U ovom momentu top 10 avio kompanija po prosječnom broju letova u Europi su:
- Ryanair 3271 let dnevno
- easyJet 1775 letova
- Turkish 1615 letova
- Lufthansa 1287 letova
- Air France 1075 letova
- Wizz Air 896 letova
- KLM 884 letova
- British 848 letova
- SAS 720 letova
- Vueling 682 leta dnevno
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair
Da mi je neko juče rekao da easyjet ima 30% letova više od LH, rekao bi mu da je lud….. Matematika je čudo
Zanimljivo je da tu nema Iberie (vjerojatno je Vueling preuzeo Španjolsku) , British je dosta nisko (vjerojatno zbog toga što u GB dominiraju Ryanair i Easy jet), ali nije mi jasno da je Turkish treći u Europi, ispred recimo Lufthanse i AF-a. Kako to da je Turkish tako velik? Tu sigurno pomaže i država svojim propisima koji ograničavaju konkurenciju, s obzirom na to da Turska nije u EU.
Turkish je zaštičen na IST ko lički medvjed, aerodrom radi sve što može (i ne može) da Turkish ima privilegije i da se ostali porežu.
Što bi rekli zeleni, top 10 zagađivača. Pitanje za autora, u kom smeru će ići civilna avijacija ako zeleni proguraju svoje ideje? I da li mislite da je sve to u redu i u kojoj meri? Hvala. Pozdrav
Osobno sam veliki pobornik borbe za okoliš. Kod mene u dvorištu postoji 7 kanti za odvajanje otpada iako po zakonu moramo imati samo 3. Kod mene se opako pazi da jedan jedini dio otpada nije odvojen. Kupujem aparate koji štede energiju i za to plaćam bitno više novaca, imam isključivo sijalice koje štede energiju…
No, ovo za zračni promet smatram da je nonsens. Treba se motivirati kupovina novih aviona (kao i kod autobusa naplaćivati bitno više za letenje starim avionima), treba se motivirati kupovina prihvatljivog goriva, treba se motivirati da avio kompanije što više koriste prihvatljive mjere (uvode električne automobile, recikliraju na avionima i u upravi, uvode solarne elektrane…). Slažem se i da tamo gdje postoje brzi vlakovi linije do 500 km moraju se ukinuti i mora se koristiti brze vlakove. No, limitiranje broja letova, enormno dizanje taksi i slične mjere su nonsensi. Ne može planeta nazad, tko će i kako sada smanjivati broj putnika. Notorni nonsens.
Slažem se. Planetu ostavljamo svojoj deci i morali bi samo bolju da je ostavimo. Ali imam utisak da se svet jos uvek nije spremio a ni bilo kakvu prihvatljivu strategiju napravio koja bi vodila prihvatljivom i održivom resenje. Šta vredi što ja zamenim dizela za električni auto kad taj dizelaš ode u Albaniju, ili promeni kontinent, nebitno. I sa aviokompanijama,bojim se da će i to da bude jedan od instrumenata za napad na konkurenciju, onako po malo nefer ali zarad planete.
Zašto to mislite? Pogledajte ovu listu najvećih avioprevoznika, mislite da oni jedva čekaju zelenu agendu da bi se otarasili konkurencije? Ne, niko se iz avio biznisa ne raduje tome. Pre svega, u avijaciji još uvek nema alternative nafti tako da svako rešenje trenutno znači smanjenje saobraćaja, a to će ipak najviše osetiti najveći. U svakom slučaju, dobro je spremati se za te promene u svakoj industriji i društvu u celini, a mi ništa ne radimo po tom pitanju i posle ćemo da smišljamo zavere da se operemo što ništa po tom pitanju nismo uradili. Nemamo ni najosnovnije sortiranje otpada tako da smo se opredelili da budemo na začelju te promene pa vam je jasno onda i kako ćemo proći. Mi ili sledeća generacija, svejedno.
Živim u Nemačkoj, sortiram otpad odavno, pratim tu zelenu agendu i ubeđen sam da će najveći prvi da se odreknu iste u određenoj meri odnosno da će da utiču da budu malo jednakiji od svih drugih jednakih u primeni svih tih propisa. Videlo se to već na masi primera pogotovo za vreme korone.
Ono što je problem, ako je planirano da Europa i SAD budu ugljično neutralni do 2050 godine, te da ako je plan da se od 2050 godine uopće ne koriste bilo kakvi motori koji sagorijevanjem fosilnih goriva ispuštaju u atmoseru CO2, koja je budućnost zračnog prijevoza? Za sada ne postoje apsolutno nikakva tehnološka rješenja za bilo kakav drugi pogon aviona osim potojećeg (kerozin). Neki pokušaji da se nešto drugo napravi za sada su samo znanstvena fantastika. što će bili poslije 2050 godine? To više nije daleka budućnost, to je za 26 godina.
Bravo
Pametne reci
Hvala.
A Wizz najzeleniji od navedenih.
Mislim da će se ići na motore koji više štede i manje zagađuju. Skoro sam čitao o ruskom motoru Kuznetsov NK-93 koji nije ušao u proizvodnju jer Rusi nemaju para da završe ispitivanja. Testiran je na nekim avionima. Motor koji ima bypass ratio 1:17. Hibrid između turbofan i turboprop motora, tzv propfan. U nekim vazduhoplovnim enciklopedijama označen kao “potentially the most fuel-efficient aircraft jet engine ever to be tested”
https://en.wikipedia.org/wiki/Kuznetsov_NK-93