analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Korean
Danas su dronovi postali svakodnevnica u avio-industriji. Avio kompanije dronove koriste u prvom redu za maintenance. Dronovi sa ekstremno jakim i preciznim kamerama i senzorima provjeravaju avione. To su do sada radili radnici na kranovima, što je trajalo dugo, bilo prilično neprecizno uz velik broj pogrešaka, radnici nisu mogli vidjeti niz grešaka (kamere mogu ekstremno povećati dio trupa, krila, repa ili motora), dronovi su daleko brži, jednostavniji i jeftiniji. Uz to senzori dronova mogu detektirati fluktuacije u temperaturi, sastavu materijala, razlikama u debljini materijala, mikropukotine ili mikrokorozije koje radnici u klasičnim provjeravam nisu mogli detektirati ili su to činili bitno sporije uz velik broj dodatnih alata. Ono što se klasičnim metodama inspekcije radilo satima sada se radi u minutama. Uz to postojala je opasnost pada radnika sa krana (što se i dešavalo) te ozbiljnih ozljeda, što od dronova ne postoji. Konačno, dronovi snimaju ono što provjeravaju, pa se iste snimke mogu pogledati i analizirati kasnije.
U zadnje vrijeme dronovi su osposobljeni i za neke popravke na avionu koje bi daleko teže i duže izvršili radnici, poglavito na višim visinama i teže dostupnim dijelovima aviona. Ovi popravci više nisu samo jednostavni, tj. dronovi se opremaju sa vrlo značajnim alatima i mogu napraviti i značajne popravke. I opet je sve brže, jednostavnije, jeftinije i sigurnije.
Neke kompanije su čak počele lakirati avione dronovima. I opet brže, jednostavnije i jeftinije, a i daleko zdravije jer radnici nisu pod utjecajem opasnih i jakih boja koje isparavaju te ne moraju nositi ozbiljna i teška zaštitna odjela i maske.
Dronovi se na aerodromima koriste i za prijenos pošiljaka između aviona, od terminala do aviona i obratno, za prijevoz dokumenata, te pregled aviona kod line mantenancea. Daleko brže nego prijevoz vozilima, bitno jeftinije, jednostavnije i smanjuje količinu vozila na stajanci koje su prezagušene. Umjesto cestovne isporuke kombijima, automobilima ili mopedima sada sve ide zrakom.
Dronovi služe i za kontrolu uzletno-sletnih staza, rulnica i stajanki. Ovo je daleko preciznije (i opet kamere koje mogu povećavati dio manevarske površine), brže i jednostavnije, uz manju mogućnost pogrešaka nego kontrola djelatnika iz automobila. I ponovo ovo provjeravanje se snima pa se može naknadno analizirati.
Dronovi služe i za tjeranje ptica, zečeva i drugih životinja od uzletno-sletne staze, te ovdje sve više mijenjaju sokole. Ovo je daleko jeftinije i efikasnije. Konačno dronove ne treba hraniti, liječiti, a ni dreser ne mora biti na hladnoći ili vrućini sa sokolom. Stoga ne treba čuditi da su dronovi postali realnost zračnih luka i avio kompanija, a biti će ih sve više u budućnosti.
G.Scuricu
Ima li neki aerodrom kod nas na Balkanu koji koristi dronove?
Hvala
Koliko ja znam nema.
https://www.posta.si/landing/dostava-paketa-z-dronom
Pokusni letovi.
Pa dronovi rade sve, od dostave pizza do dobivanja ratova.
Ne baš sve ali jako puno toga rade. Gdje to dronovi dostavljaju pizzu?
Ne znam za pizzu al’ da će nas loviti po šumama u to sam siguran
I’d like to place an order. Double pepperoni with extra cheese!
Thanx!