zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Zašto Aegean ne leti long-haul

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aegean

Aegean je istinski dobra kompanija. To će potvrditi i struka i entuzijasti. Značajno, svake godine, povećavaju broj aviona, šire linije, povećavaju broj frekvencija. U ovom momentu Aegean ima 67 aviona u floti (28 A320ceo, 21 A320neo, 4 A321ceo i 14 A321neo). No uz to njegov feeder Olympic, u kojem Aegean ima 100% vlasništva, ima još 17 aviona (3 ATR 42-600, 12 ATR 72-600 i 2 Dash 8-100). To zapravo znači da Aegean ima 84 aviona u floti. Kompanija ima naručenih još 19 A321neo i 4 A321LR.

Aegean ima hubove u Ateni i Solunu, te skundarne hubove u Heraklionu, Kalamati, Larnaci i Rodosu, dok Olympic uz Atenu i Solun ima još hub na Rodosu. Kompanija je 2024. prevezla 16,3 milijuna putnika i 14. je kompanija po broju prevezenih putnika u Europi. Aegean je član Star Alliance od 2010. godine.

Kompanija se bez imalo problema tuče sa najvećim igračima poput Ryanaira, Wizz Aira, easyJeta, Britisha, Air Francea, KLM-a i drugih. I kod svih njih pobjeđuje. Čak štoviše, Ryanair u Grčkoj stagnira upravo radi Aegeana. Glavna domaća konkurencija Sky Express ima tri puta manje putnika, tek 5,0 milijuna i samo 27 aviona u floti.

Aegean je od 2013. godine profitabilan, uz izuzetak Covid-19 2020. godine. No, profitabilan je bio već 2021. kada je ogromna većina kompanija bila u crvenom. 2023.  Aegan je ostavio 168 milijuna EUR profita, a prošle 2024. 132 milijuna EUR profita. U 2024. Aegan je imao 1,78 milijardi EUR prometa. Kompanija ima 82,4% prosječnog load faktora kroz godinu. Aegean ima preko 3100 zaposlenika.

No, sad se postavlja pitanje zašto Aegean nema long-haul letove? Nije li normalno da na 84 aviona i 16 milijuna putnika ima long-haul letove? Austrian na 68 aviona u floti ima 11 širokotrupaca, Swiss na 92 aviona u floti ima 30 širokotrupaca, TAP na 93 aviona u floti ima 22 širokotrupca, ITA na 99 aviona u floti ima 22 širokotrupca, LOT na 87 aviona i floti ima 16 širokotrupaca, SAS na 65 aviona u floti ima 12 širokotrupaca, Aer Lingus na 57 aviona u floti ima 13 širokotrupaca, Brussels na 45 aviona u floti ima 10 širokotrupaca. Ne bi li onda Aegean trebao imati bar 16 do 27 širokotrupaca?

U ovom momentu za Grčku long-haul letove lete Air China (Peking), Delta (New York), Emirates (Newark), Ethiopian (Addis Ababa), Juneyao (Shanghai), Scoot (Singapur), te sezonske linije imaju Air Canada (Montreal i Toronto), American (Charlotte, Chicago, New York JFK, Philadelphia), Delta (Atlanta, Boston), United (Chicago, Newark, Washington), Air Transat (Montreal i Toronto), Asiana (Seoul charter), Korean (Seoul charter) i Norse (Los Angeles, New York JFK). To znači da ostali prijevoznici imaju čak 6 long-haul linija zimi i nevjerojatnih 23 linije ljeti. Kako je moguće da je Aegan svo to tržište tako olako prepustio konkurenciji, te nije i sam nabavio širokotrupne avione i krenuo u long-haul ekspanziju.

Aegean bi long-haul letove trebao letjeti prvenstveno iz Atene, ali bi koji let mogao ostvariti i iz Soluna. Kompanija je uzela A321LR i sa tim će moći ostvariti neke duže linije, ali nikako ne ekstremno duge. Kompanija ne bi puno dobila ni sa A321XLR. Njoj doslovce trebaju širokotrupci. Te linije se i te kako imaju odakle feedati i to ne samo iz Grčke i Cipra, nego i iz niz zemalja Europe odakle leti Aegean. Svi znamo da danas long-haul čini profit legacy carrierima. Stoga istinski nije jasno hoće li i kada Aegean krenuti u ovu avanturu.

85 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Meni bode oči podatak da na 67 aviona imaju 3100 zaposlenih a OU na njen broj aviona cca 1000….to nam sve govori..

Сами сте дали одговор – све фирме које сте навели осим ЛОТ-а не раде добро.

Грци их гледају и уче.

Teško oni preko zime mogu zaposliti puno širokotrupaca. 1-2 mogu obzirom na grad Atenu, dijasporu, poslovnjake itd. Sve više od tog bi propadalo preko zime.

Mislite li da će pola godine prizemljeni široktrupci donijeti na kraju godine dobit?

Šteta. Tolika dijaspora u americi i kanadi. Uzimali bi milione na americi.

To je već treća, četvrta generacija dijaspore. Oni ako dođu, dođu jednom ili dva puta u životu turistički.

Pogledajte samo Hrvate u Americi koji su 3. generacija.

Kao što je i hrvatska dijaspora u Čileu i dalje hrvatska. A ljudi ne znaju dvije riječi na hrvatskom jeziku. Većina nikad nije bila u Hrvatskoj.

Slažem se.

Od kada je Atina-Adis Abeba long haul? Taj let je 3.537km sto nije long-haul. Long haul se definise preko 4.000km.

Nema Aegean potencijal za puno long-haul letova.

Americki i kanadski turisti lete samo americkim i kanadskim kompanijama, a oni cine 85% putnika iz SAD za ATH. Naravno u organizovanim aranzmanima.

Isto vazi i za kineske i korejske turiste, oni zbog jezicke barijere lete vecinom svojim kompanijama. Naravno u organizovanim aranzmanima.

Primarni putnici na letovima Air Serbie nisu americki turisti. Nisu ni na letovima svih tih navedenih kompanija. Tamo gde idu americki turisti masovno, tamo lete American/Delta/United.

Sa druge strane, primarni putnici izmedju Atine i SAD su americki turisti.

Nisam rekao da nema turista, nego da nisu americki turisti. Primarni putnici na evropskim kompanijama su evropski turisti za SAD.

Americki turisti lete svojim kompanijama koje imaju stotine letova za Evropu dnevno.

Naravno govorim o vecini. Dakle vecina amerikckih turista ide svojim kompanijama, sto ne znaci da neki idu i drugim kompanijama.

Jos jedna stvar koja je to potvrdjuje su FF programi koji su u SAD daleko razvijeniji nego u Evropi, te se putnicima isplati da idu svojim kompanijama.

Er Srbija je iznela podatak da je na letovima za Kinu bilo ubedljivo najviše Kineskih turista, a onda možete da proverite zvanične podatke a to je da je Srbiju posetilo više od 150.000 Kineskih turista prošle godine što je rast od 70% u odnosu na 2023.godinu. Tako da ne verujem da oni ne lete stranim kompanijama to je apsurd.
Nije mi baš jasno po komentarima da svi imaju sumnju da Aegean uspostavi long-haul jedna takva turistička zemlja sa tako jako dijasporom i tako jakom mrežom letova, meni baš obrnuto, nema logike da nemaju long-haul. Ali dobro, kompanija je jaka, profitabilna, samo neka nastave tako, bolje nego da uzimaju putnike Er Srbiji 🙂

Viva Aerobus & AeroMexico rezu I ukidaju linije ka SAD, Korean Air poceo da povlaci A380 sa ICN-JFK, Norse Atlantic skracuje BER-JFK za meseci I po Dana….

Nije Dobro, nije uopste Dobro stari

Norse atlantic muci muku sa maltene svime, a berlin zam pondebi nije nikakv hub. To je valjda najjadniji glavni grad drzave avijacijski gledano. Airbusi 380 se generalno povlace, ali imaju dobru secon hand prodju. Aeromexico, nakon situacije sa deltom prosle godine, ove godine zapravo razvija svoju mrezum istina, recu guadalajaru ali otvaraju phoeni i mexica/grad, gdje nisu bili 10 godina, i to leti vec od 30/3, otvorili su i dnevno letive za Philly itd itd itd.
Ono sto nije dobro je trenutna politika USA koja destimulira turizam i dolaske iz europe npr. Al to je druga tema.

Prijatelju dragi, rezanje iz Meksika je poprilicno a evo ga i spisak.

AeroMexico

Cancun – Miami 18AUG25 – 12DEC25
Guadalajara – Chicago O’Hare 18AUG25 – 17DEC25
Guadalajara – Sacramento 17AUG25 – 17DEC25
Guadalajara – San Francisco 18AUG25 – 17DEC25
Guadalajara – Fresno 18AUG25 – 17DEC25

Viva Aerobus

Guadalajara – Dallas/Ft. Worth Last flight 27APR25
Guadalajara – San Antonio Last flight 28APR25
Monterrey – Dallas/Ft. Worth eff 06MAY25 Reduce from 2 to 1 daily, A320
Monterrey – Denver eff 02JUL25 Reduce from 4 to 3 weekly, A320
Monterrey – Houston eff 01MAY25 Reduce from 3 to 2 daily, A320 (selected dates in June 2025 with A321neo)
Monterrey – San Antonio eff 29APR25 Reduce from 19 to 14 weekly, A320/321neo

Aguascalientes – Chicago Midway Planned 5th weekly flight during following periods cancelled: 07AUG25 – 20AUG25, 18SEP25 – 30OCT25
Aguascalientes – Los Angeles
02AUG25 – 16AUG25 Planned increase from 5 to 7 weekly cancelled
eff 21AUG25 Reduce from 5 to 4 weekly (Planned increase from 5 to 7 weekly from 16SEP25 no longer in effect)

Culiacan – Phoenix Planned 3rd weekly flight during following periods cancelled: 05AUG25 – 17AUG25, 07OCT25 – 28OCT25
Durango – Chicago Midway Planned 4th weekly flight during following periods cancelled: 03AUG25 – 17AUG25, 21SEP25 – 26OCT25
Guadalajara – Charlotte eff 29MAY25 Reduce from 3 to 2 weekly (Except 03JUN25 – 07JUN25, 01JUL25 – 16AUG25)
Guadalajara – Chicago Midway eff 18JUN25 Reduce from 7 to 5 weekly (4 weekly from 19AUG25. Note the airline maintains 7 weekly for 28JUN25 – 18AUG25)
Guadalajara – Chicago O’Hare eff 09JUN25 Reduce from 11 to 10 weekly (Except 01JUL25 – 17AUG25)
Guadalajara – Dallas/Ft. Worth 26JUN25 – 16AUG25 Increase from 7 to 10 weekly (Previous: Up to 12 weekly from 04AUG25 for the remainder of NS25)
Guadalajara – Denver
06MAY25 – 31MAY25 Reduce from 7 to 6 weekly
17JUL25 – 30OCT25 Planned increase from 7 to 10 weekly cancelled

Guadalajara – Fresno eff 11JUN25 Planned increase from 14 to 21 weekly cancelled
Guadalajara – Houston 07MAY25 – 31MAY25 Reduce from 7 to 6 weekly
Guadalajara – Las Vegas eff 13JUN25 Planned increase from 14 to 18 weekly cancelled
Guadalajara – Los Angeles 25JUN25 – 18AUG25 Reduce from 38 to 35 weekly (Additional reductions scheduled in June)
Guadalajara – Miami eff 01JUN25 Reduce from 7 to 5 weekly (4 weekly until 19JUN25 and from 24AUG25. 6 weekly for 08AUG25 – 14AUG25
Guadalajara – Ontario eff 19AUG25 Reduce from 14 to 12 weekly (13 from 21OCT25)
Guadalajara – Orlando eff 12JUN25 Reduce from 7 to 5 weekly (Except 01JUL25 – 18AUG25)
Guadalajara – Phoenix eff 01JUN25 Planned increase from 7 to 10-12 weekly cancelled
Guadalajara – Portland OR eff 16JUL25 Planned increase from 7 to 10 weekly cancelled
Guadalajara – Sacramento eff 17JUL25 Reduce from 14 to 11 weekly
Guadalajara – San Antonio eff 19AUG25 Reduce from 14 to 11 weekly
Guadalajara – San Jose CA eff 20AUG25 Reduce from 14 to 11 weekly
Leon/Guanajuato – Chicago Midway eff 02JUN25 Reduce from 5 to 4 weekly (Except week of 10AUG25. Volaris originally planned to increase from 6 to 7 weekly from 12JUN25)
Leon/Guanajuato – Chicago O’Hare eff 31MAY25 Reduce from 4 to 3 weekly (Except 06AUG25 – 11AUG25)
Leon/Guanajuato – Fresno eff 01JUN25 Reduce from 3 to 2 weekly (Except 01JUL25 – 17AUG25)
Leon/Guanajuato – Oakland eff 02JUL25 Reduce from 7 to 5 weekly
Leon/Guanajuato – Sacramento eff 03JUN25 Reduce from 3 to 2 weekly (Except 26JUN25 – 16AUG25)
Leon/Guanajuato – San Jose CA eff 17AUG25 2 weekly service cancelled
Los Cabos/Cabo San Lucas – Oakland eff 02JUL25 Reduce from 7 to 5 weekly
Los Cabos/Cabo San Lucas – Ontario eff 04JUL25 Reduce from 7 to 5 weekly (Planned new route)
Morelia – Chicago O’Hare
31MAY25 – 26JUN25 Reduce from 4 to 3 weekly
27JUN25 – 17AUG25 Reduce from 7 to 5 weekly (Volaris previously scheduled 7 weekly from 16JUN25)
18AUG25 – 30OCT25 Reduce from 7 to 4 weekly

Morelia – Fresno eff 08JUL25 Planned increase from 4 to 6 weekly cancelled
Morelia – Oakland eff 01JUN25 Reduce from 7 to 5 weekly
Morelia – San Jose CA eff 01JUN25 Reduce from 4 to 3 weekly (Except 27JUN25 – 20AUG25)
Oaxaca – Los Angeles Planned 5th weekly flight during following periods cancelled: 02AUG25 – 16AUG25, 04OCT25 – 25OCT25
Queretaro – Chicago O’Hare eff 09JUN25 Planned 3rd weekly cancelled
Uruapan – Los Angeles eff 23AUG25 Reduce from 2 to 1 weekly

Rezanja su poprilicna, odlicno izvadjeno. Izgleda da su odredjene regije na tapeti, ili objave kako dolaze. Zanimljivo ce to bit ispratiti kroz godinu.
Meksiko je jako povezan sa USA, tako da mozda i nece bit neki znacajan pad. Al opet, kanada je povezana jos i jace, pa eto ih kako im je. Al meksiko je povezan na drugaciji nacin. Skoro da bi se dalo rec, obiteljski.

Interesantna su dva Dash 8-100. Sigurno su to za PSO za ostrva gde avion tog profila ili manji jedino mogu sletiti

Koriste se za letove Rodos-Kastelorizo (800m pista), Atina-Milos (1.075m pista), Atina-Leros (1.012m pista) i Atina-Naksos (901m pista).

Na sve ove aerodrome jedino Q100 moze sleteti. Ne moze cak ni ATR42-600 uz velika ogranicenja.

Problem je sto ova dva aviona imaju preko 32 godine i ne mogu jos dugo leteti. Ne postoji adekvatna zamena za tu velicinu aviona.

Plan je bio da se zamene za ATR42-600S (STOL verzija za piste od 800m), ali je taj avion obustavljen.

Na milos može atr42-600. Leteo. Uzgred, najlepši kiklad i jedno od najlepših ostrva na mediteranu. Neverovatno istorije i kulture. Hrana ludilo. Plaže u evropi nema takvih. Obožavam Milos.

Aegean ne moze lako pokrenuti long-haul.

Morao bi prvo nabaviti sirokotrupce, verovatno A330-900 ili A350-900. Na njih se ceka dugo.

Zatim bi morao i nabaviti manje avione nego sto su A320 kako bi imao dobar feeding.

Zatim bi verovatno dugo pravio gubitak na long-haulu zbog ogromne konkurencije.

1. Nema Aegean nego Olympic. Olympic leti samo domace linije za ostrva, jedina inostrana je za SKP.
Konacno, ATR koji Olympic ima ne moze daleko od ATH da ide. Njima treba manji mlaznjak.

2. Sada se novi cekaju godinama. Polovnih A330neo i A350 nema.

1. OK, dve linije ukupno. I to je najdalje dokle i moze doci, do SKP i TGD. A sta cemo sa ostalim aerodromima?
Na primer za BEG imaju 7pw leti, ali bi uz manji avion mogli da imaju i 10-12pw.
Na primer za ZAG imaju 3pw leti, ali bi uz manji avion mogli da imaju i 5-7pw.

2. Postoji polovni A330ceo, ali ne i A330neo. Ceo varijanta je zastarela, avioni dostupni za lizing su vec u solidnim godinama, a za par godina ce biti stari.
A350 ne postoji dostupan na lizing trzistu.

Da, postoji lizing, ali treba imati avione za to. A ovih aviona nema, lizing kuce ih narucuju od Airbus-a u dogovoru sa kompanijama. Dakle isto se mora cekati slot.

Stoga nabaviti A330neo ili A350 je prilicno tesko i cekacete godinama na to.

1. Pobogu! Leteo! Proslost! Leteo dok je imao Q400, ne leti vise!

2. Pobogu nema!
Postoje tacno 2 A330-900 koja nemaju korisnika (MSN 1844 i MSN 1861).
Kada je rec o A350, nijedan jedini ne postoji dostupan, svi imaju korisnika!

Pobogu čoveče !

Čitam sve ovo i oduševljen sam kako se raspravljate a ostajete kulturni svi i poštujete jedni druge!
Zanima me šta ste po profesiji ..
Vrlo pozitivan primer kako se može voditi debata a da sve ostane skroz pozitivno.

Takoðe , deluje da imamo stručnjake koji bi vrlo lako mogli raditi u tim firmama na visokim pozicijama.

Zaista lepo za procitati sve ovo uz kafu .. tamo negde u Tivtu kraj naseg malog aerodroma. .

Moze li neki komentar za nasu malu ubogu flotu ?

Svako dobro gospodo !

Zanimljivo. Odlična analiza i konkretno pitanje. Tržište evidentno postoji. Da li je problem u nedostatku hrabrosti managementa?

Ne lete long haul zato što se vode komercijalnim principima, a ne megalomanijom kako razno razni državni masodonti.

Razlike u tržištu.

Postoji ali ne u korist Aegeana. Ima tu nekoliko stavki koje trebate uzeti u obzir. Jednostavnom komparacijom flota ne možete doći do kvalitetnih zaključaka.

Upravo to, nisu megalomanski nastrojeni. Znamo svi iz slučaja susjeda koliko gube na linijama preko oceana. Atena nije nešto položena da bi bila neki posredno hub, a i Istanbul je relativno blizu koji ima tu ulogu. Vjerojatno bi mogli napuniti 330 za NY I sezonski Aziju, ali čemu kad I ovako posluju vrlo dobro.

Gube 50 mil eur godisnja.
Oh, wait…

Ko gubi 50 miliona EUR godisnje?

Susjedi

“Susjedi” 🤣

Agean ima slični model kao Croatia, samo malo uspešniji.
Bliskost sa LH, puno letova ka FRA i MUC a ostalo lokalno i point to point.
Imaju kroz Star Alliance code share sa dolaznim long haul saobraćajem posle ih razvezu po otocima….
Zašto snositi rizik naročito kad Grčka ima veliku sezonalnost kao i turizam u HR.

Aegean leti dosta letova za FRA i MUC.

Kaj ne leti Emirates iz Atene za JFK? Ili je to linija iz Dubaija sa stopom u Ateni…ili ta linija više nije u funkciji, a znam da je bila

Bas zanimljivo pitanje, zasto nemaju? Long haul bi se, bez obzira na sezonalnost, punio iz atene i po ljeti i po zimi. Grcka ima veliku dijasporu, pogotovo u USA, ali ima i mogucnost za turizam skoro cijele godine. S druge strane, grcka ima visok udio putnika na domacim letovima, medjutim, s obzirom na ukupni broj putnika nije nesto da bi kocilo long haul.
S rrece strane, Aegean je privatna kompanija, mozda investitori ne zele ucinu pricu dok nisu sigurni u uspjeh.
Ali opet, zasto nemaju long haul?

Tuzno da Aegean sa sve grckim turizmom, ima svega 60tak aviona u floti.
Pa Er Srbija vec ima 40, a Srbija se po broju turistia ne moze porediti sa grckom.

Za Srbiju leti jako malo stranih kompanija, i sto lete, osim Wizza, lete vrlo oskudno

zima je problem, ljeti bi bili ubice.

Pa mislim da bi imalo smisla da Aegen leti za New York sa stopom u Zagrebu. Tako su i krenuli prvi letovi za Toronto, onaj skygreece ili kako se vec zvao, istu su tako letjeti za Toronto u samim pocecima ako me pamcenje dobro sluzi.

I ko bi leteo ATH-ZAG-NYC ako ima direktne letove ATH-NYC?

Ne. Aegean definitivno ne. Prvo zato jer nemaju širokotrupce, drugo jer je Atena preblizu, treće jer nema između Atene i Zagreba dovoljno carga, četvrto jer bi bilo demotivirajuće za atenske putnike, peto jer međuslijetanje drastično poskupljuje operacije, i šesto jer u sezoni ima potražnje za pune letove za obadvije destinacije pojedinačno.
Ideja da neka treća kompanija poveže Zagreb i New York nije loša i promašena ideja, naprotiv, jer je Croatia Airlines promašaj i sramota koja to očito neće napraviti a američke kompanije, pogotovo USB3 su prekonzervativne i preinertne u dolasku na nova manja europska tržišta. Rješenje na kojem bi ZAG trebao raditi je Emirates koji po meni nakon dolaska Dreamlinera jedini može jednim udarcem ubiti tri muhe, povratkom u Zagreb ali ne samo na letu DXB-ZAG, nego sa letom DXB-ZAG-JFK ili EWR, dnevno u sezoni i tri puta tjedno van sezone, točno onako kao što to već radi preko Milana ili Atene

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!