Eurocontrol je objavio broj letova po aerodromima za 2024. godinu:
- Istanbul 1,401 let (+2% spram 2023, nema usporedbe sa 2019.)
- Amsterdam 1,336 letova (+6% spram 2023, -4% spram 2019)
- London Heathrow 1,302 leta (+4% spram 2023, -1% spram 2019)
- Paris Charles de Gaulle 1,275 letova (+2% spram 2023, -8% spram 2019)
- Frankfurt 1,204 leta (+2% spram 2023, -14% spram 2019)
- Madrid Barajas 1,148 letova (+8% spram 2023, -2% spram 2019)
- Barcelona 951 let (+9% spram 2023, +1% spram 2019)
- Minhan 887 letova (+8% spram 2023, -22% spram 2019)
- Rim Fiumicino 862 leta (+18% spram 2023, +2% spram 2019)
- London Gatwick 725 letova (+3% spram 2023, -7% spram 2019)
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Istanbul Aerodrom
Madrid jači od Moskve, ne zasmejavaj me
Ovo je službena Eurocontolova lista. Ako vas tko nasmijava to je Eurocontrol, jadna i potpuno nebitna institucija koja nema kredibilitet. Jel da?
2013 sam se iz pravca Laona kolima približavao Parizu i prvi put video nestvaran prizor u kome nekoliko aviona lete jedan za drugim na maloj razdaljini i spuštaju se na pariski aerodrom dali je bio Šarl de Gol ili Orly ne znam, ali tek tada sam shvatio na kom smo mi nivou putničkog avio saobraćaja.
Nemalo puta sam to vidio po velikim aerodromima. Prefascinantno.
A gde su svetski aerpdromi
Nisu objavljeni.
IST nema uporedbe posto je aerodrom otvoren te godine, a dobri stari Ataturk, na kome sam noci i dane proveo, otisao u istoriju…Inace, sto se tice naj- friendly aerodroma za putnike, Ataturk je , po meni, bio prvi u svetu..tu je bilo brdo klupa od mekanog materijala, bez onih fasistickih rukodrzaca, na kojima ste mogli lepo prileci ili nasloniti se, a sve u jednom jako toplom i prijatnom okruzenju, bez bljestecih reflektora..ovaj novi je sve suprotno.,.
Iznenadilo me da Barahas ima toliko letova, onaj 4. terminal koji se nalazi u drugoj dolini u odnosu na prva 3, jeste veliki, ali ne odaje utisak…takodje na barajasu taxi traje jako dugo, i po 15-20 min, i tako je svaki put, sto malo nervira putnike
Ovo je broj letova na dnevnoj bazi ili?
Jasno.