Cargo u svijetu je porastao. Nakon ogromnog porasta u Covidu-19, te pada nakon pandemije, sada ponovo raste. U ovom momentu svjetski cargo ima 10% više prometa nego 2019. No, ono što iznenađuje je da porast nije velik kod specijaliziranih cargo prijevoznika poput UPS-a i FedExa koji imaju tek 2% više cargo prometa nego 2019. No, legacy carrieri koji imaju specijalizirane cargo kompanije su povećali cargo promet čak 25% spram 2019.
U 2023. najveća cargo kompanija je i dalje bila FedEx. No, na drugom je mjestu Qatar koji je preskočio UPS, dok je UPS pao na 3. mjesto. 4. je Emirates, dok je 5 Atlas Air. Na 6. mjestu je Korean, slijedi Turkish, pa Cathay Pacific i China Southern, dok je na 10. mjestu Cargolux.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: FedEx
Kako iznenađuje da porast nije kod specijaliziranih nego ostalih?
Pa mnoge specijalizirane kompanije su gotovo propale prije covida koji ih je digo iz pepela. A bas zato sto je bila sve veca tendencija da se cargo vozi na putnickim avionima (pogotovo kompanije koje imaju velik broj B777 koji je kralj aviona po tom pitanju – sto se moze vidjeti i iz ove liste). I to se sada vratilo te su kompanije koje imaju B777 plus cargo diviziju krenule opet velikim koracima naprijed. I zato je svim long haul prijevoznicima drazi B777 od A350 jel koliko god ovaj bio efikasan toliko mu fali ili cargo prostora ili preformansi da isti povuče te iako ima manje troskove operiranja ipak i manje love zaradi. Normlano ovo govorimo na rutama izmedju velikih hubova di ima puno carga.
A onda kad ovo sve znate, mozete misliti koliko bi tesko bilo (tj. nemoguce) jednom ETFu doci do ovog aviona u svijetu morskih pasa kojima nasušno fali aviona. A o kompleksnosti operacija bolje da ne pricamo, ili nekoj diverziji koji bi tu troskovi nastali za tako mini firmu. Risk assessment bi bio jako poguban.
Obziorom da je cargo LF na cargo avionionima sada oko 65% onda je svejedno jel B777 ili A350.