zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Štrajk u SMATSA-i

Sindikat Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) najavio je jednosatni štrajk za subotu 26.10. povodom odbijanja pregovora o zaključenju novog Kolektivnog ugovora od strane uprave preduzeća jer su jednostrano odlučili da produže stari. Takođe, navode i da se ne poštuje finansijski plan za 2024, odnosno da interna raspodela novca nije fer jer su kontrolori dobili duplo manje povećanje plata od Nadzornog odbora i Skupštine preduzeća. Zahtevaju i da se troškovna baza, prihod od rutnih naknada za 2025. uveća za najmanje 12%. Štrajk bi trajao od 17 do 18 časova, a tokom tog perioda obezbediće minimum procesa rada.

Uprava SMATSA-e je ubrzo odgovorila navodeći da je spremna da otpočne pregovore, te da produženi Kolektivni ugovor ne šteti radnicima. Takođe, izneli su mišljenje da nije posao radnika da se mešaju u iznos troškovne baze. Ubrzo je stigla i vest da se raspisuje konkurs za stipendiranje i obuku 24 kandidata za kontrolore. Nadamo se da radnici neće biti primorani na štrajk, te da će se do navedenog datuma uspostaviti odgovarajući dogovor.

dopisnik: Luka Babić (Beograd), foto: SMATSA

55 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Zna li neko šta se planira s MET-om? Hoće li otići iz SMATSA-e s odlaskom direktora?

Moraju se razlikovati 2 grupe zaposlenih, 1) kontrolori letenja i 2) administracija.
1) Za kontrolore letenja postoji selekcija i OBUKA, koju ne prolazi svako.
Jedan od najstresnijih poslova na svetu.
2) Administracija koje ima vise od kontrolora. Cime ti ljudi opravdavaju svoje astronomske plate?
Samim tim ne cudi ovo histericno napadanje drugih i spinovanje botova koji se grcevito bore da zadrze svoje poslove i nezasluzene plate koje im zaradjuju upravo ti kontrolori letenja.

Iskreno jedno od uzasnijih mesta sto se tice vazduhoplovstva u Srbiji. Ko nije bio tamo, to je drzavno preduzece na steroidima. Ceo lobi u mermeru. Ali onda udjete malo dalje u zgradu, i vidite taj kadar. Kao u seriji Bolji zivot, kosulje na kratke rukave, matorci koji vuku neke papire. Mladi nabedjeni radnici. Naravno da je sve preko veze.

Sto se mene tice neka rade sta hoce, samo neka odrzavaju bezbednost na nivou. A u slucaju Er Srbijinog E195 smo videli kako to funkcionise. Sta kaze kontrolor “Na pogresnoj si poziciji, Ali ti izracunaj da li ti je to dovoljno pa mi javi” i on je sebe pokrio. Njemu je mogao B747 da izadje na pogresnu poziciju i nikom nista.

O čemu XXXX

Bože dragi, koliko gluposti i neistine ste sad izrekli! Da li su mermerne stepenice ili ne nije bitno uopšte, ali je još manje bitno jesu li košulje sa kratkim ili dugim rukavima, al hajde. No, reći kako se tamo dolazi preko veze, a ne uz stroge procedure odabira, provere znanja, veština i sposobnosti, dodatne obuke itd, zaista je maliciozno.

@ 08:27

22:52 je tipičan predstavnik kulture “svi su lopovi i prevaranti, samo sam ja pošten”.

To je bio samo uvod i opis, cisto da neupuceni znaju kako to izgleda. Nema zaposljavanja preko veze? Nema rodbinskog zaposljavanja u SMATSA-i? Braca od ujaka i striceva, koji preko preporuke dolaze? Hmm… Necemo da se lazemo.

Да ли знате које здравствене критеријуме треба да задовољи човек који седи пред мониторима контролора лета? Да ли ће неко добити лекарско уверење да је способан за рад преко везе? Да ли знате колико је радни век тих људи? Колики је бенефицирани стаж тих запослених? Ви причате о Србији, а пренебегатеве чињеницу да је то заједничко предузеће Србије и Црне горе. Ако се не варам, директор СМАТСА је био из Црне горе. Важно је опљунити по Србији. И што се тиче Е195, грешка је била пилота. Био је упозорен на неправилност. Шта је требало да уради контролор? Излети из зграде, претрчи 2,5 км, скочи на крило и заустави авион пре полетања? Шта? А што се тиче старијих радника и папира, шта треба да се уради? Да их по отпуштате? Да ли знате шта они уопште раде? Да ли знате ко обилази радио фарове, уређаје за DME, ILS, VOR, радарске антене, било у околини аеродрома или на ваздушним коридорима?

Sto ne uzmu da im radu Busplus kontrolori

Partijskog zapošljavanja je bilo, i biće, ali zar stvarno mislite da kontrolor leta može biti bilo ko? Nemojte se tim zanositi.
To je izuzetno težak i odgovoran posao (i naravno dobro plaćen), tako da su te priče da tamo radi “bagra neradnička” jako zlonamerne.
Rukovodstvo neću da pominjem, jer tamo pored školovanih ljudi, sedi i ta “bagra partijska”, koji ne znaju zašto su tu, osim da uzimaju ozbiljne plate i dnevnice.

Volim i ja narandže no trpim…Pero ti sada radi u Kontrolu leta

Bravo! Konacno da prekinu sa praznim pricama i krenu u strajk!

Haha a i ti što štrajkuju kao ne znaju kako su primljeni tamo. U suštini ovde je sigurna lova jer se koriste resursi države i jedini su koji pružaju tu uslugu. Tako da se svelo na to da ni oni ni upravni odbor nisu različiti svi hoće lovu i svi do jednog su tamo zbog toga. Nije da im zarada zavisi od profesionalnosti, truda ili sposobnosti pa kao u privatnom sektoru da ima zdrava konkurencija pa najbolji i najviše zarade. Ovo Vam je kao komunalno preduzeće, država osnovala, zapošljavanje i plate kako oni hoće a ti nemaš izbor. Videli ljudi da se deli lova pa se svi tamo sjatili. Ništa čudno tu samo da se zna da je do love. I mislim da bi bilo fer da se lepo smanje zarade i lepo obavi novi konkurs i za obuku takodje pa da se na osnovu odziva vidi koja su deficitarna zanimanja tamo pa onda da se diže plata shodno tome. To je i osnova i u privatnom sektoru.

Pričate napamet, opšta mesta i floskule, bezvredno potpuno jer veze sa vezom nemate. Konkurs se kao i u svakoj kontroli letenja objavljuje redovno, evo sada je npr. objavljen.

Ma oni su samofinansirajući, plaćaju aviokompanije.

Konkursi se objavljuju u raznim državnim preduzećima. Da li se pitate ko biva primljen? Nemojte mi reći da država zapošljava stručne ljude molim vas. Pa Srbija je jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi, a stanovništvo među najnepismenijim. Što je najgore od svega, deca su nam među najgorom u Evropi na pisa testiranju. Molim vas. Treba da se stidimo kao društvo.

Čista samovolja pojedinaca iz sindikata, koja dolazi isključivo iz političkih pobuda, a ne za dobrobit preduzeća. Koristeći tih par ljudi u vrhu sindikata, neko želi da kadrira u SMATSA. Niti su raspisali referendum o štrajku, koji su bili u obavezi da sprovedu pre ove odluke, niti su konsultovali bilo koga. Izadjite pred javnost sa stavkama trenutnog kolektivnog ugovora koji je navodno sporan, pa ćete videti reakciju ljudi. Nema boljeg kolektivnog ugovora u Srbiji. Država ne zna šta će pre u javnom sektoru da rešava, od prosvete, zdravstva… a mi diskutujemo o ovome. Malo objektivnost ne bi škodilo.

SMATSA nije javno preduzeće, pa ne potpada pod javni sektor. Svaki zahtev sindikata je u direktnoj koristi i firmi i zaposlenima i državama osnivačima. O lupetanjima o političkim pozadinama da ne trošimo reči. SMATSA vode ljudi najbliži vrhu vladajuće stranke. Sličan scenario desio se u Mađarskoj pre dve godine, kada se osilio menadžment blizak Orbanu. Mađarska Vlada se probudila tek dve godine potom.

Sve ste napisali, osim da li je tačno da je samovolja par ljudi iz sindikata u pitanju, da li je bez referenduma o štrajku doneta odluka i da li je tačno da je postojeći kolektivni ugovor jedan od najboljih u Srbiji?! Kada ste upoznati sa detaljima, izadjite onda i sa tim odgovorima.

Nemoguće je najaviti štrajk samovoljom par ljudi. Pričati o najboljem Kolektivnom ugovoru u Srbiji je smešno. U Srbiji je najveći broj Kolektivnih ugovora samo prepisan Zakon o radu. Ako je Kolektivni ugovor u SMATSA najbolji to sigurno nije posledica profesionalnog rukovodstva nego upravo višedecenijskog rada sindikata i sticaja okolnosti da se radi o firmi koja posluje mimo javnog sektora .

Ajde da isteramo stvari na čistinu, kada već sve znate. Da li je istina da je ministar Vesić u direktnom sukobu sa direktorom SMATSA, jer želi da dovede svoje kabadahije da upravljaju preduzećem?! Kao što je to radio dok je bio u gradu, a i sada gde god može po Srbiji sa svojom ekipom. Ranko Radovanović, predstavnik jednog od sindikata je pod direktnom kontrolom pomenutog ministra, tako da sve Vaše priče o “dobrobiti za firmu, zaposlene i državu” padaju u vodu. Vesić vršlja protiv trenutnog menadžmenta kompanije, da bi doveo svoje pajtose. Sindikat i sve ostalo je samo njegov spin. Eto Vam vest, da ne morate da se bavite istraživačkim novinarstvom.

Jel neko siguran da u SMATSA nema partijskog zaposljavanja?Ne moguce da je taj sistem zatvoren i imun na te stvari,koje su normalnost u drzavi Srbiji.

Apsolutno je partijsko zaposljavanje od vajkada i tamo. Samo je sad poprimilo razmere metastaze

Ne verujem, jer je osnivač i CG

Osnivac i CG? Pa onda nema partijskog zaposljavanja 100%!! Cuj CG i partijsko zaposljavanje, ko bi to pomislio..

Tužno je što o dešavanjima u SMATSA i Direktoratu civilnog vazduhoplovstva saznajemo prvo putem Vašeg portala a ne portala Tange Sexića. Urednička cenzura prevazišla je poentu nezavisnog “stručnog” novinarska.

Kada imate parazite u vlasti, hajde onda da ih zaposlimo u svim javnim preduzećima i agencijama. A SMATSA nije JKP Gradsko zelenilo ili JKP Parking servis, već se bave odgovornim poslom.

Što bi nas ovo čudilo kada u Gradu Beogradu i Ministarstvu kulture nemate raspisane konkurse za projekte iz kulture? Zašto nas onda čudi i obračun sa zaposlenima u SMATSI?

Да ли знате какви су захтеви у погледу здравственог стања самих контролора лета (оних што седе пред екраном) и запошљавања преко везе? Да ли сте икад сели у ауто и обишли све антене радара на земљи? Земаљске делове VOR, DME, ILS и осталиих система? Да ли мислите да ће то одржавати неко ко нема појма и ко је примљен преко везе? А они који причају и томе да су о томе сазнали преко овог сајта у авијацију се разумеју као Марица у криви. О томе је писано пре отприлике две-три недеље. И онда се заћутали. А видим да је рециклирано на овом сајту. Ови који дижу буну имају политичку агенду. То и Ви сами знате. И још нисте који синдикат најављује штрајк?
П.С.
Да ли знате колико је радни век самих контролора и колики им је бенефицирани радни стаж?

Koliko zlobe na jednom mestu…

Užasno koliko su ljudi ovde puni zlobe i srdžbe. Više volim jednog Nemca ili Šveđanina nego ove ovde koji bi bez ikakvog znanja samo sebi trpali u džep.

To je jedna gangsterska organizacija koja dobija plate iz EU…a takodjer od preleta pare idu u EU. Misle da samo oni nesto su vazni ….treba rasturiti tu bandu i država da ubira profit od preleta a njima dati plate u proseku na nivou drzave . Takodjer se treba odvojiti od pijavica iz crne gore

Eurocontrol nema ništa sa tim.

Ili si neznalica ili jednostavno lažeš. Ako pak ne znaš prvo se informiši. A ogromna većina zaposlenih je sa stažom od po 20+ ( u vezi stranačkog zapošljavanja.

Dođi bandi na frulu…

Alfa je u stvari srdita Omega.

Smenite te neradnike

pa oni jedini i rade….najbolje je dici plate direktorima i nadzornom odboru a onika koji im te pare zaradjuju samo mrvice 🤣

U NBA je to lepo reseno…na plate igraca koji su proizvodjaci ide 51% kosarkaskih prihoda lige…zato plate i jesu takve

Ранко, ти ли си? Које пљуге да ти спремим?
То што бескрупулозно манипулишеш и користиш лукавство, обмане, претње и ласкаш послушницима, како би постигао неки циљ је основни принцип макијавелизма… „Циљ оправдава средство”. Дигао си целу јЕвропу да су сви зли и да крше законе. А ти? Не поштујеш ни Статут синдиката а за законе мислиш да си недодирљив! ПреЦедниче и представниче запослених !!!
Мало је МИЛИОН и кусур месечно? Мало је 60% од прихода (НБА са 51% су шарлатани за тебе). Пробајте са својим експертским знањем да конкуришете негде…ако прођете.
Шта ти у ствари хоћеш? Што се кријеш иза синдиката и колега? Сазнаће се ко и шта те гони.
Не исплати се бити зао и похлепан а бити опасан као ти је опасно по душу.
Свако добро и срећу…

Botovska kriza?

Ajde da isteramo stvari na čistinu, kada već sve znate. Da li je istina da je ministar Vesić u direktnom sukobu sa direktorom SMATSA, jer želi da dovede svoje kabadahije da upravljaju preduzećem?! Kao što je to radio dok je bio u gradu, a i sada gde god može po Srbiji sa svojom ekipom. Ranko Radovanović, predstavnik jednog od sindikata je pod direktnom kontrolom pomenutog ministra, tako da sve Vaše priče o “dobrobiti za firmu, zaposlene i državu” padaju u vodu. Vesić vršlja protiv trenutnog menadžmenta kompanije, da bi doveo svoje pajtose. Sindikat i sve ostalo je samo njegov spin. Eto Vam vest, da ne morate da se bavite istraživačkim novinarstvom. Laku noć!

Vidim da neki iskompleksirani debili ovde pominju moje ime. Pa samo da ih pozdravim i njih i Vesića i sve njihove idole. Ovaj štrajk je 100% legitiman i autentičan.

Ranko Radovanović
Predsednik IO SKL

Hvala gospodine Šćurić što ipak niste dotičnom obrisali komentar, jer je u njemu kroz par rečenica pokazao ko je, kakav je i kako se ophodi prema drugima. Verovatno tako i pregovara u ime sindikata, otud ne čudi kakve “rezultate” ima i koliko ga je kolega prozrelo. Zato je podrška ovom njegovom “autentičnom štrajku” na minimumu. Hvala i pozdrav!

Gospodine Šćuriću, Vaš avio-portal je JEDINO mesto gde možemo da se informišemo o trenutnim dešavanjima u našoj industriji u regionu. Neverovatna je bučna tišina u svim medijima na trenutna dešavanja u Beogradu i SMATSA?!
Hvala što ne brišete komentare. Poučni su. Nadam se da će kontrolori letenja i menagement prevazići probleme u interesu profesije i putnika koji skupo plaćaju njihove isluge.
Želim Vam zdravlje i uspeh u daljem radu ma Vašem Zamaaero.com

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!