zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

London cijeli dan zatvoren radi požara

London Heathrow je danas (21.3.) imao veliki požar u trafo stanci. 10 vatrogasnih kamiona i 70 vatrogasaca je gasilo požar. Radi toga je otkazano 1351 let, te je 260.000 putnika imalo posljedice. U regiji danas su letove otkazali Croatia i British za Zagreb, te Air Serbia za Beograd. Aerodrom se otvorio u petak navečer i nada se da će u subotu ostvariti 100% letova. Zbog požara je privremeno ukinuta i zabrana noćnih letova za Heathrowa.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: London Heathrow

42 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Sve dok nema katastofalnih posledica i stradanja ljudi,za mene je sve ok.Svakodnevno se svugde svasta desava pa tako i u nasoj ljubavi aviaciji.Video sam klip putnika let dal Denver-Heatrow i pilot lepo kaze,vracemo se nazad jer mi mozemo sleteti,to nije problem,ali sve ostalo ne funkcionise.Da skratim,posto sam elektricar….Svaka pista ima napajanje gradsko i pomocno jedno ili dva,koje se pale u sekundi.Mi na Bgd imamo upsove i dizel agregate dva komada.Pista je uvek prioritet bas iz ovih razloga.Imali smo mnogo puta avion u prilazu i nestane struje,ali se sistemi pale odmah.Na Heatrow je isti slucaj,piste imaju napajanje ali zbog pozara,nisu radili avio mostovi,sortirnica,chek in,rentgeni itd itd.Neki sistemi imaju takodje ups,opet na primer Bgd,imamo prioritete na ups,a su svi ovi malopre navedeni sistemi da bi moglo da se odvija saobracaj usled nestanka gradskog napajanja.

Poslijedica je ovo dugogodišnjeg degradiranja infrastrukture u GB. Isto se nastavlja jer nestabilnost vlada, koje se mjenjaju kao nekoc u Italiji, garantira to. Bitno je da su budaletine iz vlade uzeli od svojih građana 5 milijardi funti i dodjelili ih Zelenskom….

Nije istina da su svi letovi otkazani. navečer se letilo.

Kakav je to aerodrom kad nema backup izvor napajanja.

Prema jednom komentaru sa BBC-a, aerodrom se napaja sa tri lokacije, jedna je u remontu i onda su imali otkaz na drugoj.

LHR je objavio da su njihovi bekapovi radili onako kako je i očekivano, a to je da opsluže avione koji su u tom trenutku bili pred arrival i da pripreme aerodrom za shut down, pošto isključivanje u sekundi može dalekosežno da poremeti funkcionisanje. Nema smisla očekivati da toliki aerodrom ima autonoman sistem napajanja

Ovo sto se desilo na heathrow i nije neka novost za uk,radio sam u uk godinama,to je jedna velika sprdacina od drzave,cijela infrastruktura je koma i sve je outsorsano

Upravo tako. Pogotovo elektricna infrastruktura je da se uhvatis za glavu. Velika Britanija i Irska, dvije najnazadnije zemlje u Europi.

Zračni promet je prenapregnut, morat će se nešto poduzimat, mislim da će era jeftinih letova uskoro biti iza nas.

Zar London spada u regiju

Ja nisam to zaključio nego članak o Londonu u novostima iz regije.

Alene, nakon Swiss-a sada i Lufthansa reze letove za leto. Mislim da stvarno nisu ozbiljni ako ovako kasno smanjuju. Pa sta ce putnici sada kada su im otkazali letove?

Iz FRA:

Abuja sa 7 na 5
Astana-Almaty sa 3 na 2
Los Angeles sa 14 na 12
JFK sa 14 na 13
Peking OTKAZAN
Bogota s 7 na 5

Iz MUC

Chicago sa 14 na 12
Montreal sa 7 na 5
Osaka sa 7 na 5
San Diego sa 7 na 5
Singapur sa 7 na 6
Toronto, sezonski let krece mesec dana kasnije
Vancuver sa 7 na 5

I tako dalje i tako dalje.

Sta je uzrok ovolikim rezanjima a posebno iz Muenchena? Da li su se malo zaleteli sa tolikom mrezom iz dva grada koja su bliza jedan drugom?

Kako nije strasno?? Sta je sa putnicima koji ostaju bez planiranih putovanja? Kakva to ozbiljna kompanija reze letove 7 dana pred poletanje? Tako se gube putnici i veliki novci. To se ne radi

Siguran sam. Letnji red letenja pocinje za 7 dana. Rezovi se odnose na letnji red letenja

@anon 22.05 iako ste i više no prozirni jer znam na što aludirate, ne počinju svi planirani letovi sa prvim danom stupanja na snagu. Uz to svi putnici čiji su letovi otkazani, prebukirani su na letove za isti dan i svi će na destinacije doći kako je planirano. Za razliku od putnika izvjesne kompanije koju ovime želite “oprati”..

Najvjerojatnije rezanje troskova.

Nije realno niti pametno da celi aerodrom visi na jednoj trafo stanici. Napajanje elektricnom energijom za kriticne objekte infrastrukture bi trebalo biti barem sa dve ili vise trafo stanica, u slucaju da jedna nije raspoloziva zbog razlicitih razloga:, odrzavanja, poplava, pozara, itd prebacivanjem na sledecu napajanje tece uredno sa preostalih trafo stanicama rezervnim kablovima. U tome se ogleda princip back-up napajanja. To je ocigledno falilo Aerodromu “Nikola Tesla” ali na zalost ni Heathrow nije u boljoj poziciji. Nadam se da ce nauciti lekciju i preduzeti potrebne mere da se poboljsa sigurnost napajanja elektricnom energijom.

Na BEG se to dogodilo dok su bili radovi, tj. dok se elektro sistem uspostavljao. Sada ima backup

I sta cemo sa onim oko back-upa? Beograd ga mora imati. ali to ne vazi za Heathrow?

Izgorilo je rasklopno dvorište. A požar je gasilo puno vatrogasaca zbog prirode istog koji se ne gasi vodom već drugim sredstvima.

Ma hajde? Bas cela?

Ne sme toliki aerodrom biti zavistan od samo jedne trafo stanice.

Nikakav back up a autor po pravilu opet pristrasan.

Bez obzira na sve, morali su da imaju alternativne izvore napajanja, važi i za Beograd i za London Heathrow.

To što 100 puta ponovite, mene neće ubediti da kritična infrastruktura sme da bude zavisna od samo jednog izvora energije, svejedno o kom se objektu radi i koliko vatrogasaca je gasilo neki požar. I da, trebali su (morali) da imaju još jedan rezervni alternativni izvor energije, drugu trafostanicu sa koje bi premostili i nagurali napon potreban za rad i normalno funkcionisanje objekta. I ponavljam, nebitno da li se radi o Beogradu, Londonu, Berlinu. Poenta je u planiranju i strategiji i na kraju o tehničkom prijemu objekta za koji je potrebno dokazati elaboratom da su upravo ovakve situacije predviđene kao potencijalno rizične i jasno definisani pravci i djelovanja kako bi se potencijalni rizici minimizirali ili se u potpunosti predupredili.

Pa kako samo jedna trafo stanica za najveci aerodrom u Evropi?? To se nikada ne radi u bilo kom biznisu. Svaka krucijalna komponenta mora imati alternativu za ozbiljno poslovanje. Ovo je daleko od ozbiljnog

Treba imati alternativno napajanje, sta tu nije jasno?

Aerodrom velicine LHR se ne oslanja na jednu trafo stanicu nego na barem 3. Jednostavno jedna trafo stanica ne moze podrzati toliku potrsonju struje.

Pa ovo je još grđe. U Beogradu je stradao jedan kabl i desio se veliki problem koji je opet relativno brzo rješen. Ovde je nešto mnogo gore. Kvar se desio daleko od aerodrom a aerodrom nije imao mogućnost na prelazak na alternativno snabdevanje bilo agregatima bilo na drugu trafo stanicu.

Pobogu, LHR nema samo jednu trafo stanicu nego vise njih!

Pa to je pitanje za Vas. Zasto ostale trafo stanice nisu bile u “back up” rezimu? Postoje barem jos dve trafo stanice, ako ne i vise.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!