zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Air Montenegro bi nešto što nitko drugi ne radi!

Air Montenegro želi uvesti 2. tip aviona na samo 3 aviona u floti. To nema ni jedan jedina kompanija u Europi. Evo i spiska svih malih europskih kompanija i njihovih flota:

  • Air Malta 7 aviona sve A320
  • Air Albania 3 aviona sve A320 obitelj
  • Air Moldova 5 aviona sve A320 obitelj
  • HiSky 4 aviona sve A320 obitelj
  • ČSA 2 aviona sve A320 obitelj
  • Chair 3 aviona sve A320 obitelj
  • Azores 8 aviona sve A320 obitelj
  • Blue Island 5 aviona sve ATR 42 i ATR 72
  • Emerald Airlines 5 aviona sve ATR 72
  • CanaryFly 6 aviona sve ATR 72
  • Direktflug 3 aviona sve BAe Jetsream 32
  • SATA 6 aviona sve Dash 8

 

  • Albawings 3 aviona sve 737-400
  • FlyOne 5 aviona sve A320 obitelj
  • Flyr 4 aviona sve 737-800
  • Albastar 5 aviona sve 737-800
  • Corendon Dutch 2 aviona sve 737-800
  • German 4 aviona svi E190
  • La Compagnie 2 aviona sve A321
  • French Bee 5 aviona sve A350
  • LEVEL 6 aviona sve A330-200
  • Plus Ultra 3 aviona sve A340
  • Wamos 7 aviona sve A330
  • Orbest 2 aviona sve A330

Dakle, nabrojao sam baš sve kompanija u Europi koje imaju tek par aviona. Ni jedna nema 2 modela u floti. Ni jedna jedina! Ali Air Montenegro će svima pokazati kako se posao radi! Tek pokoja afrička ili kompanija trećeg svijeta ima dva ili više modela na malo aviona, ali ovdje se radi o kompanijama koje istinski nemaju dobre poslovne modele, koji lete pastare avione (stare i više od 40 godina) i očajne su, te najčešće vrlo brzo bankrotiraju. Nadam se da minijaturne afričke kompanijice nisu uzor Air Montenegru.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

30 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Stvarno ova priča sa strane TOMNE više apsolutno nema smisla. Na prvom mestu javnosti i poreskim obveznicima se obećavala kompanija koja se osniva za 1€(Budalaština najblaže rečeno), o MGX se govorilo sve najgore, vlada je na najgori način gurnula u stečaj MGX(veoma bezobrazno), u startu napravljeni ogromni propusti prilikom aktivacije TOMNE, na krajnje nezakonit način se TOMNE bavio administrativnim radnjama. Sam MGX nije bio bez greške imao je problema(uhljebi, finansiranje i itd…) umjesto da su se naučile greške prethodnika i da se krenulo sa paralelnom izgradnjom nove funkcionalnijeg i racionalnijeg državnog avioprijevoznika, država Crna Gora dobila je investiciju koja je u startu djelovanja negirala sve ono šta se njenim aktiviranjem govorilo da će biti, o onome što je TOMNE pokazuje-govori i ova priča, a kada bi poređali sve u vezi ingormacije TOMNE trebalo bi nam barem 15 strana brošure grešaka i pogrešnih poteza u vremenskom periodu od skoro godinu dana. Svaki nastavak potpore od strane Vlade(koja je dapaće NEleigitimna i u odlasku) ovakvoj upravi i modelu državnog avioprijevoznika je pogubna po istu.

Alene, svaka cast! Uvijek ste bili strucni i realni.

Pobogu koje veze imaju LCCi, long haul charteraši i leisure prijevoznici, propali legacy i boutique kompanije sa Air Montenegrom? Jedan novonastali nacionalni avioprijevoznik nema nikakve poveznice s modelom većine navedenih prijevoznika.

Ako ste već navodili sve ove prijevoznike zašto niste naveli i Trade Air koji operira 2 modela u floti?

*točnije tri, lete i sa Turboletom

A tko kaže da Montenegro ne bi mogao uzeti veći avion baš u wet-leasu? I to je opcija, zar ne?

A šta ako AM želi da se u budućnosti preorijentiše na A320 familiju ili 737, da li je onda prirodno uzeti jedan takav tip pa polako izbacivati Embraere? Mislim nelogično je preko noći preći na novi tip, treba neko vrijeme..

Većina tih kompanija nisu legacy nacionalni avioprijevoznici. Sata i Azores su ista kompanija i njihova veličina nije komparativna Air Montenegru već prije Croatiji.

Trebali ste ih staviti kada ste već stavljali sve ostale vrste aviokompanija na listu.

Zasigurno neće zamijeniti wet-leasani Turbolet sa A320. A i sama činjenica da su godinama letjeli sa nekoliko različitih aviona u floti nam govori da vaša rečenica “To nema ni jedan jedina kompanija u Europi” nije istinita.

4 nacionalne legacy aviokompanije od kojih Air Malta baš i nije manji avioprijevoznik s obzirom da imaju 1200 sjedala, dok ČSA uopće nije kvalitetan uzor za nikoga. Sve ostalo su privatne aviokompanije s toga da su SATA i Azores jedna kompanija.

Nije ACMI, ali nije ni long haul čarteraš, a ni boutique aviokompanija. Ako ste već naveli kaegorije aviokompanija koje ne pašu karakteristikama Air Montenegra, mogli ste i dodati ACMI.

Da, ima Trade Air. A i manji legacy prijevoznici su često imali raznovrsnu flotu da bi se prilagodili tržištu. Ako analize koje managment ima kažu da bi profitabilno mogli operirati A319, ne vidim nikakvi problem u tome.

Zbog toga ne trebate onda navoditi aviokompanije koje nemaju veze s vezom s Air Montenegrom.

Trade Air ima i komercijalne PSO letove. Znači može se nači povezanost sa Montenegrom na istoj razini kao što ste našli povezanost sa La Compagnie.

Ima ih po svijetu. To su većinom nacionalni legacy avioprijevoznici u državnom vlasništvu koji zbog svojeg cilja u interesu države nisu profitabilni već su subvencionirani često. A i vi ste sami rekli da su prijevoznici ispod 10 aviona neprofitabilni, ali ih se treba subvencionirati jer su esencijalni. Takvi su većinom propali u Europi što zbog restrikcija od strane EU, a što zbog nezainteresiranosti države.

Viditi ćemo što će biti.

Ovo mora da je Ivan.

Ima Trade Air 2 tipa🤣
A fale vam i Fly Air 41 i ETF na spisku.

Mislim da je za Air Montenegro najbolja opcija da uđe u neki deal sa Air Srbijom i da međusobno razmenjuju kapacitete po potrebe. S obzirom da Montenegro ima idealan avion za pojedine destinacije Air Srbije posebno zimi, a takođe JU može leteti leti za potrebe Montenegra, što iz BGa a što iz Rusije. To naravno nije najbolja opcija za putnike, zbog cene karata, ali jedina neka realna opcija i to za obe kompanije, a da ne bacaju lovu, što trenutno obe obilato čine

Nema nikakve sanse da Air Srbija leti za Air Montenegro na tim linijama o kojima govoris.MA nema pravo da iz BEG leti ka trecim destinacijama a Rusi po pravilu ne odobravaju ACMI operacije.

Da Alene joint venture je nesto sasvim drugo ali opet ko zeli da putuje za Kopenhagen ili Kijev iz Podgorice preko Beograda.

Vezivanje uz Air Srbiju bi bilo dicekano na noz u CG jer dio javnosti koji podrzava DPS svaku saradnju sa Srbijom iako je u intetesu CG okarakterise kao izdaju.Nasa posla.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!