U prvom kvartalu ove godine Croatia Tehnika je obavila dva dvanaestogodišnja pregleda, tri šestogodišnja pregleda, te jedan C pregled na zrakoplovima drugih kompanija. Maintenance svoje aktivnosti radi u tri hangara. Istovremeno na stajanci kompanije u prvom kvartalu još uvijek su zrakoplovi Austriana i Elinaira.
Za vračanje lezoru drugog Airbusa A320 i povrat u prijašnje stanje kompanija je potrošila 5 milijuna kuna (666.667 EUR). Avion je trenutno u Carlyle Aviation Partnersu pod registracijom LY-BJP.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Mario Vukoja
Simpaticni ste mi s ovim brisanjem komentara ali to nece nista promjeniti. Nego vi fino sjedite i napisite ozbiljan clanak i analizu gubitaka Croatie u prvom kvartalu uzimajuci u obzir enormne troskove koje je firma imala za odrzavanje u tom periodu.
Niti je firma imala enormne troškove održavanja, niti išta veće nego prethodnih godina, niti išta veće nego imaju druge kompanije. Zimi se radi održavanje avione kod svih, pa i kod Croatie Airlines.
Ne zelim voditi ovakvu kafansku diskusiju i dijalog. Nemate volje niti pogledati konsolidirano financijsko izvjesce za I kvartal. Tamo cete pronaci usporedbu s I kvartalom prosle god i bit ce vam jasno koliko su troskovi odrzavanja bili veci (da nisu rasli gubitak bi bio manji nego 2021).Također cete vidjeti da je profit u odnosu na proslu god skoro udvostrucen. Ali je zarada zbog povecanja troskova operiranja (gorivo i sl) smanjena. To se zove analiza.
Croatia je na održavanje u ovom kvartalu potrošila 52,3 milijuna kuna. U prošlom kvartalu to je bilo 31,7 milijuna kuna. Razlika je u 20,6 milijuna kuna ili 2,7 milijuna EUR. No, istovremeno u prošlom kvartalu se nije koristila 1/3 flote zbog Covida-19. Čak štoviše 3 aviona su bila dugoročno prizemljena i konzervirana. Stoga je i logično da je bilo manje troška održavanja.
Za razliku od toga putnički promet je bio u ovom kvartalu 141,1 milijun EUR, a u prošlom tek 66,3 milijuna EUR. I svejedno je kompanija na koncu imala veći gubitak.
Najveći minus kompanije su “usluge u zračnom prometu” koji se trošak povećao za čak 35 milijuna kuna, jednako kao i troškova goriva (troškovi letenja).
Kako je po vama to profite povećan ako je kompanija zabilježila gubitak. Kako kompanija može imat profit a iskazati gubitak. I vi meni govorite o kafanskoj raspravi?
I druge su kompanije u ovom kvartalu imale daleko veće troškove održavanja jer im je bitno više aviona bilo u uprabi. I druge kompanije su imale bitno veće troškove goriva. I svejedno su imale daleko manji gubitak ove nego prišle godine, a niz njih imao je i profit, za razliku od 1. kvartala prošle godine. Kako to objašnjavate?
Vecina odrzavanja se knjizi na nacin da se rasporedi na onaj period za koji je to odrzavanje predvidjeno.
Dakle, ako imas neki check svakih 24 mjeseca, onda si trebao svaki mjesec knjizit 1/24 predvidjenog troska.
A ne da jedne godine proglasis profit, a onda te druge iznenade overhauli na motorima, koji se rade jednom u 5 godina. Proglasit dobit 4 godine i 11 mjeseci i onda gubitak od 2,5 mil eura u 12om mjesecu jer ti je na taj mjesec pao overhaul.
Isto tak nemres knjizit troskove odrzavanja u zimu za resurse koje si ispucao prek ljeta.
Da tako to rade normalne kompanije.
Lupate gluposti. To sto vi spominjete su Maintenance rezerve. I to svaka firma odvaja, naravno i Croatia. Ali se troskovi knjize prema stvarnom stanju i onda kada nastanu. Bilo kakvo drugacije knjizenje je krivicno djelo.
A koliki je maintenance rererve kod Croatie. Ako on postoji i realan je zašto Croatia nije mogla vratiti u prijašnje stanje Dash 8-400? Zašto je sada morala upucati 670 tisuća EUR za ovaj avion kojeg je vratila?
Koliki je Maintenance reserve u OU vi saznajte. Pa vi ste analiticar
Ja znam. Pitam vas, jel znate vi?
Q? pa zar u naslovu nije A320?
Da u naslovu se radi o A320, ali Croatia prije par godina nije mogla naći novac za povrat u prijašnje stanje Dash 8-400.