zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz svijeta

Fraport se žali na EES

CEO Fraporta Stefan Schulte je izjavio da nonEu putnici čekaju satima na EES u vršnom opterećenju aerodroma. Fraport se pita a kako će onda biti u VII. i VIII. mjesecu kada se broj putnika ozbiljno poveća. Fraport naglašava da se EU ne smije zanositi da EES dobro funkcionira jer to nije činjenica. Fraport smatra da mu se treba dati autonomija da suspendira EES kada je to potrebno.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Aerodrom Frankfurt

40 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Letim svaka 3 dana u EU, i cesto se zalomi da mora konekcija… Frankfurt je ubedljivo najgori i najneorganizovaniji, i opet sam prekjuce prespavao tamo zajedno sa letovima za Singapur, Australiju, UK… sa druge strane u Rimu se nasi pasosi citaju automatski na masinama, u Beču sve teče, Cirih isto radi solidno (mada jebstres zbog kratkih konekcija)…. Frankfurt i Minhen zaobidjite ako mozete, a zatim i Varsavu (jer je previse nas non-EU putnika, nezavisno od letova…).
Ne znam kako UK, Amerika i UAE imaju elektronske sisteme koji zapravo rade… ovo je samo licno zapazanje, al preko Nemacke vise me letim

Kaj fali Munichenu? Meni je Munchen odlican aerodrom – jedan od najboljih u EU za transfere. Lijepo je organiziran, protocan, velik je, a opet se dosta brzo dodje do izlaza.

Evo jedan pozitivan primer. Aerodrom Alikante 19. jun 2026. Let iz Beograda. Sve non EU putnike su, normalno, poslali na EES, a tamo su radili odvajanje na one koji su već EES registrovani i na one koji nisu. Oni koji su EES registrovani idu na e-gates – prisloni se pasoš i pogleda se u kameru i prodješ za 10 sec, dakle, identično kao na aerodromu Beograd za pasošku kontrolu. Jasno je da EES ovako ne radi na ostalim aerodromima u Evropi.

“Fraport smatra da mu se treba dati autonomija da suspendira EES kada je to potrebno.”… šta misle s tim biti nadinstitucialno tijelo!? To je opasan presedan na koji se može pozvati svaki granični prijelaz.

Ma pakao je realno na svim graničnim prelazima. Pazite, neverovatna stvar je da u 2026. oni ne žele (namjerno nisam napisao ne mogu) da urade sistem gde se npr online chekiraš da želiš da ideš. Pa svako danas ima telefon ili lap top sa kamerom gde možeš da uradiš proveru zenice oka i potvrdiš identitet.. Naravno, ako si kriminalac sa dosjeom onda čekaj u redu i uradi proveru na granici. Ili ako hoće po starom onda se ja opet vraćam na USA. To kod njih postoji odavno i samo jednom sam davao otiske prstiju, samo prvi put. Svaki ostali put ne treba ništa. Ali vi ako sletite npr na Logan u Bostonu, tamo ima mali milion šaltera i kolika god da je gužva sve ide jako brzo. Ali neće naša Ursula i Kaja. Baš njih briga.

USA je valjda najlosiji primjer koji ste mogli naci. Masu puta sam u DC-u (prije nego sto se MPC mogao poceti koristiti) cekao satima na ulaz.
Sjecam se jednog puta gdje sam cca 4 i pol sata cekao u redu (DC isto) – pola vremena nego sto je trebalo za letiti do tamo iz EU.

Tako da – EES je ocigledno lose napravljen, ali USA je zadnji koji tu ima ista za reci …

Ja kad sam zadnji put isao u New York, tamo krajem 2019.godine, cekao sam 3 sata na JFKu na granicnoj kontroli, da bi me na kraju samo pitali koliko ostajem i udarili mi zig u putovnicu.

I ovde se daju otisci samo prvi put a slika stalno, mislim da svrha otisaka nije kontrola vec pravljenje baze otisaka

“da se EU ne smije zanositi da EES dobro funkcionira”

Takva opravdanja su u rangu opravdavanja osmanlija zašto nema novih linija!

Neka zaposle dodatne radnike za provedbu EES-a i neće biti gužvi…

Kucica ima dovoljno, nikada ne rade sve istovremeno.

Radnike mozete naci vrlo lako, samo ako ste spremni da ih platite.

Ovo je logika svojstvena za koncesionare i Fraport i osmanlije i ostale… uvijek im je kriv netko

drugi…

Ako ne ide drugačije treba limitirati broj letova iz non-šengena, odnosno putnika koji prvi put dolaze

u šengen zonu jer se na njima troši najviše vremena!

Ovo što se bi napisali je zamjena teza. Nisu krivi birokrati zato što nema radnika ali to nije dovoljno dobar razlog za prekid maltretiranja putnika!? Merkelica je pustila milijune najsumnjivijih tipova u EU bez ikakve kontrole!

Pa ako su nepripremljeni ovo se moglo odgoditi na par godina. U načelu, mislim da su sve ove provjere nepotrebne, gomilanje baza podataka koje od količine podataka gube svrhu. Od šume se ne vidi stablo.

A mozda nije do EES, nego do Fraporta koji nece da zaposli vise radnika?

Itekako ih mogu nabaviti bez ikakvih problema. Povecaju platu i radnici odmah dolaze!

Nek smanji političarima! Valjda se bave politikom da bi pomogli narodu iz kojeg dolaze a ne da bi se obogatili na račun tog naroda!

A tko plaća rad policije u ZLZ?

Sistem trokira svako malo, a i policajci ga mrze, pa ne sprovode kako treba. Elem, zanimljivost sa aerodroma u Minhenu: prošle nedelje mi je policajac brojao dane preko pečata u pasošu uz obrazloženje da puno putujem u Hrvatsku, a “Hrvatska ne sprovodi EES kako treba”. Da ironija bude veća, Hrvatska je jedina država u kojoj sam svaki put prolazio kroz EES, a na primer u Španiji niti jednom-svaki put su ga gasili.

Mene odbio sistem u Barceloni 2 puta, inače sam bio u Austriji 5 dana u maju bez problema. Onda na šalter kod policajca i tu prošao. Bilo je još takvih slučajeva. Inače kad se prijaviš vrti se neki krug kao kad je los internet

Toliko o tom uspešnom sistemu. Daš neradnicima iz EU ogromne pare da u tako kratkom roku implementiraju tako kompleksan sistem, sa još većim neradnicima na graničnim prelazima.

Nisam OG anon ali da, bukvalno sam hteo da napisem, toliko puta su ga odlagali, i na kraju je opet polu spremno sve bilo. Plus ta procedura je i na ulazu i izlazu.. mozda bi egate bili laksi? I brzi sistem.

A da su neradnici, pa ogromna birokratija, koja je spora i treba joj dosta vremena da resi nesto. Sad dok ove povratne informacije stignu gde trebaju, pa dok oni razmisle da li treba nesto da se uradi, pa dok smisle sta treba da se uradi, pa onda glasanje, zasedanje, pa program implementacije, procice opet ko zna koliko.

od tih 2 godine sjedili su po sastancima 1 godinu i 11 mjeseci, i ako mozda radili nesto mjesec dana 🙂

Ovo me podseca na sistem koji je Kanada uvela za vreme COVID-a za kontrolu vakcijacija. Prvo su dali ogromne novce nekih dvojci kotraktora, kombijacija halo bing kako brat imam projekat za aplikaciju.
Policija se zalila da je aplikacija bila toliko spora da su umesto proceriranja ljudi za par sekundi na odziv cekali i po 90 sekundi, i da su se stvarali redovi koji su povecavali rizik zaraze umesto da rade dodatnu proveru.

Aplikacija je dobila “novu namenu” u cilju da se opravraju milijarde koje su potrosene kao da imate prioritet na prolazu ako se prijavite, i niko je ne koristi.

P.S.
Studenti na nekom faksu su napravili istu aplikaciju za jedan dan i integrisali je sledeci dan

U vrijeme globalne finansijske neizvijesnosti, dok putnici tri put razmisljaju hoće li ići na ljetovanje, mi uvodimo EES i to sa lošim softverom, i to drugim relativno bogatim nacijama. Znači mi mrcvarimo putnike iz prvenstveno SAD, UK, Kanade, pa i regije, Moldavije itd, koji donose ozbiljne novce EU turizmu. Ovo nisu dodatne kontrole za rizične države, ovo je mrcvarenje putnika koji donose najbolje novce našim biznisima, pa ćemo na kraju mi u EU najskuplje platiti ovaj show. Kao i onu glupost sa ručnom prtljagom od 2027.

Apsolutno, ne znam kako se turisticke zemlje nisu pobunile. Gube se ogromne pare. Verujem da su vec neki presli na Kipar ili druge destinacije. Grcka je suspendovala deo EESa. Nisu ludi.

EU kao ideja zajedničkog tržišta, otvorenih granica i slobodnog kretanja ljudi, robe i kapitala bila je izvanredna. Nažalost u provedbi te ideje, “vlada” EU, EK, u potpunosti se odvojila od svoje biračke baze i postala sama sebi svrhom, a na nižim razinama u uredima sjede ljudi bez ikakve veze sa realnim životom koji donose nepotrebne i u svakodnevnom životu nepotrebne odluke koje često graniče s idiotizmom. Europi je potrebna hitna reforma i smanjivanje administriranja ili će, na duži rok, neslavno završiti

Drugo nepotrebne je trebalo pisati neprovedive

EES je totalna glupost.
Mltretiranje ljudi koji legalno ulaze u zemlju a na drugoj strani camcima gomila migranata ulazi u EU ilegalno, bilje da su ove pare koje su bacili na EES ulozili u zastitu granica Spanije Italije i Grcke gde gomila camaca prataje i izbacije gomilu migranata koji posle prave haos po EU.

Nije tolika glupost, samo brze ide preko šaltera, kada neko obučen radi na terminalu

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!