analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Icelandair
Icelandair je stvorio jedan vrlo specifičan model operacija koji nema ni jedna druga kompanija u svijetu, te je napravio da minijaturna nacija od samo 399.138 stanovnika ima nevjerojatnih 43 aviona u floti i 20 naručenih. Icelandair je stvorio model u kojem su sa uskotrupcima i Boeinzima 757 letjeli iz europskih destinacija u Reykjavik, a onda se sa kratkim vremenom konekcija konektirali na letove za Sjevernu Ameriku (SAD i Kanada). Kasnije je Icelandiar krenuo sa uvođenjem širokotrupaca, te danas ima samo tri B767-300ER koji lete na udaljenije destinacije u SAD-u i Kanadi. Kompanija je naručila 7 Airbusa A321LR i 13 A321XLR koji će zamijeniti vrlo stare B757, kojih u floti ima 13 komada, dok ih je do sada kroz flotu prošlo 44, a znali su ih imati i po 30 odjednom u floti, iako ih je u prosjeku bilo 20-25 komada. Kompanija ima i tri Dash 8-400, te tri Dash 8-200 sa kojima leti na destinacije u Islandu, ali i za Greenland, te Farske otoke.
Ovaj model je kopirao LCC Wow Air, no kompanija je bankrotirala i prekinula operacije nakon samo 7 godina (2019). OK, možda su slomili zube na širokotrupcima kojih su imali tri. No, upravo je novi LCC Play, nastao nakon bankrota Wow-a (VI/2021), koji vode bivši manageri Wow-a, i koji su rekli da su naučili lekciju Wowa, da greške neće ponoviti i da će raditi komercijalno isplativo.
No, to se nije desilo. Kompanija ima loš load faktor, na rubu je bankrota, flota mu je vrlo mala, tek 10 aviona i već odavno se ne širi. Čak štoviše odustali su od novih aviona. Te izvode financijske vratolomije da prežive. Play nije uzeo širokotrupce, te leti sa 6 A320neo i 4 A321neo. I Play je kopirao model Icelandaira.
I evidentno nije uspio. Stoga je kompanija upravo izjavila da će promijeniti strategiju, te više neće okosnica letova biti SAD i Kanada. Kompanija u ovom momentu leti na tek jednu destinaciju u Kanadi (Ontarijo) i tek 4 destinacije u SAD-u (Baltimore, Boston, Newburgh i Washington Dulles). Umjesto toga Play je izjavio da će se bazirati na leisure linijama za islandske turista. Pa tako ljeti trenutno leti za Split, Atenu, Bolognu, Veronu, Marrakesh, Funchal, Lisabon, Porto, Alicante, Barcelonu, Fuerteventuru, Gran Canariu, Madrid, Malagu, Palma de Mallorcu i Tenerife South. Idućeg ljeta Play stoga otvara letove za Pulu, Faro, Valenciju i Antalyu, no vjerojatno će otvoriti i još novih leisure linija sukladno najavi kompanije.
Iskreno bilo bi logično da u vrlo skoroj budućnosti Play u regiji otvori letove za Dubrovnik, kasnije možda čak i Zadar, Tivat, Zagreb i Beograd. Ovo je odlična vijest za Icelandiar, koji će sada nastaviti razvijati svoj specifičan poslovni model bez smetanja LCC. Icelandair će moći povećati broj linija i frekvencija, te time prevenirati širenje na ovo tržište Playa (ili nekog drugog igrača) u budućnosti.
U Kanadi lete za Hamilton, grad koji je na sat-dva (zavisi u koje doba dana) udaljen od Toronta ka Nijagarinim vodopadima. Cene su im jako konkurentne, narocito za mladu ekipu koja ide na letovanje u Evropu.
Da
Lete i na Stewart, najanonimnini njujorški aerodrom. U nepopularnim danima mogli ste za 150-200€ otići iz Budimpešte u New York kombinirajući Wizzair i Play.
Nisam previse optimističan, ipak je to drzava od 400 000 stanovnika. Da svaki stanovnik ide na takva putovanja nije dovoljno…
I to stoji.
Play traži i AOC na Malti i planira baze u EU (bili su na razgovoru u Ljubljani).
Pretpostavljam da, uz Švajcarce i Norvežane, to mogu da urade, iako nisu u EU?
Na vrijeme su skontali, mozda i prezive
Da.
Beogradu treba barem 2 leta za Rejkjavik dosta nasih idu tamo. Inače air astana bi trebalo da pokrene let za Beograd
Nije to u apsolutnim brojevima baš neka ogromna cifra (vidite da je ceo Island kao Novi Sad). Mislim da bi u perspektivi za Beograd logičnije rešenje bila Air Serbia ili Icelandair nego Play.