T’Way i Air Premia, dve male južnokorejske kompanije, su u pregovorima za ulazak u Star Alliance. Kompanije se nadaju da će uspeti da dobiju veliku količinu podrške od drugih članova Star Alliance, jer planiraju da širenjem operacija pokupe jedan deo high-yield tržišta koji će biti izgubljen kada Asiana izađe iz Star Alliance-a zbog spajanja sa Korean-om koji je član Skyteam-a.
Između tri umešane kompanije postoji značajna razlika u veličini flote. Asiana uz svoje ćerke kompanije ima flotu od preko 110 aviona, uključujući širokotrupne. S druge strane T’Way ima flotu od 33 aviona i nedavno je započeo da leti za Evropu, u kojoj je prva destinacija bila Zagreb. T’Way je definisan kao novo-izabrani konkurent na letovima iz Južne Koreje ka EU, pa će preuzeti nekoliko evropskih ruta Korean-a, od kog će dobiti širokotrupne avione i posade za ove letove. Air Premia ima flotu od samo pet B787. Veći od sve tri kompanije zajedno je Korean, koji će sa svojom flotom od preko 150 aviona nakon spajanja sa Asiana-om postati mega kompanija sa flotom od preko 260 aviona. T’way je isključivo LCC, dok Air Premia ima hibridni model. Da bi ušle u Star Alliance obe kompanije će morati da drastično unaprede svoju uslugu – Air Premia recimo ima Frequent Flyer program ali nije član IATA-e, dok je T’way član IATA-e ali nema Frequent Flyer program. Obe kompanije su nedavno postale profitabilne ali i dalje imaju probleme sa likviditetom.
Air Premia i T’Way imaju ozbiljnog potencijala za uspeh, pre svega zbog podrške regulatora. Uzimajući u obzir samo kompanije Star Alliance-a, na letovima iz Južne Koreje Asiana prevozi 77% svih putnika, dok su najbliže druge kompanije Air China sa 5.5% i Singapore sa 3.1%. Drugim rečima, bez Asiana-e Star Alliance potpuno propada u Južnoj Koreji, a Skyteam postaje nesumnjivo najdominantnija od tri globalne alijanse – nešto što sigurno neće odobriti svetski regulatori, a EU je to već dokazala uslovima koje je tražila za spajanje Korean-a i Asiana-e. Ako bi uspele da pronađu investitore, postaje moguće čak i spajanje ove dve kompanije u grupaciju, koja bi onda mogla da se razvija kao novi Legacy konkurent Korean-u.
dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: T’Way
Ovo će sigurno trajati par godina ali bi trebala biti jako dobra vijest za Zagreb.
Pa i nemam neko misljenje.
Pa zar nije bolje da Star Alliance leti za ZAG iz Seoula?
Djelomično da, mogla bi Croatia napraviti code-share. Ali s druge strane dobro je za destinaciju da ima i druge kompanije, a ne samo Star Alliance.
prelaskom u SA, t’way bi defacto postao legacy i to je svakako bolje nego što je sada, lcc bez alijanse