zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

U III. mjesecu najviše putnika iz Hrvatske bilo za Njemačku

Najviše putnika u Hrvatskoj u III. mjesecu je bilo za:

  1. Njemačku 98.101 (+6,5% spram III/2024)
  2. Veliku Britaniju 31.983 (+17,7%)
  3. Nizozemsku 27.133 (+10,0%)
  4. Francusku 24.545 (+6,1%)
  5. Tursku 23.099 (+8,5%)
  6. Italiju 18.980 (+5,6%)
  7. Španjolsku 18.438 (+85,6%)
  8. Belgiju 14.461 (+27,4%)
  9. Austriju 12.458 (-21,5%)
  10. Poljsku 10.505 (+34,0% spram III/2024)

Dakle, sva tržišta su imala bitno više putnika nego prošle godine osim Austrije koja je ubilježila značajan pad od čak 21,5%.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Lufthansa

31 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Alene, ne morate iznositi detljne podatke. Ugrubo, je li najviše putnika u 2024. bilo u svakom mjesecu za Njemačku?

27% više za Belgiju?

Koji je razlog za drastican pad Austrije?

@anon 08.34: djelomično bezobrazne cijene letova iz VIE za ZAG, a i ulazak RH u Schengen nije bez utjecaja na to..

Ovo su finalne destinacije ili se u ovo ubrajaju i putnici s konekcijama za nastavak putovanja?

Zanimljiv podatak za Poljsku. Izgleda da se LOT uspio afirmirati na hrvatskom trzistu.

Sto se tice pada za Austriju, ocito Dash i ATR ipak nisu popularni medju putnicima. 😏

Nema tu veze koji je avion, ako se ljudima isplati, ako je opcija preko Beča osjetno jeftinija, od recimo Frankfurta, ljudi ce putovati. Zabol* ljude lijevi bubreg koji je avion.

Tako je

Upravo suprotno. Svi se raspamete kad znaju da ce letjeti s Dashom ili ATRom. Zato svi idu za LAX ili JFK preko Beca. FRA, MUC ili AMS nemaju sanse da Airbusom. Zato Croatia i Austrian za Bec i drze tako paprene cijene.

Nadam se da je ovo sarkazam…

@anon 10.17: potpuno ste u pravu! Problem Beča je, da LH forsira konekcije preko MUC i FRA i da Beč tu jako pada u drugi plan. Bojim se da će se to, ako se ITA riješi i kompletno integrira u LH grupu, još pojačati. Ne bih se začudio da onda OU krene na direktne letove za FCO i feeda letove ITA-e..
I da: ljudima je savršeno svejedno u kojem avionu sjede ako je cijena OK..

Sta je fco

@anon 08.15: ne znam zašto se stalno privlači ta mantra da putnici ne lete jer je let sa Q400 ili ATR. Da li je vama jasno da od 1000 putnika možda jedan uopće zna koja mašina leti, a možda jedan od 100.000 neće uzeti neki let jer eto leti turboprop. A i on će ako nema alternative! Dajte shvatite više, da let prodaje prije svega cijena, pa onda vremena leta. Sve ostalo je prosječnom putniku potpuno svejedno.
Kao dokaz da tip aviona nema veze sa popunjenošću leta, sačekajte malo rezultate OU pa ćete vidjeti da bright and shiny neće povećati LF niti malo!
Obrnuto: da netko sa reputacijom uvede let recimo VIE-ZAG-VIE sa AN2 i prodaje ga za 30 euronovčića po smjeru, garantiram vam LF od 100%!
Kada bolje razmislim: ako tata da parice, evo nam niše za SU27 🤣🤣🤣

Ne znam sto vam tocno nije jasno. Clanak je o prvih deset zemalja koje su najcesce destinacije po broju putnika iz Hrvatske.

Od toga devet zemalja biljezi veliki rast, neke cak i jako velik rast, jedino Austrija biljezi pad preko 20 posto. Neki razlog za to mora postojati.

Ja ne tvrdim da je to samo zato sto Croatia leti Dashem, a Austrian ponekad ATRom za Zagreb. Ali ja ne poznajem niti jednu osobu koji voli putovati turbopropom ili joj je svejedno kojim avionom putuje osim Vas i Alena. Da li to igra ulogu pri biranju letova. Ako postoji vise alternativa ja vjerujem da igra. A kad su legacy carrieri u pitanju nikada nisu tako velike razlike u cijeni. S tim da kad god sam kupovao let s presjedanjem Austrian mi nikad nije iskocio kao najpovoljnija opcija.

@anon 15.14: koji avion koju rutu leti nema veze sa odlukom putnika da li da uzme kartu za taj let ili ne! Ja sam vam već gore napisao da LH grupa očito forsira FRA i MUC na konekcijama a ne štetu VIE. Zašto, morate pitati njih. Ali sigurno ne zbog Q400/ATR.. A napisao sam vam da i Schengen igra ulogu..

Ali ste tvrdili da na odluku putnika ne utjece model aviona koji leti. Sa cim se ja ne slazem ako za neko odrediste postoji vise alternativa. Osim toga, i ovdje na zamaaero se svako toliko javi nemali broj ljudi koji ne preferiraju letove turbopropom. (Nemojte potezati “argument” cijena jer turboprop avione koriste uglavnom legacy carrieri i tu velikih razlika u cijeni nema).

Sto se tice forsiranja LHG hubova u Frankfurtu i Munchenu, tu se slazem s Vama. Moje je misljenje da, uz Sarajevo, OU treba ukinuti i Bec jer ta linija, ovakva kakva je skupa, nema nikakvu funkciju osim feedanja OS i uvjeren sam da na toj liniji Croatia samo gubi novac.

@anon 22.24: a gdje ja tvrdim drugačije??

Da je toliko bitno ljudima kojim avionom lete turbopropi se ne bi ni pravili a eto Air Serbia ih ima 10. I leti sa ATR za Beč iako Austrian leti većim avionom. Isto i Budimpešta. Samo sa ATR ta destinacija je isplativa. I iznenađujuće za mene prilično popunjena. Leteo sam 26.05. za Budimpeštu popodnevnim letom 13:30 (inače ponedeljkom ide i jutarnji let) i avion je bio popunjen do poslednjeg mesta. Budimpešta sada više nije prva destinacija koja se otkazuje kada dođe do problema.

Arbajt, arbajt

Bec, kao linija iz Zagreba, rapidno propada!

Ko bi normalan isao avionom od Zagreba do Beca da se maltretira po aerodromima za dzabe.

@anon 02.15: nažalost se u pravu..

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!