COMAC ima problema sa dobavljačima i radnom snagom. Stoga je u 2025. isporučio samo 15 C919 iako je prvotno planirao isporučiti njih 75, a kasnije isto revidirao na 28 aviona. Kompanija radi na tome da bitno poveća proizvodnju, a pri kraju je certificiranja i kineskog motora CJ-1000A koji bi se trebao ugrađivati na ovaj avion.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: COMAC
Ne znam koja je poenta pisanja o kineskim i ruskim avionima, kada oni neće na tržištu prodati niti 1 komad. Osim tamo gdje je dirigovana kupovina.
Pa ti avioni su realnost i oni će svakako preuzeti dio tržišta Airbusu i Boeingu. Ako nigdje drugdje onda u Kini i Rusiji, ali budite sigurni za 10 i više godine i na drugim tržištima.
Nisam rusofil ili kinezofil. Stariji znamo kako je išla tehnologija u poslednjih 50 godina na Dalekom istoku kod velikih igrača u auto industriji, kompjuterima, mobitelima….npr. Japan, J. Koreja i Kina. Oni obično prvo kopiraju Europske ili Američke proizvode. Prve godine nisu baš uspješne onda naprave solidan proizvod, pa onda kvalitetan i njih nikako ne možemo podcenjivati. Kinezi bi mogli biti za 10-15 godina ozbiljna konkurenca Boeingi i Airbusu. Poslednja dva če morati bitno više uložiti u sve(tehnologija, isporuke…), da če se moči održati na tržištu.