U Beograd je isporučeno 16 gateova za automatsku kontrolu putovnica (eGates). Gateovi će se postaviti nakon što prođe top sezona (u IX. mjesecu), a za postavljenje istih je potrebno tri tjedna. Ovi gateovi će se početi koristiti u X. mjesecu.
Ovakvi gateovi su uobičajena praksa na većim aerodromima diljem Europe, a pisac ovih redova ih redovno koristi. Postupak je jednostavan i brz. Putnik skenira putovnicu kod ulaska u stroj, potom se otvaraju prva vrata i putnik ulazi u staklenu kutiju. Tamo mora postaviti glavu u jasno označen prostor te se skeniraju crte lica i uspoređuju sa slikom putovnice. Ako je sve u redu otvaraju se druga vrata i putnik može proći. Postupak traje manje od minute. Ako stroj ne može očitati putovnicu ili lice putnika usmjerava ga na šaltere za kontrolu gdje postupak nastavlja policajac.
Zagreb je planirao ove strojeve postaviti 2019. godine, no isto se nije napravilo radi Covida-19, a nakon toga je Hrvatska ušla u Schengen, pa je broj kontrola daleko manji i strojevi više nisu prioritet.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd
Informaciju koju sam dobio pre neki dan, je da će kroz e-gate prolaziti samo srpski državljani tj. nosioci srpskih pasoša (za sad, možda i ne bude tako, prolem je tehničke prirode). Iz razloga što po našem zakonu o graničnoj kontroli, srpskim državljanima moraju da se overavaju pasoši na izlazu (a ne na ulazu) iz zemlje, iza e-gate na izlazu će biti policajac koji će overavati pasoše pečatima.
Iskreno podržavam postavljanje e-gate na pasoškoj kontroli, jer će to u mnogome ubrzati protok putnika i smanjiti gužve.
Ako će policajac udarati pečate kojeg to ima smisla? To je jako glupo. Pobogu, pa to znači da putnik stoji u redu za eGates, prolazi tamo postupak od minutu-dvije, i potom i opet ide kod policajca koji mora uzeti i otvoriti pasoš, udariti pečat i vratiti ga, te pričekati slijedećeg putnika. Tima se neće ništa dobiti na vremenu. Jako glupo. Balkanska posla.
Naravno da ce se dobiti na vremenu jer policajac nece morati da skenira pasos i kontrolise da li se protiv putnika vodi neki postupak, vec samo da ga otvori i lupi pecat. To je procedura od svega 10 sekundi.
Da, ali će zato taj postupak biti na eGatu gdje isto također traje (ništa puno kraće nego kod policajca). Bogami nije 10 skundi da putnik dođe do šaltera, da putovnicu, da to policajac otvori, udari pečat i vrati putovnicu.
To ti je ta prokleta birokratija, ništa bez pečata. To je u mnogome i problem što se tiče stranaca. Njima se po zakonu pečatiraju pasoši na ulazu i izlazu, i kako oni da prolaze e-gate.
Onda imaš paradoks da državljani EU mogu u Srbiju ulaziti i izlaziti sa ličnim kartama, dok srpski državljani to ne mogu (ej u svoju državu) osim kad putuju za BiH, Crnu Goru, Makedoniju ili Albaniju (sve tigar do tigra).
Nevjerojatno.
Istu proceduru sam prošao tako na Pariskom aerodromu u Martu.Otvorite stranu i policajac samo udara pečate, ne gleda ništa.
e-gates pojednostavljuju proceduru maksimalno.
Imate u principu tri tipa dizajna, jedan je kao sto ste ga opisali i nalazi se na primer na CDG ili LHR. Australija ima malo drugaciji dizajn gde prvi idete na kontrolu pasosa i onda vas kontrola uputi ili ka sluzbeniku ili prohodate par metara gde vam se otvaraju druga vrata nakon skaniranja lika. Za australiju morate unapred popuniti formular i skanirati pasos preko aplikacije da koristite e-gate.
Treci sistem je kod Kandjanja gde Global Entry/Nexus korisnici imaju pristup e-gates-u gde stavite karticu na ekran i radi se identifikacija preko lica.
Amerika ima sistem gde imate skaniranje lica i onda prodjete pored imigracionog oficira koji na tabletu uma vasu sliku. Ne morate da vadite nikakve dokumente, nema nikakvih paira.
Nažalost iz nekog razloga građani zapadnog Balkana ne mogu koristiti ovo, iako gotovo svi imaju biometrijske pasoše 4. generacije, a Srbija i BiH i 5.
Na početku je bilo smisleno da to samo bude EU, ali kada su proširili na Maleziju, Japan, SAD, Južnu Koreju i ostale koje također imaju 90/180 pristup bez viza, zašto ne i na Annex II zemlje?
“Zapadnog balkana”
Dajte mi recite gdje je istočni balkan ako je srbija “zapadni”.
Uzmite si Atlas, pronadjite Rumunjsku i Bugarsku
Braća Bugari i Turci 🙂
Istocni Balkan je Bugarska i evropski deo Turske.
Termin “Zapadni Balkan” je uvriježen u posljednjoj deceniji od strane EU. Pretpostavljam da Bugarska i jug Rumunije predstavljaju istočni Balkan.
Bugarska i Rumunjska. Pozzić
У праву сте. Несрећна формулација. Ко ли је само смисли?! Балкан није ни источни ни западни.
Aerodrom Beograd danas ima kvar na IT Sistemu, kašnjenja od jutarnjeg talasa verovatno i cekodnevna a moguća i otkazivanja pojedinih letova.
Ajoj.
I nabavka eGates i njihovo postavljanje verovatno ce dobro funkcionisati🤣 ne daj Boze da se nadjem u toj kutiji i da dodje do nestanka struje ili kvara na IT sistemu. Malo šale, ali sve je moguce na BA.
Stanje deluje normalno, izvestaj direktno sa aerodroma
Imate članak o tome.
Pa Zagreb i dalje ima dosta letova ka ne Sengen zemljama tako da je to.opravsanje apsolutni nonsens.
Srbija, Turska, UAE, Katar, Albanija, Crna Gora, N.Makedonija, BiH, UK, Kanada, Kipar , Irska…
Pa i nema. Za tu nakanu su predviđena 3+3 gatea i ima samo 6 šaltera za kontrolu putovnica. Na njima nikada nema reda.
Kako nema? Pa zar je malo leteti u 12 drzava?
Je
A broj Sengen drzava gde se leti iz Hrvatske isto 12.
Mora da su tih 12 vecu nego onih ne-sengenskih 12.
Ma što pričate?
Prvo iz Zagreba se leti za 18 EU država, a ne 12 i to Grčku, Francusku, Austriju, Nizozemsku, Njemačku, Belgiju, Dansku, Hrvatsku (domaće linije), Italiju, Švedsku, Švicarsku, Španjolsku, Poljsku, Irsku, Maltu, Cipar, Norvešku i Bugarsku te za 12 nonEU država. No, broj destinacija i frekvencija u EU državama je daleko veći. Tek oko 15% letova ostvari se za nonEU, a oko 85% za EU.
Nadamo se da gradjani EU drzava nece smeti da ih koriste, vec iskljucivo srpski drzavljani.
Zašo se pobogu nadate takvoj gluposti. Što interes vam je da redovi budu veći?
Pa ni Srbi ne mogu to koristiti u EU.
Zasto bi mogli EU drzavljani u Srbiji?
Ma odlično, vi uspoređujete minijaturnu Srbiju sa 6 milijuna stanovnika sa EU koja ima skoro pola milijarde. Čestitam. Jako realno i nimalo prepotentno.
Zato sto srpski drzavljani ne mogu da koriste eGates kada ulaze u EU. Reciprocitet.
Meni je interes, kao srpskom drzavljaninu, da manja guzva bude na eGates i da brze prodjem.
Reciprocitet sa EU? Hahahahaha, koja prepotencija. Znate vi koliko ste vi važni EU?
Kako onda objašnjavate da vi morate u EU sa putovnicama, a EU građani u Srbiju (i moja malenkost) ulaze sa osobnim kartama?
To je nebitno.
Tako je. U Srbiji ce vaziti pravila koja mi odredimo, koliko god vam zbog toga bilo tesko.
A jeli? Srbija sama odlučuje? Jel zato srpski državljani u svoju državu ulaze sa putovnicama, a ja sa osobnom kartom?
Od kada je bitno ko je iz koje i kolike zemlje?? Svi su podjednako bitni jedni drugima valjda? Tako bi trebalo da glase te “europske” vrednosti kojih su Vam puna usta.
Ovde se radi o reciprocitetu, sto je najnormalnije u diplomatiji. Zapravo ne samo najnormalnije, vec i najpravednije. I takodje se radi o samopostovanju, sto je mozda i najvaznije.
Čovječe ne možete se uspoređivati sa EU. Pobogu! Pa EU je 100 puta veća od Srbije.
Da, reciprocitet sa svima. Nebitna je velicina, mora se imati stav. Znam da smo nebitni za EU, stoga njih to nece biti briga, sa kojim dokumentom se ulazi.
Smatram da treba ukinuti tu odluku i da EU drzavljani treba samo sa pasosem da ulaze u Srbiju. Tu odluku je donela prethodna vlast i istu treba suspendovati.
To, pokažite vi EU koliko ste jaki i močni. Samo naprijed. A kada izgubite tu gomilu milijardi EUR koje vam poklanja EU, onda ćete vjerojatno živjeti od 30 milijuna pomoći od Kine u 10 godina.
Niko nista Srbiji nije poklonio. Nema besplatnog rucka, valjda ste punoletni pa to znate?
Sto se tice EU, Srbija joj je sigurno vaznija nego Hrvatska, mnogo je veca i ima mnogo vise EU ulaganja, te ima veci potencijal u prirodnim bogatstvima, ljudskim resursima itd. Ali ta ulaganja su bila i bice samo na fer i korektnom zajednickom nivou. Srbija se nije i nikada nece nikome ulizivati i dodvoravati, za razliku od drugih
Srbija koja nije članica EU je važnija EU od Hrvatske koja joj je članica, koja sudjeluje u radu svih tijela, koja uplaćuje enorman novac u proračun EU, koja je bitno siromašnija od Hrvatke čak i po ukupnom BDP-u, koja nema turizam… Čestitam na logici.
EU dijeli novac šakom i kapom. Što to ona nazad dobiva od Srbije? Ni hvala ne dobije.
Alene do nedavno ste i vi u EU ulazili sa pasošima kao i mi, dok niste ušli. I onako sad većina u HR pljuje po EU
Nije istina da većina u EU pljuje po EU.
Hrvatska je u EU više od 10 godina i toliko nam ne trebaju putovnice. Već godinu i pola nemamo nikakvih kontrola jer je Hratska ušla u Schengen
Ma Alene znate koliko nas zab… za EU, jedan referendum bi odavno stavio tačku na to… Reprocitet je normalna stvar, bez obzira ko je bitniji, veći i kome je veći, ali znajući nas, pre će prednost imati gradjani EU nego domaći gradjani… Isto kao što je bitniji Litijum za Nemce nego zdravlje nacije…
Nego ranije smo imali takav jedan aparat, ali ne kompletan, mislim da je samo očitavao pasoš, ne sećam se da je imao kameru, i samo domaće pasoše, radio možda godinu dana i odmah otišao Van upotrebe, skroz levo je stajao, mislim da i dalje stoji na ulasku u Srbiju na BEG. To je toliko ubrzavalo, ali odmah crklo…
I kažete srpski državljani u svoju domovinu dolaze sa putovnicama, a ja i drugi građani Srbije u Srbiju ulazimo sa osobnim kartama?
Svi Srbi u Srbiju mogu uci sa licnom kartom.
A jel? Od kada to?
Apsolutno se slažem, isključivo reciprocitet. Ko god nama daje mogućnost korišćenja eGatesa na svojim aerodromima treba da dobije isti pristup u Beogradu.
To nije prepotencija, nego postojanje kičme i obraza
Hahahahaha… nek se Srbija inati toj majušnoj i nebitnoj EU. Ma koga briga u EU za to? Pa nitko se neće ni osvrnuti za taj vaš reciprocitet. EU putnik neće moći na jedan eGate u Beogardu. Užas. Ali zato srpski putnik ne može na eGate na stotinama aerodroma EU, ne može čak ni u privilegirane linije gdje se brže prolazi, mora na kontrolu putovnica, što građanin EU ne mora…
Prije nekoliko godina su bili u BG egates ali samo za srpske državljane
Sa koliko godina moze e-gate da se koristi?
U Nemackoj sa 12.