zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Comac radi na kineskom motoru za C919

Comac intenzivno radi na domaćem motoru za C919 koji će se zvati CJ-1000. Motor radi Aero Engine Corporation ov China (AECC). Motor će biti drugi motor koji će se nuditi za C919, uz sadašnji CFM International. AECC tvrdi da će se CJ-1000 isporučiti za prve testne letove vrlo skoro. Kinezi ovdje rezoniraju na vrijeme, kako im se ne bi desila ista stvar koja se desila Rusima, a koji imaju prekid proizvodnje aviona četiri godine, jer čekaju na ruske dijelove i motore za MS-21 i SJ100.

Obzirom na broj narudžbi Comac je odlučio povećati broj isporučenih aviona sa planirani 50 na 75 u 2025. Za isto je uspio dogovoriti sve sa svojim dobavljačima. Comac planira isporučivati do 200 ovih aviona do 2029. Opaka brojka.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Comac

29 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Airbus je svojevremeno naseo na ucenu Kineza da će naručiti određeni broj njihovih aviona ako bude napravio liniju za sklapanje u Kini. I šta sada kada su im pokrali bar polovinu tehničkih rešenja (ako ne i više). Tako su uradili i evropski proizvođači automobila i otvorili brojne fabrike u Kini. Sada u Kini skoro da ne možeš da vidiš automobil koji je zapadnog porekla pa i da se sklapa u Kini. Uglavnom su njihovi proizvođači. I sada muku muče zbog naleta kineskih električnih automobila na Evropu. Na kraju će i Evropa morati da poput Trampa uvodi carine na kineske proizvode

Što je istina? Istina je da je Airbus gradi i gradi i nastavlja s velikom proizvodnjom u Kini – presretan jer je zgrabio sočan udio u kineskom tržištu. Ne buni se Airbus ništa, a i onako svi znaju da ono što je naširoko nazočno jest podložno da to svatko usvoji, usavrši, proizvede za sebe? Što je loše u tome? Nijemci su izmislili i benzinske i dizel motore, pa ih i drugi danas proizvode. Hrvatska je smislila jedan od najpoznatijig antibiotika povijesti – Azitromicin (kod nas se prodaje kao Sumamed), pa ga danas proizvodi tko god želi. Hajde, prestanite s tom opsesijom o Kinezima kao onima koji samo kopiraju. To se 70-ih i 80-ih opsesivno govorilo i za Japance.

Za mene su govori ovakve vrste samo pokazatelj predrasuda i mržnje. Žao mi je, no to tako jest.

Činjenica koja je samo vama poznata i onima koji također nagađaju iz jednostavne i čistokrvne sinofobije. Činjenica jest da Airbus dovršava drugu liniju proizvodnih kapaciteta u Tianjinu i presretni izjavljuju kako će im to omogućiti da izbacuju čak 75 zrakoplova mjesečno. Presretan Airbus jer mu ide posao odlično, širi kapacitet u Kini, a dušebrižnici diljem svijeta eto znaju bolje od Airbusa i žala ga jer im Kinezi kradu znanje.

Ljudi moji, prestanite s ovakvim izjavama jer postajete kontradiktorni, a usput, a što je loše što je netko kroz posao spoznao i naučio i to ide sam implemetirati. To nije nikakva posebna krađa, već iskustvo i znanje koje je slobodan koristiti. Uostalom, dao sam vam primjere s Japancima koje su također optuživali za kopiranje. Da ne ostanem nedorečen, pa Kinezi su bili broj jedan u 5G tehnologiji i kada im nisu mogli parirati, proglasili su ih prijetnjom nacionalnoj sigurnosti. Nema logike u ovakvim izjavama, a nema niti temelja.

Ne, ja nisam rekao da Kinezi kopiraju. To su radili 70-ih i 80-ih dok nisu imali znanja. Sada imaju znanja i skraćuju sebi put u razvoju svojih proizvoda tako što uzimaju know-how jer sada imaju inženjere i stručnjake koji to mogu da primene a i da unaprede. Pogledajte samo kojom će brzinom izbaciti na tržište motor za C919. Mislite da bi to mogli da nisu sebi skratili put?

Tako je Borute, ali to su nažalost bila drugačija vremena da ne kažem planeta. Nekada je svet imao osećaj empatije pa se nije baš svaki izum naplaćivao ako je to bilo za više dobro. Da je Tesla ostavio Hrvatskoj i Srbiji testament gde za svaki svetski KW dobijaju po 0,1cent/eur/dolar od proizvedene struje, danas bi pričali koji ćemo Ferrari/Rimca da kupimo ili jahtu od 30-35 metara, a ne da li Comac radi na kineskom motoru i ko mu je konkurencija. Tako i za antibiotike i motore na unutrašnje sagorevanje-želja je bila da svet i ljudska društva u celini napreduju. Danas? Svako gleda samo sebe (veliki) a mali pokušavaju da uđu u to društvo, a po koju cenu (očigledno nemilosrdno naoružavanje) znaju samo oni koji su na vlasti.

Airbus ima svoje interese kao i Kina, tako da smatraju da je to za njih win-win kombinacija. Kao što rekoh, znao je gde i kod koga dolazi Airbus i šta sve može da se desi, tako da nije bilo neočekivano da Comac i država Kina želi sada da usvoji ono što je “uzeo” od Airbusa. I tu nema nikakve dileme. Airbus prebacuje znanje Kinezima znanje po sistemu “know-how”, sutra može biti i obrnuto i to je sasvim u redu.
Međutim, u bliskoj budućnosti Kina zbog tog transfera znanja i tehnologije koje usvoje pritom, nikada neće dopustiti da se Comac proda trećoj strani, kao ni Boeing uostalom (primer neuspešne prodaje US Steel-a Japancima). Ali Airbus? Pitajte EU i njihovo “slobodno” tržište…

Jednu stvar ste apsolutno u pravu…ovo je vreme predrasuda i mržnje. To se nekad “lečilo” obrazovanjem, komunikacijom, putovanjima, razmenom mišljenja. Danas buduće generacije, YT, Fb, Instagram i ostala ekipa “uče” ljudsku civilizaciju dijametralno suprotno onim stvarima koje su učene u 20.veku, a jedna od njih je da poštujemo i cenimo druge i njihovo pravo na drugačije mišljenje…

Pokušavam da razumem Vašu logiku ali mi ne ide. Evropski proizvođači automobila koji ni danas nemaju konkurentnu tehnologiju proizvodnje električnih modela su pogrešili što su otvorili fabrike u Kini koja ih je “pokrala” i ima vrhunske EV? Znači Kinezi ukrali tehnologiju proizvodnje vrhunskih EV od Evropljana koji ni nemaju takvu tehnologiju? Javite se jednom simpatičnom listu “Zona sumraka” ovo je vrhunska priča za njihove čitaoce.

Kao i prethodnom gospodinu i Vama moram objasniti šta piše. Kinezi nisu imali nikakvu tehnologiju za proizvodnju automobila dok nisu zapadne firme otvorile svoje fabrike. I u tim fabrikama se gomila kineskih inženjera i stručnjaka osposobila i naučila kako da razvija svoje ideje i da ih koristi za razvoj svojih proizvoda. Kinezi su naučili kako da skrate vreme i da maksimalno iskoriste znanja koja su stekli i gomilu inženjera koje su stvorili u prethodnim decenijama. Drugo, kineski proizvođači električnih automobila su imali ogromnu (neiscrpnu) finansijsku podršku države i zato su i uspeli da preteknu evropske proizvođače koji su od EU dobili samo regulative ali ne i finansijsku pomoć, barem ne onoliko koliko kineski. To isto važi i za Comac.

Zapravo Evropljni pa i Airbus konkretno nisu ni mogli drugačije nego sarađivati sa Kinezima. I da, potpuno svesni da će ih ovi kopirati čim pre. Ali šta im je bila alternativa? Da se prave pametni i ne otvore fabriku tamo? Pa Boing bi utrčao iste sekunde. I utrčao i uzeo veliki deo Kineskog tržišta. Nema tu realno mnogo izbora i Airbus nije ni malo pogrešio. Eto Kinezi prave svoj avion a Airbus i dalje izbacuje svoje avione iz Tjanjina. Win win.

Denise, siguran sam da je bilo tako, ali za tango je potrebno dvoje (imao je i ima Airbus i svojih interesa i znali su jako dobro gde i kod koga dolaze). Na moje oči, kineska delegacija koja je došla na poligon za testiranje vojnog transportera blizu Beograda, isfotografisala do tančina rešenje 8-osovinskog pogona.
Na pitanje starijeg inženjera “zašto im se to dopušta” delegacija naše zemlje je gledala u stranu bez komentara i bilo kakve reakcije.
Nažalost, “izuzetan skok u razvoju kineske tehnologije” je ništa drugo do kopija svih ranije (najčešće zapadnih) rešenja od automobilske do avio industrije. To ne briše činjenicu da je dobar deo kineskih inženjera školovan na Zapadu u njihovim obrazovnim ustanovama i da su sigurno oni dali kakav-takav doprinos kineskom čudu, ali…
Ironično jeste da bi sve zemlje na ovom svetu uradile isto što i Kina, bez izuzetka…
Imam razumevanja za Kinu kada je to bila jedna siromašna zemlja 60-80-ih godina prošlog veka pa je taj način “copy-paste” bio njihov način da ubrzaju sopstveni razvoj ekonomije i da dostignu svetski razvijene zemlje. Danas? Isti princip samo druga vremena. Paradoksalno, Kina je toliko tehnološki skočila da mi je prosto čudno zašto i dalje pribegavaju tim “načinom” rada. Valjda po onoj kineskoj: “ono što je dobro ne menjaj”…

Ono što ja mislim o tome je da je to bila, pogrešna strateška odluka. Zbog kratkoročnog interesa napravili su sebi dugoročni problem. To da bi ušao Boeing u Kinu da nije Airbus je prazna priča. Ne zbog toga što je Boeing u problemu. Tada kada se to dogovaralo Boeing zvanično nije bio u problemu. Nisu se još desili problemi sa MAX-om. Kinesko tržište je tada (a i sada) bilo toliko gladno aviona da bi kupovali sa obe strane bez obzira da li bi neko napravio fabriku. Dugoročno će videti svoj problem ako se C919 pokaže kao dobar i pouzdan avion a to je vrlo moguće.

CJ-1000 dolazi brže nego što mnogi misle, a njegove performanse će iznenaditi cijelu industriju. Neki od nas već znaju što se sprema, ali neka zapadni proizvođači i dalje žive u iluzijama.

Zasto ste stavili brod pod navodnike?
Da radio sam na brodu i tamo se nisam mogo posvetit zrakoplovstvu.
Iz drugih izvora znam sve te informacije.

Ako Su-27 kaze, nema zime za Eskime…

Polako ali sigurno Kinezi ulaze na monopolističko tržište proizvodnje komercijalnih aviona. Već prave vojne avione 5. i 6. generacije, što ne bi putničke?
Biće zanimljivo gledati kako će se Comac razvijati u sledećih par godina kao i rekacije Airbus-a i naročito Boeing-a na nadolazeću kinesku “pretnju”…
Trenutno geopolitičko stanje u svetu (paradoksalno) ide na ruku jačem povezivanju Evrope sa Kinom zbog Trumpa i njegovih carina-trgovinskog rata koji će sigurno trajati 4 godine (ako ne i duže). Ovo je idealan period da Comac ubrza proizvodnju dobije sve EU sertifikate i krene da opako konkuriše Airbus-u u njegovom dvorištu, a posredno i najvećem korisnicima Boeingovih aviona u Evropi (Ryan-u prvenstveno). Osim ako i EU ne uvedu neke nove carine prema Kini (kao za električna vozila) mada bi to bila dugoročno loša politička i poslovna odluka. Videćemo…

Vrlo značajan potez Kine koji će joj kroz određeno vrijeme donijeti autonomiju u domeni zračnog prijevoza putnika. Nije to nipošto kratak put, no svaki put započinje nekim prvim koracima. Kinezi su te prve već odradili, a ovo su okolnosti gdje nastoje imati aduta zbog kojeg im neće moći nauditi sankcijama ili carinama. Sami smo svjedoci kako neke države lagano potežu sankcijske i carinske poteze, sve kako bi naštetile konkurenciji, a Kina je to najupečatljivije osjetila po pitanju Huawija i općenito implementacije 5G tehnologije kada su je doslovno otjerali s tržišta pod izlikom ugrožavanja nacionalnih interesa. Nikada kvalitetno elaboriranih, no eto. O Tik – Toku neću niti pričati.

Ovo što Kina poduzima nipošto nije lagano, no zanimljivo je da to čine čak i u okrilju profitabilnog miljea s obzirom na svoje orgomno domaće zrakoplovno tržište koje ima ozbiljne rastove i na tome neće stati. Čak je i Boeing naveo predviđanje da će Kina nadrasti SAD i Europu kao jednu cjelinu 2043 godine. Da, do tada ima čak 18 godina, no to u nekim povijesnim pričama i nije neka osobita razdaljina. Kada samo uzmemo u obzir da je ogromna većina Kineza još 1980-ih hodala u haljecima i sjedala na bicikle uz preko pola milijarde ljudi u ljutoj bijedi, lako ćemo se složiti kako je ovo što se navodi, sasvim jednostavno dohvatljivo.

Kinezi uče, stekli su strahovito uporabljiva znanja, do 2030. godine mogli bi postati hub-om za AI, a usput će zasigurno ovladati ne samo s tehnološkim aspektima izgradnje mlaznih motora, već i s njihovom profitabilnom izgradnjom. U suštini je ovo drugo i ključni aspekt cjelokupne priče. Može bilo tko bilo što govoriti o tome da je njihov C919 već sada zakasnio nekih 10 ili 15 godina iza najmodernijig Airbusovih zrakoplova, no to ne držim nikakvim posebnim nedostatkom jer će se to zasigurno nadoknaditi kroz cijenu pojedinačnog zrakoplova, ali i kroz, hajdemo to otvoreno kazati, solidarno kupovanje ovog prijevoznog sredstav od strane kineskih zrakoplovnih kompanija kako za uporabu na domećem, tako uskoro i na regionalnom tržištu oko Kine. Uskoro ćemo viđati C919 kao slijeće u jugoistočnu Aziju, a da li će ga Ryanair ili netko od zapadnih zrakoplovnih kompanija kupiti, ostaje za vidjeti. Previše ju tu faktora i temeljinh interesa za izvagati.

A…..B…..C.
Zanimljivo.

Verovatno misli na Airbus….Boeing….Comac, A-B-C

Pa da, kao da su se dogovorili.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!