autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air
Wizz Air je od Covida-19 ozbiljno riskirao. Već u VI. mjesecu 2020, odmah po lockdownu, otvarao je brdo novih linija i baza, u 2020. je povećao broj novih linija tri puta u usporedbi sa 2019, želio je preuzeti tržište od prijevoznika uništenih Covidom-19. I pritom napravio gubitak od enormnih 4,5 milijardi EUR. Kompanije te veličine, iza kojih je stajao ozbiljan kapital, su bankrotirale zbog milijarde. OK, iza Wizz Aira stoji moćni JP Morgan koji ima i novaca i viziju koju želi ostvariti u LCC prometu svijeta, ali svejedno evidentno je Wizz Air u posljednje vrijeme počeo masovno otkazivati linije i baze. Ukinuo je više od 1/4 baza, među njima i niz novih baza, pa i Sarajevo.
Pritom si je Wizz Air stvorio ljute neprijatelje, najveće kompanije Europe. Evidentno najveći rat koji vodi Ryanair, najveći prijevoznik Europe, je upravo protiv Wizz Aira. Ratuje se u velikom broju europskih velikih gradova poput Beča, Rima, Milana, Napulja, Venecije, Budimpešte, Bukurešta, Sofije, Katowica, Krakowa, Varšave, Londona… U Njemačkoj, Švicarskoj, Austriji i Italiji Wizz Air ratuje sa Lufthansa Grupom, a ovdje Lufthansu posebno svrbi Beč, hub gdje Wizz Air stavlja poseban oslonac, a gdje Lufthansa Grupa ima brojne letove Austriana, Eurowingsa i Lufthanse. Jasno velik rat se vodi i u Velikoj Britaniji koju Wizz Air doživljava kao jedno od najbitnijih tržišta a gdje na isto dobro ne gleda British. I u Italiji se ratuje sa ITA-om, bliskom partnerom Air France-KLM-a, koji također ne gleda dobro na ekspanziju Wizz Aira u Francuskoj i Nizozemskoj, poglavito u Paris-Beauvaisu i Eindhovenu. Na nizu tržišta sukob je i sa easyJetom.
Zbog svega toga Wizz Air nema nimalo lagan posao. Konačno od svih ovih kompanija Wizz Air je daleko manji, čak 2-3 puta manji. No, Wizz tu ne staje. Prvo je pokrenuo bazu u Abu Dhabiu gdje je za neprijatelja dobio Air Arabiu i Etihad. No, hajde sa njima se još i može boriti. No, krenuti na Saudijsku Arabiju gdje stoluju superbogate i megamoćne kompanije Saudia i flynas, koje imaju razvijenu i profiliranu mrežu linija, velike flote i rejting. Uz njih još prilično linija imaju Flyadeal i Nesma. Koje šanse ima Wizz Air na ovom tržištu? Pa ove kompanije imaju 219 aviona i ogroman broj linija. Bojim se da se sa Saudijskom Arabijom Wizz Air opako zaletio.
No, još više se zaletio sa Turskom koju je prije neki dan objavio. Kompanija će u prvoj fazi, od 28.3. pokrenuti 11 linija za Tursku od čega 4 za Istanbul. I gdje je tu problem? Turkish ima abnormalno puno novaca, a istovremeno je užasno posesivan na svom tržištu, te ne trpi konkurenciju. Čim se pojavi konkurencija, poglavito u Istanbulu, Turkish duplira linije, uvodi dumping, koristi sve moguće metode udara na konkurenciju (slotovi, marketing, administrativni problemi, nekooperativnost zračne luke, kašnjenja…), te ubija konkurenciju. Turkish je pit bull, on kada se osjeti ugroženo zagrize i ne pušta dok ne ubije. To je razlog zašto toliko malo kompanija leti za Istanbul. Lufthansa za Istanbul leti samo iz Frankfurta, ne i iz Minhena, za Istanbul letove nemaju Iberia, Aer Lingus, TAP, Finnair, SAS, Swiss, Brussels, Austrian… Jako malo europskih LCC leti za Istanbul, tek Transavia, Smartwings i Pobeda. Ne lete ni Ryanair, easyJet, Eurowings, Vueling, Volotea, Norwegian… Istovremeno Turkish i Pegasus na svojim aerodromima imaju brdo povlastica koje Wizz Air neće imati.
Nakon svih problema i enormnih minusa radi neracionalne ekspanzije u Covidu-19 Wizz Air kreće u avanture u Saudijskoj Arabiji i Turskoj. Neće biti dobro! Neće biti dobro! Prvi puta se istinski bojim za ovu kompaniju. Puno previše riskira, radi poteze koji su krajnje upitni i neracionalni. Čak je i sam Vardi priznao da su 2020. i 2021. napravili niz poteza koji su bili vrlo pogrešni. Pa čemu onda dalje na isti način? Hoćemo li i ovdje vidjeti novu logiku Wizz Aira kojim krene ko lud na tržište, pa ga onda vrlo brzo zatvara kao što se desilo u Norveškoj i Njemačkoj? A ne zaboravimo i velika rezanja baza u Velikoj Britaniji i Italiji. Neće biti dobro!
Najbolji—Bravo
Podsetimo se da Rajaner postoji 18 godina duže od wizza, easyJet 7 godina. Lete na mnogo jačim linijama od početka poslovanja nego što je leteo wizz prvih 15 godina uglavnom relacija istočna-zapadna evropa. Ruta Bcn-Cdg ili Fco-Txl je daleko jača od npr 2pw bud-mad ili waw-nce, pa su čak i tim principom došli do velikih visina. na frekventnim zapadnoevropskim linijama su leteli i Rajan i Izi, pa nisu ugrozili ni Lufthansuu ni klm. Igraju igru koja je došla sa zapada i bore se za svoje mesto u ringu. Na bliski istok su pre viza otišli i Rajan i Izi. I neka su malo prodrmali te Arape, a nama su dali šansu da odemo za sitnu lovu i na Maldive i na Cejlon. Ukidaju linije i dodaju nove, kao i svi ostali. Beg je dobio 5 novih. Videćemo kako će ove godine proći Air Serbia sa svojim beskrajnim i suludim izletima po Evropi.. uspostavili linije koje predstavljaju nonsense par excellence ne zbog određene destinacije već zbog broja destinacija. . Videćemo da li će ih izvući Rusi ili će kao i prethodnih godina biti gašenja i Hamburga i Kaira i Varne i Budimpešte.. osim ako ne dođe neka tetka iz Abu Dabija pa donese neke milione Air Serbiji.
Od prošlogodišnjih 20 linija ukinuli su samo jednu.
Air Serbia verovatno dobija nekakve početne podsticaje od svih novih aerodroma na koje počinje da leti kao i od aerodroma Beograd za povećanje obima. To verovatno može malo da nadoknadi verovatno nešto niži load faktor na početku dok se linija ne stabilizuje.
Da, ali to je 44 nova linije. Ogroman novac za pokretanje istog.
Zanemarujete cinjenicu da ce IST dati poticaje za LCC letove i upravo zato Wizz otvara linije za IST. Nemojte samo reci da to nije istina jer sam Vam izneo dokaze za to pre desetak dana, kada je Wizz objavio linije.
I kako onda objasnjavate da Turkish nije pojeo JU na IST, nego da ce imati po 21 let nedeljno? Gde je tu dupliranje letova, dumping i sve ostalo sto ste naveli?
Ne drži mi to baš nikako vodu. To se proteže kroz komentare, no ja to stvarno nisam našao ni na jednom jedinom izvoru.
Pisali smo već milijun puta kako je JU-TK deal vrlo netipičan za TK i kako TK tako nešto nema ni sa jednom drugom kompanijom.
Citirao sam Vam bio izvore Routes Online I Simple Flying. Ili njih ne smatrate za relevantne izvore?
Pisali ste, ali u kako to objasnjavate u kontekstu ovog teksta?
To su relevantni izvori, ali stvarno se ne sječam da ste ih citirali, niti sam pročitao te tekstove. A ja svakodnevno čitam oba.
OK, evo kopiracu te citate ovde i ostaviti linkove:
1. It has recently disclosed its intention to attract more ULCCs, presumably discounting nicely to achieve these.
https://simpleflying.com/wizz-air-launches-new-turkey-routes/
2. The arrival of Wizz represents a win for Istanbul Airport, which has been working hard to attract low-cost flights to European destinations.
https://www.routesonline.com/news/29/breaking-news/299199/wizz-air-targets-turkish-expansion/?highlight=wizz%20turkey
Dakle svaki članak je napisao po jednu rečenicu. Prvi:
It has recently disclosed its intention to attract more ULCCs, presumably discounting nicely to achieve these.
I drugi:
The arrival of Wizz represents a win for Istanbul Airport, which has been working hard to attract low-cost flights to European destinations.
Te dvije rečenice su vrlo opčenite, ne govore ništa konkretno i zapravo baš ništa ne znače.
U tekstu koji je pre desetak dana objavljen na Routes Online navodi se da je Wizz Air leteo do 2016. liniju BUD-SAW i da je pokretanje letova za IST uspeh za aerodrom koji je uložio veliki rad na privlačenju LCC jer mali broj LCC trenutno leti na IST. Deluje logično da su IST potrebne LCC i da aerodrom stvara bolje uslove za kompanije jer su planovi i ambicije države Turske oko aerodroma Istanbul izuzetno velike. Kada bude konačno završen imaće ukupno 7 pista i kapacitet za 150-200 miliona putnika. Predstavnici Wizz Air-a su nedavno izjavili da očekuju isporuku A321XLR i da će prioritet biti razvoj tržišta na istoku kao i tržište Indije tako da izgleda da su i letovi iz Saudijske Arabije deo tog velikog plana.
Čudi me to, Turkish je do sada činio apsolutno sve da minira svu konkurenciju.
Zato sto poslovni modeli Turkisha i Wizza nisu isti, pa i nisu neka ozbiljna konkurencija. Nece Wizz naskoditi Turkishu sa par destinacija iz IST, ali ako planiraju da otvore bazu tamo i pokrenu 20 linija, e onda ce Turkish da upre kao sivonja.
Turish upire kao sivonja i na jednoj liniji, a kamoli neće na 11
Kada ovako napišete kako se Turkish ponaša u, pre svega, Istanbulu, ne mogu da se ne osvrnem na dogovor Air Serbie i Turkish-a. Moguće da je deal bio politički ali Air Serbia i Turkish su dva legacy carriera dok je WIZZ LCC tako da se tu teško mogu očekivati čak i politički dogovori.
Upravo tako. Deal koji imaju Air Serbia i Turkish je istinski drugačiji i nikako nije uobičajan za Turkish. Pogledajte što je napravio sa Craotiom, svojim dugogodišnjim code-share partnerom. Prvo je Istanbul mrcvario Croatiu sa slotovima (letovi kanso navečer i po noći), pa kad su putnici izgubili naviku putovanja sa Croatiom Turkish je stisnuo dumping, i na kraju se Croatia povukla sa linije. Isto je napraavio Turkish i sa Adriom, koja se također povukla sa linije. I sada Turkish sam leti, a code-share je tek samo formalan.
Pa i JU ima i vecernje i nocne letove za IST. Sta je lose u tome? Takvi letovi omogucuju konekcije. JU ima 7pw u nocnom talasu, 4pw u jutarnjem, 7pw u dnevnom i 3pw u vecernjem.
Da, ali Croatia nema takav sustav valova, njoj noćni letovi nisu nikako pasali, a TK ju je natjerao da sa dotadašnjih dnevnih slotova pređu na noćne kako bi ih otjerali sa linije.
poslace im Anadolujet na tim linijama
Vrlo vjerojatno.
Gubitak od 4.5 milijarde zar nije 1.5 milijardaEU?
Akumulirani gubitak je bio 4,5 milijardi EUR.
Gdje ste našli akumulirani gubitak 4.5 milijarde EUR?
Pročitajte članak o tome koji smo pisali prije par mjeseci.
Neće oni tu pasti ..čim vide da su avioni poluprazni oni će se povući na vrijeme
Ne dvojim da će se povući kada vide da su avioni poluprazni, ali do tada će i te kako spržiti gomilu novaca.
A ako je posredi politički deal koji će omogućiti da ipak ne bude toliko loše?! Indikativno je da su sve u pitanju tržišta gde Orban i sadašnja Mađarska imaju odlične političke (i neke druge) odnose – Turska, UAE, Saudija…
Nekako ne vjerujem da u sadašnjoj političkoj konotaciji u kojoj je politička aktivnost za bitna egzistencijalna pitanja ekstremno velika (plin, nafta, sankcije Rusiji, naoružanje, NATO, participacija u EU, odnosi sa SAD…) netko političku snagu troši na neku relativno malu privatnu avio kompaniju. Ne drži mi to nikako vodu.
Ne znam za KSA, ali u Turskoj mislim da će proći solidno. Ipak ovo nije vrijeme kada su se na IST lomili Lufthansa, Air France…Sada i EU ima moć usjene i kažnjavanja Turske, tako da Wizz može sretno profitirati.
EU nema moć kažnjavanja Turske, nije ju kaznila kod daleko ozbiljnijih stvari nego što su letovi Wizz Aira (ne pokretanje sankcija Rusiji, nabava raketa iz Rusije, napadi na Kurde…). Turska opako zakida svu konkurenciju i još opakije pomaže Turkish. Evidentno i jako. Samim time Wizz Air tu neće imati težak posao nego neizvediv.
Zasto bi EU kaznila Tursku za sve te stvari koje ste naveli? Je l Turska nema pravo da odluci zeli li sankcije Rusiji i zeli li da kupi S400?
Ima, ali ako želi suradnju sa Europskom unijom ne smije joj se inatiti i raditi protiv njenih interesa. Ako to čini onda čeka na ulazak desecima godina, kao što se to i dešava. Jednako tako je i sa NATO-om.
неће бити добро!
Svakako mi ne djeluje da će biti dobro.