ZL Dubrovnik će u XI. mjesecu imati slijedeće letove:
- Zagreb, Croatia Airlines 21 tjedni let (svaki dan 3 leta), od čega je 15 letova sa Airbusom A319 i 6 letova sa Dash 8-400
- Split, Trade Air 2 leta (utorak i četvrtak)
- Rijeka, Trade Air 2 leta sa 1stop (utorak i četvrtak)
- Osijek, Trade Air 2 leta sa 2 stop (utorak i četvrtak)
- Bercelona, Vueling, 1 let (nedjelja)
- Turkish, Istanbul, 2 leta (srijeda i subota)
- Ural, Moskva, 1 let (subota)
To znači da će Dubrovnik imati ukupno 31 tjedni let (prosječno 4,5 dnevno) na 7 destinacija.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Dubrovnik
OSI se ne moze racunati kao odrediste jer ne postoji linija DBV SPU RJK OSI, to su dvije linije: DBV SPU RJK i RJK OSI i za OSI iz DBV se moze samo presjedati u RJK. Tako je u PSO objavljeno, a i brojevi letova su razliciti. Tom logikom bi se jutarnji let DBV ZAG mogao racunati kao DBV FRA, DBV MUC, DBV CDG… jer putnici presjedaju u ZAG dalje.
No, no… svi znamo da je to isti avion koji radi liniju OSI-RJK-SPU-DBV i nazad. Putnik koji putuje iz Osijeka za Dubrovnik ne izlazi iz aviona za razliku o onog koji ide DBV-ZAG-FRA i mora izlaziti iz aviona i presjedati. Ne pretjerujte sa formaliziranjem.
Koji je onda kriterij, zag spu fco je isti broj leta i putnik izlazi u spu iz aviona i opet ulazi, za osi ne izlazi i drugi je broj leta. Ne izlazi jer im se ne da to, a putniku u rjk donesu boarding i daju mu ga za let za osi. Glupo je let dbv spu rjk racunati kao 6 tjednih polazaka iz dbv pogotovo jer je u rjk presjedanje. Doveli ste to do bizarnosti, avion s 19 sjedala koji dvaput polazi s dbv racunate kao 19% ili petinu polazaka s DBV 😀
Ja vam tu više nemam što reči, a ponavljati neću.
A što je ipak Rusija otpala s onim jednim letom tjedno?
Izlgeda da je.
Nije otpala Moskva, ide subotom.
na sranicama ZL Dubrovnik je nema. Ni Ural nema karte u prodaji. WTF?
Nema linije u službenom redu letenja jer se vodi kao charter iako je linija redovna i karte se mogu uredno kupit.
Gdje se mogu kupiti karte. Na Uralovoj stranici ne mogu.
Bas sam sad gledao i uredno se mogu kupit, subota.
Da, da, mogu. Ja pomiješao nešto. Sorry.
Pa gdje su te silne kompanije, kako nijedna od njih ne vidi potencijal Dubrovnika, i na kraju opet ostaje samo OU…
Prešle na Trebinje
Zimi Dubrovnik nikada nije imao letova. Prije Covida-19 sa po dva leta je tu bio još British i LOT, a jednom i Iberia. I Croatia je imala tri leta za Frankfurt. To je 7 letova više nego sada.
I sad mi recite ako jedan Dubrovnik ima ovakvu zimu, a kakvu će imati Trebinje?
Aegean
Pa nije Aegean letio zimi.
Je je, s Dashom.
Kaj fakat je? Majke mi ja se toga ne sječam.
Čak je imao i dobar LF, oko 40-50%.
OK, thanks.
2019 je letila ako se ne varam
Stvarno se ne sjećam.
Jel se meni cini ili ovaj avion Trade Air krece iz Dubrovnika prvo za Split pa onda za Rijeku i na kraju za Osijek?
Linija je Dubrovnik-Split-Rijeka-Osijek.
Pa kako onda mozete da racunate kao 3 polaska??? Ovo do sad nisam ni video ni cuo.
Kaze ima 30 tjednih a on racuna po jednu za Split, Rijeku i Osijek a leti se jednim avionom!
Činjenica je da putnik iz Dubrovnika može i za Split i za Rijeku i za Osijek. Kako bi vi to drugačije računali? To je 6 legova sa putnicima za te legove, samo ih je netko skupio zajedno. Isto kao i Zagreb-Split-Rim u kome svi računaju da Croatia leti i Zagreb-Rim sa 1stop.
Tehnicki je to jedan polazak iz DBV a ne tri. Kako to racunati kao 3?
To kao Jat kad je leteo BEG-LCA-TLV. Iz Beograda je to jedan let a on moze usput.oko sveta i na 69 aerodroma stajati. Uvek se racunao kao jedan polazak a ne dva.
Isto kad se letelo za Australiju. U neko vreme su pravili stop u Indiji i Singapuru. Racnao se kao jedan polazak iz Beograda a ne 3 ili 4.
Kada je Jat letio Beograd-Larnaca Tivat i Beograd-Burxelles-Amsterdam pisali smo kao dva leta. To je logično, to rade svi analitičari. Ovdje se samo radi o jednom avionu koji ima dva lega (uvjetno rečeno prepolovljena je kabina na dva lega).
1+1+1+1+1+1+1=14
🤣🤣🤣🤣
?????
Alene stvarno vas postujem i citam svakodnevno sve clanke na zamaaeru ali ovo je jedan polazak i svako drugo racunanje nije pravilno, argumenti o deljenoj kabini i slicno tek nema veze sa pamecu. Tacno se zna sta je definicija leta, odlaska i stvarno nema veze da li je jedan leg ili dva.
Enivej, ono sto mene stvarno vec neko vreme “mori” je kako se Hrvatska na strateskom nivou ne potrudi da produzi sezonu, tj da pokusa da primorje zivi svih 12 meseci. Posto imam dvoje male dece, mi u Istri/gornjoj Dalmaciji tradicionalno provedemo 4 odmora (5+ dana). Prvi maj, u sezoni (Jul ili avgust), krompirjeve pocitnice (ova nedelja) i jos jednom u decembru ili januaru. Pored toga, posto se rekreativno bavim ronjenjem, provedem jos barem 6-8 vikenda na Hrvatskom primorju svake godine. Osim par hotela u Rovinju (Amarin npr.), i tek od ove godine par Valamarovih hotela, vecina se zatvara vec u Septembru. Evo me upravo sada u Porecu, i vreme je fenomalno, ali velika vecina sadrzaja je vec septembra zatvoreno. Znam da problem nije jednostavan, ali ja iskreno mislim da Hrvatska ima dosta da ponudi i u Septembru, Oktobru, Martu… Meni je jednostavno porazno da osim PSOa i Zagreba, Dubrovnik ima samo 4 leta nedeljno….
Jako sam dugo razmišljao da li da računam Zagreb-Split-Rim kao jedan ili dva leta. Razbijao sam time glavu danima. I na koncu se pridružio ubičajnoj praksi u zrakoplovnoj analitici.
Problem produžavanja sezone je vrlo kompleksan. Pokušat ću biti što kraći:
1. Država plaća stalne sezonce da ne rade. Oni rade 6 mjeseci, a onda im država plaća da ne rade ostalih 6 mjeseci. U to vrijeme dobivaju 50-60% dohotka, a rade na crno u Austriji ili kod kuće (svadbe, novogodišnje proslave, smilje i ostale poljoprivredne kulture…). I zašto bi onda radili?
2. Dubrovnik je pokušao jedne sezone prikupiti hotelijere, zračnu luku, Croatiu Airlines, turističke zajednice, restorane… i tražiti da rade sa nulom ili čak sa sitnim minusom, ali da svi budu otvoreni. Doživjeli su fijasko. Više nisu ponovili ovaj pokušaj.
3. Hotelima je jeftinije držati sezonce doma, zatvoriti se, ne ulagati u grijanje i ostale komunalije.
4. I to nije tako samo u Hrvatskoj. Tako je svagdje. Pa pogledajte Grčku sezonalnost.
Znate žalosno je da ja tijekom zime moram u Mađarsku i Austriju na short break jel su hrvatski hoteli zatvoreni. A radije bi skočio do Dubrovnika, Poreča, Rovinja, Opatije, Zadra… No, zimi je zatvoreno. A ono što je otvoreno nema nikakvih sadržaja ili su sadržaji zatvoreni.
Sve jasno, hvala na odgovoru.
I drugi put.
Iskreno ne znam koji su to analiticari pisali ali dobro.
Pojednostavljeno – hipoteticki: ako JU krene iz INI za HHN pa nastavi do CGN pa nazad do INI i to bude jedini polazak tog dana sa tog aerodroma.
Dakle u 09:00 krene taj avion. I onda cemo mi reci da Nis tog dana ima dva leta/polaska?
Evo koliko godina mi je avijacija hobi ali nikada ni na regio ni ino portalima nisam video da neko tako broji. Ako se stvarno ovako racuna onda je ovo novost za mene i hvala vam na tome. Eto naucio sam nesto.
Da, tako ćemo reči.
A kako se onda računa LF na ta dva leta? Ako recimo poleti avion pun, da li mu je LF onda 50% pošto su to ipak dva leta? Šta kaže struka na to?
Vrlo jednostavno, računa se posebno za svaki leg.
Da, tako je.
Koliko se sjećam, stop na letu za SYD iz BEG nikada nije bio u Indiji nego u Pakistanu. Linija je bila Beograd-Karachi-Singapur-Sydney u ono doba sa B707. Kada je došla desetka, Karachi je otpao…
Kolko ja znam kad je došla desetka linija je bila Beograd-Dubai-Singapore-Sydney-Melbourne.
To se može i sa 321LR letjeti… 😂
A da, da. Daj zamisli čovječe da netko leti takvu liniju sa A321LR. 🙂
Kada vam počme sletati Aer Lingus iz Irske u Trebinje onda vi računajte i x3 da bude ljepša statistika 🙂 🙂 🙂
Je, to će biti bar 14 tjednih letova sa A321 i 7 sa A330.