Kako sam dao intervju za Slobodnu Dalmaciju oko sudara KLM-a i Pan Ama prije 46 godina, da se i ovdje prisjetimo ovog teškog sudara. Tog crnog 27.3.1977. desila se najsmrtonosnija avionska nesreća u povijesti zrakoplovstva. Dva Boeinga 747, Pan Ama i KLM-a su se sudarila na uzletno-sletnoj stazi na aerodromu Tenerife Sjever (tada Los Rodeos), ubivši 583 putnika, a preživjelo je njih samo 61.
Nesreća je bila splet čudnih okolnosti. Prvo je Pan Am-ov 747 uspio promašiti dva izlaza sa piste i pokušao je izaći na treći. Da nije promašio dva prethodna izlaza ne bi se desio sudar. Potom je gusta magla spriječila da KLM vidi Pam Am na pisti. Uz to komunikacija između kontrolnog tornja i KLM-a je bila jako nespretna. Toranj je dao instrukciju „takeoff“ ne mislivši pritom da KLM krene sa polijetanjem, a KLM je to tako shvatio. KLM je odgovorio sa „OK“ što toranj nije razumio. Uz to mehaničar leta KLM-a je znao da ne treba krenuti sa polijetanjem, ali se nije usudio usprotiviti kapetanu.
Nakon ove nesreće promijenilo se nekoliko stvari u zrakoplovstvu. Kontrolni toranj ne smije uporabljati riječ „takeoff“ osim kada se radi o naredbi za polijetanje. Umjesto toka mogu koristiti „departure“ ili slične riječi. Piloti ne smiju odgovarati sa „OK“ ili sličnim izrazima, nego moraju ponoviti cijelu zapovijed ili naputak od kontrolnog tornja. Konačno, kopilot se smije usprotiviti odluci kapetana i kapetan to mora uzeti u obzir.
Nažalost i danas nismo imuni na ovakve incidente. U posljednjih par mjeseci imali smo četiri ozbiljan incidenta u SAD gdje su sekunde bile u pitanju i moglo je doći do sudara aviona na uzletno-sletnoj stazi. Za sad nas je bog čuvao, ali hoće li tako biti i u budućnosti?
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wikipedia
Danas, nažalost, još smo manje imuni na mogućnost ovakvih nezgoda. Sve više kompanija, sve brži obrti, vreme i novac kao prioriteti, izbegavaju se proceduralne stvari i ide se na rizik. Da, baš nas je Bog čuvao. Izgleda da mnogo računaju na njega.
Nažalost očito mnogi računaju na njega.
Ti avioni se nisu ni trebali naći na tom aerodomu, ali su preusmerni tu da slete valjda zbog terorističkog napada na glavom aerodromu na Tenerifama.
Nije na Tenerifima nego na Grand Canariji.
Tada je jedini aerodrom na otoku bio taj. Avioni su preusmjereni na TFN jer je na njihovom cilju LPA bila dojava o bombi pa je aerodrom zatvoren. Tek nakon nesreće odlučeno je izgraditi novi aerodrom, današnji TFS kojem je dano ime Reina Sofia.
Da tako je.
Nevjerojatno koliko ljudi je poginulo radi takvog spleta okolnosti i pogrešne komunikacije tornja i kapetana.
Apsolutno. Toliko izgubljenih života radi loše komunikacije.
Ali i bahatosti KLM-ova kapetana koji je bio tada zvijezda kompanije i više je sjedio za pisaćim stolom i hodao po promocijama nego letio. Čitao sam mnogo analiza te nesreće i uvijek je on bio na kraju glavni iako ne i jedini uzrok…
Upravo zbog njega su i uveli da kopilot može osporiti odluke kapetana.