zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Koje su strane kompanije letjele iz Jugoslavije krajem 80-tih

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Malev

Izvadio sam strane kompanije koje su letjele u regiju od 1986. do 1991. Neke su letjele samo jednu godinu, no velika većina je letjela cijeli ovaj period. Neke linije su imale po jedan polazak tjedno, no neke su letjele i svakodnevno. Naglašavam da ih je sigurno bilo još, no do ovih sam uspio doći.

Beograd:

  • Aeroflot Kijev-Beograd
  • Aeroflot Lavov-Beograd
  • Aeroflot Moskva-Beograd
  • Air Algerie Algiers-Beograd
  • Air France Paris-Beograd
  • Austrian Beč-Beograd
  • Civil Aviation Administration of China Peking-Beograd
  • ČSA Prag-Beograd
  • Interflug Berlin-Beograd
  • Iraqi Baghdad-Beograd
  • KLM Amsterdam-Beograd
  • LAZ Balkan Sofija-Beograd
  • LOT Varšava-Beograd
  • Lufthansa Dusseldorf-Beograd
  • Lufthansa Frankfurt-Beograd
  • Lufthansa Minhen-Beograd
  • Lybian Arap Tripoli-Beograd
  • Malev Budimpešta-Beograd
  • Qantas Sydney-Melbourne-Beograd
  • Royal Jordanian Amman-Beograd
  • SAS Kopenhagen-Beograd
  • Swissair Zurich-Beograd
  • TAROM Bukurešt-Beograd
  • Turkish Istanbul-Beograd

 

Zagreb:

  • Aeroflot Moskva-Zagreb
  • Air Canada Toronto-Zagreb
  • Air France Paris-Zagreb
  • Austrian Beč-Zagreb
  • ČSA Prag-Zagreb
  • El Al Tel Aviv-Zagreb
  • Interflur Berlin-Zagreb
  • KLM Amsterdam-Zagreb
  • Lufthansa Frankfurt-Zagreb
  • Lufthansa Minhen-Zagreb
  • Pan American New York-Zagreb
  • SAS Kopenhagen-Zagreb
  • Swissair Zurich-Zagreb

 

Ostali aerodromi:

  • Aeroflot Moskva-Dubrovnik
  • ČSA Prag-Dubrovnik
  • KLM Amsterdam-Dubrovnik
  • Aeroflot Moskva-Split
  • ČSA Bratislava-Split
  • ČSA Prag-Split
  • Interflug Berlin-Split
  • Swissair Zurich-Ljubljana
116 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Ko je rođen malo kasnije,pa ne zna…čisto da pojasnim😁🤗….INTERFLUG je bila državna kompanije bivše DDR(tzv Istočne Njemačke)…njihovi crveno-beli avioni leteli su sa tada jedinog berlinskog DDR aerodroma na jugoistoku grada-Šoenefeld(dok su zapadnoberlinci leteli sa Tegela)….deo aerodroma je bio i baza vojnog vazduhoplovstva/zrakoplovstva bivše socijalističke Njemačke….Interflug je u floti imao(a kako drukče😁) samo sovjetske letelice,a “zv(ij)ezda večeri” među njima bio je četvoromotorac sa motorima pozadi ispod T repa….legendarni Ilyušin IL62m….kada je poletao,pucale bi bubne opne od decibelaže buke😁🤗😆

neposredno pred kraj DDR-a, točnije 26.06.1989. sletio je prvi A310-300 za Interflug na SXF. Ukupno su stigla 3. Sva tri su nakon propasti Interfluga prešli u Luftwaffe. Interesantno je, da je “srednji” (DDR-ABB, odnosno kasnije 10+22) prodan 2011. u Iran za Mahan Air..

Pan Am je letio i za Split preko Berlina. Zatim Sobelair iz Bruxellesa za Split, a znao je sletit i B707. Te jedna egzotika, Air Djibouti iz Djiboutija jednom tjednom za Split. Ako se ne varam mislim da se radilo o cargo letovima, ali nisam sad 100% siguran. Isto tako CSA je letila i Kosice-Split. LTU je dolazio ljeti u Split, ne znam vise odakle, ali nikad necu zaboravit onaj crveni livery. Vjerojatno Dusseldorf.

Teško da je Pan Am letio za Split preko Berlina jer je Zapadni Berlin bio enklava unutar Istočne Njemačke, imao specijalni status, i kao takav uopće nije mogao imati niti imao direktne letove za Ameriku. Pan Am je naravno letio za Tegel iz Amerike ali sa ptesjedanjem, sa većim avionom do FRA a onda sa B727 iz Frankfurta do Berlina, isto kao i do mnogo drugih gradova u Europi. Ne kažem da Pan Am nikada nije sletio u Split, naprotiv, vjerujem da je, ali sigurno ne na redovnom letu preko Berlina

Da, ali je PanAm imao short haul po Europi iz Berlina. Išao je i za Dubrovnik, ne znam je li bila redovna linija.

Pan Am short haul, kao konekcija na long-haul i kao p2p išao je iz Frankfurta a ne iz Berlina. Linije su bile redovne. Ali Frankfurt, ne Berlin. Tek zadnjih godinu-dvije kemijali su nešto sa Minhenom i Zurichom ali Berlin nikada, zbog njegovog statusa i položaja. Desetljećima je baza Pan Ama za short haul u Europi bila Frankfurt. Berlin nikada.

Jos bolje za pricu, podize zanimljivost

Baghdad,Tripoli,Alžir,Australia,Zambia pa to možemo danas samo sanjati…..

je, baš! Eto ja noćas sanjao Zambiju, Bagdad i Tripoli..

Uvijek ste najpametniji volio bih vas upoznati.

želja da vam ostati neuslišana..

Osim australije, svi iz tih destinacije dolaze pjeske preko granice.

🙂 🙂 🙂 – bravo – super komentar!!

Zahvaljujem 🙂 ispricao dio Alenu s. na rucku.

Čamcima

Sve te destinacije bile su super bogate i u njima su ljudi fenomenalno živjeli dok im vaši desničarski američki prijatelji nisu bombama, tenkovima i avionima, a zbog njihovog bogatstva, prvenstveno nafte, “uveli demokraciju”, I učinili ih sirotinjom i izbjeglicama. A vas može bit sram ovakvog komentara jer smo i sami pred 30-tak godina bili u situaciji da bježimo s dvije najlon vrećice, preko granice ili unutar granice

Sorry, moderator ne pusta dio komentara. Zasto bi me bilo sram za propale drzave? Mene je za hrvatsku sram, ne za njih, oni si mogu bit svoj sram. Desnicarski prijatelji americki nemaju veze ni s jednom od njih osim iraka.

Dobio sam povjerljiv info od jednog ćovjeka ćiji brat si je dobar sa direktorom jedne poznate strane aviokompanije. Prića se da će navodno kompanija Etihad otvoriti niskobudžetnu bazu u Osjeku te da će uložiti u izgradnju novog terminala koji će nakon toga biti puno noviji i veći. Eto ćisto da se zna gosp. Alene. Imam još brdo dodatnih informacija o svemu ćisto da se zna

Ko oće nek nevjeruje a ko neće nek ne mora.,, Samo se ne mojte onda iznenaditi za 4-5 godina kad sve krene u realizaciju mogli ste biti prvi koji će objaviti ovu senzaciju ali ok vaš gubitag nemoj pozz

pa ako to “ć”ovijek pri”ć”a onda to “ć”isto mora tako biti. Pa “ć”isto da se zna..

Ćuj to!🤣🤣🤣

Čovek je operisan od humora, razumite ga. Za ironiju verovatno ne zna šta znači.

Ne ismijavajte covjeka. Osijek je dobra odskocna daska i oriprema za trebinje, bihac i sibenik.

A, sada shvaćam da ste to isti vi koji ste pisali o budućoj bazi Wizzair-ovih XLR-ica u Mariboru, a za potrebe stvaranje baze za letove u Indiju… Blago vama sada još s ovim…

Ako ga veseli…

Aeroflot: Moskva-Kiew-Zagreb-Moskva!

Češkoslovački OK je letio Prag-Zagreb-Beograd-Prag.

Linija Aeroflota za Zagreb je bila:

Moskva – Kiew – Zagreb – Moskva

Zlatna vremena za zracni promet i za sve ostalo!

to vam tako djeluje ali nije nimalo istina. sad se avionom leti puno vise i skoro svakom je dostupno. osamdesetih je bio san. to sto mi ovde na specijalizovanom portalu ulazimo u detalje svakojake pa djeluje da stalno kukamo veze nema s time da u prosjeku covjek leti vise nego ikad. a u vezi sveg ostalog, i ekonomski je puno bolje. balkan u nekim dijelovima tavori, ali svijet kao cjelina je prosle decenije ekonomski bio duplo bogatiji nego devedesetih, a kamoli osamdesetih. zato bih ja licno osjecanje ipak korigovao brojevima.

e da, zlatna vremena. Kada se samo sjetim svih redukcija, nestašica, represije za izrečeno, …, suze mi dođu od nostalgije..

Sada jedino što se može dosta toga reći i manje represije ali se nažalost ide ka tome kao što je bilo i gore. Jedna razlika što nema nestašica

@anon 12.09: ako govorite o aktualnom stanju u Njemačkoj i planovima EU, možemo očekivati moglo ni biti gore no u jugi u 70-ima. A i nestašice bi se mogle vratiti..

Foglar, tablete pod hitno. Njemačka je nedostižna za naše balkanske standarde.

@anon 01.43: sačekajte još malo..

I danas su redukcije. Jogurt 4.05 eura. Obican jogurt.

Kak nije? Porastom cijene jogurt i neke druge stvari postaju nedostupne, pa sam prisiljen na redukciju

@anon 23.10: o kakvom vi to jogurtu stalno baljezgate??

Vindijin jogurt u konzumu. 1.75l za 4+ eura. Manje je dostupan od kolindinih!

Interflug na liniji Berlin Ljubljana

Mislim da je linija bila Berlin-Ljubljana-Dubrovnik

Mislim da ne. KLM je letio spojeno iz Amsterdama za Ljubljanu-Dubrovnik. Najčešće sa DC-9 a nekada čak i sa DC-8. Ako se dobro sjećam, Interflug je letio Berlin-Zagreb-Beograd i Berlin-Ljubljana-Beograd

Alene, imate li ikakvo konkretno objašnjenje za Qantasovu liniju Sydney – Melbourne – Beograd? Ne ono opšte „bilo je putnika“, nego zašto je tih putnika bilo.
Takođe, Pan Am je letio New York – Zagreb, a ne New York – Beograd. To jeste zanimljivo, ali bi bilo korisno čuti objašnjenje: zašto je ta destinacija tada imala smisla?

U međuvremenu se stvorio Dubai.

Prema Istoku. I Vrankvurt i Minken prema Zapadu

Da. Ali JAT nije bio sramotni feeder. Trebali ste to iščitati iz teksta.

FRA da, MUC ne. MUC se kao HUB počeo razvijati tek otvorenjem novog aerodroma 1992. godine..

Da , pan – am je vjerovatno najbolja avio kompanija ikada, u skladu sa svojim vremenom naravno- ne po danasnjim mjerilima.

Imahe mu je bio jamesbindovski i jaci. Danas takve kompanije nema. Svaka cast emiratesima, qatarima, singaporeima, ali oanama nema. Ikona.

I zaista , svaka Vam çast na tekstu I ma trudu da isti napisete.

beograd je pokrivao jat sa svih strana a pritom nije bilo vrijeme open skies. pan am je malo/kratko direktno letio new york-zagreb, vec je vecina letova ustvari bila veza sa kompletnom mrezom preko frankfurta. zato su dva leta sedmicno za zag i dbv imala smisla. mogao bih se zakleti da je toliko jugoslávija i dozvoljavala.

Prije direktnih letova Pan Am je preko FRA letio SVAKI DAN za Zagreb i SVAKI DAN u sezoni za Dubrovnik a po zimi 4 puta tjedno

jedno od mogucih objasnjenja.
zbog ,bez namere da bilo koga uvredim,pecalbara.mnogo makedonaca je u australiji a skopski petrovac nije bio pogodan za tadasnje velike avione a iz hrvatske je bilo mnogo vise radnika i porodica u americi.i secam se i neverovatnog buma putnika kada se pojavila Gospa iz Medjugorja,,

Ma ne Operativac, ni Pan Am ni JAT nisu držali te linije zbog Međugorja, turista, iseljenika, poslovnjaka, diplomata…Pan Am je letio ‘nako, nije znao di će drugo, ono, višak aviona, a JAT, zna se, zato što je bio komunistička organizacija koja leti političke linije radi propagande 🤣

Neka me neko ispravi, ali mislim da je u tom periodu leteo kineski CAAC (Civil Aviation Administration of China, CA/CCA) na liniji Peking–Karači–Beograd–Bukurešt–Karači–Peking, najpre sa Il-62, a kasnije je zamenjen Boeingom 767.

Mislim da su počeli oko 1974. godine, prvo sa Boeingom 707. Nisam siguran da li su letovi tokom celog perioda bili celogodišnji, niti da li su svake godine redovno obavljani.

sigurno je letio 85-te.

Uz presedanje u FRA i MUC iz BEG,DBV i LJU.

Qantas je leteo za Beograd 1986. Takodje i PanAm.
https://digitalcollections.library.miami.edu/digital/collection/asm0341/id/38613/
Zvuci mi neverovatno da tokom tog perioda nije bilo letova Alitalie, Britisha i Olympica za Beograd.

Olympic ne. Jugoslavija i Grčka nisu imale dobre odnose zbog Makedonije. British je letio za Zagreb i Beograd a Alitalia za Dubrovnik i Beograd. Zašto nisu na spisku, ne znam

Hvala Vam na ovoj listi. Mnogo mi znaci ovo vidjeti.

PA je u navedenom periodu leteo BEG-FRA i DBV-FRA i dalje za USA. Čak jei bilo i i LJU.MUC sa PA mislim 1990 i 1991.

Za Panam je letila Adria sa DASH7 na relaciji MUC-LJU

Da , tako je.
JP je PA letela i PA4037 (zato je i 4 u broju leta) DBV-ZAG i BEG-ZAG od maja 1991, ti letovi su se konektovali na PA37 ZAG-JFK. Mislim da je bio MD80 i/ili DC9.

Ako se pogleda kroz masu letova(BEG i ZAG) onda skoro ista priča kao 2025, osim, da su se digle neke ZL zbog dijaspore.

Ваздушне луке.

Osim sezonskih letova na Jadran i ako smanjimo brojke dijaspore onda nema promjene. Još uvijek daleko ispred svih Beg i Zag.

ZL – kao ne znate sta je?

htio je da kaze da su zagreb i beograd bili osovina letenja i tad kao i sad, a da su se u medjuvremenu podigli neki aerodromi zbog dijaspore. to nije skroz neistina, ali duboko je vezano za cinjenicu da su bg i zg najveci gradovi u regiji, dok nije dijaspora sama po sebi zasluzna za “dizanje ZL” vec i ULCC. isto tako, mislim da je SPU organski narastao zbog lokacije i danas ima mjesto koje mu istinski pripada s obzirom na sve sto ta rivijera nudi.

U međuvremenu nestala Jugoslavija kao I SSSR, Čehoslovačka, Njemačka se spojila (😃 za razliku od drugih pomenutih) ali veliki broj linija ostao.
Jedino Alžir i Autralija više u igri od tih 80′.

dodao bih i Pan Am (Express) FRA-ZAG, FRA-DBV sa A310 i B727. Redovno se objavljivao raspored preko decenije u svim brosurama za konekciju na skoro sve letove iz FRA prema SAD.

Znači ZAG – NY nije bilo direktno?

da, sa A310

Na više strana sam molio makar jednu fotografiju Pan Am-ovog A310 u Zagrebu – nitko nema. Imate li vi slučajno?

U to doba nije bilo telefona kojim se slikalo sve i svašta, ni selfija, ni društvenih mreža, tako da ništa čudno što je manje slika.

imate biblioteke koje imaju rasporede kompanija. nesto sto nam danas ne bi palo na pamet.

Na Facebook grupi Pan American World Airways PanAm imate objavu cpt Jonas Pederson gde se delimično vidi prednji deo A310 u ZAG, sa delom posade. Objava je od pre mesec,dva. Ne znam da li objavu možete videti samo kao član grupe ili i kao gost,probajte.

definitivno je bio direktan let za zag s jfk pan amom, ali ne konsistentno. to treba malo bolje istraziti. 1987. tog leta nije bilo vec je bio frankfurt, ali let je postojao sigurno u neki trenucima.

ZAG-JFK direktan let je bio od kraja maja 1991, 4x nedeljno. Ne znam da li se letelo ceo letnji red letenja, ili je zbog ratnih dejstava linija suspendovana u avgustu ili septembru 1991.
Do tada se letelo preko huba u FRA, i to od uvođenja ZAG u PA mrežu 1983 god.

Da. Ali je Zagreb i bez Pan Ama imao direktan nonstop let JAT om još od 1976 sa B707 a od 1980 sa DC-10. I kasnije još i Montreal, Toronto, Detroit, Cleveland i Chicago, o čemu danas zahvaljujući kradezeu i njegovim bossovima i uhljebima možemo samo sanjati

Mislim da je bilo i pre 1976 sa JU, ali verovatno kao charter u prvim godinama.
Inače je PA u prvoj polovini 70:tih leteo BEG-JFK direktno, uz izuzetak 73 ili 74. Linija je bila multistop,kao i sve u to vreme, npr 1972 je bilo BEG-DUS-LHR-JFK,sa B707, 3x nedeljno.
Od 1976 PA uvodi hub sistem u FRA, ukidaju se direktni letovi, sve do 1991 i linije ZAG-JFK.

Ovaj direktni nonstop iz 1976 odnosi se dakako na New York

Zar nisu Syrian Air kao Air Zimbabwe leteli za Beograd?

Ne. Ali su letjeli Kuwait Airways i Zambia Airways. Valjda ste pomiješali sa njima. Obje kompanije su letjele jednom tjedno, sa B707. Kuwait-Istanbul-Beograd i
Lusaka-Nairobi-Rome-Beograd
Također što nije članku, British Airways je letio za Zagreb i Beograd, a Alitalia za Dubrovnik i Beograd. Malev i LOT letjeli su sezonski redovno za Rijeku TU3/TU5.
Interesantno je i da je Swissairu jedna od prvih linija na novonabavljenom A310 bila za Zagreb-Beograd, uz London i Madrid

To znaci da osim ovdje pobrojanih, nije bilo drugih stranih kompanija na jadranskim aerodromima??

Bilo je puno više stranih kompanija ali u charteru. Redovne linije nisu bile tako brojne kao danas, između ostalog i zbog regulacije tržišta, tada univerzalne. U to vrijeme tek je u SAD započinjala deregulacija, koja je u Europu došla dosta kasnije

Btw British Airways je letio za Pulu iz Londona na L15/B747. Pan Am i Sun Country letjeli su iz New Yorka za Rijeku na B747/DC-10. Ali samo charter, za turističke grupe, bez mogućnosti kupnje individualne karte. I masa drugih europskih kompanija je letjela na obalu: SAS, Linjeflyg, Hapag Lloyd, I Aerolloyd, Transavia….. ali u charteru

Pula je bila glavni aerodrom u SFRJ za Britance…

Je. Većina JATovih letova iz Pule, što redovnih što chartera bilo je za UK. Također i Adria i Genex su imali ljeti bazirane avione u Puli koji su većinom letjeli za UK. Samo Yugotours je dovodio godišnje oko 500.000 Britanaca na obalu, uglavnom u HR, najviše u Pulu

Istina Pula je bila u to vrijeme povezana skoro sa svim vecim gradivima u UK.

Dubrovnik je koncem osamdesetih ipak imao dvostruko vise i letova i punika iz U.K. nego Pula.

Nije

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!