Croatia Airlines ima uz hangar parkirana oba Airbusa u bojama Star Alliance. Parkiran je Airbus A320 9A-CTO u bijeloj shemi Star Alliance koji se koristi kao backup avion. No, dugotrajno je prizemljen i A319 9A-CTI (Vukovar). Avion ima zaštićene prozore i sve otvore, te skinute motore što znači da je parkiran na duže vrijeme. Zašto bi kompanija skidala motore, to znači da avion još jako dugo neće u zrak. Navodno je prizemlje i Dash 8-400 (9A-CQA), no istog nisam vidio na dugoročnom parkingu pa je vjerojatno u hangarima.
Ono što je tragično da je na početku ljetnog reda letenja kompanija još uvijek ima dugotrajno prizemljene avione. Sada svi dižu svoje cjelokupne flote, a u top sezoni od V. do IX. mjeseca uz svoje avione uzimaju i dodatne aviona u wet leasu. Iskreno pitam se kako kompanija radi ako su joj 26.3. dva avion dugotrajno prizemljena. Ovo znači da na početku ljetnog reda letenja kompanija leti sa samo 10 aviona, 4 A319, 1 A320 i 5 Dash 8-400. Istinski nevjerojatno i tužno.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Martina Šćuric
Malo dramite. CQA je bio na checku 15-27.3., a CTI nije u upotrebi od 3.3.
Nemaju nego CTI prizemljen. Pocetak je sezone i logicno da nemaju letova trenutno za cijelu flotu. Ako CTO koji je rezerva moze zamijeniti nedostatak CTI onda ne vidim problem.
Zato što sve normalne kompanije sada koriste 100% svojih kapaciteta.
A nije vam palo na pamet da je parkiranje aviona kod hangara besplatno za CTN, a da se na stajanki
ZLZ naplaćuje?
Naravno da to svi znamo, pobogu. Em smo o tome više puta pisali, em je to opće poznata činjenica. I što s tim?
Pa valjda je zato i CTO tamo parkiran ako ga trebaju samo povremeno.
Radite preveliku dramu iz ničega!
Ne radim ja nikakvu dramu. CTO nije upitan znamo čemu on služi. Ali ako 27.3. imate prizemljena dva aviona od 12 tu nešto jako nije normalno.
Tango-Oscar da, ali Tango-India je konzervirana i stoji bez motora.
Da
Smece od prijevoznika
Kompanija je istinski dno.
Sezona je tek počela, i Croatia Airlines ima više nego dovoljno avina u ovom trenutku. Do vrhunca sezone se lako osposobi ovaj prizemljeni A319 i navodno prizemljeni Q400. Ne znam čemu drama.
Iskreno jako je žalosno da Croatia Airlines na početku ljetne sezone može operirati sa dva aviona manje. Normalne kompanije sada imaju u uporabi 100% kapaciteta, a u top sezoni (od V. do X. mjeseca) uzmu u wet lease dodatne kapacitete. Croatia, eto, ima viška od 17% flote.
A za gde da ih operira sada? Kad joj budu trebali podici ce ih.
A gdje svoje avione operiraju druge kompanije od početka ljetnog reda letenja? Kako to da Air Serbia nabavlja nove avione, uzima avione u wet letase?
A zasto OU ima viska kapaciteta zimi? Zasto imaju manje letova nego prosle godine?
Ajde što imaju viška kapaciteta zimi, to i nije čudno, ali da imaju viška kapaciteta 27.3. to je istinski neprihvatljivo.
Ima li neki spisak portala kao sto je Zamaaero, da je dobar kao on i da je ziv sto se tice komentara, mozda neki srpski a mogu i ostali?
Portala ima koliko želite u regiji. U svim republikama.
Vredi dodati na ono sto ste Vi napisali u tekstu, 9A-CTI nema zasticene motore, nego ih nema uopste – uklonjeni su sa aviona.
Prvo, to znaci da ovaj avion nece videti nista sem parkinga jos mnogoo vremena.
Drugo, zasto bi mu OU skinula motore? Jel ste culi mozda jel OU ima probleme sa nabavljanjem i servisiranjem motora zbog supply-chain problema na koje se i druge kompanije zale?
Fakat da. U pravu ste.
Realno motori se okače od jutra do popodne, naprave se testovi i avion je spreman.
Sve ovisi koliko će trajati overhaul ili štoveć a moguće je i da se motori neće slati van nego da će se overhaul/popravak/određena specijalna inspekcija napraviti u CTN sa timom iz recimo “Lufthansa engine shopa”.
Također, motori su LRU (line replaceable unit) – stari sa istekom resursa se mogu poslati na overhaul, a drugi sa overhaula se instaliraju na avion.
Da, ali svi radovi za vračanje aviona u promet i dekonzerviranje traju više od jednog dana.
Nema lijevog motora (#1), desni (#2) je na avionu.
Hvala.
SPLIT, 28. ožujka 2023. (Hina) – Dalmatinska marenda je nova gastronomsko-turistička ponuda koja će se dijeliti putnicima na svim avionskim linijama Croatia Airlinesa od 1. travnja do 31. srpnja ove godine, izvijestili su na konferenciji za novinare turistički djelatnici Splitsko-dalmatinske županije.
“Dalmatinska marenda je paketić u kojem su dalmatinski gastronomski specijaliteti: pršut, šalša, mandulat, arancini te krekeri od maslinovog ulja i ružmarina. Želimo da na linijama Croatia Airlinesa putnici imaju doživljaj Dalmacije”, kaže direktorica Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije Ivana Vladović.
Rekla je kako je Dalmacija destinacija koja je prepoznata po zdravoj mediteranskoj hrani i prehrani te je vrijeme da se to naglasi kao dalmatinska prednost. Pozvala je turiste da dođu u Dalmaciju i kušaju dalmatinsku marendu.
Direktorica Turističke zajednice Splita Alijana Vukušić je istaknula kako se od ove godine mijenja perspektiva našeg turizma tako što se neće brojati gosti nego će se nastojati da oni budu zadovoljni.
“Naša je želja da turisti u Dalmaciji imaju doživljaj,” kazala je Vukušić.
Zgodno.
Ništa novoga. To je već bilo… I bio je promašaj jer pršut nije bio “na fete” nego “na kockice” koje nitko normalan nije mogao sažvakati… Sir je bio OK. A maslinovo ulje nije svačiji ukus…
Ma da?
Da. To su davali na letovima iznad sat i pol. Ja sam zadnje njima letio za CDG u prosincu 2017. i to je bilo u Eco kao snack.
OK, thanks.
To su djelili godinama, pa kako to ne znate?
Ma znam da su nešto takvo imali, ali istinski me to previše ne interesira, pa…
Nije koser ima krmetine.
Pa zato je u nedelju bila ta blamaža na letu Split Rim , a još im dođe na let, potpredsednik vlade Davor BOŽINOVIĆ. Bilo je čak 159 putnika prema novinama, što mi se čini neverovatno puno i nestvarno. Avion je lijepo rulao, a onda je odustao od poletanja zbog kvara, što samo po sebi nije ništa strašno. Ono što je strašno to je činjenica da im je trebalo čak tri sata da novi avion dovedu u Split.
Zašto puno i nestvarno? CTK ima kapacitet 174pax.
A u svemu tome je najgluplje što su napravili vijest samo zbog ministra.
Па да им нису приземљена 3 ваздухоплова могли би брже да одреагују
OU nema baziran avion u Splitu. Cak i da ima, ne moze to u roku od pola sata da se resi. Avion ne leti sam od sebe. Ne vidim da je ovde OU bilo sta lose izvela narocito imajuci u vidu da su poleteli van maticne baze.
Da, još uvijek nema baziran avion u Splitu. Na ljeto će ga imati.
Rekli ste da ce u ponedeljak (juce) ici clanak o megaglupom programu poticaja u ZAG. Gde je taj clanak?
Taj članak će ići. Ja nisam rekao da je on megaglup.
Niste rekli da je megaglup, to ja kazem.
OK
Alpha leti. Trenutno je Delta izvan pogona, letila je 26.03. večernji za ZAD i PUY i vraćena je u noći iz PUY za ZAG kao ferry let…
Thanks.
Cto je jučer letio Zagreb-Amsterdam.
Da to je backup avion. On uletava povremeno kada nešto ispadne. Piše to u članku.
Onda je samo jedan avion prizemljen, ne?
Jedan je sigurno, a navodno i dva.