I te kako treba postaviti pitanje kako to da aerodromi u regiji kojima upravlja država imaju velike profite, a oni pod koncesijom gubitke. U 2023. profitabilni su bili Split (14,0 milijuna EUR), Aerodromi Crne Gore (9,6 milijuna EUR), Dubrovnik (8,8 milijuna EUR), Sarajevo (6,4 milijuna EUR), Zadar (2,0 milijuna EUR), Tuzla (1,1 milijun EUR), Rijeka (0,3 milijuna EUR), Mostar (0,2 milijuna EUR). Neprofitabilni su bili samo minijaturni aerodromi, te Pula (-1,3 milijuna EUR) i Banja Luka (-0,9 milijuna EUR). No, aerodromi pod koncesijom su bili neprofitabilni. Tako je Zagreb stvorio gubitak od 5,7 milijuna EUR, a Beograd čak 6,9 milijuna EUR). Nažalost za Skopje i Prištinu nemamo podataka. Ljubljana je bila profitabilna 5,8 milijuna EUR.
I sada se i te kako treba postaviti pitanje kako državno vođeni Split, Dubrovnik, Sarajevo i Podgorica mogu imati tako velike profite, a to ne mogu bitno veći Zagreb i Beograd koji su pod koncesijom. Razlika bitno manjeg Splita i daleko većih Zagreba i Beograda je u 19,7, odnosno 20,9 milijuna EUR. Pobogu.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb); foto: Aerodrom Beograd
Naravno da je Beograd bio u gubitku Kad su bili 2023 cijelo vrijeme tamo radovi.
Bice i 2024 i 2025 sigurno u gubitiku
Mozda ce tek od 2026 imati prvi profit
Normalno kad koncesionar uzima sav profit sa što manje uposlenih …
Prikazivanje netačnih podataka u cilju izvlačenja para.
Moguće.
Nije li ugovor izmedju ZLZ-a (Francuzi?) i drzave/Zagreba takav da bilo kakav minus pokriva grad/drzava? Jer ako je tako, onda im se namještanje bilanci dvostruko isplati.
Ne minuse ne pokriva ni država ni grad. Ni na koji način.
Nisu to samo Francuzi, tu su i Turci, to je potpuno ista korporacija koja vodi aerodrom Skoplje.
Da. No vlasnitic su im ADPI.
Francuzi?
Malo morgen…
???
MZLZ isto kao i Fly Air izvlaci lovu iz hr, a sto ste drugo ocekivali.
I jednima i drugima im radnici imaju male place pa te firme taj gubitak koriste jos i kao argument da ljude drze na minimalcu. Jadna li je drzava koja to dopusta.
Pitanje je da li su zaista u gubitku, izvlače novac na razne načine, npr. fakturišu nabavke i građevinske radove mnogostruko više od realnih cena.
Koji je vas komentar na situaciju iz Podgorice. Avion sa fudbalerima da kruži sat vremena oko crne gore jer aerodrom još ne radi. Bruka.
Koji aerodrom ne radi?
“Koji je vas komentar na situaciju iz Podgorice. Avion sa fudbalerima da kruži sat vremena oko crne gore jer aerodrom još ne radi. Bruka.”
“Koji je vas komentar na situaciju iz Podgorice.”
Jasno da je rec o aerodromu Sidnej.
???
Podgorica
Ništa ja vas ne razumijem.
Avion sa fudbalerima Crne Gore morao je da čeka odnosno da kruži oko crne gore jer je aerodrom zatvoren do 5:30.
Pa to su znali kad su polijetali, zar ne?
Pa napisao vam je Podgorica nije Ljubljana?!
Koncesionaru je najbitnije da zamrači lovu.
Tako se ponašaju i osmanlije u ZLZ!
Posljednja rečenica je krajnje smiješna. Staviti Split u kategoriju manjih, a Zagreb i Beograd svrstat u kategoriju većih je bedasta. Puno je bliže Split Zagrebu nego Zagreb Beogradu po svim parametrima.
Aha posebno u 5 mjeseci zime kada Split ima 30.000 putnika.
Aha gosp.Šćuric, u 5 mjeseci zime kad Split ima 30 000 putnika!?!?jeste Vi to nekaj zabucali,lapsus penkale ili …,naime Split prosinac 2023 ,39013 putnika,nekaj tu ne štima,po Vašem zimskih 5 mjeseci Split ima mjesečno 6 tisuća putnika !?!?
Onda ga je bolje zatvorit i promet usmjerit prema Zadru koji je po mnogim medijima sa 2 miliona profita “ključni”aerodrom,ključni,ne kužim,kaj to znači.?..prc..u zdrav mozak !
Dajte ne pravite se blentav, niste to. Dobro znate da sam misli na 30.000 putnika mjesečno. Eto se netko po prvi puta nakon 20 godina krenuo pametovati.
Poštovani gosp.Šćuric,
Pratim Vaš portal i iznimno sam zadovoljan sa vašim reportažama i izvještajima,jer da nisam ne bi Vas ni pratio,je da Vas nisam nikad pohvalio ali takav sam,možda perfekcionista.
Što se tiče Vašeg komentara na moj,a pošto sam stariji (moj prvi let Skopje -Split 1970)od Vas duboko ste me uvrijedili sa “blentavi” (iako ste se ispravili) i pametovanju,naime ,ja sam komentirao što ste Vi napisali a ne što ste Vi mislili ,što ste Vi mislili to ne znam i u vezi ovog ne želim dalje polemizirat ni kako Vi kažete “pametovati”
Lijepi pozdrav i samo tako nastavite uz malu korekturu !
Pa mozda jer drzava upumpava novac u svoje aerodrome?
Država u Hrvatskoj novac daje samo Osijeku i Rijeci. Splitu, Dubrovniku, Puli i Zadru ne daje ni centa.
Bogami finansijski izvestaji kazu drugacije.
Ne nije istina. Očito niste čitali financijska izvješća.
Jesam upravo. I jasno postoji stavka “Ostali prihodi” koja nije objasnjena.
I onda ste vi jako inteligentno zaključili da su “ostali” prihodi subvencije države.
Čovječe božji, veliki aerodromi Hrvatske ne dobivaju nikakav novac od države, upravo suprotno uplaćuju u proračun 60% dobiti. Majko mila!!!!!!
Za druge ne znam, ali bogami u Rijeci se vide rezultati upumpavanja love, hahahahahaha
Nema interesa u obliku poreznog nadzora. Dakle tržišna privreda i kontrola meni, a njima ne…
Nažalost.
Mislim da je stvar koncesionara i knjigovodstva kako su prikazali bilance,velika amortizacija,malen profit,prilika za plakanje i pregovore.
Kako god to su mogli i državni aerodromi. Što nisu? Zašto oni budale uplaćuju u proračun?
Sami ste odgovorili na pitanje u prvom dijelu. Zato što su državni pa dobit, osim onog zakonskog dijela rezerve, sigurno u cijelosti isplaćuju vlasniku, odnosno državi.
To što su aerodromi pod koncesijom u gubitku apsolutno ništa ne znači za putnike niti sigurnost ili komfor. Jednostavno knjigovodstveno to riješe, da budemo potpuno čisti potpuno legitimno i legalno.
Veći problem bi bio da je obrnuto…
Riječ je samo o kreativnom računovodstvu. Zašto bi koncesionar plaćao porez na dobit ako ne mora, plus ako je u gubitku može od države stalno tražiti ustupke.
A prikazati gubitak je najmanji problem, koncesiju ionako imaju građevinske firme koje proširuju taj aerodrom pa i naplaćuju aerodromu te radove pod uvjetima koje god požele…
Da je to i tako, čemu onda toliko veliki gubitak. Da je to i tako onda se i te kako treba pitati zašto smo ušli u koncesiju i to na aerodromima koji su bili financijski megaprofitabilni i koji su mogli svoje terminale izgraditi vlastitim sredstvima i snagama.
6-7mil € u kontekstu cijelog poslovanja zg/bg aerodroma nije “veliki” gubitak. Dapače reklo bi se da je taman toliki da se može reći da su u gubitku za potrebe pregovora a opet da se pokrije/prenese u slijedeću fiskalnu godinu.
Stoji.
Tako je, vjerovatno u ugovoru postoji stavka ako su gubitaši da ne moraju plaćati poreze, namete, koncesije…. a naša vlada razmišlja o prodaji ovih profitablnih državnih pa će i oni za koju godinu poslavati ko i ovi drugi… pametno
Не знам за Загреб али Београд је у минусу због инвестиција које се књиже као трошак. Наравно то се односи на ширење зграде итд.
Ова година ће бити већи индикатор доброг пословања
Jednako tako je i u Zagrebu. Ali i u Splitu, Zadru i Sarajevu (koji su izgradili nove terminale) pa su oni financijski i te kako profitabilni. Kako to objašnjavate?
Prvo bi dobro bilo da bar sume ulaganja iznesete po svakom aerodromu a tek onda da postavljate ovakva pitanja.
Sva ulaganja smo do sada objavili sa svim iznosima. I za Split, i za Zagreb, i za Dubrovnik, i za Sarjevo, i za Zadar, i za Beograd, i za Ljubljanu, i za Niš…
Kako je onda moguće da se pitate kako je to Sarajevo u plusu a Beograd u minusu? Koliko je to do sada uloženo u aerodrom Sarajevo a koiliko u aerodrom u Beograd? Možete li nam dati konkretan odgovor ili sve ostaje na rekla kazala?
Sve brojke smo objavili.
Pa napisite ovde brojke.
Pročitajte iz u objavljenim člancima. Stvarno nemam vremena za vas tražiti brojke.
U Sarajevo je, kada se uzmu razlike u velicini, procentualno ulozeno i vise nego u Beograd.
Da istina.