JetBlue ima problema sa kabinskim osobljem. Stoga je kompanija ponudila kabincima 5000 USD dodatka na plaću ako odrade 150 i više sati leta u VIII. mjesecu. Ovo je duplo više nego je normalan broj sati posada (75). Za one koji će odletjeti 100 do 149 sati bonus će biti 2500 USD. Kompanija je povukla svo osoblje sa školovanja, čak i instruktore kako bi mogli letjeti. Kopanija je u problemu jer je velik broj kabinaca zatražio bolovanje.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: JetBlue
150hr !!
150 sati u mjesec dana je 50 % više od zakonskog maksimuma u Europi. Baš me zanima da li će EASA reagirati i dozvoliti da Jetblue leti za Europu sa posadama koje lete 50 % više od zakonom dozvoljenih sati
Radi se o credit hours koji se racunaju drugacije. Tipa odradis kratku rotaciju od sat tamo, sat nazad to je mozda 5 credit hours. Odes na smjenu i svakih 3,4 sata van baze se racuna kao 1 credit hour. U credit hour idu i duty hours ne samo flight duty period. Idu i ground courses i ground duty. Deadheading ide sa odredjenim postotkom u credit hours. Ako si dezuran, a ne dignu te ide u credit hours po formuli. Ako si krenuo na let, ali je isti otkazan i dalje si placen po credit hours za taj let….itd. Ovo su samo primjeri, tako nesto vjerojatno i Jet Blue racuna.
E to vec ima smisla. Block hours vs Credit hours su dve različite stvari.
Moj dodatak na post od 05:22.
I da je vise od 100 sati u 28 dana nema sta EASA reagirati. Ne postoji zakonski maksimum na globalnoj razini. ICAO daje smjernice, a drzave donose zakone na drzavnoj razini (ili one koje su clanice EASAe imaju zajednicke maksimume, tj. opet tipa Austrija moze imati “cvrsca” pravila nego Hr, ali ne smiju ici ispod EASA maksimuma).
Eventualno se moze u slucaju nekih incidenata ili nesreca ici na ban toj drzavi i operatorima iz te drzave. Ili se kompanije EU mogu uzdruziti i traziti od EU da banira te operatere zbog nelojalne konkurencije, medjutim tu onda stupa politika u igru jer gledas sta tebi onda druga strana moze napraviti, ako ti njih baniras. Ima slucaja di su operateri trecih drzava letili (ili lete) u EU u velikom broju pa EU ne poduzima nista jer imaju bitnu trgovinsku razmjenu sa navedenim drzavama.
Maksimum po EASA regulativi je 100 flight sati u uzastopnih 28 dana.