puni onda ih ne bi mogli rezati. Ako ih mogu rezati znači da letovi nisu puni.
Зато што има велики број недељних летова па и са нешто мањим бројем има добрих веза. Да неће можда резати Краков са 4 недељна?
Da ali Budimpeštu režu najviše. Iako nije najfrekventnija linija ražu je više od Podgorice, Tivta, Beča, Zuricha, Istanbula, Moskve, Ljubljane… dakle destinacija koje imaju više letova od Budimpešte, a manje se režu.
Lakse se nadoknadi.
Uostalom u poslednje vreme nije ni bila otkazivana.
Jasno da je.