zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Južna Koreja naložila pregled svih B737-800

Nakon nesreće Jeju Aira Južna Koreja je naredila inspekciju svih Boeinga 737-800. Samo dan nakon nesreće još jedan B737-800 Jeju Aira (na letu Seoul-Jeju) je imao identičan problem sa stajnim trapom, kao i ovaj sa žrtvama. Pregledat će se svi stajni trapovi i motori, ali provjeriti i sva treniranja pilota. Od 11 južnokorejskih kompanija 6 ih leti sa ovim tipom aviona.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Jeju Air

9 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

LOT je 2011. godine sletio sa Boeingom 767 bez stajnog trapa i svi su ostali živi. Možda je i ovdje moglo tako da bude da su bili drugi piloti.

Apsolutno tačno. Ko pravi betonski zid tako blizu kraja piste? Bilo je i nekih drugih razloga. Avion je sleteo daleko od mesta za sletanje na pisti. Sleteli su skoro na pola piste i nestalo im je piste da se bezbedno zaustave. Da su uspeli da slete na prag piste trenje bi ih zaustavilo do kraja. Zašto se to desilo tek će se utvrditi. Postoje razne indicije (da nisu radili motori mada se vidi da su reverseri otvoreni) tako da će tek ozbiljna istraga utvrditi razloge.

Reverser je bio otvoren samo na motoru br. 2 (desnom). To se jako jasno vidi.

Ne, bitna razlika je u tome što je LOT-ov avion sletio s izvučenim flapsovima, te je brzina bila znatno manja; prije toga je kružio dok nije utrošio višak goriva, pa je bio lagan i, iako je na pistu aplicirana protupožarna pjena, zaustavio se dosta prije njezinoga kraja. Nitko nije bio niti ozlijeđen (na YouTube postoji više snimaka toga slijetanja). JEJU-ov 737 je došao u čistoj konfiguraciji i zbog toga znatno većom brzinom (po nekim komentarima oko 200 čvorova), te je zbog ground efekta više od pola piste preletio na visini od 1-2 metra. Kontakt s pistom bio je samo preko oplata motora i stražnjeg dijela trupa, pa je kontaktna površina bila premala da bi stvorila dovoljno veliko trenje da makar uspori, ako već ne zaustavi avion. K tome je avion cijelo vrijeme bio pod pozitivnim kutem, te su krila stvarala uzgon koji bi pri normalnom slijetanju spojleri “ubili”. Sve to se više nego jasno vidi na dostupnim video-snimkama; poanta je u tome da se ova dva spomenuta slijetanja baš ni po čemu ne mogu usporediti.

Ako ste pogledali ijedan od više dostupnih videa, mogli ste vidjeti da je 737 sletio u čistoj konfiguraciji, čime je brzina bila znatno veća, i zbog ground efekta preletio više od pola piste na visini 1-2 m. LOT-ov 767, s druge strane, sletio je s potpuno izvučenim flapsovima, bitno manjom brzinom i sigurno se zaustavio na pisti. Evo vam link: https://youtu.be/UC8ySY_GlUk?si=rFYHkfE-usYSADOH

Prema tome, ova dva slijetanja nikako se ne mogu uspoređivati.

Kako uvijek na Boeingu problemi?

Uvijek? I onaj što je nakon sudara s pticama sletio na Hudson također je bio Boeing? Nemojte paušalno lupetati!

Šta se desilo na onoj nesreći noćas kada je preminula stjuardesa na hitnom sletanju Swiss A220

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!