Association of Value Airlines kojem pripadaju američke LCC Allegiant, Avelo, Frontier, Spirit i Sun Country, traže od Trumpa da im pomogne sa 2,5 milijardi USD kroz „fond likvidnosti“. Svi znamo da su ove kompanije već više godina u vrlo lošem financijskom stanju, no sada tvrde da je stanje neodrživo radi cijene goriva, a za što one nisu krive.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Allegiant
Cijene nafte su špekulativne zbog simbioze naftnih kartela i vlada!
Samo 2,5 milijardi. Znaci Spirit trazi 1/5 ovog novca. To onda znaci da bi daleko manji Allegiant, Avelo i Sun Country trebali dobiti kao i Spirit?
Na da, nonsens.
Zanimljivi su mi ovi kapitalisti… Profit je samo moj, a moji problemi bi trebali pasti na pleća javnog novca odnosno poreznih obveznika…
Nažalost, ovu logiku piju milijarde ljudi diljem svijeta, ne shvaćajući da je u konačnici tu interes samo pojedinaca koji iza svega stoje, baš kao što je to slučaj kada se pojedinac kao fizička osoba nađe u sličnoj situaciji.
Kapitalisti sa svoje strane uvijek istrčavaju i govore, ali ne dozvolite da propadnu kompanije, poslovi, radna mjesta… A, što će propasti u stvari? Propasti će ime, vlasnici će dobiti nogu u guzicu, a sve ono što postoji (zrakoplovi i općenito pokretna i nepokretne imovima + uposlenici) ostaju… Netko će ih preuzeti, dobiti će novi naziv i sve riješeno. Ako ima potražnje ti će zarkoplovi letjeti, uposlenici će nastaviti sa svojim poslom i taj reset će malo tko osjetiti u društvenoj konačnici.
Znam da je nekada ljudima teško shvatiti jer ti isti kapitalisti posjeduju i medije koji obliku javno mnijenje, no važno je shvatiti da kada neki entitet propadne, njegove poslove preuzima netko drugi i priča se nastavlja, ponavljam, ukoliko ima potražnje. Da, loše vođenje nekog entiteta ima štete po druge entitete jer neće moći naplatiti dugove, no tu i onako nema pomoći, a najgora je pomoć podupirati nečije potpuno privatne interese novcem poreskih obveznika.
Nisam protiv pomoći ukoliko ista (pomoć) podrazumijeva određeni oblik kredita, a gdje se striktno navodi rok i način otplate, no opet, nakon temeljite analize kako bi se utvrdilo s najvećom doszom sigurnosti, da će javni novci biti sigurni u toj priči i da će pouzdano biti vraćeni. Ukoliko psotoji i najmanja naznaka da to neće biti slučaj, bankrotirajte ljudi, pa opravdajte svoju toliko opjevanu aureoulu tzv. risk-takers-a…
Kakav kredit, napali su Iran bezveze i poslali cenu nafte u nebo, treba da nadoknade štetu svima, a kamoli svojim kompanijama koje posluju u industriji koja nema ogromne profitne margine.
Znam za aktualno i akutno stanje, no ja sam se referirao na općeniti način na koji kapitalisti doživljavaju svijet i svoje interese u istom. Profit moj, a gubici – društveni… I ovo što vidite da se događa oko Irana jest recept ispisan rukom kapitalista.
U komunizmu je bilo bolje. Profit partiji, a sve ostalo narodu.