Zamaaero je već pisao o rezanjima specifikacija MS-21. No, najnovija objava kompanije je prošla u tišini, nešto što je kompanija izmijenila bez puno pompe. MS-21 će imati dolet umjesto planiranih 6000 km, pa naknadno smanjenih na 5100 km sada samo 3830 km. Ovaj dolet se planira sa 175 putnika i novim motorima PD-14. Kompanije sada sa MS-21 više neće moći doletjeti do Irkutska (4200 km) ili Jakutska (4800) koje su sada letjeli sa A320 i B737. Projekt MS-21 ozbiljno kasni i sada je novi početak isporuka predviđen za kraj 2026.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: MS-21
Nadomestiće TU204 bilo je reči da ovaj avion vaskrsava je da počinje njegovo punktovanje. MS21 će poleleteti verovatno samo u lokalu. Treba reći da An2 kukuruznik još leti. Il 96 se remontuje kubanski su vraćeni u Rusiju. Videćemo. Možda i il86 počne da se budzi i dobija nov remont. Rusi barem imaju kerozina njima potrošnja ništa ne znači. Buka, neudobna sedišta, škripuća plastika, ima i za to lek. To je voz .
Nesto se ne gadja sa trenutnim vestima:
https://ruavia.su/indigenous-mc-21-reg-73057-flies-irkutsk-zhukovsky-ferry-for-certification-flight-test-campaign/
Prazan avion pobogu.
A ko može brže?ni ERBAS nije brzo ostvario serijsku proizvodnju..to je proces….biće to odlično,ali treba vremena….
Airbus je prvi model proizvodio 20 godina?
Kako nije? Treebate sendvic ili lekciju iz guglanja?
O kakvoj serijskoj proizvodnji pričate, bit će dobro ako uspiju proizvesti desetak komada u manufakturi.
Serijska proizvodnja je potpuno različita priča od ovog što rade (po političkom dekretu). Za serijsku proizvodnju je potrebno bar 20x više ulaganja od ovoga što je sad uloženo (a uloženo je puno previše). I uz sva ta ulaganja je 90% šanse za slomiti zube, pogledajte samo Bombardier a imali su vrhunski proizvod.
PITAJ BOEING I AIRBUS KAKO BEZ TITANIJUMA I OSTALIH METALA…KOJE SAMO RUSIJA IMA..
Nema. Titanij se nabavlja na više mjesta. Rusije je tek 23. proizvođač titana. Kina ga proizvodi 2000 puta više. 2. je Mozambik, pa 3. Južna Afrika, pa Australija, pa Norveška… Rusija proizvodi tek 0,0015% titana svijeta.
PW1400G nudi bolju potrošnju goriva, ruski proizvođači tvrde da je PD-14 jeftiniji za proizvodnju i održavanje, što kompenzuje razliku u efikasnosti.
Razlika u potrošnji goriva je oko 6% po procjenama. MS 21 je imao problem sa krilima jer samo Japan i USA mogu proizvesi kompozitna krila. Sada je i Rusija uspjela u tome. Koliko su krila dobra vrijeme će pokazati. Koliko znam svi sistemi su napravljeni ruski i sada je avion u fazi testiranja. Prije neki dan je objavljeno da su izvršena testiranja izdržljivosri motora na usis velike količine vode što se dešava kod polijetanja i sletanja na mokre podloge. Izraditi avion nije jednostavno i vjerujem da imaju veoma velikih problema kod izrade ovog aviona ali poučen iskustcom da ko radi na problemu na kraju ga i riješi.
Još da napomenem da niko nije sretan ko ima PW motore zbog velike cijene održavanja jer motor ima duplo vratilo sa mjenjačem koji omogućava da se turbine visokog i niskog pritiska vrte na različitim brzinama što mu daje veliku efikasnost ali mu je održavanje jako komplikovano i skupo.
Ti efikasni motori more čitavu vazduhoplovnu industriju… Troše manje goriva a ne mogu nateći dijelova. Ne mogu razumjeti uopšte stav da su oni “manji potrošači”
An2 pa ipak ih svi kupuju, nisam vidio neku gužvu za narudžbe A320ceo
Glavna razlika je u tome što je PD14 samo prototip i sve specifikacije koje postoje su samo nadanja (klasicne ruske laži). Dosta upućenih ljudi je pričalo o tim motorima i ti motori ne mogu konkurirati ni staroj generaciji zapadnih motora a kamoli novim sa velikim bypass ratiom (usporedite sami). Još kad se uzmu u obzir klasični ruski problemi sa kratkim medjuremontnim razdobljem (kratki radni vijek), problemi sa rezervnim dijelovima, itd to će i dalje ostati na desecima proizvedenih sa vrlo malo eksploatacije. Jedno je napraviti motor za političku promociju putina a drugo konkurentan motor koji je spreman za serijsku proizvodnju tisuća komada, to je nebo i zemlja.
Nakon pročitanih komentara neka me netko podsjeti koji smo mi to zadnji avion napravili u Hrvatskoj. Vidim da stručnjaka ne nedostaje.
Hrvatska 3,9 milijuna stanovika
Rusija 146,0 milijuna stanovnika
Sitna razlika, zar ne?
Nije u pitanju broj stanovnika već znanje i sposobnosti. Naša zapadna propaganda omalovažava sve a sebe uzdiže u nebesa .
Je je. Ma broj sranovnika je potpuno bebitan.
Ja sam oduvijek bio stava da se eksperimentalna avijacija u hr naprosto mora imati. Na fakultetu, evo, studirat cete 5 godina… Dizajnirajte i napravite avion. Ne pricam ja sad nesto kompleksno, neku foru cessna, ili pak tko se sjeca ikar nakon drugog svjetskog rata itd.
Hrvatska se ni ne hvalisa 20 g. da će proizvesti avion bolji od Boeinga i Airbusa, pa onda nakon 20 godina razvoja izbaci avion s performansama kakve su Boeing i Airbus imali prije 40 godina.
Svi mrze srbe i ruse, ne dajte se!
Je cijeli svijet je protiv Srbije i Rusije. Užas. Vatikansko-masonsko-zidovsko-europsko-američko-protastantska zavjera.
Zaboravili ste i lgbt. I malteski red.
A da da
i Njemačku..
Problem je dvostruki, prvo motor PD-14 nije na nivou ekonomičnosti koji je potreban, ali mislim da je veći problem težina letilice. Od verovatno težeg krila bez japanskih kompozita, preko ruske elektronike i agregata pa sve do uređenja kabine. Sve te komponente su u dobroj meri razvijene od nule zbog sankcija. Potrebno je mnogo znanja iz oblasti proizvodnje savremenih materijala da bi se radilo na nivou nekoga ko proizvodi i razvija to isto 70-80 godina u kontinuitetu. Prve serije će biti ograničene i pokrivati kraće rute, kasnije će verovatno stići efikasniji motori, lakši sklopovi pa će novije serije biti naprednije. Vremenom će letilice iz prve serije biti remotorizovane, menjaće im kabinu i sl. pa će dobiti na performansama. Svakako im i ovakav MS-21 završava posao na srednji rok, pokriva 80% ruta, ostalo će sa Airbus i Boeing koje imaju. Vremenom će ga razviti dalje. Njima je ekstremno važno da proizvodnja krene što pre i da industrija dobije pare sa tržišta za dalji razvoj.
Pa koliko su agilini nova generacija ovih aviona će se taman razviti tamo negdje u rano proljeće 2045.
Pa “agilni” Boing već kasni 7 godina sa novom verzijom aviona razvijenog pre 40 godina a deluje da brojač neće stati na 7. Ako oni imaju problema u razvoju, to sve pomnožite sa 10 kod nekoga ko je praktično morao da krene od nule. Treba imati meru u kritici da bi se ostao objektivan i stručan. Postoji jako puno faktora koji utiču na rokove a istina je negde između političke propagande Kremlja i političke propagande Brisela i Vašingtona. Inteligentni ljudi gledaju da ne veruju ni jednima ni drugima već sagledavaju realne dostupne podatke i realna tehnološka i ekonomska ograničenja.
Koji je to model Boeinga razvijen prije 40 godina?
Tamo negdje 1988. je poceo razvoj 777. Poletio je prvi put 1994. Skoro 40 godina od pocetka razvoja.
Još jedan o članaka kojima jedino za cilj podsmevanje ruskoj civilnoj avioindustriji.
Sve ok.
Nego, evo jedno hipotetičko pitanje, koje nije daleko od istine, pogotovo za one koji prate geopolitiku.
Zamislite da Kina totalno zabrani izvoz retkih metala, koliko bi Boeing ili Airbus proozvodili godišnje aviona?
Pobogu kako je to ismijavaje ruske civilne indusrije ako smo samo prenijeli podatak koji je Rusija objavila?
Gosp. Alene, veoma poštujem vaš rad i rado čitam vaše analize i tekstove.
Ali je veoma primetno vaše, a i nekih komentatora, podsmevanje svemu što je rusko.
Svako dobro Vam želim!
Kako je podsmjeh objava informacije koju je objavila sama kompanija?
Prenošenje podataka koje je objavio proizvođač ovog aviona na svojoj službenoj stranici je ismijavanje?
Baš.
Jel ima neki pilot na forumu da prokomentarise koliki je maksimalan dolet A320 i B737 MAX sa maksimalnim opterecenjem od oko 21t?
Proverio bih ovo, pošto se podatak odnosi na dolet sa ~16 tona tereta i 5-6 tona goriva, odnosno uporedio sa doletom kako a320neo, tako i 737-8 u istim uslovima?
Naišao sam na analize koje ukazuju na to da su pod sličnim opeterećenjem od oko 20-22 tone, dolet navedena dva konkurenta oko 3700-4100km?!
Ma odakle vam to?
To ti je druže čista fizika, a i logički je tako!!!
Ne može biti dolet aviona isti sa punom kabinom i punim kargom, kao sa polupraznog kabinom i potpuno praznim cargom.
Ma da? Stvarno? Ne recite.
Ja sam naišao na takvu analizu, a vi bi mogli da proverite, da li su podaci za a320neo i 737-8 sa opterećenjem od oko 20 tona pod navedenim uslovima tačni i koliki im je dolet u tim uslovima?
O moj boze
Jeste li srećni!?!
Nimalo.
Rusi su propašću SSSR-a potpuno preorijentisali svoje avio kompanije na zapadne avione i potpuno zaustavili razvoj svojih aviona. Sada nakon dvadeset godina neulaganja sve je došlo na naplatu. Ne možeš preko noći stvoriti stručnjake koji mogu uspešno projektovati ni komponente niti ceo avion.
30, a ne 20 godina.
Mnogo babica deca kilava.Rusi su 30 godina zapostavili civilnu avijaciju i sad se polako vraćaju.PD 14 ima za istu tonažu manju potrošnju goriva od zapadnij analoga, Rusima sada ostaje problrm da se sline težina aviona na manje od 80 t što je potrebno a ne 85 t koliko je sada i zato je dolet smanjen.
sve to nije tacno…..juce avion preletio iz Irkutska na aerodrom u blizini Moskve.Zukovski..4300 km…potrosio 15000 litara goriva……eto nek strucnjaci izracunaju…evo
Prazan.
Nemojte se sramotiti, avion je letio prazan naravno jer se još provode testovi i daleko je od certificiranja.
Da letio je prazan! Sitna razlika.
Biće on usavršen sigurno.
Generalno, njima je potreban njihov avion i tome je caka.
A ne bih ja podcjenjivao rusko inženjersko znanje ni u kom slučaju.
Za sada se baš i nije pokazalo.
Avion će kupovati samo oni koji moraju.
Što ima sa ssj-100? Leti li još koji? Čini mi se da na svijetskom tržištu već godinama nije prodan niti jedan.
Da nije.
Indijski HAL je pre neki dan potpisao za zajedničku proizvodnju novih rusifikovanih SJ-100.
Nekako ne vjerujem dak ne vidim da će se prvi krenuti raditi.
Leti ih oko 150 barem, ali samo za ruske kompanije.
Da, leti ih oko 150 i to samo za ruske kompanije.
Od tog 150 koji lete ostvare prosječno 1 let svaka 2-3 dana, tako da teško da je to istina.
To nije istina, lako se provjeri na planespotters, pišete gluposti.
Navedena specifikacija je očekivana. Problem je u težini kompozitnih krila i potrošnji motora PD-14. I ranije se znalo da su zidovi kompozitnih krila deblji od japanskih sa MS-21 300 a samim tim i teži. Rusi nemaju iskustva sa takvim proizvodima i potrebno im je vrijeme. Motore nikada nisu imali ekonomične i otuda navedena specifikacija. Sasvim je sigurno da će se morati raditi na unapređenju performansi, jer aviokompanije moraju imati ekonomične avione. Nekada će se sankcije Rusiji ukinuti a onda će se kompanije ponovo vratiti Boingu i Erbasu.
Ako su pametni neće se više nikada potpuno oslanjati na Airbus i Boeing, koliko god su njihovi avioni bolji. Nešto su spominjali zakon prema kojem će svaka ruska kompanija morati imati barem 50% aviona ruske proizvodnje u floti, to uopće nije loša ideja ako žele zadržati civilnu avioindustriju i napredovati.
Bit ce to plan, do prvog popusta na avione.
Pa tih 20 posto jeli toliki problem presjedanje.
Je. To su neki od najvećih aerodroma Rusije.
Komentari su zlonamjerni i tendeciozni. Država koja proizvodi uvjerljivo najbolje podmornice, ima razrađrnu proizvodnju nuklearnih centrala, koja jedina proizvodi motore za svemirske letove, koja proizvodi tenkove 4 generacije, koja proizvodi avione pete generacije, koja je samostalno razvila cjepivo za Covid, koja ima solidne zrakoplovne motore, koja jedina ima hipersonični projektil u aktivnoj uporabi, nikako nije za podcjenjivanje.
Problemi sa civilnim avionima nisu od jučer, u SSSR-u, a danas u cijelom tom prostoru. Europa i SAD su bili, barem se vjerovalo, pouzdani dobavljači civilnih aviona, i stoga tom segmentu se nije poklanjala potrebna pažnja. Danas se vidi cijena toga. Svako je plaća, Rusi kroz problemima i civilnom zračnom prometu, a EU u nedostatku energenata i sirovina.
I uz sve to civilno zrakoplovstvo im je na samom dnu i vec godinama ne proizvode nista.
Podmornice nisu ni najbrze, ni najtise, ni najmodernije, nit ih ima dovoljno u uporabi. Cast iznimkama par prototipova sto su radjeni u sovjetskom savezu al to je to. Motori za svemirske letove? A cime musk leti u svemir, mirnovec pirotehnikom? Ne zezajmo sez to je tehnologija 1960ih. Tenkove 4g mozda radi, ali nisu u uporabi ni testirani u ratu (mislim da rusi imaju negdje rat, citao sam nesto). Radi avion pete generacije -nema ni njega. Jedva cekam kad alzir dobije to da vidimo kakvi su. Cjepivo za covid? Od svih izvedenih najmanje uspjesno. Solidni aviomotori? Pa rade, al nisu efikasni. Hipersonicni projektil? Jbt, cestitam, imaju jednu stvar.
Dakle, nemaju oni nista.
Najbolje podmornice po svim karakteristikama rade upravo Rusi. Ne slušajte apokaliptične priče s YT. Od koga Ameri kupuju za NASA-u motore? Što ima veze od kada je tehmologija. I C-130 je iz 1969, a da o B-52 i ne trošim riječi. Evidentni su problemi s Armatom, ali ako to usporedimo s nepostojecim čak ni prottipom na zapadu, to je miljama daleko., Ima avioan 5. generacije i da, postoje s njime problemi, nije baš savršen kao F-35 koji nijednom nije pao, zar ne? Vi ste osim zrakoplovca i doktor farmaceutike? Nigdje nisam pročitao ništa o učinkostosti cjepiva, ali jesam da su najveće zapadnjačke farmaceutske tvrtke recimo podmitili Van der Layen, ili da smo mi u RH uništili 1,5 milijuna cjepiva, zapadnjačkih, koja nisu potrosena. Solidnoi, da, baš tako solidni. A priupitajte kukavne Ukrajince kako sumnjaju u Orešnik…ali to je već puno za tražiti.
Najkvalitetnije podmornice rade svi osim rusa. YT ne gledam i ne koristim kao izvor informacija, to se koristi za muziku i macke. Ruske dizel elektricne lada i amir su il jadne il ne u proizvodnji, a ruske nuklearne, jasen i borei od novijih, ostalo sve staro. U patroli ako imaju 2-3 max. Jurisne, uglavnom il staro ili male brojke. Po kvaliteti deru ih i ameri i svedi i japanci i izraelske verzije njemackih modela. Nasa je kupovala do invazije njihove motore. Logicno. Zasto bi ja kopao kanal kad ja svoj taj posao vrecnujem 100 eura, ali vi cete mi iskopati taj kanal za 30 eura? Ako platim vas, ja samzaradio/ustecio 70 eura. Rusi novu funkcionalnu tehnologiju nemaju. Zapad i kina imaju. Zapad je jako zeznuo sa razvojem oklopnista raspadom sovjetskog saveza, pa ipak, danas i njemci i francuzi i englezi rade na novim modelima, a najdalje su odmakli nijemci, sa cak 2 modelaspremnih za proizvodnju. Nije aemata, al funkcionira f35 se je iz ovog ili onog razloga srusio 16-17 puta. Rusima se duplo toliko aviona srusilo od neborbenih djelovanja unazad 2-4 godine. Mozda sam i malo rekao. Za cjepiva nisam ekspert, kratak gugl pregled kaze da je bolji od kineskog/sinopharmovog, a losiji od astrazenevinog i jos nekih zapadnih. To sto ste vi u hr unistili cjepiva puno ukazuje na vase razmisljanje i podupiranje korupcije. Bas je koronski ministar zdravstva zavrsio u zatvoru zbog korupcije. Joj, nije, on je slobodni i zaposleni neurokirurg.
I zadnje, da ukrajinci su kukavni, tu se slazemo sto posto. Trebali su se predati rusiji jos u prvom tjednu i ubijanja ne bi bilo. Je li vjerujete da se je i hrvatska trebala predati vecoj, jacoj i respektabilnijoj sili tano 91? Bas kao ukrajina danas?
Stoji, ali razlog je jasno objašnjen. Nije lako promjeniti zivotnu filizofiju po pitanju civilne avijacije, ali ništa im drugo ne preostaje nego razvijati svoje u kooperaciji s Kinezima i ostalim clanicama BRICKS-a.
U kooperaciji sa Kinezima? To se ne dešava.
Kinezi su ih odavno sutnuli, kada su vidjeli da su rusi 1. Nosioci problema i 2. Da sami vec imaju jednaku ili bolju tehnologiju
da
Svi ti “proizvodi” koje ovdje spominjete (većinom naslijeđene od SSSR-a) baš i nisu komercijalni proizvodi, baš suprotno riječ je o ogromnim gutačima novca, napravljenih po politickom dekretu za političku promidzbu (zato ih i sam Putin stalno najavljuje). Baš tako je i kapitulirao sovjetski savez.
Plus što većina nije ono što propaganda govori – lovac pete generacije koji nakon 30g još uvijek to nije, hipersonicni projektil koji isto to baš i nije, tenk 4.generacije koji je bio samo na paradi, a tek kad krenemo u propagandu da će do 2030te napraviti koliko ono stotina civilnih aviona? Laž do laži…
Ma bas to, propaganda. Hrana za trolove ili one koji nazalost nikadza info ne idu na dva razlicita izvora, nego zive u svom mjehuricu.
Uverljivo najbolje podmornice?
Kursk je bio jedno od perjanica… Tenkovi? Lete automatski u zrak… Tenkovska avijacija…
Sve komentatorski stručnjaci… Svi dijelovi su ruski. U prethodnoj varijanti su motori bili Pratt & Whitney, a sada su ruski pd-14. Samo takva promjena zahtjeva gomilu drugih preinaka i usklađivanja. Na dva zadnja probna leta avion je preletio oko 4300 km. pa je vjerovatno odluka da se maksimalni let ograniči na 3850 km. I u čemu je problem? Avion je svakako projektiran za srednje udaljenosti. A već ima i podosta narudžbi. Potsmjeh može doći samo od zadojenih “stručnjaka”…
1. To je istinski skroman dolet, skoro pa na razini turbopropa.
2. Problem je sto su performanse daleko kosije id orethodno objavljenih.
3. Rusi nece sa ovim avionom moci letjeti dobar dio svojih domacih linija.
Ivo problem nije samo u motorima (koji su teži, žedniji, slabijih performansi i kraćeg remontnog intervala). Problem je što je cijeli avion postao bitno teži, dolet je samo jedno od ograničenja koje je prvo isplivalo na vidjelo, taj avion će imati i niži plafon leta, manji kapacitet itd
Realno te performanse nisu dovoljne za većinu postojećih linija koje lete a320/b737 te će od aviona biti male realne koristi (osim političke propagande koju smo navikli slušati iz Rusije). A u projekt su ulupani ogromno novci i resursi.
Nije istina, ove performanse su dovoljne za 80% linija unutar Rusije. Problem je što vjerojatno ni ove performanse nisu istinite i u stvarnom svijetu će vjerojatno biti još i lošije.
Da
Kraći remontni interval?
A šta kaže P&W na to? Koliko NEO aviona leži širom svijeta zbog toga što ne mogu doći niti blizu do tog međuremontnog intervala?
Sjebali su nas unutarnji neprijatelji…
Je baš. I Su27. Komentar? Sramota ili?
Ja mislim da su zaboravili da dodaju nulu na kraju. Dolet mu je 38 300km. Ultra mega long range.
Hahaha!
Nije sramota, malo sam razmislio i nije to zapravo toliko crno kao što se čini, jer će se avionu postepeno povećavat domet, pa je za početak i ovo dobro.
Ovo je dobro? O moj bože! O moj bože!!!
Apsolutno, zovu se mito i korupcija, i razvaljuju od pamtivijeka!
Svoditi ovako kompleksan problem na mito i korupciju je neozbiljno. Civilna avijacija je jedna od tehnološki najzahtjevnijih industrija, čak se ni jedan Japan koji je tehnološki mnogo razvijeniji od Rusije nije uspio progurati u toj industriji.
Istina. Japan je stvarno pokušao, utrpao tonu novaca i odustao.
Nah, mito i korupcija. Zamisli radis ko inzenjer, budes placen 800-900 eura a projektiras neki specifican sustav na jakom motoru. I gledas kak ti celavi sef dolazi mercedesom na posao, jer je prodao sarafe od titana nejome, a tebi tvoj pisao stoji i ceka, a ti nemas ni za jugica. I onda zbog (njegove) mita i korupcije odes u njemacku di ti je placa sada 5-6 tisuca.
Uzas. No ne cudi, razvoj u avio industriji traje godinama.
Sve ove cinjenice ukazuju da su previse spavali i sada sve to dolazi na naplatu. Pravis svoj motor od skice pa do finalnog dizajna, ok to je izvodljivo ali cena toga je njegova veca potrosnja u odnosu na konkurente. Ruski motori nikada nisu bili poznati kao stedljivi kako za avione tako i za automobile. Pravis trup i krila aviona od skice do finalnog dizajna i onda ispadne da tu tezina svega toga postaje problem. Pitanje koliko je naprednih materijala dostupno konstruktorima i na kraju se danak placa u ukupnoj tezini avona. Ispada da u duboko u 21. veku ti pravis avion kakvim su ih ostali pravili pre 30 ili vise godina. Licno ne verujem da je ovoliko redukovan dolet jedino zbog tezine motora. Ok mogu oni da budu tezi nego li sto su originalno bili PW, ali 35% smanjenja ukupnog doleta ide pre svega na tezinu aviona. Licno mislim da dolet od 6000km ni tada nije bio ostvariv.
Avion je skoro 6 tona teži nego što je planirano, zato mu je ovako slab domet. Nikad nije trebao imati domet od 6000 km s PD-14 motorima, nego 5100 km. Domet od 6000 km je trebao imati s PW motorima.
Da
Propali projekt za svjetsko trziste. Rusija se mora posto poto krpati, ali osim u rusiji taj avion nazalost nema sanse.
Nema
Sto bi moglo biti da je skresalo dolet skoro na pola? Sto mislite Alene?
Motori , teska konstrukcija, kolicina goriva?
Tezina i potrosnja.
Iskljucivo tezina, kako saopstavaju avion je 6t tezi nego sto je bilo planirano. PD14 motori su po potrosnji jednaki zapadnim konkurentima.
Jesi li siguran prijatelju da je ista potrosnja?
Od kad ste vas dvoje prijatelji? Ne mozete se sa TI obracati ljudima.
Da mi smo prijatelji već jako dugo i godinama smo na ti.
Da.
Aha, pa da pričekamo još godinu dana.
Negde sam video da je ovaj domet od 3800km sa teretom od 21t, ako je to tako onda dolet i nije toliko los.
Naravni nije pandan zapadnim avionima ali ako sa 21t tereta preleti 3800km onda nije ni mnogo daleko.
Sto se tice motora on je svakako efikasniji nego CFM56 ali tu je najvece pitanje koliko sati ce motor biti na krilu pre sakodanja i slanja u radionicu.
Ako se dobro secam CFM56 pravi preko 40.000 (mozda cak i 50) sati pre odlaska u radionicu
Kao sto je i Lada po potrosnji jednaka zapadnim konkurentima 😉
aha
Ako je na slijetanju max 63-73 tone, a moze ponijeti oko 15-20 tona, onda znavi da je masa praznog aviona oko 35-40 tona max. A to pak znaci da je tih 6 tona skoro 15-20% vise u odnosu na planirano a to je… To je turboneuspjeh. To je, da oprostite, kretenski odradjen posao.
Težina praznog A320neo je 44 tone, nema šanse da prazni MC-21 teži samo 35-40 tona. On ima barem 50ak tona, to je nekih 10ak% više nego planirano, što je i dalje loš rezultat. Treba imati na umu da je ovaj avion daleko od završenog projekta, tako da na kraju može postati još i gori, to jest još i teži.
Moguće će biti još i gori. Daleko bilo.
Iso sam u najfer mogucu varijantu, nisam pogrijesio red velicine, ali sam pogrijesio manje no sto su ruski eksperti pogodili projiciranu tezinu. I to je to. 6 tona je puuuuuno za skinuti sa aviona. Previse, i za puno jace igrace
Puno je
Komedija zvana ruska civilna vazduhoplovna industrija.😁..😅😂🤣
Država koja može izgraditi ovakav zrakoplov, usprkos svim okolnostima u kojima se nalazi, nije komedija. Pored EU, SAD-a i Kine, jedino još Brazil ima potencijala za izgraditi ovakve zrakoplove, a koji se s vremenom mogu i usvršavati. Ovo nazvati komedijom, usprkos svih porođajnih muka, jest komedijaški od strane komentatora.
Pored toga, a zar su komedija svi oni Tupoljevi, Iljušini, Jakovljevi i to još od davnih dana i desetljeća. Da, nisu bili savršeni, nisu bili zadnji krik tehnologije, no obavljali su svoj posao. Spekatr izgrađenih zrakoplova od strane Sovjetskog Saveza, odnosno ruske jezgre nadmašili su samo SAD i EU. Komedija? Ja to nebi nazvao tako niti u najluđim snovima.
Jeste komeNdija, jer su svo znanje sticano decenijama izgubili svojom gramzivoscu za kapitalom. Kojeg su bili zeljni.
Sada se “voze na benzinskim isparenjima iz rezervoara”, umjesto na benzin. Sijalica rezerve pregorila od upotrebe prije 3 godine.
Kao prvo ne možete uspoređivati cijeli sovjetski savez sa današnjom Rusijom. A čak ni ti sovjetski avioni nisu baš počivali na komercijalnim osnovama.
To što Rusija sada pokušava napraviti par prototipova za političku propagandu je daleko od proizvodnje aviona. Tih aviona ako naprave desetak bit će čudo, a koliko će ih zapravo komercijalno letjeti – opet veliko pitanje.
Stoji
Jeste komedija kada neko nije sposoban da posle toliko godina iskustva napravi kvalitetan proizvod, a dopusti da ga još u međuvremenu presisaju Brazil i Kina.
Ali samo neka je ruski proizvod i nema mu premca, pa tako i ovaj patetični tekst.
Upravo tako.
Brazil i Kina?
Jedino Amerikanci mogu da naprave potpuno domaći proizvod i niko više.
Pogledajte samo koji delovi su uvozni na Embraeru i Comacu pa ćete videti da bez ozbiljne kooperacije nema od proizvodnje ništa.
Čak i to ne garantuje neki uspeh.
Primer je Bombardier i C serija koja sad kao A220 već godinama pod palicom Airbusa ne može da izađe na zelenu granu i ima probleme ne samo sa profitabilnošću projekta, već i sa pouzdanošću koji mogu da utiču na bezbednost.
GTF motori su poseban skandal i poluproizvod.
Pretpostavljam da nemate tehničko obrazovanje, a pogotovo vazduhoplovno, kada ste napisali ovakav komentar. Da li na osnovu programa F35, koji i najveći američki jastrebovi poput pokojnog senatora Mekejna zovu sramotom, američku vojnu vazduhoplovnu industriju možemo nazvati komedijom? Da li na osnovu B737MAX ili nesposbnosti da se završi B777X, američku civilnu vazduhoplovnu industriju možemo nazvati komedijom? Odgovor na oba ova pitanja je ne. MS21 kakav god da je, vrši posao za koji je napravljen, a to je da obezbedi Rusiji putnički avion čije operacije neće da zavise od (zlo)volje inostranih proizvođača i njihovih vlada. Da li mu je potrošnja ovolika ili onolika da li je dolet duži ili krači, manje je bitno. Važno je da leti, a kasnije će videti kako da ga poboljšaju. MS21 ima svojih jedinstvenih strana poput prvog out of autoclave kompozitnog krila, vrhunsku aerodinamiku, vitkost 11.5 što je rekord u svojoj klasi i zbog čega ne mora da ima vinglete koji otežavaju konstrukciju i poskupljuju održavanje, prvi je komercijalni avion koji ima aktivne sidestick-ove, najširu kabinu u svojoj klasi, itd. I PD-14 iako lošiji od PWGTF i Leap motora, predstavlja skok u odnosu na PS-90 poslednji civilni motor koji su napravili. Zamena zapadinih sistema ruskim je dovela do 6 tona veće mase i drastičnog pada doleta. Rusi svakako neće sedeti skrštenih ruku i unaprediće (olakšaće) i te sisteme. Zadatak tog tipa za motore PD-14 je već dobijen. Nemojte sumnjati da neće osvojiti i te tehnologije, čiji su sadašnji nedostaci drastično oborili performanse, i da će dobiti proizvod uporediv sa zapadnim. Istina sa godinama zakašnjenja, ali će dobiti. Tačno je, sa zapadnim komponentama, ostvarile bi se prvobitno deklarisane performanse, ali koga briga u ovakvoj situaciji kada nema biranja. Imaće na čemu da lete, leteće prvenstveno na domaćim linijama, a 70 ili 80% njih je do 3000 km. Izvoz nije prioritet, a i da jeste nemaju kapaciteta i za zamenu domaće flote i za izvoz. Ovde se radi o strateškom preusmerenju. Oslobađanja od iliuzije da mogu biti partneri sa zapadom i fokusiranje na samodovoljnost u vazduhoplovnoj industriji. U tom pogledu, dolet je manje bitan.
Naravno da je dolet bitan i potpuno je neracionalno izjaviti da nije. Da, 80% domacih linija je do 3000 km, ali sto sa onih 20%? Kako ce to rijesiti?
Sirokotupcima, u pocetku, naravno.
A kad ti širokotrupci postanu prestari? Imaju li oni dosta širokotrupaca za interkontinentalne letove i za te duže domaće letove?
Ovde se radi o nuždi. Kafa nema bolje dobro je i ovo dok ne napravimo bolje.
Što ne znači da je dobro.
Tih 20 % linija održavaće sa A320 i B737 kojih imaju dovoljno da kanibalizuju za narednih 10 godina, a do tada će valjda napraviti dovoljno promena i smanjiti težinu samog aviona i smanjiti potrošnju motora ….
Nije jednostavno , ali definitivno razumeju se pomalo rekao bih u razvoj aviona , tako da verovarno je da će ispuniti primarni zadatak , a to je zamena stranih aviona sopstvenim.
Kina takođe radi na sopstvenoj verziji aviona koji treba da smanji zavisnost od stranih proizvođača.
Bilo bi lepo da se sretnemo na ovom istom mestu za nekih 10-tak godina i da uporedimo brojke ….
Možda Boeing i ne bude na raspolaganju za upoređivanje , koliko im dobro ide ….
Kako su krenuli oni za 10 godina neće ni poletjeti, a kamoli da će proizvesti bolji avion.
Pardon, zaboravih da odgovorim šta sa preostalih 20% linija. Ograničenje broja putnika na tim letovima, međusletanja, A330, B777, itd.
A330 i B777 neće imati za 10, 15, 20 godina. Ograničenje putnika im neće poećati dolat na potrebnih 5000 km.
Za 10 godina ni MS-21 neće biti ograničen na 3800 km.
Kako su krenuli za 10 godina će tek krenuti ozbiljno poizvoditi MS-21
Ni to nije isključeno.
Ms 21 ne vrsi nista i nikada nece vrsiti nista jer ce ga bit proizvedeno kao i tu204, dakle red velicine statisticke pogreske. Strateski gledano, nakon ovog rata, izgubili ili pirovo pobijedili, kupovat ce i beoing i comac, jer nece im imat tko sve proizvodit, i plesat ce kako veliki igraci (kina, sad, i zapravo jos 20ak zemalja) kazu.
Dobro, ali B737MAX je stvarno stavio USA avioindustriju u komedijaski polozaj, zasto bi se bilo normalan vozio tim avionom sam bog zna…
Onda je americka totalna histerija. F22 i F35 su toliko skupi i imaju toliko gresaka da uopste ne smeju da ucestvuju u borbemim misijama. F22 je vec i prestao da se proizvodi i nema nikakvu perspektivu, jer su problemi nersivi. F35 jos gori, vec je 10% imalo udese i piloti ga zovu leteci kovceg. Prodaju ih savezicima na silu po 40% nizim cenama od planiranih, a ovi mucenici moraju da kupuju i da cute. I paralelno narucuju avione 4. generacije da bi zaista mogli da ih koriste u slucaju rata. Ima preko 300 bagova u softweru, od kojih je bar 10% fatalnih. Pre nekoliko meseci je jedan britanski sleteo u Indiju i pilot je morao 30 dana provesti uz avion, da ne “tehnologija” slucajno ne padne neprijatelju u ruke. A za to vreme tehnicari nisu imali pojma ni sta je problem, a kamo li kako da ga rese.
Civilna bruka je posebna prica. “Najmoderniji” Boeinzi padaju kao kruske, a cesto otpadaju i delovi kao sto su vrata, stani trapovi, tockovi, pucaju stakla i slicno. Ryan air po prijemu novih odmah krene u inspekciju, jer ne sme da pusta takve avione u promet. I tako nalaze zaboravljeni alat u konstrukciji aviona, nepritegnute srafove, nedostajuce poklopce i slicno. Na kraju, tu je “cuveni” Pratt & Whitney” sa svojim ultra mega giga modernim motorima, koji rade max godinu dana pre nego sto moraju biti remontovani. Tako novi avioni stoje po godinu dana van saobracaja, sto je sasvim normalno i niko se tome ne cudi, niti smeje. Uskoro to ceka i OU, na zalost.
Tek je kotrola leta i bezbednost kompromitovana. Bukvalno svake nedelje po neki avion padne u USA, a mnogo njih ima incidente na pistama ili vazduhu, a sve zbog nestrucne i neazurne kontrole. Situacija se vraca na 50-60 god proslog veka, kada je letenje bilo nanebezbedniji vid saobracaja i prava kocka.
Jel hocete da nastavim ili vise nije smesno?
Svaki tjedan neki avion padne u SAD? Kajgot. Boeingu ne otpadaju kotači, stojni trapovi, stakle… Ispao je jedan panel. The end.
Kajgot?!?
https://www.fox4news.com/news/deadly-plane-crashes-2025-timeline
Ovo Vam je samo prvih 6 meseci sa fatalnim ishodima. Inace ih je mnogo vise
Da kajgot. To je 18 fatalnih nesreća u 10 mjeseci ili 42 tjedna. To nikako nije svaki tjedan, pobogu.
Ovo su samo fatalne nesrece u prvih 6 meseci godine ili 26 nedelja. Ima ih jos mnogo vise, srecom bez zrtava
6.8. Bas i nije pols godine.
To Vam je 8. Jun. Amerikanci prvo pisu mesec, pa datum, pa godinu
F22 se je prestao proizvoditi sako zato sto je bio preskup za odrzavanje, i zato sto u trenutku prestanka oroizvodnje nista slicno ili bolje od njega nece poletjeti ios 20ak godina. Tek ce kineski 5G lovci nakon 5-10 godina upprabe mozda uci unistu kategoriju sa f22. F35 je trgovacka marka, da kazemo, 5G aviona. Jeftin, dostupan, leti, itd. I to sve po znacajno manjoj cijeni od necega drugoga. F-16 u najmodernijoj varijanti kosta najmanje 90mil po komadu, rafale isto, eurofighter isto, a f35 ide i za 80mil dolara. Nelose.
Sjetimo se samo kako su padali razni migovi, starfighteri i ostali aviono statijih generacija.
Hehe, F22 je prestao da se proizvodi jer neupotrebljivo smece, sa najskupljim mogucim satom naleta u istoriji. Takodje mu nisu radili ni novije verzije, jer prva ima toliko problema, da se uopste ne isplati resavati ih. Jedina njigova vazudusna “pobeda” je protiv kineskog meteoroloskog balona. Bice jedan od najkrace koriscenih lovaca u americkoj istoriji, toliko je dobar. Vec je trebalo da bude povucen 2020e, nego su produzili zbog sledecih problema: sav novac prebacili na “jeftiniji” F35 koji je jos gore smece. I da ne zaboravimo prvenac F117 koji je svoju kratku i neslavnu istoriju zavrsio u sremskom njivama, oboren od S75 ranog sovjetskog sistema iz 50ih god proslog veka, doduse malo unapredjen domacim znanjem. Ovo je jedina istina, ostalo su holivudske blokbaster price
To je vasa istina. Idite na sendvic.
Relanost je da nista slicno f22 nije proizvedeno i nece jos dugo. Nekad se jednostavno napravi madina ispred svog vremena.
Tragikomicno..
Verujem da glavni inzenjer jos uvek koristi fiksni telefon i sobnu antenu
I stavlja prst u uho kad obavlja poziv.
Vi naravno ne znate da su u zapadnim kompanijama svi glavni inzenjeri rusi, indijci i kinezi?
To objasnjava katastrofu u boeingu. Oni zaposljavaju najjeftinije. Airbus i dalje gleda kvalitetu. Indijci, kinezi i rusi to odavno nisu, kad se govori opcenito. Tu i tamo neki ima, ali u prosjeku, ako ti inzenjeri nisu zavrsili neki ozbiljan faks nego ekvivalent necega u banja luci, onda oni imaju znanje i sposobnost boljeg srednjoskolca strukovne skole iz regije.