Na otoku Borneu sam bio u nekoliko gradova. No, sve sam obišao iz Kota Kinabalu, najvećeg i de facto glavnog grada Bornea. Borneo je treći najveći otok na svijetu, koji se nalazi u Indonezijskom otočju. Površina otoka je 743.122 kvadratna kilometara, a ima 23,1 milijun stanovnika. Otok je podijeljen između Malezije, Indonezije i Brunea. Kota Kinabalu je svakako glavni grad pokrajine Sabah.
Kota Kinabalu, ili prije poznat kao Jesselton, grad je od 601.000 stanovnika. Grad je istinski vrlo specifičan. Iako je u Kota Kinabalu cijele godine idealnih 27 stupnjeva celzijusovih, ako dođete u grad u vrijeme Sjeveroistočnih monsuma (kao što sam ja bio) doslovce ćete umrijeti. Količina vlage je tolika da kad izađete na balkon osjećate se kao na bazenu u toplicama. Ako šećete ulicama nakon pola sata ćete biti potpuno iscrpljeni, a nakon sat vremena više nećete moći hodati, sjesti ćete na bankinu i nadati se da ćete zaustaviti taxi te ući u klimatiziranu kabinu auta da se spasite.
Glavne znamenitosti Kota Kinabalu su velebna džamija Masjid Bandaraya, Sabah State džamija, Pu Toh Tze hram, Atkinson toranj sa satom, Menara Kinabalu, Masjid Baiturrahman. Obavezno posjetite Gaya uličnu tržnicu koja je poseban doživljaj.
Glavna atrakcija Kota Kinabalu je Monsopiad Heritage Village, tradicionalno selo koje se nalazi nekih pola sata vožnje od Kota Kinabalu. Selo je sačuvano u izvornom obliku. Naime, u selu su živjeli legendarni Kadazani, odnosno ratničko pleme lovaca na glave Monsopiad. Ovo ratničko pleme je čuvalo okolna sela od napadača. Unutar sela nalazi se svetište na čijem su plafonu glave neprijatelja koji su napadali selo a koje su Monsopiadi ubili, no iste su smanjenje i velike su tek 10-15 cm. Danas nije poznato kako su Monsopiadi uspjeli smanjiti lubanje i mimificirati ih. U selu rade studenti koji su odjenuti u odjeću iz vremena Kadazena, te pred vama rade suvenire koje potom možete kupiti. U mom stanu je velik broj tih suvenira. U selu je i veliki viseći most od bambusa za čiji prijelaz vam istinski treba hrabrost i umješnost (izuzetno se ljulja).
Od muzeja Kota Kinabalu svakako posjetite Sabah državni muzej, Akvarij i pomorski muzej, Sabah umjetničku galeriju, Patagas War memorial (muzej II. svjetskog rata), Sabah Islamic Civilisation muzej, Locomotive Gallery (muzej starih željezničkih vozila i starih automobila) i Borneo Trading Post. Odlična atrakcija je North Borneo Train Tour (Željeznička tura sjevernog Bornea) koja je povijesna vožnja starom željeznicom.
Hrana u Kota Kinabalu je potpuno drugačija. Prvo prepuna je currya, no taj curry je ovdje drugačiji i prilično je ljut. Glavno jelo koje smo jeli i koje će vam stalno nuditi je govedina u curryu (to je zapravo svojevrsna juha sa kuhanom govedinom u curryu). Potom probajte Laksu (bogatu juhu od piletine, škampa, kokosovog mlijeka, đumbira, ribe i currya, sa rezancima), Pan mee juha (svinjske kosti i inćuni sa rezancima, svinjskim okruglicama i listovima batata), Pan mee suha tava (isto kao juha ali bez juhe, nego je suhi obrok u koji ide i mljevena svinjetina, te jaje), Roti Cabra (komadići mesa sa žara, povrće kuhano na pari i pečeno jaje, sa mnogo currya), Mee Tuaran (rezanci se prže i pomiješaju sa žumanjkom i tučenim jajima), Sang Nyuk Mee (rezanci sa svinjetinom i sojinim umakom), Bak Kuh Teh (svinjska rebra kuhana u juhi s kineskim biljem), Ngau Chap (goveđe meso, goveđe okruglice, fileki u juhi sa rezancima), Beef Satay (govedina na ražnju, dimljena na drvenom ugljenu, premazana pikantnim umakom od kikirikija). Od deserata svakako probajte Ais Kacang (mrvljeni led, grah, žele, slatki sirup, kondenzirano mlijeko), Puding od kokosa (ohlađeni puding od kokosovog želea u kokosovim ljuskama) i Roti Kahwin (kruh sa putrom, šećerom, marmeladom, jajem i kokosovim mlijekom).
U Kota Kinabalu pijete Sea Cocout (čaj), Sabah limunadu (koja se kuha sa šećerom), Mango mlijeko (u blenderu se izmiksa mango i led, pa se ne to stavi kuglica sladoleda i komadići manga), Bandung, Vrući ginger sa medom, Sabah čaj, Rossele juice sa medom. Od alkohola možete piti vrlo loše pivo i lokalni specijalitet Tuak (rižino vino).
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Kota Kinabalu
Bogami, Indonezani bi se jako naljutili kad bi procitali ovaj clanak i spomen Kota kinabalu kao “glavnog grada ” Bornea hehehe…
Bio sam jednom, vrlo ruzan i nezanimljiv grad, niste pomenuli orangutan sanctury Sepilok, relativno blizu grada, pa to im je jedna od glavnih turistickih atrakcija…Ali i tamo su napravili to glupo, jer ne idete u trakking kroz dzunglu, nego gledate prangutane samo kad dodju na feeding point…Za razliku od indonezanske strane, gde rade prave 2-3 days trakking, pa ako naletite na orangutane super, ako ne, sta cemo…
Bio sam u Sepilok parku orangutana u Sandakanu, no to nije baš blizu. Letjeli smo avionom skoro sat vremena. O tome u nekom od idućih putopisa (za otprilike 6 tjedana).
Kakve su zene tamo?
Krajnje nebitno za ovaj putopis.
ne tako dobre kao u Rusiji..
Vi ste jedini koji je uspio naći svinjetinu na Borneu
Ima svinjetine na Borneu i te kako.
20,7% stanovnika su Kinezi
15,5% stanovnika su Kadazan koji su katolici
oko 10% stanovnika su kršćani
Svi oni jedu svinjetinu.