Hrvatski HHMS (hitna helikopterska medicinska služba) je u prvih četiri mjeseci imala 380 intervencija. Za Hrvatsku ove letove leti konzorcij EliFriulia S.p.A. Eliance Helicopter Global Service i Eli-Adriatic. HHMS leti iz četiri baze Zagreb, Osijek, Rijeka i Brač (Split). Brač je imao najviše intervencija, njih 186, slijedi Rijeka (165), Zagreb (22) i Osijek (7). Helikopteri su obavili 21 primarnih, 340 sekundarnih i 19 međubolničkih intervencija. U Zagrebu i Osijeku HHMS ima bazirane helikoptere EC135, a uz Rijeci i Splitu H145.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: HHMS
Sad će netko reći neisplativo. Ljudski život je neprocjenjiv i dovoljno da spasi jedan život, helikopter je isplativ. Nisu ni stotine kola hitnih pomoći isplative. U svakom slučaju, BRAVO!
Ne neisplativo nego nepotrebno na kontinentu gdje je cestovna povezanost odlična.
Ako gledamo financijski – za taj novac se mogla dići kvaliteta i kvantiteta hitne službe koja bi spasila više ljudskih života…
Super je da, osim, kada je turisticka sezona pa ti od Karlovca do Zagreba treba 2h..
Dakle, helikopter u Osijeku vjerojatno bespotreban. Što vi mislite?
No, to se znalo. Bolje da su ga stacionirali u Dubrovnik.
U Dubrovniku HEMS leti policija sa EC-135.
U Dubrovniku je stacioniran helikopter MUP RH.
Je. Nije to isto.
Ovo je odličan primer za sve one koji tvrde kako Srbiji ne treba HHMS, jer postoje policija i vojska. To su totalno dve različite stvari koje nemaju veze jedna sa drugom. Jedna stvar je organizovati medicinski let za prevoz pacijenta sa neke udaljene lokacije, a sasvim druga imati helikoptersku službu koja može odmah reagovati u slučaju saobraćjne ili neke druge nesreće, kada svaki minut može značiti razliku između živtoa i smrti. Ovde vidimo da je u Hrvatskoj u 4 meseca potencijalno spašeno više stotina ljudskih života. Koliko medicinskih letova su imali srpski policijski helikopteri u poslednja 4 meseca?
Za sve one koji argumentuju da je tako nešto suviše skupo, jedino što mogu da kažem je da ljudski život nema cenu. Pokušajte samo da zamislite sebe u situaciji da vam je neko najbliži kritično povređen u nesreći i da nema ko da dođe da pomogne samo zato jer je nekome to bilo suviše skupo.
Upravo tako.
Evo prvi priznajem, bio sam skeptik, da za Srbiju nije potrebno jel ima dobre centre urgentne medicine dostupne kolima Hitne. U ekstremnim slučajevima i heli prevoz policije/vojske.
Respekt za Hrvatsku, jeste da košta ali je dragoceno.
JE
Vrhunska stvar za otoke i obalu, no Zagreb i Osijek zaista nemaju smisla.
Brojevi sve govore – a čak i u tim brojevima je upitno da li je helikopter zaista trebao dolaziti ili ga se čekalo da dođe da opravda svoje postojanje.
Zagreb ima smisla, Osijek nema.
To vam je kao da kažete da ljudski život manje vrijedi u Osijeku nego u Zagrebu. Ako je helikopter iz Osijeka spasio samo jedan život, opravdao je svoje postojanje.
A ukoliko je ušteda od nepozicioniranja helikoptera u Osijeku mogla spasiti više života da su se ti novci utrošili na druge zahvate u bolnici Osijek? Život itekako ima cijenu s obzirom da živimo u svijetu ograničenih resursa po svim pogledima. Zadatak je te ograničene resurse upotrijebiti na što efikasniji način, što bliže optimumu.
Nema ni zagreb,ukoliko 1 u 6 dana ima potrebu za helihopterom,onda stvarno nema smisla….
Ima smisla i Osijek, nije stavljen tu bezveze. Prostor između Osijeka i Zagreba nije mali, udaljene jedinice hitne pomoći ne mogu unutar zlatnog sata dovest pacijente u velike bolnice uslijed nekog akutnog stanja, onda se digne helić.
Tih 7 intervencija izgleda malo, ali svaki život je bitan. Da ne govorim komad autoceste kroz Slavoniju, koji se također pokriva. Helikopter se u času spusti i odradi posao.
Ne može se uspoređivati obala i kontinentalni dio.
Dubrovnik pokriva HEMS, MORH i policijski helikopter. A noćne letove i dalje odrađuje MORH- ov MI-8 na cijeloj obali kad su vremenski uvjeti loši za ovaj manji helić a to je često zbog bure ili juga.
Osim ljudi, nedavno je bio članak o tome kako je srce hitno prebačeno iz Osijeka za Zagreb helikopterom.