Tunis je istinski turistička meka. No, ja ga osobno ne volim. Bio sam tamo 5 puta, samo prvi puta svojevoljno, i nisam zadovoljan. Jako su zamazani, sve je zamazano, konobar pere podove i onda ne opere ruke ali vam kavu donese sa prstom u šalici, u bazenu je bio izmet, u sobi žohari (recepcioner nam je rekao da je to domaća životinja i vrlo je uobičajna…). Još manje volim njihovo cjenkanje, a najmanje to da će vas prevariti baš svaki puta i u taksiju, i u trgovinama, i na tržnici, i u barovima… Kako tamo vlada dizenterija, doslovce mi je panika bila piti vodu iz pipe. Stoga smo na jednom od izleta ušli u hotel sa 5***** i tražili flaširanu vodu, te smo je opako platili (skup luksuzan hotel). No, konobar nam je donio vodu u prastaroj i ofucanoj boci koju je prethodno napunio na pipi. Naravno naplatio ju je kao da je originalna. Ne, ne volim Tunis.
No, jedan dvodnevni izlet mi je ostao nezaboravan i stvarno je jedno od jačih iskustava u mom životu. A jakih iskustava je bilo ihaaaaa. Tri tuniške pustinje, slana, kamena i Sahara. Sve tri su u središnjem Tunisu, nekih 500 km od grada Tunisa. Pa krenimo sa najmanje atraktivnom, slanom pustinjom. Bijela nepregledna pustinja prepuna soli. To su zapravo slana jezera koja zimi mogu imati i metar vode, no ljeti vode gotovo da i nema. Od tamo sol za posipavanje ulica dolazi i u Hrvatsku. Iskreno boravak tamo je jako neugodan. Osim nepreglednih i atraktivnih bijelih pejsaža jako se teško diše, a ako ste duže vani počinje vas ozbiljno peckati u grlu. Pretpostavljam radi velike koncentracije soli.
Sahara je poseban doživljaj. Ogromna pustinja koja se proteže skoro po cijelom sjeveru Afrike. Najveća pustinja na svijetu. Na samom rubu Sahare postavljene su četverometarske ograde od debelih balvana koje bi trebale spriječiti širenje Sahare. I tu su brda pjeska. No, ne baš uspješno. Sahara se i dalje širi 48 km svake godine. U Sahari smo spavali u Douzu, najvećoj oazi Sahare, gradu sa 34.221 stanovnikom. Poznat po 500.000 palmi koje tamo rastu. Brdo hotela na samom rubu Sahare koji su upravo namijenjeni turistima za prespavati jednu noć. Naravno u Saharu smo išli devama. Mi preko TUI-a što nas je koštalo 30 EUR više po osobi, neki od turista naše grupe su išli sa lokalnim iznajmljivačima. Naravno bili smo ljuti što su oni prošli jeftinije, do momenta dok se nismo vračali. Mi na deve i oni bi. Ali kaže beduin, nema šanse, platili ste samo u jednom smjeru. Nazad je 50 EUR. Jasno ne možete pješačiti 10 km pa su svi platili i na kraju ih to koštalo 20 EUR više nego nas. 😊 I još jedna tipična prevara u Sahari. Lik se zajurio na konju obučen kao Laurence od Arabije i donese vam Coca-colu. Vi naivno uzmete otpijete gutljaj, a lik će 30 EUR. Haaaa??? Si ti normalan? A kaže on, pa što vi mislite koliko košta imati ledeno rashlađenu Colu usred Sahare. Na kraju nam je beduin svakome dao po šljivu i tražio 1 EUR za nju. Tunis!!! I jedna preluda priča. Moj prijatelj i ja smo htjeli napuniti litrene boce saharskim pijeskom za po doma. Ali na samom rubu Douza sva je bilo uneređeno od Deva, prepuno njihovog izmeta. Pa smo mi prošetali nekih 20tak minuta u Saharu. Okrenemo se oko sebe, a oko nas samo pijesak, nismo više vidjeli svjetla Douza. Totalno smo krenuli paničariti. Mobiteli naravno više nemaju signala. I onda sam se ja dosjetio. Upalio sam svjetlo na mobitelu i krenuo pratiti naše tragove u pijesku koji su se vidjeli. Kako u Sahari tragovi jako brzo nestaju i pretvaraju se u ravni pijesak, taman tamo gdje su nestali pojavila su se prava svjetla Douza. Koliko je čovjeku malo potrebno da bude sretan!
I na kraju najveći doživljaj pustinja Matmata. Mjesto gdje su snimani Zvjezdani ratovi (epizode II. i IV), te dvije epizode Call of Duty. Pustinja je ali ono stvarno pustinja. Sam kamen, bez i jednog jedinog drveta, travke ili bilo kakve biljke. Jedna ogromna stijena duga kilometre i kilometre. Ljudi tamo žive tako da u zemlji uklešu dvorište nekih 4×4 metra (neki i veće) 5-6 metra duboko. Iz tog dvorišta uklesane su spavaonice i kuhinja i opet prostorije nekih 2×2 do 3×3 metra koje imaju samo vrata prema dvorištu. Kako je sve to u zemlji, temperatura u tim prostorijama je prihvatljivih 30-tak stupnjeva iako je na površini i preko 50 stupnjeva celzijusa. Uređenje prostorija je jako skromno. Ljudi spavaju na stijeni na kojoj je madrac, nema ormara, namještaja, tek osnovne stvari. Ljudi su preživljavali tako da su muškarci išli raditi u okolne gradove, a žene sa djecom su bili u tim podzemnim sobama. Kako tamo ne uspijeva ni poljoprivreda, ni stočarstvo, doslovce su radili neke suvenire i manje ručne proizvode kako bi došli do nekog novca. Pretežak život.
Na ovom izletu obišli smo Gabes, El Jam i Monastir koji ćemo obraditi u posebnom putopisu, te gorje Atlas gdje smo na izlet išli Toyota Land Cruiserima. Atlas nije bio nešto jako fascinantno, zgodno, ali ni blizu kao tri pustinje. Kako god ako se i odlučite za Tunis, nikako ne nemojte zaobići ovaj izlet. Preprepre dobro, doživljaj za cijeli život. Stvarno nešto čega ćete se sjećati.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Alen Šćuric
Ove godine ponovio Tunis u kome sam prvi put bio lani. Lanjsko pozitivno iskustvo nisam ponovio ove godine kada sam se odlučio otići na 10 dana. Previše. Ponovio sam isti hotel, ove godine vidno lošiji. Prljevije i neurednije. 5 zvjezdica ni blizu. Mene najviše pate ti bakšiši. Nikad dovoljno sitniša. Pa neću dati svaki dan sobarici 10 dinara da mi zamijeni ručnike. I nešto o izletima.
Lani pustinja dva dana, lijepo iskustvo. Stvarno nam je ostalo u lijepom sjećanju.
Ove godine Tunis i Kartaga, totalno razočaranje.
Neću više nikad u Tunis.
Sjajan tekst..svaka čast. U pravom svetlu opisan Tunis.
Podsetilo me na moj boravak tamo i posetu pustinjama. Izlet je isti stim da je naš boravak u slanoj pustinji bio planiran u ranim jutarnjim satima pa smo izlazak sunca doživeli baš tamo. Osećaj kad sunce izlazi iznad planinskih vrhova..fantastično. Isto kao i zalazak sunca u Sahari.
Posetio sam i njihov najpoznatiji kafić u gradu Tunisu ( Sidi Bou Said ) koji se zove Cafe Des Delices..pogled, terasa ok..ali usluga. Neke drljave čaše, prljavo, neuredno, wc užas, kad sedneš donose ti na tacni neke slatkiše koje nisi naručio..ako uzmeš naplate ti opako.
Prljave čaše, slatkiški koji se opako naplaćuju… da, da, Tunis.
Lep i odlican tekst.
Hvala.
Gosn. Alen, slazem se s Vama. Hoteli navodno visoke A kategorije, a toliko prljavi da to nije za vjerovat. Vlazni zidovi ogoljeni, olinjali tepisi, zohari posvuda. Da ne govorim o kamencu i zamazanim skoljkama, tusevima, umivaonicima. A ljudi.. pa njima je prevariti nekog kao dobar dan.. sjecam se da su mi ponudili datulje i rekoh ajd za probu.. kad ono trazi me 5 eura.. 5 eura za jednu datulju.. nikad vise
Ma da
Moja najveća strast su putovanja, zato verovatno volim i avione jer su nekako povezani. Ali Tunis je jedina zemlja u kojoj sam bio i u koju se ne bih vratio nikad. Drago mi je što sam bio i video, nije da nema šta da se vidi, bilo je lepih izleta, ali za neko mesto najviše vas vežu ljudi. Takve ljude, takvu aljkavost i bahatost nisam video nigde. Čim ste izašli iz taksija ili autobusa spopadaju vas kao muve na gov… Ne možete da se otarasite ljudi. U hotelu iako je bio od 5* neće da vas pogledaju ako im niste dali bakšiš (prenosim moje iskustvo). Jedna velika sramota kako se ophode prema turistima, znam da su siromašni, ali bio sam u nekoliko siromašnih zemalja ali ono što sam video u Tunisu nisam video nigde. Nijednu stvar ne znate koliko košta, svuda morate da se pazite da vas ne prevare. Egipat je za njih izmislio turizam i ugostiteljstvo. I u Egiptu su napadni jako pogotovo na najjačim turističkim lokalitetima kao što su npr Piramide, to ne mogu da shvatim da drzava ne moze da dovede u red ali šta ćete. Ako ste bili u Egiptu i bili su napadni kod piramida, znajte u Tunisu je gore.
Potpisujem
Ista priča i za Egipat. Došli smo u hotel oko 21h (konkretno hotel Caves u Hurghadi), sve je bilo rezervirano na bookingu i pisalo za 2 osobe te da ćemo platiti karticom u hotelu. Uslijedilo je 3 sata mučenja jer nismo podmazali napojnicom radnike na recepciji. Prvo im kao nije radio POS aparat pa smo morali platiti gotovinom. Naravno, rekli su da primaju samo egipatske funte, a nismo imali kod sebe 400€ egipatskih funti. Zatim smo morali podići novac na njihovom bankomatu gdje smo izgubili 40€ na konverziji i isplati novca sa druge mreže. Nakon što smo došli s novcem rekli su nam da smo rezervirali dvokrevetnu sobu s dva odvojena kreveta, s dva all-inclusive boravka no rezervirali smo za jednu osobu (?!?). Na to su tražili da ponovo odrezerviramo na bookingu i ponovo rezerviramo, a cijena je dosta veća bila nego ranije. U svemu tome imali smo još problema s njihovim engleskim jezikom i s wi-fiem.
Da, to su jeftinije destinacije. Ali na maltretiranje koje prolazite tamo mi nismo navikli. Kulturu ne poznajemo, uglavnom su dobri ljudi no ipak su prefrigani trgovci koji bi vas prevarili radi 10€. Sve u svemu, dragocjeno i prekrasno iskustvo, no nikad više se ne vraćam u Egipat. A navodno je slična situacija i u Tunisu i u Maroku.
Ja u Egiptu takva iskustva imao nisam.
Moja preporuka je za sve koji putuju po Africi da idu organizovano, dakle preko turističkih agencija. Mnoge agencije imaju aranzmane tako da nemojte da sami bukirate avion pa jurite sami prevoz do hotela pa hotel preko bookinga ili još gore smeštaj preko airbnb. Sad će mozda neko reći da preterujem, ali za mene su to “divlje zemlje” gde nikada ne znate na koga ćete naleteti i kako ćete proći. Ovo što ste vi doživeli to vam se neće sigurno desiti u Egiptu preko agencije, bar nisam čuo takve slučajeve.
Naravno. Ako se agencija ne predomisli u međuvremenu, propadne ili i sama ne uđe u neke nevolje i neiskustva.
Imate primjer par članaka ispod Singularity toursa. To je samo jedan od primjera mogućih scenarija i sa agencijama.
Kakva je tamo situacija sa alkoholom?
Ne baš bajna.
Alene, stvarno je lijep svijet, ali
Posjetiti našu Crnu Goru,
Tamo Vam je sve u jednom,
Prelijepi zalasci sunca sa pogledom na more, Durmitorski vrhovi, najveći kanjon rijeke Tare(2.po veličini u svijetu, a 1.u Evropi), jezera,…
Slažem se sa Vama da je Tunis prljav i nesređen, ali ima nekih čari u tim ljudima koji su izuzetno prijatni. Ja imam prijatelje iz Tunisa pa sam svuda putovao sa njima. Matmata i El Jem su meni bili nezaboravna iskustva. Taj koloseum je grandiozan, a kada sam ja bio tamo skoro da uopšte nije bilo turista.
Od ostalih mjesta, Monastir mi je bio upečatljiv gdje sam jeo najbolju morsku hranu do sada.
Animatorima i konobari su bili super, imao sam privatnih iskustava, ali taj mentalitet prijevare, to mi nikako ne ide. Nikako.
To je bilo potiskivano u doba vladavine Ben Alija…tada sam prokrstario ceo Tunis…policijska & dousnicka mreza drzala ih je na uzdi. Posle “jasmin revolucije” drzava & drustvo se urusilo i sve potiskivano je isplivalo….kao go**a. Poslednji put bio 2012. – necu vise tamo navracatiti…nemam zivaca za maretiranje od svih i svakog, svuda…