zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

EKSKLUZIVNO-NAJAVE: Turkish povećava broj letova u regiji na 123 tjedno

Turkish Airlines značajno povećava broj letova u regiji od 27.3. Kompanija uvodi i treći dnevni let za Beograd od 27.3. Istim će Air Serbia i Turkish u code-share imati čak 4 dnevna leta, a polasci iz Beograda su u 9:00, oko 12:30 (Air Serbia), 15:25 i 20:15, dok su polasci iz Istanbula u 7:30, 13:55, oko 16:00 (Air Serbia) i 18:45.

U isto vrijeme kompanija će povećati i broj letova na liniji Istanbul-Ljubljana sa 5 tjedno na čak 14 tjedno (dva dnevno). Ogromno povećanje, za čak 9 tjednih letova.

Za Sarajevo Turkish povećava broj letova sa 10 tjedno na 21 tjedno, svaki dan po tri leta. Ovo je povećanje od čak 11 tjednih letova. Uz to za Sabihu leti i Turkishev LCC Anadolujet tri puta tjedno, dočim ove kompanije imaju čak 24 tjedna leta.

I Prištinu Turkish povećava sa 9 na 14 letova (dva leta dnevno). I za Prištinu leti Anadlujet tri puta tjedno za Sabihu pa kompanije imaju 17 tjednih letova.

Jednako tako Turkish povećava i letove za Skopje sa 9 na 14 tjednih letova (dva dnevno). No, ovdje ne leti Anadolujet.

I Zagrebačku liniju Turkish povećava sa 13 na 14 letova dnevno (svaki dan dva leta). Za Dubrovnik Turkish povećava broj letova sa dva tjedno na čak 11 tjedno (svaki dan, te ponedjeljak, četvrtak, petak i nedjelja dva dnevno).

Linija Istanbul-Podgorica ostala se operirati 14 puta tjedno (dva dnevno). Ovime će Turkish u regiji imati čak 123 leta tjedno, a njegov LCC Anadolujet 6 tjednih letova (zajedno 129). Ovo je više letova nego je Turkish imao prije Covida-19.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Turkish

71 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Nikad mi neće biti jasno da Turkish Airlines šalje a330 u Zagreb i Beograd, a u Sarajevo ne

Očito da ne zna. Sarajevo sa TK ima 21-23 sedmična leta, a ako dodamo Pegasus i Andoulian Jet, onda ima preko 30, a ne šalje a330, a šalje u Zagreb koji ima samo 14 sedmičnih letova

TK letovi ka regionu, njihovi plus kodser partneri

ATH – 42
OTP – 35
BEG- 28
SJJ – 21
BUD – 21
SOF – 21
SKG – 14
ZAG – 14

Sarajevo je 34 sedmicna leta (21 TK IST-SJJ, 10 PC SAW-SJJ, 3 TK SAW-SJJ)

Gore su uracunati samo TK letovi sa partnerima tako da BEG cifra ne ukljucuje PC x4 kao ni ESB x2. Dakle IST-SJJ ostaje na 21.

Procitajte jos jednom mesto sto odmah komentarisete

Beograd kida

Ali bas. 28 polaska nedeljno ka IST. Plus Pegasus.

To je 32 nedeljno! I to nije sa regionalnim avionima vec sa A319/320/321 pa cak I sa 330 ponekad.

Uz sve to ovaj novi TK let ce se fenomenalno kaciti na JU letove iz Evrope koji su krenuli ujutru. Isto kao sto je TK stavio svoje ESB letove tako da se kace na JU region.

Zato sto je mozda jeftinije ili zato sto vise odgovara red letenja? JU vec vozi veliki broj transfera iz/za Istanbul tako da ne vidim u cemu je problem.
Zasto neko preseda sa JU iz Pariza, Frankfurta, Amsterdama… ako sve te kompanije tamo isto lete za skoro svako selo i nude tonu frekvencija.

Pa eto, tako je cak iako vama ne drzi vodu. Kao sto sam gore napisao, ako JU vec godinama vozi transfere iz ATH, DUS, FRA, SVO… onda ne vidim zasto ne bi iz IST posebno jer TK za lokalce nije jeftin.

Nema sta kome je draze a kome nije, tako je u stvarnosti

E, Alene, niste svesni koliko JU ima transfera iz IST preko BEG.

Kako oko kazete: Zahodski humor ili humor iz zahoda?

Pa to sam mislio na vas a ne na komentar anonymousa. 🙄

Kakav ocajan pokusaj humora

Videcemo na kraju po broju putnika, ove godine se beograd vise nego dobro pokazao cak i sa svim vasim doom and gloom predikcijama i nipodastavanjem Beograda. Sto bi rekli, psi laju a karavani prolaze

Leteo sam 31.12. BEG-FRA sa JU letom koji je bio na susednom gejtu sa JU letom za Pariz.

Ono je neverovatno koliko je bilo transfernih putnika na letu BEG-CDG koji su stigli u poslednjem trenutnku na ovaj let sa nekog transfernog leta (nisam uspeo saznati sa kojeg). Vecinom su to bili ljudi crne puti koji su pricali francuski a jednoj putnici sam video da pokazuje pasos Republike Mali.

Dakle, transfernih putnika preko BEG ima zaista puno ukljucujuci tu i IST koji se po tome posebno odlikuje.

Ne znam, to nekako ne pije vodu lol

Kaze neko bez izvora bilo kakvih vec na osnovu sopstvenih strastvenih zelja

Alene, molim Vas dodajte nova Turkisheva sjedala na onu listu gdje se uporedjuje rast prometa Sarajeva i Zagreba u 2022.

Strpite se malo da vidite sta Pegasus sprema.

Svaka nova linija iz Zadra, Rijeke, Osijeka, Splita, Banjaluke, Ljubljane i Beograda znaci manje putnika na Zagrebackom aerodromu. A ove godine ce biti prilican broj novih linija na ovim aerodromima.
Nazalost za Zagreb ali na radost svih nabrojanih gradova.

Stvarno gluposti pišete zbog zluradosti. Broj putnika će po običaju rasti (ili padati) proporcionalo svim tim aerodroma. A stvari su zapravo suprotne – više linija Ryana u Zg će sigurno odvući dobar broj putnika od okolnih manjih aerodroma.

Sta konkretno smatrate za glupost? To sto Slovenci nece vise koristiti zagrebacki aerodrom u 2022. na linijama koje ce se uskoro uspostaviti na ljubljanskom aerodromu?

Valjda ce onda imati I najveci rast I mozda konacno prestici Tiranu koja ju je oduvala jos davnih dana.

Normalno da ce nove linije na zagrebackom aerodromu doprinijeti rastu prometa ali okolni aerodromi otkidaju dosta od kolaca i to svake godine sve vise i vise.
Uzimajuci u obzir sljedece cinjenice zagrebacki aerodrom ne moze ocekivati toliki rast broja putnika kao neki aerodromi u okruzenju.
– Hrvati manje lete u poredjenju sa ostalim ex-yu narodima,
– Zagreb je uglavnom iskoristio svoje turisticke potencijale i tu nema prostora za neki znacajniji napredak i povecanje broja turista
– Depopulizacija Hrvatske se ubrzava

Depopulizacija? Šta je to?

Hrvati imaju puno manje potrebe da lete, u odnosu na druge narode bivse Jugoslavije. Beogradjanin ako zeli da ode na more, morace ili da se vozi min, 5 sati ili da leti – Zagrepcanin moze za dva sata biti na obali. Uspjesni Beogradjanin (citaj Crnogorac) leti avionom da vidi svoj zavicaj i posjeti rodjake dok uspjesni Zagrepcanin (Hercegovac) uvijek bira svoj novi auto da posjeti rodnu grudu. Itd…

Zagreb je iskoristio svoj turisticki potencija i otuda rast do 2019. Ako cemo biti posteni, Zagreb nema mnogo sta da ponudi turistima tako da tu prostora za dalji rast nema.

Uzrok depopulacije nije samo iseljavanje, to je prije svega smanjenje broja stanovnika zbog negativnog prirodnog prirastaja. Nazalost, to ce postati mnogo vidljivije u narednim godinama pa ce Hrvatska morati da posegne za mjerama (privlaciti ljude da dosele u Hrvatsku, zasto ne i ponuditi danasnjim migrantima sa Bliskog Istoka da ostanu u Hrvatskoj i poprave/obogate demografsku sliku).

Drago mi je da se slazete sa nekim od iznijetih argumenata u prilog tvrdnji da rast zagrebackog aerodroma u narednim godinama nece biti ni blizu rasta broja putnika na drugim aerodromima regije (mislim ovdje na argumente vezane za navike Hrvata da lete i depopulaciju zemlje).

Vezano za turizam, Zagreb je po mom misljenju izvukao maksimum u turistickom sektoru i tu se mora odati priznanje svima koji su dali doprinos tome. Medjutim, dostignut je vrhunac i bilo bi dobro kad bi se u narednim godinama uspjelo pribliziti rezultatima ostvarenim u 2019. Nerealno je ocekivati nesto vise od toga.

Ukoliko su vasi argumenti na mjestu, onda ima izgleda da Zagreb u 2022. ima najveci rast broja putnika od svih aerodroma regije. Ali imam nekih problema sa vasim argumentima.
1. Da biste utvrdili koliki je LCC potencijal u Zagrebu onda morate odgovoriti na sljedeca pitanja:
– ko ce letjeti iz Zagreba na destinacije koje nude LCC? Ako uzmete u obzir moje argumente vezane za navike Hrvata i depopulaciju Hrvatske, onda dobijete malo bolju sliku.
– ko je zainteresovan da posjeti Zagreb koristeci LCC? Iako sam uvjeren da vi mislite da je Zagreb jako uzbudljiv grad i privlacan turistima, moram vam reci da to i nije bas tako i da je konkurencija jako velika i realno govoreci kvalitetnija.
2. Situacija sa legacy carrier se mijenja i u buducnosti Zagreb nece biti u prednosti. Sve veci broj njih se odlucuje i za druge aerodrome (Beograd, Ljubljana, Sarajevo). Beograd ce svakako preteci Zagreb po pitanju legacy carriera i to u vrlo skoro vrijeme.
3. Da, mozda se neke od navedenih kompanija vrate ali ne ocekujte da ce se vratiti 2022. godine i ne ocekujte da ce se sve vratiti (ako se vrate 2 ili 3 to ce biti veliki uspjeh).

Hm, vase zelje vezane za razvoj turizma u Zagrebu zaista jesu lijepe. Ali ne ocekujte cjelogodisnje linije prema SAD, Indiji ili Kini – ako se one i uspostave bice to jos sezonskih linija prema aerodromeima na obali a ne Zagreb. Za short break turizam treba malo vise od onoga sto Zagreb moze ponuditi – jednodnevni izleti iz gradova na obali da ali ko ce prevoziti putnike, mozda CA sa cijenom od 150EUR u jednom pravcu.

Zelje turisticke zajednice grada Zagreba su jedno a realnost koju ce taj grad zivjeti narednih godina je nesto sasvim drugo. O’Leary je u pravu, vecina njegovih putnika ce biti short break turisti, ali je glavno pitanje koliko ce ih biti.
Zagreb trenutno ima najveci broj legacy carriera u regiji ali ce se to promijeniti uskoro. I sasvim je izgledno da neki legacy carrieri odu iz Zagreba.

Obratite pozornost na dosadasnji LF Ryanair linija u Zagrebu kao i onaj koji ce imati u 2022. Tada cete ispravno moci odgovoriti na pitanje koliko ce biti short break turista u Zagrebu. Ako ocekujete da ce ih biti vise od 1 milion u 2022. mislim da ste jaaaaaaaako optimisticna osoba.

Zagreb je imao ambiciju da postane regionalni hub aerodrom, madjutim, to se nije desilo (mali broj putnika iz BiH, Srbije, Crne Gore, Skopja ga koriste za transfer). Tu ambiciju su (uz pomoc poticaja) pratili i mnogi legacy carriers ali mislim da su rezultati puno ispod ocekivanja i da ce neke kompanije u 2022. preispitati opravdanost linija iz Zagreba (Finnair ili LOT bi mogao ukinuti letove, TAP bi mogao kresati linije u 2023. a Zagreb bi mogao biti medju prvim na listi).
Nije Zagreb ni imao prave konkurencije prije 10 godina kada govorimo o privlacenju legacy carriers (ako se poredi sa aerodromima u regiji) ali sada je drugacija situacija. Beograd preuzima primat i to je nesto sto je potpuno izvjesno i svako ko je imalo ozbiljan to nece dovoditi u pitanje.

Da, Beograd preuzima primat u svakom pogledu pa ce se to desiti i sa brojem legacy carriers. Medjutim, Beograd je za razliku od Zagreba uspio da u odredjenoj mjeri postane neka vrsta hub-a za zemlje bivse Jugoslavije i da Air Serbia pokrije mnoge destinacije. Stoga je Srbiji u interesu da, sto je duze moguce, sprijecava dolazak velikih legacy carriers na beogradski aerodrom ali je neizbjezno da se to prije ili kasnije desi.

LOT ili Finnair, jedan nece opstati u Zagrebu.

Odgovorio sam vam samo niste pazljivo citali.

Nema kruha u Zagrebu za oba igraca (LOT i Finnair). Zagreb nije u istoj ligi kao sto su Split, Dubrovnik, Ljubljana.

Svaka nova linija iz Zagreba sigurno nece znaciti manje putnika na banjaluckom aerodromu iz jednostavnog razloga sto ta nova destinacija sigurno ne postoji u Banjaluci. Ali suprotno vazi, neko ko je morao voziti do zagreba na sjedne na avion za Stockholm, nece to vise raditi kad Ryanair uvede liniju Mahovljani – Arlanda.

Za aerodrome na obali je malo drugacije – koj k… ce neko slijetati u Zagreb u junu ako ima direktan let za Dubrovnik. Kako ce Zagreb u sezoni uzimati putnike Dubrovniku? O cemu pricate?

Ovo ste vi napisali kao odgovor na moju tvrdnju da Osijek, Zadar, Split, Dubrovnik, Banjaluka, Ljubljana, Beograd itd sa svakim novim letom uzimaju putnike Zagrebu:

“Kao što svaka nova linija iz Zagreba znači manje putnika iz navedenih aerodroma. A Zagreb od svih njih ima daleko najviše novih linija ove godine.”

I kako mislite da ce nove linije Zagreb – Pristina ili Zagreb – Helsinki uzeti putnike aerodromu Banjaluka. To je potpuni nonsens. O kakvim putnicima govorite???

Da hoce banjalucani putovati iz zagreba za Helsinki ali to nece biti na stetu banjaluckog aerodroma – ovaj bosanski aerodrom ne gubi nijednog putnika zato sto se linija Zagreb – Helsinki otvorila. Razumijete li sta vam govorim?

Nasuprot tome, svaka nova linija iz Banjaluke, recimo Banjaluka – Madrid, znacila bi da banjalucani ne moraju da lete sa zagrebackog aerodroma cime ovaj aerodrom direktno gubi putnike.

I takav je slucaj da svim aerodromima koje sam pomenuo.

Je li ovaj zadnji komentar napisao neko ko se predstavlja kao Alen Scuric? Je li se ovo desilo hakovanje na Zamaaero?

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!