analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Martina Šćuric
Otišao sam danas na novi zagrebački simulator letenja Flight Simulator #1 u Zagrebačkoj 130a. Iako sam ovu simulaciju htio odraditi potpuno inkognito to se nije desilo, jer me jedan od dva suvlasnika Viktor Sofonov prepoznao na spisku i nazvao me, te mi je umjesto sat vremena plaćene simulacije dao dva sata. Istim je Viktor doputovao iz Ljubljane da me upozna.
Sam prostor je vrlo ugodno sređen. Na početku se možete slikati u pilotskoj uniformi. U pretprostoru će vas dočekati vaš instruktor te će se upoznati sa vama i dati vam osnovne upute. Ovo upoznavanje je jako bitno jer Flight Simulator #1 želi svakom posjetitelju dati maksimalni i posvećeni doživljaj, koji se prilagođava njegovim željama, sposobnostima i naklonostima. Viktor nam je namjerno stavio na let svog glavnog instruktora kapetana Božidara Andrašeka. Kapetan Andrašek je letio na Dash 7 Adrie, a nakon toga na ATR 42, Boeingu 737-200 i Airbusu A320 Croatie Airlines. Mirovinu je doživio u Vietnam Airlinesu na A320. Kapetan Andrašek je dugogodišnji instruktor za A320, a što radi i danas. Inače, igrom okolnosti kapetan Andrašek je radio sa mnom kao član Boarda Hrvatskog sindikata prometnih pilota kada smo najviše surađivali (2010. godine).
Bojao sam se da se ne razočaram sa simulatorom, jer sam prije desetak godina letio na profesionalnom simulatoru Lufthanse u Beču sa pilotima i instruktorima Croatie Airlines. OK profesionalni simulator je na hidraulici pa se cijela kabina pomiče u sve tri dimenzije (lijevo, desno, naprijed, nazad i gore, dolje) što ovaj simulator koji je fiksan nema, profesionalni simulator ima više opreme, čak i maske sa kisikom te stvarno izgleda identično pravom kokpitu, a ovdje je ipak nešto skromnije uređenje, sjedala su nešto bolja na profesionalnom simulatoru. No i ovaj simulator vam istinski daje doživljaj pravog leta i vrlo brzo se osjećate kao da ste u pravom avionu. Čak je moja kćer rekla da joj je u jednom momentu bilo zlo od leta iako je sjedila na stolicama iza simulatora sa potpuno otvorenim pogledom na kokpit i ekrane. 😊
Kada sjednete na kapetansko (lijevo) sjedalo instruktor će vam objasniti sve o letu, svim potankostima kokpita Airbusa A320, te vas uputiti u osnove letenja i instrumenata. Tada odabirete od kuda želite letjeti, te instruktor isto upisuje u avionski kompjuter. Prvi let mi je bio iz Zagreba na Pisarovinu gdje smo se okrenuli za 180 stupnjeva, potom smo preletjeli Zagreb na 500 feeta, okrenuli se ponovo 180 stupnjeva nad Vrbovcem i sletjeli na prag 22. Malo vas živcira ponavljanje „terrain“ kada prođete Makismirski stadion, no to je radi 500 feeta i brda Medvjednice koja su ispred vas. No, tada više i nema što interesantno za vidjeti od Zagreba, pa se penjete na 3000 feeta. Polijetanje, sam let i slijetanje su prošli bez ikakvih problema. Instruktor vam prepušta većinu posla. Sami se bavite flapsima, brzinom, kotačima, koordinatama, upravljate avionom u zraku i na zemlji, kočenjem…
Zagreb
Drugi let mi je bio posebna poslastica. Odabrao sam polijetanje sa starog honkonškog aerodroma Kai Tak. Polijetanje je prošlo bez ikakvog problema, potom smo obišli Admiraliti i brdo Peak, te sletjeli na Kai Tak, što sam zapravo i htio doživjeti. E tu je već bilo problema. Naime kada napravite onaj poznati okret od 90 stupnjeva u desno neposredno prije planine i krenete se spuštati na Kai Tak (netom iznad nebodera) morate zaboraviti na instrumente jer nećete sletjeti. Tada vas navigira instruktor po vizualnom pristupu i spuštate se bitno brže od toga što vam pokazuju instrumenti. Tu sam se malo pogubio i jedva sam uspio kontrolirati avion bez instrumenata. Instruktor Andrašec me svake sekunde ispravljao: „lijevo, desno, još dolje, zanemari instrumente još dolje, ispravljaj, digni nos!“. Stoga smo uspjeli sletjeti prilično kasno, te smo jednom odskočili od piste, i jedva smo zakočili. Iako sam bio siguran da ćemo završiti u moru iskusni instruktor Andrašek mi je rekao da ne brinem i da ćemo zakočiti. Do zadnje sekunde sam bio siguran da ćemo završiti u moru, no Andrašek se samo smijao i spokojno sjedio na kopilotskom mjestu. Tako je i bilo. Stali smo doslovce 50 metara prije kraja piste i nismo se okupali u moru. Iskreno bio sam oduševljen, pobogu, pa sletio sam na Kai Tak. Nakon toga letjela je i naša djelatnica Suzana Proroković.
Hong Kong Kai Tak
Potom sam zaželio poletjeti sa Lukle, poznatog najopasnijeg aerodroma na svijetu, koji je na rubu Himalaje i odakle idu ekspedicije na Himalaju. Naravno Lukla sa svojom pistom od 527 metara nije dovoljno duga za realno polijetanje, ali mi je instruktor Andrašek rekao da je on to već uspio i to na profesionalnom simulatoru. Potpuno je olakšao aviona, te smo bili bez i jednog putnika i carga i sa minimalnom količinom goriva. Postavili smo se na početnu poziciju, te sam morao pritisnuti kočne papučice jer smo protivno uobičajenoj proceduri maksimalno dodali gas prije polijetanja. Motori su zabrujili, otpustio sam kočnice, i krenuli smo niz neuobičajenu uzletno-sletnu stazu Lukle koja ima ogroman nagib (spust za polijetanje, odnosno uspon za slijetanje). Poletio sam doslovce na zadnjem metru uzletno-sletne staze, prije one znamenite provalije. Kako avion još uvijek nije imao dovoljno potiska ponirao je ali nakon par stotina metara smo uspjeli postići da se penje. Potom smo skrenuli lijevo da ne udarimo u planine i nakon toga izbjegavali Himalaju stalnim skretanjima lijevo i desno.
Lukla aerodrom
Na kraju mi je zadnji let bio iz Zadra gdje sam htio Suzani iz zraka pokazati njen Nin i Ninske Stanove. I ovo polijetanje je prešlo bez problema, a Nin smo nadletjeli sa samo 500 feeta. I ovdje sam ispunio želju moje kćeri te smo se zabili u zemlju. Koji realan osjećaj, stvarno sam bio siguran da se rušimo poglavito kada smo porušili sve drveće. Iznenadio sam se kada su mi instruktori rekli da većina korisnika simulatora želi srušiti avion i udariti u zemlju. No, dakle…
Flight Simulator #1 je kompanija nastala u Ljubljani 2022. godine. U VII. mjesecu 2024. su napravili simulator u Zagrebu, a za mjesec dana će ga napraviti i u Beogradu. U Zagrebu i Ljubljani simulator je za A320, a u Beogradu će biti 737NG. Nakon Beograda planiraju otvoriti simulator u Copenhagenu i žele se širiti na zapadnu Europu, jer smatraju da su sa ova tri grada pokrili regiju. Ipak razmišljaju o otvaranju simulatora u Splitu, iako je tamo rizik daleko veći te još uvijek nisu sigurni bi li to bilo isplativo ili ne. Smatraju da je Sarajevo daleko realnija opcija no za isto moraju napraviti dubinsku analizu potencijala, broja stanovnika koji gravitiraju Sarajevu i standarda stanovništva. Jer da bi isplatili ogromnu investiciju sat vremena leta ne može biti ispod 100 EUR. Investicija u simulator u Zagrebu i Ljubljani će im se vratiti za 3,5 godina. Ako im popunjenost u Zagrebu bude 100%, a nisu daleko od toga, otvorit će i drugi simulator.
Viktor je naglasio da su oni soficticirana IT zabava (entertainment). No, ipak u Ljubljani su pokrenuli jedan projekt koji je vrlo uspješan, a koji smatraju da će biti i uspješniji u Zagrebu radi velikog broja pilota na A320 u Croatiji i Laudi, a to je treniranje pilota. Naime, Flight Simulator #1 ima vrlo visoku popunjenost petkom, subotom i nedjeljom, i preko 80%. No, radnim danom imaju slobodnih kapaciteta. I tu žele iskoristiti svoje vrhunske instruktore koji bi radili sa pilotima kojima treba više treninga za napredovanje u karijeri. Ovaj simulator nije profesionalan, on se ne priznaje i ne može upisati u dokumente, ali ipak ima sve moguće scenarije i na njemu piloti i te kako mogu vježbati. Kompanija će pilotima za ovakve treninge odobravati popuste na količini sati. Kompanija naglašava da njihovi instruktori imaju važeće instruktorske licence i preko 10.000 sati naleta. Kompanija daje i konzultacije pilotima za početak ili napredovanje u pilotskom poslu.
Viktor nam se pohvalio da Flight Simulator #1 ima najsoficticiraniji softver na tržištu, 4K projektore, velike ekrane koji svi zajedno imaju preko 20 kvadratnih metara, izvanrednu grafiku (što sam se i sam osvjedočio), te najskuplju opremu na tržištu.
Flight Simulator #1 među zaposlenima ima dva hardveraša jednog za sklapanje, a drugog za popravke. Softverska podrška i otklanjanje softverskih kvarova je promptna i na dispoziciji 24 sata na dan. Kompanija ima call centar u Ljubljani na kojem su djelatnici koji govore slovenski, hrvatski i srpski i pokrivat će sva tri simulatora u Ljubljani, Zagrebu i Beogradu.
Želite li posjetiti ovaj simulator javite se na broj telefona 01/777-6033. Simulator radi radnim danom i subotom od 16:00 do 22:00 sata, te nedjeljom od 10:00 do 18:00 sati, no mogući su letovi i izvan radnog vremena po dogovoru, poglavito za veće grupe. Cijena pola sata leta je 95 EUR, sat vremena 120 EUR, sati i pola 160 EUR, te dva sata 200 EUR. Trenutno je akcija u kojoj je pola sata 80 EUR, sat vremena 100 EUR, sati i pola 140 EUR i dva sata 170 EUR. Letjeti mogu i djeca starija od 10 godina ako su viša od 145 cm, a ona mlađa od 14 godina moraju biti u pratnji roditelja. Ako uzmete pola sata letjeti može jedna osoba, na sat vremena mogu letjeti 2 osobe, na sat i pola 4 osobe, a na dva sata i 5 osoba. No, imali su slučajeva i daleko većih grupa koje su imale team building sa bitno više osoba, pa i preko 10. Flight Simulator #1 ima i poklon kartice.
Precool morat cu i ja otic.
Je.
Ako se investicija isplati za 3,5 godine znaci da sat simulatora moze biti jeftiniji dosta. Nema zdravog biznisa koji omogucava tako brz povrat novca. Ovo kao kriptovalute.
Oni su zacrtali da se investicija vrati za 3,5 godina. I minimalno je 100 EUR sat da ostvare svoje planove.
⁷Zdrav biznis”, može se očekivati samo u zdravom/uređenom društvu.A po deklariranom cijeniku i laik može vidjeti osobnost vlasnika.
Ljudi imaju svoj plan i viziju. Privatan kapital, njihovo pravo da imaju svoju poslovnu logiku. 3,5 godina za povrat investicije nije kratko, to je jako dugo i malo bi se investitora upuštalo u tako nešto, a da čeka svoj novac nazad 4 ili više godina.
Alene po Vasoj proceni koliko ukupno kosta ovakva investicija?
Stvarno ne znam.
Peticija da se simulator otvori u Sarajevu, što prije😄 ne bi bilo loše Boeing 737/8/max 😄😄😄
Inače ovdje nema cenzure, bit će da je moj komentar za Microsoft slučajno preskočen ili?
Komentar o Microsoftu je objavljen.
Cijene su zaista jako pristupne … odlična ideja nekome i kao za rodjendan , maturu itd pokloniti .
Istina.
To što koriste Microsoft koji se ne može legalno koristiti u ove svrhe ćemo ignorirati?
Nelegalno? Nije mi baš logično da nešto ovako veliko i skupo nešto koristi nelegalno.
nije logicno da ministri kradu pa eto…
Oni nisu ministri, nego privatna kompanija. Koja bi u slučaju nelegalnog sofvera izgubila sve što su napravili i investirali.
A kad ono, živimo u Hrvatskoj, a i kapital je zanimljiv.
Mimo toga, sve pohvale za simulatore, mogu biti i za amatere i one koji idu češće jer su zaljubljeni u letenje!
U Hrvatskoj ne možete koristiti nelegalni softver, poglavito ne više od par mjeseci.
Otkud Vam to?
Ni ja ne verujem u ovo i mislim da pisete gluposti
Veliki se novci uloze ovde da bi se tako nesto uradilo
Ili ste izmislili to, ili ako i koriste Microsoft imaju licencu za to, zasto bi bilo sta prepustili slucaju
Upravo tako. Velika lova je ukucana, i ne bi stavljali u pitanje cijeli business radi nelegalnog softvera.
Gledajmo što budućnost donosi.
Zbog zarade možda? Istraži licence, nije teško.
nezz ja o čemu vi pričate, kako je MFS ilegalan sofver?
Ma kajgot.
Vrlo brzo za nekoga koga prije svega cijenim kao dobrog analitičara odmahnete rukom i to samo zato što sam upitnom rečenicom problematizirao jednu temu. Mogao sam i dodatno obrazložiti da je netko pokazao interes.
Šteta, jer sam dodatno i pohvalio simulator kao takav, dakle samo sam uz dozu sarkazma nadodao temu (o kojoj se može više saznati samo da se pretrazi na Google, pa bi svi znali da ima smisla).
Nitko nije rekao da je MFS ilegalan software. Treba čitati s razumijevanjem.
@anon 12.37: ili potkrijepite vaše tvrdnje konkretnim dokazima ili se ostavite lažnog optuživanja. Ako ih imate, prijavite ih DORH-u, ali ako nemate, da sam ja vlasnik simulatora, prijavio bih vas i tražio odštetu i to takvu da bi odnijeli gaće na štapu!!
Stoji
Što točno tvrdim?
Čime bi se bavilo Državno odvjetništvo?
Odštetu za što? Evo javljam svoje kontakte.
@anon 09.54: vi tvrdite da nelagalno koriste Microsoft software:
“To što koriste Microsoft koji se ne može legalno koristiti u ove svrhe ćemo ignorirati?”..
Upravo tako je rečeno. Sada odjednom, eto, baš i nije.
Da se to isto primeni na vama, vi bi odavno lezali u zatvoru.
Hahahahahaha, a to Foglar nećime krši zakon i autorska prava. Hahahahahahahahahahaha…
Ko se zadnji smeje…
Nikola koji to Foglar krši zakon i autorska prava? Majko mila.
botovski pokušaj ušutkivanja po politiku neugodnog komentatora. Sve već viđeno!
Toliko puta viđeno…
baš ste mi uljepšali dan!!
Ne možete pretpostaviti koju licencu imaju jer ne znate. Ako imaju standardnu licencu Microsoft Flight Sumulatora 2020 onda krše EULA-u i u prekršaju su, ali ako su kupili komercijalnu licencu onda problema nema.
Sto s onima koji nisu nikad ni probali simulator i uopce ne znaju nista o letenju? Jel prilagodjeno za njih isto?
Da svakako je. Moja draga nije nikada bila na simulatoru i odletjela je let.
Kako se snasla Suzana na letu?
Izvrsno.
Zanimljivo mi je ono sto svi hocemo srušiti avion. Ja sam ga srušio u more uz Dioklecijanovu palaču. Vjerojatno svatko sruši kod sebe doma, Suzana u Ninsku solanu, a Maja u arenu u Puli.
Kako je Maja prošla na simulatoru?
Maja nije bila na simulatoru.
Nemojte pozeljeti da se zakucate u Pentagon pa da vam nekim slucajem ne zakucaju na vrata..
To vrijedi iskusiti!
Predložio bi ipak jednu stvar a to je da se za neke “sitnije” novce u ponudu doda i sami boravak u kabini kao dio posade dok netko drugi leti. Realno, i to bi bio doživljaj, kud i kamo cjenovno pristupačniji, a zainteresirao bi mlađu populaciju za karijeru u avioindustriji.
Mnogi su u strahu dati tolike novce za nešto o čemu pojma nemaju, a vjerujem da bi se mnogi vratili da iskuse i pilotsko sjedalo.
Imaju tri fotelje iza kokpita gdje mogu biti suputnici.
Pozivajući naš narod u BiH, posebno u Sarajevu, ako otvore to kod nas, a objave mediji, posebno klkx.ba, to će se njima otplatiti za mjesec dana hahahahahahahahahha. Ja ću prvi biti u redu za let
Da, neironično sam siguran da bi uspjelo u Sarajevu uz dobar marketing.