zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Bajram šerif mubarek olsun

Bajram šerif mubarek olsun.

Vaša uprava, uredništvo, novinari, dopinici i suradnici zamaaero

28 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Allah razi olsun. Hvala Alene i vama sve najbolje

Kad je neki od muslića čestitao Uskrs ili Božić krščanima?

Da li je koji od arapskih vlastodržaca češtitao hrvatima to ikad?

“Aerodromi Sarajevo i Tuzla to redovno čestitaju”

Vama?

Je li vam ikad čestitao aerodrom Istanbul, Dubai ili Doha?

Vjerujem da nisu.
Tu se pise uglavnom happy festive season ili happy holidays, ovisno koliko je jaki utjecaj “hodža”, odnosno koliko je jaka tvrdokorna struja. U neka vremena je bilo, a onda opet nije. Kao i kod nas, da li trenutno prevladava umjerenija struja ili desna. Zele biti politicki korektni.
Lijepo od vas sto cestitate, ali samo sebi pucate u nogu. Onda treba svaki religijski praznik cestitati, i Hindusima, i Židovima, i Budistima, itd i onda svim njihovim “smjerovima”, ili ce se uvijek neko naci uvrijeđen. Svi ti ljudi zive među nama na ovim prostorima, samo su muslimani utjecajniji i s njima poslujete pa to radite.
Inace, stvarno je smijesno oko cega se rapravljamo, kada su to sve dvije/tri velike politicke stranke (u prenesenom znacenju) koje su se krenule cjepkati na manje, jer su pojedine struje mislile da su zakinute, da su one prave, odnosno htjele su doci do moći. A ove dvije/tri najutjecajnije u zapadnom svijetu su bili ista ekipa prije 20 plus stoljeca kada je svjetsko stanovnistvo brojalo 200-300 milijuna, 5-10% je bilo pismeno (tj. moglo je nesto procitati i potpisati se), a 1% je moglo mozda napisati neki duzi tekst. Koliko tesko je bilo nekoga onda uvjeriti u nesto razlucite sami, danas u moderno doba nam jos prodaju muda pod bubrege, a sta su tek onda mogli. I družite se na zrakoplovnom portalu koji cestita vjerske blagdane i zahvalite njegovom autoru koji to promovira, iako, da je po vođama tih vjera ne bi mi aviona nikad vidli (odnosno da je njihov tvrdi utjecaj ostao).

Alene, zar vi clanove managementa aerodroma Sarajevo i Tuzla nazivate muslićima?

Ja sam Hrvat iz Sarajeva porijeklom. Zivim u Njemackoj, i vise mi je mojih prijatelja i komsija muslimana uvijek cestitalo Bozic nego neki krscani u DE.

Ima sigurno par likova koji to ne cine, ali ne zato sto su muslimani, nego zato sto nisu pristojni.

PS. Isus nije bio Hrvat, a ni nasi Bosnjaci nisu arapi, nego iste genetike kao i ostali juzni slaveni. Cak bi se usudio reci, da su cesce oni plavi i svijetli u odnosu na nas.

Ne valja Vam komentar. Hrvatska je demokracija, a ne prcija!

Dajte kakav vam je ovo komentar?
Bože sačuvaj…

Dajte molim Vas svoju neukost i mržnju ostavite za portale tipa kamenjar i sl. Pravi vjernici svih vjera ne prave razlike i poštuju druge. Uključujući Muslimane. Osobno sam bio u kršćanskim crkvama na službama u Egiptu, Libanonu i Jordanu. U Ammanu su nam u hotelu za Uskrs za doručak donijeli farbana jaja. Svugdje su ljudi ljudi a neljudi neljudi. Očito je u koju kategoriju Vi pripadate. Svim vjernicima Bajram Šerif Mubarek Olsun!

Tudju veru treba postovati. Kulturno je cestitati neke od najvecih praznika.

To sto neko to ne radi ne znaci da je to pohvalno.

Muslic? Koji je to nivo konverzacije?

Hriscanski? Krscanski? Hrvat? Nisi ti ni Rvat….

Mozda u vasem okruzenju nije namjera.

Procitajte ton inicijalne opaske i apsolutno je jasno da je upotreba tog deminutiva namjerno iskoristena upravo tako da umanji neciju vrijednost, zato jer je “muslic”…

U bosni za stanovnike Hrvatske imaju jedan simpatican naziv. Znate li koji?

“Austrougarski konjusari” ali to nije ništa pogrdno, upravo suprotno to je jako simpatičan naziv koji se uvijek koristi u pozitivnom kontekstu.

Bolje austrougarski konjušari nego turska fukara.

I mi turska fukara govorimo simpatično, ništa pogrdno, nego samo u pozitivnom kontekstu.

U islamu je haram (strogo zabranjeno) čestitanje, kako oni kažu, nevjerničkih praznika. To je svaki vjerski praznik bilo koje druge religije, osim islama.

Sto velikoj vecini ljudi s ovih prostora ne smeta da cestitaju nekome koga postuju.

O cemu pricamo? Kucnom odgoju? Potpuno je jasno iz napisanog ko isti nema, ni u tragovima.

Čovječe, poslušajte bilo kog islamskog autoriteta šta će reći za čestitanje drugih vjerskih praznika. Malo je apsurdno da ja kao tvrdokorni ateista poznajem bolje religiju od polovine vjernika. Meni ne smeta što vi jedni drugima čestitate, svaka čast na tome, ali šerijat jasno to zabranjuje i to je veliki grijeh u islamu. #samokažem.

Na svu srecu postoji jos sasvim dovoljno ljudi islamske vjeroispovjesti koji vise paze na svoju percepciju kome, sta i kada cestitati, nego sto slusa “islamske autoritete”, posebno iz zemalja gdje je sve osim Islama statisticka greska.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!