analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Mario Vuk
Hrvatska je u zadnjih par godina ozbiljno investirala u zrakoplovstvo. Manji dio zrakoplova je dobila od donacija SAD-a ili uz pomoć fondova Europske Unije no ogromnu većinu je sama kupila.
Prije osam godina Hrvatska je nabavila 16 helikoptera Bell OH-58D Kiowa. Nažalost jedan ovaj helikopter se srušio pa Hrvatska danas ima 15 ovih helikoptera. Kiowa je vrhunski helikopter namijenjen izviđanju i vatrenoj podršci kopnenim snagama. Helikopter je dug 12,9 metara, ima najveću brzinu 240 km/h i dolet 556 km.
Prije šest godina Hrvatska je dobila prva dva Sikorsky UH-60M Black Hawka. Kasnije je kupila još dva pa ih ukupno ima četiri. No, Hrvatska je naručila još osam ovih helikoptera koji bi trebali zamijeniti sve Mi-171Sh. Istim će Hrvatska imati 12 ovih helikoptera. Black Hawk je višenamjenski vojni ili borbeni helikopter. Black Hawk može nositi 1200 tereta, tj. 14 vojnika, ili 4050 kg podvješenih tereta. Helikopter je dug 19,8 metara, leti 294 km/h i ima dolet od 592 km.
Hrvatska je prije par dana nabavila i prvih šest Dassault Rafale C/B F3-R. Do sredine 2025. ih dolazi još šest. Rafale je vrhunski dvomotorni višenamjenski lovac 4,5 generacije. Hrvatska je kupila deset jednosjeda i dva dvosjeda. Hrvatska je ove aviona platila 1,2 milijardi EUR. Avion je dug 15,3 metra, najveća brzina mu je 2205 km/h (1,81 Macha), te ima dolet od 3700 km (1852 km borbenog doleta). Ovaj avion mijenja sve Mig-21bisD/UMD.
Hrvatska je ove godine naručila i dva Canadaira DHC-515. Hrvatska u floti ima šest Canadaira CL-415 i šest Air Tractora AT-802A/F. DHC-515 je osuvremenjena varijanta CL-415.
Hrvatska policija je prije 8 godina nabavila dva AgustaWesterland AW139. Ovaj helikopter je dvomotorni višenamjenski helikopter sa 15 sjedala. Helikopter je dug 13,8 metara, leti 310 km/h i ima dolet 1061 km. Hrvatska policija je 2013. pribavila i dva Eurocoptera EC135 P2+. Policija ima naručena još tri ova helikoptera za 25,2 milijuna EUR. EC135 je laki pomoćni helikopter. Helikopter prima sedam putnika ili dva pacijenta uz dva medicinska radnika. Helikopter je dug 10,2 metra, leti brzinom od 254 km/h uz dolet od 635 km.
Hrvatska gorska služba spašavanja nabavlja dva Subaru Bella 412EXP . Ovi helikopter će biti u floti Ministarstva unutarnjih poslova, a obavljat će poslove traganja, spašavanja i medicinskih letova. Hrvatska će prva u Europi dobiti ove helikoptere. Hrvatska je za iste platila 36,3 milijuna EUR, a 80% sredstava izdvojila je Europska Unija bespovratno. Helikopter prima 13 putnika, dug je 17,1 metar, leti 226 km/h i ima dolet 980 km.
Hrvatska HHMS (Helikopterska hitna medicinska služba) ove godine je pribavila četiri bolnička helikoptera. U Rijeci i Splitu (Braču) su dva helikoptera Airbus EC145 (H145), a u Osijeku i Zagrebu dva EC135. H145 ima kapacitet 9 putnika ili dva pacijenta i prateće osoblje. Helikopter je dug 13,0 metara, leti brzinom od 246 km/h i uz dolet od 680 km.
Na kraju Croatia Airlines nabavlja Airbuse A220, i to A220-100, no većina je A220-300, ukupno 15 ovih aviona, tj. zamijeniti će cijelu postojeću flotu. Prvi avion bi trebao doći već u VI. mjesecu ove godine, a preostali do 2027. A220-100 će imati 127 putnika i ima dolet 6390 km, a A220-300 će imati 148 putnika i ima dolet od 6700 km. A220 leti 871 km/h.
To znači da je Hrvatska istinski ozbiljno osuvremenila sve segmente svog zrakoplovstva. Na ovo je potrošen ogroman novac, no Hrvatska danas istinski ima suvremeno zrakoplovstvo, a u idućih par godina ono će biti još kvalitetnije.
Mi-17 i Mi-8 prave masine
Svaka cast!!
Pohvalno. Samo me cudi sto HRZ ne investira u transportne avione, Slovenija, Madjarska, Srbija sve su kupile nove… Da li Hrvatskoj vojsci transportne mogucnosti ne trebaju tj. oslanjaju se samo na helikoptere…
Da već sam par puta rekao da Hrvatskoj trebaju transportni avioni.
Da li se u HRZu razmislja uopste ozbiljnine o tome?
Srbija je dva C-292 platila 80ak miliona evra u paketu sa obukom osoblja… To je kikiriki naspram cene Rafala a izlisno je govoriti koliko svakoj zemlji treba transporter (cak i vise nego borbeni avion, eto primer Slovenije). OK vrv se oni oslanjaju na NATO kapacitete ali svoje je ipak svoje….
Koliko ja vidim ne razmišljaju o tome.
Na žalost to još nije došlo na red. Još uvijek je najjači stroj Mi-171Sh, ali to je samo za transport u Domovini. A kad bude kriza u inozemstvu s našim mirovnjacima, onda Austrijanci stvar spašavaju….sramotno…
Pa po mom misljenju uopste ne mora da bude vojna frka-kriza negde. Desice se neka nepogoda, neki novi Covid i sl. Trebace nesto da se prebaci brzo i lako. Vojska je daleko vaznija u miru nego u ratu…. Tu transporter spasava stvar. Mislim da u HRZ trebaju pod hitno o tome da razmisljaju. Lepo je mozda biti u NATOu ali je vaznije biti svoj na svome jer kad dodje prava globalna frka bolece uvo saveznike za tebe, posebno ako si mali… Investicija i nije neka….
Алене, да ли су вас некад контактирали из МОРХ-а за експертизу? на крају крајева с баножићем сте на ти, не знам за анушића додуше, али може вас баножић препоручит евентуално?
Sa MORH-om sam radio jako puno i sa HRZ-om. No, iako mi je Banožić bio prijatelj bili smo na ratnoj nozi što se tiće suradnje. To je bilo prvi puta da nismo surađivali.
Banožić vam je bio prijatelj?
da, dugogodišnji.
Samo da kojim slučajem od tih silnih kupovina i bespovratnih sredstava EU!?,(tko još nešto daje bespovratnih 🤔🤥?),netko savjetuje ove političare da se zrakoplovi servisiraju u rh!(pa barem i u Krstičevićevoj firmi ?)
A gdje bi se trebali servisirati krstičević je pravi domoljub
🙂
Kamo sreće.
Saza
???
Ok Pohvalno !
Je
Lijepo je ovo citati, narocito dio koji se odnosi na nabavku Canadaira i Bell-a za GSS.
Svako malo svjedocimo koliko su potrebni… 👏
Ovo drugo je isto ok ali …
Sad je mozda red na morsku flotu da se obnovi..
Je lijepo je čitati.
Lepo za procitati ovakav razvoj u komsiluku. Ne zelim da da trazim neku negativu, ali da li Croatia stvarno misli da ce joj je 15 aviona 2027 godine biti dovoljni? Hrvatska je veoma poznata po turizmu i prelepoj obali, zar ne bi trebali oni da dovoze dobar deo turista? Samo 15 aviona 2027 godine cini mi se malo. Mada nacin na koji oni u Croatia gledaju na biznis verovatno je i tih 15 previse.
Jos jedno, veliko bravo za sva ulaganja!
Croatia već 10 godina ima 12 aviona. 15 je za nju svemirsko povećanje.
Откуд то да ви пишете о војним темама? Од вас бих очекивао нешто друго
Pa u načelu ne. Ovo nisu vojne teme. Tu ima i civilnih zrakoplova.
Što je problem, HRZ? Portal obrađuje 90 % civilno, ali povremeno i vojno zrakoplovstvo, pa čak i srbijansko RZ.
99% civilno. Vojne teme su istinska rijetkost.
Sve je to dobro ali je uz to sve naj bitnija protuzračna obrambena moć kao i dronovi, nadam se da je to sve u planu.
Neosporno.
PZO ima svoju ulogu, naravno, ali napisati da je PZO najbitniji je ozbiljno nepoznavanje tematike…HRZ ima i, doduše skroman, segment i dronova, a i pionir je u njegovom koristenju u realnim borbenim uvjetim, i to u svjetskim razmjerima.
можете ли мало појаснити? ја се сјећам само импровизација типа да се стари бојлер напуни експлозивно-убојним средствима па се истовари на непријатеља из пољопривредног авиона, али не и приче с дроновима
Dakle, Hrvatska vojska je tijekom Domovinskog rata razvila više bespilotnih letjelica, a najuspješnija je bila Bojnik koja je osmišljena u Slavonskm brodu. Upotrebljena je kad su teroristi iz “RSK” održavali svoju “vojnu paradu” na Vidovdan 1995. kad je Bojnik snimao to sjelo i potom ispustio par tisuća letaka na spomenuti dernek pobunjenik. Nadalje, tijekom Oluje upotrebljen je Bojnik za snimanje linija proboja HV-a i time postao prva vojska koja je u realnim uvjetima i upotrijebila bespilotnu letjelicu.
Još kad bi se nekome uplaila žaruljica da uzmu osiguranje za sve te avione i helikoptere.
Zapadne vojske imaju redovito osigurane avione isto kao i za civilne (čak su i cijene iste), hull loss, 3rd party liability i crew. Jedino war risk nije pokriven.
Dakle, kasko za avion, šteta prema trećim osobama na zemlji i pokriče posada.
Svaki put kada to napišem javi se ekipa koja nije upučena, pa lupeta kako se vojni avioni ne mogu osigurati, ali eto, mogu se. I ne dao Bog za zvekne Rafal, ode 100 mil eura, a mogli smo ga osigurat za 200k godišnje.
E da, dobra tema.
Vojni se avioni isto kao i vojna cestovna vozila mogu osigurati ali se to ne radi. Razlog je taj što iza tih sredstava kao osiguravatelj stoji država. Znači ako se nešto desi ljudima na zemlji država plaća odštetu odnosno ponaša se kao osiguravajuće društvo. Posade su kao i ostali djelatnici vojske kolektivno osigurani. Ostaje ova priča oko vrijednosti samog aviona ali i tu postoji procjena rizika. Vrlo je upitno kolike bi bile premije i sigurno je da ne bi vrijedile u slučaju ratnog ili nekog drugog sukoba (za što su ti avioni i namjenjeni) i pitanje je koliko bi osiguravajućih društava bilo spremno prihvatiti taj rizik.
Kaže Štef da to druge zemlje rade. Da su nam Kiowe bile osigurane danas ih ne bi imali 15 nego i opet 16.
Mislim da je i 15 dovoljan broj. Naknadn nakon prvotnih 16 je uzeto jos 10 kom. za dijelove. Osposobili bi taj jedan da je potreban.
Kaže on, ali kažem i ja i u to sam 100% siguran. Što se Kiowe tiče da li stvarno mislite da je samo tako moguće doći kod Amera i reći “Mi smo skršili jednu ajde nam isporučite drugu što prije”. Za svaki takav dio opreme pregovara se mjesecima i godinama, a da nam je bio neophodna još jedna Kiowa već bi je odavno dokupili jer očito navac nije problem.
Naravno da nije tek tako moguce. Kiowe su bile donacija i SAD nisu obavezne da isporuce drugi helikooter kao sto nisu bili obavezni ni da doniraju iste. Mada cak mislim da je bar sto se ovog modela tice Hrvatska mogla i zatraziti drugi i dobila bi. Nakon prvih 16 kom. a Amerikanci su nudili bar 24 sto je hrvatska odbila smatrajuci da je 16 dovoljno (i jest dovoljno), Hrvatdka jenoar godina kasnije zatrazila i dobila jos 10 kom koji sluze da dijelove. Ovi helikopteri su viskovi u zracnim snagama SAD, ne sto nisu moderni (poprilicno su moderni) vec zbog promjene doktrine koristenja. Ovo su izvidnicki helikopteri koji imaju napadna svojstva ali njihovo glavno naoruzanje je paket senzora iznad glavcine rotora. Oni su prvi ponijeli ove senzore i bili su oci i usi AH64 Apache helikoptera u napadima. Nakon sto su Apache dobili iste senzore, Kiowe su postale visak.
Ali moguce je vojnu tehniku osigurati na takav nacin. Madjari su na leasing uzeli svedeske JAS 39 Gripen i nakon nesrece jednog isporucen je zamjenski.
Molim za poveznicu na info da MUP RH ima naručena još tri helikoptera EC135 P2+ za 25,2 milijuna EUR, pošto pratim temu, a ovo mi je nepoznato. Hvala
Skupo, al za svaku pohvalu. Mogao bi i jedan nosač aviona u budućnosti 🤣
Bar dva.
Ne brini se za nas Hrvate mi si za razliku od vas možemo priuštiti
Što? Nosač aviona? Je baš.
Mogao bi, pa ga preko ljeta iznajme Jadroliniji za trajektnu vezu Prizna-Žigljen. Taman ima idealan kapacitet, avione maknu na parking sa strane, a nosač aviona pokupi sve šlepere i aute. Već mi se par puta desilo da omašim trajekt jer je gužva u srpnju ogromna, pa čekam sat vremena idući. Znači, preko zime usidren u Lori u Splitu, cafeteria i pizzeria, restorani i slastičarne za splićane na nosaču aviona, a preko ljeta može i Split-Pescara kao nadrealna atrakcija, recimo.
🙂
Sve je to super, ali zrakoplovstvo bez kvalitetne pzo nema smisla.. a kod pzo smo kratki odnosno imamo nekoliko mistrala koji služe za zaštitu plesa, ostalo njje vrijedno spomena.. također svi radari su stacionarni, nemamo niti jedan mobilni radar.. treba toga još dosta nabaviti ali u svakom slučaju krebulo se 🙂
Krenulo se…
Samo u Zrakoplovnu školu NE investira ,ništa
Žalosno ,
Točno
Nije točno. Za školu se izdvajaju opaka novčana sredstva.
A to financira zrakoplovu školu? Država! Kako se onda ne investira?
👍🙏❤️
Hrvatska već sada mora stati u red za dodatnih barem 6 Rafala F4 verzije jer je red toliko dugačak da kada bi ih sutra narucili ne bi došli prije 2035 godine.
I Grčka planira nabaviti još tako da će se vrijeme nabave produžiti bar za jednu godinu.
Pored toga, potrebno je nabaviti naoružane besposadne letjelice kompatibilne s raketama koje već posjedujemo.
I jednu eskadrilu transportnih helikoptera sa zadnjom rampom.
Tribali bi nabavit F16 18kom dvosjedi dodatno 8komada F16 uz 18 od amerikanaca da imamo dodatne avione drugu vrstu uz Rafael F3R ili sta si reka dodatnih F4R 10kom + 5 dvosjeda
A Helihoptere 26kom AH-64 Apachi
Kasnije Vojne Brodove obnovit i dodatno napravit 40kom i vise
Ti si ga baš nalupao sve to ljepo zvuči ali od toga ništa realnije je da će se možda ići u nabavku još 6 rafala a šta se tiče oklopnih jurišnih helikoptera Apache bi bili super i ako ćemo ih ikad nabavljat čisto sumnjam da će to biti više od 8 do 10 komada nemamo mi para za veće nabavke kao ni za održavanje
Ma za koga još 6 Rafala?
18 F16 i 12 Rafala? Majko mila. Pa ni blizu tome nemaju daleko veće Mađarska i Austrija.
Nadam se samo da je sarkazam u pitanju…. S FR.3 smo zaštićeni od bilo kakvih agresivnih primisli onih koji nam žele zlo i koji su nam uradili zlo…
Što će Hrvatskoj još 6 Rafala?
Nabavljaju se i dva Subaru Bell 412 EPX za MUP koje ce koristiti i HGSS za traganje i spasavanje jer ce isti biti opremljeni za navedene uloge.
Istina zaboravio sam to. Evo pišem.
TO JE TO💥💥✌️
Jeeej…
+ 2 Subaru Bell 412EPX
Čiji su to helikopteri i kad su nabavljeni?
Bell 412, evolucija modela 212 u kakvom je jucer poginuo iranski predsjednik sa svitom. Jedan od najrasirenijih i zastupljenijih helikoptera. Nastao na osnovu legendarnog UH1 huey iz Vijetnamskog rata. Verzija epx je najsavremenija varijanta do sada sa naprednom elektronikom. Japanski Subaru ima licencu za isti.
Fuji Heavy Industries ne Subaru. On je dio konglomerata.
Subaru Corporation), formerly Fuji Heavy Industries, Ltd.
Promijenili su ime.
Promijenili su ime. Sad su Subaru corporation.
Da to je helikopter koji se napravio u zavidnom broju.
War is a way of shattering to pieces, or pouring into the stratosphere, or sinking into the depths of the sea, materials which might otherwise be used to make the masses too comfortable, and hence, in the long run, too intelligent.
G Orwell
HEMS, A220 i Canadair-i su ono sto ima potpunog smisla i sve cestitke na tome. Sve ostalo je reket koji moramo da placamo zbog sto lokalnih, sto globalnih razloga.
Ne lupetaj mi te Mozemo fore.
Možemo, ali uz koju cijenu. I čega smo se odrekli radi toga?
I ovo ostalo ima i te kako smisla. Pitaj Vučića.
Što je najgore, i on redovno hvali hrvatska ulaganja u avijaciju. Vi se zapravo na ovoj temi slažete sa Vučićem, ja bih se zabrinuo na vašem mestu…
Najgore za XXXX
Ne nećete se čitatelju obračati sa “ti”. Malo elementarne kulture.
🙂
Zašto bi Hrvatska pitala Vučića?
Po vama mi nismo trebali avione i helikoptere?
Definitivno situacija u zrakoplovstvu ide na bolje. Bilo bi dobro nabaviti mlazne trenažne zrakoplove poput M-346 Master ili T-7 Red Hawk, jer prelazak sa PC-9 Pilatusa na Rafalea blago rečeno nije idealan.
Također s vremenom bi se trebalo početi razmišljati o čistokrvnim borbenim helikopterima poput AH-1Z Viper ili AH-64 Apache, no to trenutno nije prioritet, jer mnogi drugi dijelovi vojske zahtjevaju modernizaciju.
Stoji. I trebalo bi pod hitno nabaviti dva transportna zrakoplova.
PC-9 zamijeniti sa PC-21 (ako postoji mogućnost naoružavanja) ili Super Tucano. M-346 kao trenažni i laki borbeni avion također je lijep izbor. AH-1Z Viper je povoljniji izbor za nas, treba vidjeti što će biti sa novog italijanskog i turskog jurišnog helikoptera. No ono najvažnije treba ulagati u mlade ljude, MORH i HRZ bi trebali svake godine loviti talente među osnovnoškolskim maturantima. Također ugledati se kako vojne pilote obučavaju i koriste amerikanci, izrael i singapur. Koliko sam skužio tamo love talente za borbeno letenje i usput nude naobrazbu, u nas je obrnuto, naobrazba pa onda letenje.
U prvom redu treba ulagati u mlade ljude. To i te kako fali HRZ-u.
Dobar kvalitetan put
Moglo bi to i bolje. Ali ako pogledamo stanje prije 10 godina i danas. To je nebo i zemlja.
Lijepo.
Je.
Sad nek i Croatia Airlines otvori više linija, po Europi, Aziji i Africi
Je sve čekam to vidjet.
Pa naravno da ce otvoriti sa 15 aviona, u poredjenju sa danasnjih 12.
Halo, Croatia Airlines! Gdje vi tu vidite logiku?
OK, gledajte kako ce Vas demantovati.
Aha, eto gledam već 30 godina. I nikako da to dočekam.
Svaka čast, ali nije baš osavremenila sve segmente zrakoplovstva – upravljanje je zastarelo, bar u ovom civilnom delu…
To svakako.
Svaki aspekt je moderniziran pogotovo civilni
Da je.
“…godine, a preostali do 2017” Samo ovo ispravite…
Jesam. Thanks što ste primjetili.
Pa tu smo da si pomažemo 🙂 Inače solidna rekapitulacija stanja u zrakoplovstvu. RH u obrambenim snagama je baš ono što nam i treba. Odlično opremljena manja vojska s profesionalnim kadrom. Jedino nedostaje pričuva tj. obvezni vojni rok (cca 3 mjeseca) gdje bi se ljude naučilo što i kako izgleda puška, rov, lopata…
Iskreno 3 mjeseca je ništa (90 dana). 6 mjeseci je minimum. Ili bar 4 mjeseca (120 dana).
90 dana je dovoljno ako se ide na kvalitetnu i ciljanu
obuku.
Mislim da nije, ali hajde, nebitno.
Jos koji chinok za trsnsport i to je to
Čemu?
Trebaće Filipincima iz Hrvatske da ratuju protiv Nepalaca iz Srbije pošto Srba i Hrvata neće ni biti!
🙂
Kad bih mi takve slusali isli bih na lezajevima iz Zg za Paris…
??? Ja vas ništa ne razumijem.
Hahahha… realan komentar..ne znam kome je do ratovanja,i sta koja zemlja kupuje od naoružanja i ko se na to lozi ima ozbiljnu dijagnozu… usredite se ljudi na privatne živote a politicari ce da budu ovakvi kakvi jesu dok narod glupi to dozvoljava…
Pa nadam se da nikom nije do ratovanja. No, to se dešava. Često dešava.
Za sigurnost svojih građana. Najbolja situacija je za izbjeći rat,ako si dovoljno snažan da te drugi respektira.
Je.
Koji rat??? 35, 40 hiljada ljudi nestaje godišnje u Hrvatskoj, 60 hiljada u Srbiji a kupuju se rafali! Za 50 godina Srbi i Hrvati će svi stati u te borbene avione i helihoptere! Od nestajanja će najmanje pomoći borbeni avioni i helihopteri!
Jel? Iz Kanade 90 000 ljudi iseli svake godine, 11 ljudi dnevno izvrsi samoubojstvo i 15 % polulacije je u teškoj anksioznoti pa ne vidjeh da Kanadezi ne kupuju nove i nove zrakoplove. Imajući Vučića u susjedstvu i šovinističku politiku koje je od 1986. nepromjenjena, neka nama FR3 u što većem broju….
Možete kupiti hiljadu rafala, za 50 godina nestaćete kao narod a od tih rafala će Filipincima praviti šporete!
Ne brini se ti za nas u koliko god teškoj i kompliciranoj sitvaciji jesmo ipak postoji svjetlo na kraju tunela ali šta se tiče vas tu nema pomoći
A vi se samo sa Srbijom granicite?
Pobogu, pa vi ste u NATO, da imate luk i strelu bilo bi vam vise nego dovoljno da odvratite sve iz komsiluka. Ovi borbeni avioni ce se verovatno najvise koristiti u NATO misijama po Bliskom Istoku i ostalim drzavama gde Amerika odluci da uvede demokratiju. To je cena stopostotno sigurne drzave od strane NATO. Za moju Srbiju se rat na zalost jos uvek nije zavrsio, uzevsi u obzir neresena teritorijalna pitanja, otuda i ta jeftina propaganda, a znaju da kad bi bacili kamen na tudju teritoriju nestala bi cela drzava sa lica zemlje, ovaj put stvarno.
Da i ja smatram da je NATO dovoljna garancija odvračanja susjedstva.
I zbog odlaska ljudi ne treba nabavit avione?
Pa jel pametnije uložiti pare da ljudi ne odlaze ili kupiti rafale? Za koga Hrvatska i Srbija kupuju rafale?! Za narode koji nestaju! Novac koji se baca na tu gvožđuriju samo će ubrzati taj odlazak, što u Evropu što na onaj svet!
Ovdje još uvijek ima skoro 4 milijuna Hrvatsa i njima treba avion. Da li Rafale to je druga stvar.
Po popisu 3.8 miliona pre 2 godine i na sledećom popisu biće ih 3.5 miliona! Za 20 godina 3 miliona, za 40 godina 2.5 miliona, za 50 godina 2 miliona… Prosečna starost stanovništva danas je 41 godina a za 20 godina biće 50 godina! I da HR i SRB trebaju borbene avione i to će sprečiti nestajanje naroda jer će svi živeti bolje jer imaju po 10 najmodernijih borbenih aviona!
Ali mi nismo kupili avione za 50 godina, nego za danas. Kad nas je 4 miliona.
Slažem se s vama, Black Hawk je odličan helić samo što je znatno manjeg kapaciteta od upokojenih Mi8 i uskoro upokojenih Mi171š. Kako bi se u istoj jedinici vremena prebacila ista količina ljudi i tereta ovakav helikopter (ili Suprt puma ili nešto tome slično) je neophodan. Skupo sigurno, neophodno još sigurnije..
5 polovnih ili možda čak novih Chinooka ako bi imali para bi to bez problema riješili
Što će nama to? Prveliko. I ovako imamo malu flotu, Taman još jedan model.
Apsolutno nam treba, da li Chinook ili neki drugi veći transportni helikopter nebitno. Stvar je vrlo jednostavna imali smo/imamo 22 Mi8/Mi171Sh i u jednom smo naletu mogli prebaciti 440 (22×20) ljudi što je ekvivalent jedne bojne. Sada će biti nakon što stignu svi Black Hawkovi 12×11=122 što je razina jedne satnije. Osim toga tu je i pitanje tereta itd. Naravno ovo su teoretske brojke jer nikad nisu svi operativni ali samo za komparaciju da ostane li ovakva situacija bez obzira na kvalitetu novog helikoptera imat ćemo degradaciju sposobnosti. Helići su (kao i sve ostalo) potpora u izvršenju zadaća prvenstveno kopnene vojske, a ne firma za sebe.
Problem broja modela stoji, ali i u trenutnoj situaciji imamo isti broj modela (jer se još leti Mi171Sh) prema tome u tom dijelu se ne mjijenja ništa nego se Ruska tehnika mijenja zapadnom.
A zašto mi moramo odjednom prebaciti jednu bojnu?
Black Hawk je bitno manji od Mi8. O tome sam razgovarao sa visokim časnicima HRZ-a. Kažu da je to velik problem.
Da, kao što sam naveo u prijašnjem postu razlika je značajna i bez ozbiljnog transportnog helića brojke ljudi koji se mogu prevesti su značajno manje nego prije. Osim toga utovarna rampa za teret na Mi8 je velika za razliku od UH-60 premda težina koju mogu ponijeti i nije značajno različita.
A za što nama danas trebaju tako veliki helikopteri kao Mi-8? Za koga i zašto?
Kao što sam naveo, za manevar snaga i njihovo podupiranje jednom kada se iskrcaju. Problem je što ljudi danas kad razmišljaju o vojnim helikopterima misle prvenstveno na helikoptersku hitnu službu, SAR i gašenje požara što i je njihova najznačajnija uloga u miru. Stvar je samo u tome da je osnovna namjena vojnog helikoptera prvenstveno sudjelovanje u borbenim operacijama, a sve ovo što sam nabrojao je dodatna vrijednost.
I stvarno za sve ove dodatne aktivnosti takav helikopter nam ne treba, ali treba za temeljnu zadaću vojske.
A mi kao imamo neku ugrozu sada i u idućim godinama?