Prema zamaData za Izmir su u IV. mjesecu (promatrani tjedan 8-14.4.) letjeli iz:
- Podgorice Pegasus 3 leta i SunExpress 1 let = 4 leta tjedno
- Skopja Pegasus 2 leta i SunExpress 2 leta = 4 leta
- Beograda AJet 2 leta i Air Serbia 2 leta = 4 leta
- Tivta Air Montenegro 3 leta tjedno
Ovo znači da Izmir ima 15 letova iz regije tjedno (u prosjeku 2,1 dnevno) koje leti 5 kompanija. Najviše letova ima Pegasus, njih 5 (u prosjeku 0,7 dnevno).
dopisnik: Mladen Radić (Osijek), foto: Aerodrom Izmir
Lijep grad, pravi mediteranski ugođaj, poput Barcelone. Blizu obale se nalazi uređena pješačka zona s palmama, a uz šetnicu zelene površine na kojima šeta puno naroda. Imaju zanimljiv način prijevoza iz jednog dijela grada u drugi, brodovi voze gradske linije preko zaljeva, nešto kao u Istanbulu preko Bospora. Hotel nam je bio u centru, ali je dosta oštećen u potresu, pa ga vlasnici neće obnavljati, nego grade novi. Malo dalje od centra se nalazi pomorski muzej, usidrena fregata, podmornica i torpedni čamac, vrijedi obići i vidjeti koga zanima povijest ratne mornarice. Alene, ako niste bili u Izmiru, svakako preporučujem da ga posjetite, s budućim suprugom beskrajno šetate lijepo uređenom obalom, a rastorana i kafića koliko hoćete. Da se oporavite od šoka zvanog Bukurešt. A nakon Izmira preporučujem Vam da posjetite Canakkale, nije daleko autom, uzmite Rent-a-car. Na šetnici u Canakkaleu se nalazi originalni drveni konj iz filma “Troy”, a u parku su u muzeju originalni topovi na rotacionim postoljima iz bitke kod Galipolja. Vrijedi vidjeti, a nije veliki trošak. Nažalost, nisam obišao Troju, nekih 30 km od Canakkalea, radili smo stalno neke chartere, ali Vama i to preporučujem, da dodirnete povijest iz prve ruke prilikom posjete Troji.
Meni se nikako ne sviđa. Bio sam tamo dva puta i ono, ništa posebno.
Sarajevo uvelo letove sedmicu iza ovoga…
UKratko: Turisti iz Beograda i Skopja idu u Izmir na odmor dok turisti iz Izmira idu u Crnu Goru na odmor.
Je. Odnosno dobar dio Rusa preko Izmira ide u Crnu Goru.
Zasto bi Rusi preko Izmira isli za Crnu Goru, pobogu?! Imaju Istanbul i Beograd kao mnogo bolje opcije do Crne Gore, nego Izmir.
Imaju, ali imaju i ograničenja na tim linijama. Pa je onda opcija pokretanje Izmira. To je i logično. Pokrenete dodatnu destinaciju, dio putnika su vam P2P, dio su Rusi, dio ostali konektirani putnici. Logično.
Jedina opcija preko Izmira je Pegasus i to VNO-ADB-TGD. Karte na toj liniji su preskupe plus je to LCC i nemate ukljucen prtljag. Nema bas smisla da Rusi lete tuda.
Ono sto je logicno – Izmir je turisticka destinacija i turisti idu tamo. To su leisure letovi!
Za Izmir iz Rusije leti Pegasus, I-fly, Nordwind.
Ali I-fly i Nordwind nemaju konekcije ni na jednu kompaniju u ADB preko koje bi putnik dalje mogao do Crne Gore.
Stoga je jedina opcija Pegasus.
Danas putnik iz Rusije uzima bilo koju opciju. Poglavito ako je iole jeftina. Pa čak i ako to znači više sati za vrijeme konekcije.
Turci iz Izmira dolaze u Beograd, zato leuovi idu cele godine
I Rusi preko Izmira.
Rusi ne mogu da lete za Beograd preko Izmira. Takva opcija ne postoji!
Postji. Sa Pegasusom.
Ne postoji. Pegasus ne leti iz Izmira za Beograd, niti ima codeshare ili interline sa Air Serbiom ili AJet-om.
Dakle – putnik nema opciju Rusija – Izmir – Beograd na jednoj karti!
Pročitajte odgovor na moj komentar ispod.
Vi zaista ocekujete da ce neki Rus ici u sopstvenoj reziji u transfer na aerodromu Izmir? Majko mila!
Da, ljudi to rade. Poglavito kada nemaju 1000 EUR da plate za avionsku kartu.
Pa nece. Evo pogledajmo cenu Moskva – Izmir – Beograd u sopstvenoj reziji.
Moskva – Izmir:
Pegasus, cena povratne karte sa koferom je 650 EUR.
Izmir – Beograd:
Air Serbia, cena povratne karte sa koferom je 280 EUR.
Dakle u zbiru je to 930 EUR.
Cena karte Moskva – Beograd se preko Turkisha moze naci za 850 EUR.
Stoga nema nikakve logike da neko uzima transfer u sopstvenoj reziji, ako mu je to skuplje plus daleko rizicnije.
Kad su takve cijene nema. Kad su nize ima.
Samo sto su nize u 1% slucajeva…
Kajgot
Pa i ne bas, Izmir je jako sezonalna linija.
Preko zime jedva da ima putnika i to su vecinom transferi preko Beograda za Evropu.
Prosle zime je JU pokusala da leti zimske letove za Izmir, jedna od retkih kompanija u Izmiru koja to radi, i nisu uspeli pa su otkazivali letove.
Ove zime JU ne planira letove za Izmir uopste, za sada.