zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Poređenje iskorišćenosti flota kompanija regije

dopisnik: Ivan Pusineri (Beograd), foto: Air Montenegro

Treća i poslednja analiza o iskorišćenosti flote kompanija regije baviće se za početak nacionalnim avioprevoznikom Crne Gore. S obzirom da o floti Air Montengro-a nema puno da se priča, drugu po redu “trilogiju” analiza završićemo poređenjem iskorišćenosti flota tri nacionalne kompanije regije. Posmatrajući broj sati koje avion provede u vazduhu u jednom danu, u pre-covid periodu, najčešće navođene cifre su bile da avioni evropskih Legacy kompanija u proseku provode 8-9 sati u vazduhu dnevno, dok je za LCC taj broj bio bliži 11-12 sati.

Analiza je obavljena u periodu od 19.11. do 25.11. Ovaj period je daleko od idealnog, ali usled promena u navikama putnika u post-covid periodu, čak i ovaj može da bude dobar indikator stanja u kompaniji u drugom najsporijem mesecu godine. Analiza je obuhvatala praćenje broja odrađenih letova i broja sati leta koje je avion sakupio u toj nedelji. Flota kompanije je u trenutku pisanja sačinjena od samo dva E195.

U trenutku pisanja kompanija leti za pet međunarodnih destinacija, što je jedna više nego prošle godine. Flota od dva aviona u sagledanoj nedelji ima umerenu, možda i blago nisku količinu letova za najsporiji mesec godine, dok je broj navršenih sati leta disproporcionalno mali. S obzirom da letovi za Beograd obuhvataju oko 60% ukupno odrađenih, rezultat je prosečna dužina leta od oko 52 minuta. Za razliku od prošle godine kada ih je imala nekolicinu, kompanija je ove godine imala samo jedan charter let u posmatranom periodu, iz Podgorice za Beč. Air Montenegro je u posmatranom periodu od nedelju dana imao tačno 79 letova, tj. jedan let manje nego prošle godine. Ovo je zato što je uprkos dodatku dva nedeljna leta za Rim, kompanija imala manji broj charter-a. Po broju nedeljnih letova, naravno dominira Beograd (oko 60% letova), zatim Istanbul (oko 25%) i na kraju preostale tri destinacije sa ostalih 15% letova.

 

Flota E195

U posmatranom periodu flota je u proseku imala 5,7 dnevnih letova i 4,8 sati leta dnevno. Broj dnevnih letova je efektivno isti kao prošle godine, dok je prosečan broj dnevnih sati leta manji za oko pola sata. Za Air Montenegro možemo skromnom procenom zaključiti da je flota na oko 70% iskorišćenosti. Iako je XI mesec, ovo je vrlo loš procenat s obzirom da kompanija preko leta duplira svoju flotu uzimanjem još dva aviona u wet lease. Poboljšanje parametra iskorišćenosti doduše koči jedna, možda čak za sada nepremostiva činjenica – Air Montenegro je hendikepiran od strane svoje dve “baze”, od strane Tivta pogotovu. Ovo je zato što Tivat ima značajna operativna ograničenja čak i preko leta, dok preko zime aerodrom postaje polu funkcionalan jer se zatvara neretko već u popodnevnim satima. Ovo dovodi do toga da avioni koji završavaju dan u Tivtu stoje parkirani od popodneva jednog dana do ranog jutra sledećeg dana, tj. oko 14-16 sati! Sama kompanija doduše ne pomaže puno rešavanju ovog problema svojom organizacijom letova, jer se neretko recimo viđa da avion u Tivtu stoji parkiran od 16h jednog dana, do 13h sledećeg dana (skoro 24h!), samo da bi odradio dnevni let za Beograd. Nadajmo se da će nova uprava Aerodroma Crne Gore i novi direktor doprineti investicijama u funkcionalnije sate rada, a da će Air Montenegro uzvratiti optimizovanim i nadajmo se opširnijim redom letenja.

Bilo bi očekivano da sa onoliko kratkim prosekom dužine letova kompanija može da odradi barem osam dnevnih letova po avionu, ako ne i malo više, jer su Embraer-i ipak prvenstveno regionalni avioni. S obzirom da se radi o kompaniji sa samo dva aviona, ovde je svaki let bitan. Otvaranje letova za Rim je bio dobar korak ali kao što se vidi potpuno je negiran smanjenim brojem charter-a, barem do povratka letova za Frankfurt tokom XII meseca. Bilo bi logično da kompanija poradi na povećanju broja letova i da poradi na otvaranju barem još dve celogodišnje rute (po 2-3 nedeljna leta) do sledeće zimske sezone, tj. 2025/26, čime bi flota od dva aviona bila efektivno maksimalno iskorišćena uzimajući u obzir limitacije Tivta. Air Montenegro je krajem pisanja ove analize objavio da planira dve nove rute za sledeću zimu!

Air Montenegro je kompanija koja je prošle godine bila u prividno stabilnom stanju, no od ove godine se to stanje donekle može opisati kao stagnacija, zbog minimalne promene u redu letenja. S obzirom da kompanija posluje na neverovatno sezonalnom tržištu, kao i jer je preko pola kapaciteta kompanije tokom leta uzeto u wet-lease, jasno je da kompaniji za sada fali barem još jedan Embraer koji bi bio uzet tokom cele godine. Naravno, da isti ne bi bio parkiran preko zime, uvođenje novih, ili produženje sezonalnih ruta mora da bude prvi prioritet kompanije u sledećoj godini. Najveći potencijal za celogodišnju liniju bi verovatno imali Minhen, Milano, Beč, Pariz, mozda čak i još neka destinacija u Turskoj u kojoj kompanija već ima dobru poziciju u odnosu na očekivanu. Trenutni scenario neiskorišćenosti jedina dva aviona ne bi smeo da se ponovi sledeće zime, ako ne zbog zdravlja kompanije, onda barem zbog povezanosti Crne Gore sa Evropom.

Kad smo već spomenuli povezanost Crne Gore, uoči konteksta analize, potpuno je nejasno zašto vlada Crne Gore ne finansira održavanje nekih osnovnih letova prema hub-ovima, barem tokom zimskih meseci. S obzirom da se na portalu već nedavno o ovoj temi pisalo, ukratko se može rezimirati da Tivat trenutno ima letove samo za Beograd i Istanbul. Mnogo bitnije, Podgorica od svih hub-ova Evrope, trenutno ima letove samo za Rim, Cirih, Varšavu, Beč, Beograd i Istanbul, a od XII meseca za Frankfurt. Od ovih, samo Beograd, Beč i Istanbul imaju 7 ili više nedeljnih letova. Crna Gora bi morala da finansira povećanja do barem 4 nedeljna leta, i to na barem dve/tri rute ka hub-ovima preko zime. Air Montenegro takođe idalje nema ni jedan jedini interline, a kamoli codeshare, što baš i ne pomaže u ovoj situaciji.

Flote Embraer-a i regionalnih turboprop-ova

Tri nacionalne kompanije se preklapaju u četiri kategorije/tipa aviona: Air Serbia i Croatia sa A319/320 kao i po regionalnim turboprop-ovima, dok se Air Montenegro i Air Serbia preklapaju po Embraer-ima. Sumirani podaci su izračunati na osnovu podataka iz ove i prethodne dve analize. Od prošlogodišnje analize do sada je došlo do izmena u flotama kompanija, koje su naznačene u tabelama.

Avioni Air Montenegro-a su kao što je već rečeno praktično isto iskorišćeni kao i prošle godine. S druge strane, Air Serbia je u međuvremenu u odnosu na prošlu godinu bolje uvrstila Embraer-e u red letenja, što se odražava na ove podatke. Broj dnevnih letova aviona ove dve kompanije je praktično jednak, zato što je Air Serbia povećala prosečan dnevni broj letova za 1,4. Prosečan broj dnevnih sati leta je kao i prošle godine bolji u slučaju Air Serbia-e, ali promena u odnosu na prošlu godinu je ogromna – prošle godine su avioni Air Serbia-e imali 25 minuta leta dnevno više nego avioni Air Montenegro-a, dok ove godine imaju u proseku 3 sata leta dnevno više nego avioni Air Montenegro-a. Desna polovina tabele pokazuje razliku između ova dva parametra, s time što je razlika u naletu izražena u minutima.

Regionalni avioni Croatia-e su prošle godine imali malo više dnevnih letova, ali manji prosečni dnevni nalet nego avioni Air Serbia-e. Usled dobro dokumentovane neiskorišćenosti ATR-ova Air Serbia-e ove zime, DHC-ovi Croatia-e ove godine dominiraju i po broju letova i po dnevnom naletu u odnosu na ATR-ove. DHC-ovi imaju u proseku 1,6 više dnevnih letova i lete 40 minuta više dnevno.

Flote Airbus-a

Jedini A220 Croatia-e nije uzet u obzir jer trenutno vrlo malo leti pa samim time podaci nisu indikativni. Dalje, s obzirom da je jedan od dva A320 u floti Croatia-e korišćen kao rezerva, isti nije uzet u obzir. Prošle godine su A320 Air Serbia-e imali ogromnu prednost nad A320 Croatia-e, sa čak 1,6 letova više i preko 3 sata leta dnevno više na dnevnom nivou. Usled promene ruta na kojima isti lete, ove godine se broj dnevnih letova preokrenuo blago u korist Croatia-e, dok avioni Air Serbia-e i dalje lete 2 sata dnevno više u proseku.

 

 

 

Konačno, osnova flote obe kompanije – A319. Uprkos naizgled lošijem stanju u kompaniji, avioni Croatia-e su prošle godine imali bolju iskorišćenost u oba parametra za skromnu marginu. Ove godine, usled otvaranja značajnog broja novih dužih ruta, A319 Air Serbia-e sada imaju u proseku 55 minuta leta dnevno više nego avioni Croatia-e, dok se razlika u broju dnevnih letova proširila u korist Croatia-e, čiji avioni sada u proseku imaju jedan dnevni let više nego A319 Air Serbia-e.

Kao što se vidi iz poslednje polovine ove analize, situacija u nacionalnim kompanijama regije je kao i prošle godine ostala vrlo dinamična i nepredvidiva. Podaci lepo ukazuju na specifičnosti svake kompanije, kao i na promene istih u odnosu na prošlu godinu. Ovaj relativno ograničen pristup analize je otkrio očekivane, ali i neočekivane razlike između kompanija, dok je uspeo da potpuno potvrdi da ni u jednoj kompaniji stanje nije niti idealno niti katastrofalno – uvek ima prostora za poboljšanje, pogotovu u post-covid periodu koji ubrzano dovodi do obimnih promena u sve tri kompanije. Videćemo šta nas čeka u 2025, kada će se (po mom planu barem) ponoviti ova serija analiza u prvoj polovini godine!

60 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

O kakvim carter letovima za Bec prica autor ovog teksta?AM nema putnicje carter letove ka ovon destinaciji tokom Zime,u pitanju su cargo letovi kojih ima tako malo da su zanemarljivi za svaku analizu.

Pa ocigledno je bio neplaniran let. Ne vidim pritom razloga zasto MNE ne bi imao zimske chartere kada ih je imao nekolicinu prosle godine.
Cargo let, i to na malom Embraeru E195 koji ima minimalan cargo kapacitet? Cisto sumnjam

Sta sumnjate?Pa ja znam da je bio kargo let.Ok vi se javite kao zakupac za carter letove za Bec i bice letova?Jeste zainteresovani da vam dam kontakt kome da se obratite?

Jedva čekam da najzad padne Vučić! Pre svega zato što je to kraj botova! Ako neko napiše nešto pozitivno o Er Srbiji, niko više neće moći da kaže “Vi ste bot”. O ne, posle pada Vučića to neće biti moguće, svako će morati argumentovano da ogovori.

Drugo, niko više neće moći da kaže kako je Er Srbija Vučićev politički projekat. Pošto neće biti Vučića onda će Er Srbija biti obična državna avio kompanija kao što je Croatia Airlines u Hrvatskoj.

Treće, niko više neće moći da kaže “balon će pući kad ode Vučić”. Otići će Vučić ali balon i dalje neće pući, kao što nije pukao JU balon posle Tita, Miloševića ili Borisa Tadića. Jedva čekam kraj Vučića!

Dragi Alene,

malo je off-topic, ali na ovome linku je bio drugi članak, ako ga možete vratiti.

Hvala!

Da li imate informacije sta se dogodilo sa YU-ATA, niko vise ne spominje kada ce uci u flotu?

YU-ATA nece uci u flotu.

Nece nikad uci, vraca se vlasniku

A koji je razlog povratka?

To ce Vam Autor reci. Ne moraju sve citatelji ovde da otkrivaju.

Zasto nece?

AM ne leti za Varsavu

Verovatno ste čuli već da se srpskoj kompaniji NIS (Naftna Industrija Srbije) uvode sankcije od strane SAD i Velike Britanije od 1. januara 2025. godine. Razlog za uvođenje sankcija je većinsko rusko vlasnišvo u kompaniji.

Kako je ovo politička stvar, molim Vas da u istu ne zalazimo, već da raspravljamo samo oko dela povezanog sa avijacijom.

Naime, NIS je ekskluzivni snabdevač Jet A-1 i Avgas 100LL godivima na aerodromima u Beogradu i Nišu. Svi korisnici ova dva aerodroma gorivo kupuju od NIS-a.

Sada se postavljaju dva pitanja:
——————————————————————————————
1. Kako će strane kompanije kupovati gorivo u Beogradu i Nišu pošto je jedini dobavljač pod sankcijama?

Probleme mogu imati kompanije iz EU, odnosno Aegean, Austrian, easyJet, KLM, LOT, Lufthansa, Norwegian, Swiss, TAROM, Wizz Air i Ryanair.

Neke od ovih kompanija mogu iz svoje baze poneti dovoljno goriva i za povratni let, ali ponekad to nije izvodljivo.
——————————————————————————————
2. Da li će Air Serbia smeti da koristi gorivo NIS-a na letovima ka SAD?

Kao što znamo, Air Serbia na svojim letovima ka Njujorku i Čikagu koristi B6 (JetBlue) kodove, što znači da se na te letove primenjuju sva pravila koja važe za američke avioprevoznike.
——————————————————————————————

Bitno je napomenuti da, ukoliko ovih ograničenja bude, postoje rezerve za oko 2 meseca snabdevanja bez problema.

Ma haos opet po Bugarsku u gorivo

Od sankcija nece biti nista. Budite bez brige.

Za dva meseca u SAD će biti nova administracija pa ćemo videti da li će možda da promeni politiku. Plan B je još od početka rata u Ukrajini bio da vlada Srbije preuzme NIS od Gazproma i tako izbegne sankcije što je najverovatnije rešenje.

@anon 01.52: pretpostavljam da za EU kompanije ne bi trebalo biti problema s obziom da mogu nositi dovoljno goriva i za povratak. Kako Norveška nije u EU, i tu (Norwegian) ne bi trebalo biti problema.
Ja ovdje više postavljam pitanje, da li bi to moglo utjecati na operacije JU prema EU zemljama? Da li bi EU zemlje mogle zabraniti slijetanje JU avionima jer lete sa gorivom kompanije koje je pod sankcijama??

Idealno bi bilo da nose duplo više goriva čime bi bili daleko skuplji.
Od efektiva sankcija nema ništa jer postoje tri veoma dobra izlaza.
Od ovoga nema ništa.

Kad bi zabranili letenje sa ruskim gorivom, ne bi više ni kineske kompanije mogle slijetati u Europu, a i moguće mnoge druge, tako da je to malo vjerojatno.

Naravno da nema.
Sve i da bude, ekspertima ovde nije palo na pamet da može da se promeni snabdevač. U Srbiji je gorivo već sada među najskupljim u Evropi a najviše se koristi nafta iz Iraka koja stiže Janaf-om, ne ruska.
Mol, primera radi, ima razgranatu mrežu pumpi po Srbiji i gorivo uvozi iz Mađarske.

Ako pricamo o JET1 gorivu odnosno kerozinu najjeftiniji je u BG sto se tice regiona. NIS ima rafineriju u Pančevu nedaleko od aerodroma i zanemarljiv transporta troškove. A plus na količinu koja se rezervišu unaprijed dobije se popust.

Živi bili pa vidjeli … istina je ipak, da nije lako sjediti na dvije stolice

I ja mislim da neće biti ništa, odnosno Srbija će platiti jedno milijardu eura da preuzme većinsko vlasništvo… Posao za koji definitivno ne možemo da krivimo Vučića, još jednom pokazuje da se STRATEŠKI resursi jedne zemlje ne mogu prepustiti stranom ili privatnom kapitalu.

Наравно да не, ова прича ће се завршити 20.01 и то је сам Вучић рекао.

Vučić je i sankcije objavio, ima proteste trenutno pa mu treba skretanje teme.

To onda znaci da ni madjarski avioni iako su u EU nece moci da lete ka EU jer koriste rusku naftu?

Pusti snovi nasih “zabrinutih”” komsija.

Ne uvode nama sankcije nego Rusima a Madjari dobijaju od Rusa naftu. Ne znam sta tu nije jasno.

@anon 13.41: kakvi “pusti snovi” kojih “zabrinutih komšija”? Zar se ovdje više ne može normalno raspravljati, a bez da neki bolesnik iza svakog komentara vidi napad na JU/BEG/Srbiju/Srbe?

Kada naučite normalno raspravljati, moći će. Za početak naučite da onaj ko vas demantuje nije bolesnik, kako ste napisali. To normalno?

Kada na jedno normalno pitanje i razmišljanje dođe ovakva “opaska” onda je moj odgovor shodan tome. Pogotovo kada se vidi način “rasprave” mnogih anona ovdje.

Niko vama nije rekao da ste bolesnik tako da ni slucajno to nije bilo “shodno tome”.

Ali ja se pitam sto autor pusta takav recnik.

A da, vi ste njegov prijatelj.

Mislim da cak i u najesktremnijem slucaju ne smeju da zabrane sletanje bilo kome, ali mogu da odbiju da posluju sa kompanijom.

Ako SAD nastave da guraju ove sankcije za sekundarne kompanije, tj. one koje posluju sa ruskim, a onda poguraju EU da smanji poslovanje sa ovim sekundarno sankcionisanim kompanijama, moglo bi da dodje do slucaja da recimo aerodromi odbiju da imaju finansijske transakcije sa JU da ne bi i oni sami postali implicirani u celu pricu oko sankcija.

Kako bi se ovo tacno dogodilo u realnosti nisam siguran, ali u najnajekstremnijem slucaju bi moglo da se izgleda tako sto bi jednog jutra JU letovi za EU poleteli, zatim bi SAD objavile sankcije, JU avioni bi sleteli u EU, i tu bi i ostali zaglavljeni jer JU onda ne bi smela da plati takse za sletanje, handling, utovar goriva, putnicke takse, ATC servis itd…
U sustini slican slucaj kao i za onaj ruski AN124 koji je ostao zaglavljen u Kanadi kad su uvedene sankcije Rusiji 2022.

O čemu vi to? Kakve sankcije prema JU, kakvo zaglavljivanje u EU? Čujete li vi sebe?

Od kada sletanje ima veze sa dobavljacem goriva? JU niko ne moze da nametne od koga ce kupovati gorivo na BEG.

@anon 01.24: problem je u tome da se zaista može. Ja ne mislim da je to racionalno i normalno, ali današnji svijet je sve dalje od razuma i racionalnoga, a sve više na nekoj političkoj liniji ili po liniji onoga tko će na tome/nečemu zaraditi. Ja sam se jasno pozicionirao u vezi sankcija protiv Rusije te sam i dalje istoga mišljenja. Pogotovo što trenutna ekonomska situacija potvrdjuje moje pozicije. Ali u daljnju raspravu o tome ne želim ulaziti. Fakt je da je EU mogla sankcionirati JU onoga trenutka kada su nastavili letjeti za Rusiju. Kao uostalom i TK. Ali nisu, jer je i EU u interesu da i dalje postoji avionska veza iz Europe za Rusiju, pa su to “salamonski” riješili: jedna non-EU zemlja ima dobru povezanost sa EU te preko svog HUB-a dalje za Rusiju. Stoga mislim da EU ovdje neće dalje ništa poduzimati, jedino je pitanje Amera. Ali sa 20.01. će se puno toga promijeniti..

Nije mogla EU sankcionisati JU jer nema osnova za to.

Vase zelje se ne ubrajaju u pravne razloge.

@anon 17.33: koje “moje želje”?? Gdje vi vidite ikakve “moje želje” za sankcioniranjem JU?? Ako ćemo pravo, EU nema nikakve pravne osnove sankcionirati Rusiju, pa ipak jesu donijeli odluku po političkoj liniji! Dajte ubuduće pokušajte komentar pročitati sa razumijevanjem prije nego pišete odgovor..

Mislim da ce se iznaci neko rjesenje. To su politicke igre. Fokus ce se sa jednog bojista prenijeta na neka druga. Srbiju i region cekaju druga iskusenja.

@Pantella: Zasto u Bugarsku po gorivo? BiH je sto puta bliza i moze da obezbjedi kerozin. Da li Vi nesto vise znate nego mi? 🙂

Sto se tice samog rjesenja, postoji latetno mnogo rjesenja. Ne vjerujem licno u te sankcije.

Na Ex Yu vijestima je mnogo nonsensa. Pogotovo kada lideri govore narodu.

Prije ce Dinamo Zagreb i Crvena Zvezda igrati finale Lige prvaka, nego Srbija uci u takvu situaciju.

Kad je nas narod tj. narodi ex yu, imali situaciju, koju nisu rijesili.

Dok je nasih malih milion republika, nece biti efektivnih sankcija. Tu su HR, BiH i MNE. 😉

Kerozin u BiH dolazi iz Srbije, Hrvatske i Kuvajta. Pančevo i Rijeka jedine dvije rafinerije koje proizvode kerozin i aviobenzin. U BiH Srbija ne bi našla rješenje. U Bugarskoj ima rafinerija i proizvode kerozin. Ne znam sta ima u Rumuniji. Mozsa

То је још један Вучићев трик због протеста. Сам је рекао да чекају Трампа да дође да би се одустало од тога. Амери свеједно морају да дају рок да се то реши. Најављују од 01.01 тако да ће рок бити дужи од 20 дана.

Не наседајте на његову пропаганду.

Zadnji put kad se pouzdao u Trampa, eksere je srao na hoklici u Bijeloj kuci, i dobio olovku da ponese…

Po nekim informacijama neće biti sankcija jer je ruski Gaspromnjeft, koji je pod sankcijama, prebacio nešto preko 6% vlasništva na firmu Gasprom (koja nije pod sankcijama) tako da Gaspromnjeft ima ispod 50% vlasništva. Gasprom nije pod sankcijama jer je EU trebala firma preko koje se mogu obavljati transakcije za one države koje moraju, još uvek, da kupuju naftu od Rusa (Mađarska, Slovačka i još poneke).

Mozda gresim, ali zar ne bi ovo uticalo i na ostale kompanije, pogotovu recimo na Hainan i China Southern, zato sto SAD vec pocinju da uvode sekundarne sankcije kineskim kompanijama koje posluju sa Rusijom? Verujem doduse da bi recimo TK prosao neostecen, kad vec ovoliko leti za Rusiju nakon skoro 3 godine rata

Jedan od najvecih dobavljaca Evropskoj Zajednici Jet-A goriva je Indija, a dobro am je poznato kako Indija ima ogromna nalazista nafte.

A gorivo se može i uvoziti, Srbija ima veoma razvijenu mrežu naftnih kompanija, Mol i OMV npr. koji svakako već uvoze goriva. Takobda sigurno neće stati avijacija i da se dese sankcije.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!