analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Trebinje
Aerodrom Trebinje se prvi puta spominje 2006. godine kada je Dejan Todorović, direktor Direkcije za civilnu vazdušnu plovidbu objavio početak radova. Prvi puta je najavljivao da će se aerodrom dovršiti 2009. godine, za što je postavljen direktor i par zaposlenih, te je najavljeno zapošljavanje 400 osoba. No, nakon potrošenih milijun maraka (500.000 EUR), te za studiju Vienna Airport Consultinga od 300.000 BAM, kao i 1,6 milijuna BAM za otkup zemljišta, dakle bar 1,5 milijuna EUR, kompanija Aerodrom Trebinje je zatvorena 2014.
I onda je bio mir dok Vlada Srbije nije izjavila da će svojim novcem izgraditi aerodrom. Prvo je Zorana Mihajlović, tadašnja ministrica prometa i zamjenica premijera Srbije, javno obećala da će prvi letovi biti do kraja 2021. godine. Potom je Vučić javno u medijima obećao da će prvi avioni sa Trebinja poletjeti 2022. godine. Danas je 2025. još nije u zemlju zabijena ni prva lopata. Pritom je postavljen Mladena Stankovića, djelatnika Aerodroma Niš, za CEO-a Aerodroma Trebinje. Aerodrom je tri puta mijenjao lokaciju.
Prema najavama aerodrom će se nalaziti kod naselja Hum, na entitetskoj granici sa FBiH. Ukupna površina aerodroma će biti 48.805 kvadratnih metara, pri čemu će
- Terminal imati 38.640 kvadratnih metara
- Kontrola leta imati 2515 kvadratnih metara, od čega je toranj 2280 kvadratnih metara
- Vatrogasna stanica imati 1710, garaža od 2947 i praonica vozila 270 kvadratnih metara
- Pregled službenih lica će imati 852 kvadratna metra
- Svi prostori za gorivo (skladišta, pretakalište, pumpna stanica idr.) će imati 1972 kvadratna metra
- Ostali tehnički prostori aerodroma (eko zona, kontrola naplate parkiranja, prostori za pse, granična policija…) će imati 2144 kvadratna metra
- Poletno-sletna staza imati čak 3500 metara što je sa drugom beogradskom USS najduža staza u regiji (o moj bože!)
Autori analize naglašavaju da je prometna infrastruktura do aerodroma loša, da se radi o lokalnim cestama koje su u vrlo lošem stanju, nezadovoljavajuće širine, a na mjestima je sigurnost prometa vrlo ugrožena. Na lokaciji postoji vodovod, ali ne postoji kanalizacija, niti termotehnička instalacija.
Trebinje će imati terminal od 38.640 kvadrata što je više od pola terminala Zagreba koji je 68.883 kvadratna metra. Ovo je točno duplo više od Sarajeva. Pa tko je tu lud?
Uz to izjavljeno je da se u prvoj godini očekuje promet slijedećih aviona: 86 manjih business aviona, 24 ATR72, 226 Airbusa A220, A319, A320 i A321, te 90 Boeinga 737 i 767. Majko mila. 316 uskotrupaca i široktrupaca godišnje, a ukupno 426 aviona godišnje? I kako su to samo, majko mila, izračunali da će biti točno 226 Airbusa, a samo 90 Boeinga. Te da će biti baš 24 ATR72.
I nije to sve, druga bajka je kako će Trebinje biti istovremeno cargo centar. Pritom nitko nije primijetio da jedan Dubrovnik koji ima 3 milijuna putnika i jedan od najpoznatijih turističkih resortova na svijetu, ima tek 21,5 tona carga godišnje. Čak ni Sarajevo, centar gospodarstva BiH nema preko 3158 tona carga godišnje. Za ikakav ozbiljniji cargo promet potrebno je bar 10.000 tona carga, što u regiji imaju tek Beograd, Zagreb i Ljubljana. Kakav crni cargo u Trebinju? I za koju industriju, trgovinu, stanovništvo, poduzeća?
Na nepostojeće Trebinje je u zadnjih četiri godine potrošeno 3 milijuna EUR. Da bi se izgradio aerodrom sukladan planovima koje su iznesene potrebno je bar 300 milijuna EUR. Prve procjene su bile 70 milijuna (2007.), pa 200 milijuna, a zadnje procjene su bile 320 milijuna EUR (2013.) iako srpska vlast tvrdi da se to može napraviti sa 100 milijuna. Za toliki aerodrom? Kajgot!
Dakle bar 300 milijuna EUE za koje putnike? Trebinje je gradić od 25.589 vrlo siromašnih stanovnika. Zračna luka Dubrovnik je na samo 38 km, a u krugu 115 km su Podgorica, Mostar i Tivat. Ove četiri zračna luke imaju 6 milijuna putnika. Gdje tu ima mjesta za Trebinje?
Ovo za kargo je najizglednije. Hercegovci su cuveni sverceri duvana. Znaci kargo definitivno….
Aha šverc duhana avionom 🙂
Pa to je bar poznato. U Crnoj Gori je 90-tih, usavrsen sverc duvanom preko Podgorickog aerodroma. Svaki avion koji je sletio zbog prijavljenih tehnickih problema je imao istovar duvana. Njih preko 450 do kako neko tvrdi preko 1500.
Na taj budući aerodrom mogu slijetati samo vrane i eventualno vrabci
A da
Trebinje , Trebinje kad me vidiš J …. me !!!!✈️✈️
Ja sam zivio dugo u trouglu Trebinje Dubrovnik H. Novi. Cilipi Db aerodrome izgradila je JNA. Taj aerodrome da se tu izgradi je slicno prethodilo ko I naftovod JANAF odluku je donio J Tito nakon silnih peripetija I svadja. A struka i logika je bila na strani Trebinjskog aerodroma.Mogao bi MNOGO tog da podastrem u vezi tog Ali za mene starijeg covjeka nenaviknutog na ova nova sokocala sasvim dosta. Ko zeli vise da sazna nek istrazuje…pa ce naci I ovo sto vam pisem. Hvala
Ps
Aerodrom Trebinje itekako ima osnova i razloga da bude itekako pun pogodak
To nije istina. Nikad se nije razmišljali Dubrovnik sagraditi u Trebinju.
Kažete ima logike? Ok, koji putnici će sa njega putovati?
Pa United je već dogovorio prelazak u Trebinje. Zato će i pista bit tako duga 🙂
Da, baš tako.
Kakava budalaština! Ovo se vjerovatno pjeva uz gusle i već je postala legenda u tom kraju. Demantiraju vas činjenice, sve potkrepljene dokumentima objavljenima u čak tri knjige o historiji ZL Dubrovnik. Grab je bilo samo privremeno letjelište kojega je povremeno upotrebljavala avijakija K Jugoslavije i to je to. Šteta da vas to što ste stariji čovjek nije učinilo i mudrijim.
U Trebinju ima bogatih,čak i milijardera,dođite u naš bogati grad
Ima Al ih je puno premalo
@anon 15.57: milijardera u kojoj valuti? U indonezijskim rupijama ili vijetnamskom dhongu?
Uzbekistanskim somovima 🙂
Tamo nema ni milijarde listova a kamo li u novcima bilo kojih…
Samo se trebalo biti skromniji i eventualno napraviti mali aerodrom primjeren za ATR72 koji bi “skakutao” po regiji. Ovako…
Mora da su koristili neku čudnu travu umjesto duhana.
A da.
Ko još pravi avion za ATR? To kao ovi u Bihaću sto prave za A220! Ova tema je postala dosadna kao bubuljica. Nece biti nista od ovog projekta kao ni od Bihaća.
Tekst tačan 100% potpisujem, Trebinje jeste lijep gradić ali nažalost samo prolazna stanica za turiste okolnih primorskih gradova. Trenutno oko 2 -3 hiljade građana Trebinja ide da radi baš u taj Dubrovnik ili Crnu Goru. Tako da nažalost ovaj aerodrom ostaje u sferi političkih obećanja . Trebinje nema kapacitete realne za tu priču.
A da.
Bit će to dobar aerodrom, kao kruh star tjedan dana…
@su27: a ne neće. Kako tu nema političkih prepreka, moći će letjeti TU154 umjesto za DBV koji tom avionu zabranjuje slijetanje. Svaka kompanija koja tamo stacionira svoje TU154, pokupiti će tu vrhnje. Nemere omanut..
hehehehe.
Ja sam za IL-62!!!😂
@anon 22.23: ma i ja, jer je taj avion pravi dragulj. Nažalost mu je kapacitet za Trebinje premalen, tako da će za dalje destinacije prije biti IL96, koji je, usput rečeno, jednako tako savršen..
😀
U jednoj američkoj studiji,u kojoj se,između ostalog,bave procjenom poslijeratne perspektivnosti BiH,u Hrrcegovini su samo Mostaru i Trebinju date ozbiljnije šanse razvoja
Je Trebinje aerodrom istinski ima ogromne šanse za razvoj.
Manje više sve u članku je istina osim toga da je Trebinje grad vrlo siromašnih stanovnika, to jednostavno nije istina. S obzirom da većina Trebinjaca radi u Dubrovniku i to mnogi rade relativno dobro plaćene poslove (električari, stolari, vodoinstalateri, kuhari itd) to nikako ne može biti istina. Pođite u Trebinje pa se uvjerite i sami.
Ale e, zasto ste toliko opsednuti Trebinjsm? 🙂 Malo ste dosadili vec….
U Srbiji se ovaj projekat ne pominje ni u fusnotama niti iko smatra da to treba da se finansira…
Političari ga spominju, a oni su ti koji odlučuju financirati taj aerodrom.
Vec dugo politicari u Srbiji ne spominju aerodrom Trebinje.
Bome spominju. Nadavno smo objavili vijest.
Ne mogu pronaci tu vijest. Mozete li mi dati link? Hvala!
Stvarno ne stignem tražiti linkove.
Mislio sam da sada imate vise vremena
O ne, nemam.
Aerodrom u Treibnju prvi pout se spominje i bio je u upotrebi neko promitivno krajem 30 godina prošlog vijeka.
Nanovo se počeo spominjati oko 2000 kao neka luda ideja, ali je 2006 krenulo sa nekom… počelo se raditi na tome.
Sam aerodrom je manje više luda ideja koja sigurno nema neke potrebe. to je bacanje para uludo trošenje novca… projekat bez glave, sredine i repa.
Laganje birača.
Ali mi nije jasna tolika histerija u Hrvatskoj oko toga. što se u Hrvatskoj toliko sekiraju ako će Srbi ulupati pare.
Šta mislite na ideju da se napravi aerodrom pa iznajmi rusima. Da nije to
Ma nema histerije. Dapače o tome se jako malo piše i izjave lokalnih političara ili managementa Dubrovnika su istinski velika rijetkost.
@broj7: široka javnost u Hrvatskoj o tom projektu uglavnom nema pojma, a one koji imaju boli briga hoće li aerodrom biti izgrađen ili ne. Stoga ne da nema “histerije” u Hrvatskoj, nego nema ni interesa za tu temu. Jedino su Dubrovčani alarmirani i to ne zbog konkurencije DBV (ako se o tome uopće i može govoriti), već iz poznatih mogućih problema oko vodoopskrbe grada. A kako oni imaju loša iskustva sa susjedima, naravno je da pušu i na hladno..
Upravo tako
Уму да пишу, па пишу.
To oko vodoopskrbe i jest kvaka, kao i skladiste iskorištenog nuklearnog goriva kod Hrvatske Kostajnice na granici u trusnom području. Čini mi se da su ovo nekakva međusobna uvađanja prstom u oko.
Kvaka?
Zaboravite argumente, to nikad nije bila jača strana Istočne Hercegovine.
Dubrovnik South 🙂
South sigurno nije, eventulano East.
krivo: kada Trebinje krene, DBV će biti Trebinje South..
🙂
“Dubrovnik Pharasite Airport” točnije…