Kako je Vlada Velike Britanije dala zeleno svijetlo za treću uzletno-sletnu stazu na London Heathrowu, aerodrom je rekao da će do ljeta imati razrađeni kompletan projekt. Aerodrom se nada da će se odluka donijeti do 2029, a da će staza biti operativna 2035. godine. Heathrow u ovom momentu ima 99% popunjene kapacitete. Istovremeno Heathrow sa dvije uzletno-sletne staze konkurira Amsterdamu koji ih ima 6, te Parisu CDG i Frankfurtu koji ih ima 4.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: London Heathrow
Nemozete usporedjivati broj pista na LHR i na AMS 1/1.
Dok AMS ima 6 pista, zbog konfiguracije, istovremeno efektivno moze koristiti 3, a LHR svoje dvije moze istovremeno koristiti, pa efektivno AMS ima 1 pistu vise. A ona prica di im vlada ogranicava slotove? I sta im onda vrijede piste?
CDG ima 4, ali efektivno 2, a FRA 4 i efektivno 2.5 iskoristive istovremeno.
Jedini u EU koji ima komparabilnu konfiguraciji kao LHR je MUC, a oni su po terminalnom prostoru daleko iz LHR
Da ali LHR ima nenadmašivi kontrolu leta i organizaciju da su doveli iskorišćenost do maksimuma.
Pearson ima 5 pista, ali isto kao u FRA zbog vetra i konfiguracije maksimalna iskorišćenost je 2.5, iako leti kada je hot i humid koristi se i 4ta za poletanje 777 pri MTOW za letove kao sto su HKG
10 godina, auuu. U stvari treba da peruse stotine kuca ako ne i vise gde vise bila nova pista.
Da
LHR sa dve piste ne moze izdrzati do 2035. godine ni u ludilu!
Slažem se. On sa dvije piste ne može funkcionirati već 20 godina, a kamoli da će izdržati još 10.
Размислите мало пре него што нешто напишете. Ако 20 година ипак функционише, значи да може. Не очекујем паметан одговор.
Može, ali se jako malo povećava broj putnika. Slotova više nema, novih letova više nema. Kompanije mogu samo letjeti sa veći avionima pa da se neznatno poveća broj putnika.
Znači, ipak je odobrena tzv. kontroverzna treća staza umjesto novog Thames Estuary zračne luke. Osobno mi je ovo čudna odluka jer će treća staza donijeti dodatnu buku iznad grada s obzirom na neminovni rast prometa.
Po meni je ovo uvelike kukavički potez jer se nije imalo hrabrosti izmjestiti jednu od najprometnijih zračnih luka, već se išlo na krpanje, a koje će kada i ako bude dovršeno, trajati deset godina. Ovim će biti nanesena velika šteta zrakoplovstvu Ujedinjenog Kraljevstva jer je deset godina stvarno pretjerano vrijeme čekanja za jednu, ipak samo, uzletno-sletnu stazu.
Thames Estuary bi donio svojevrsni “New deal” koji bi prokrvio gospodarstvo i u konačnici bi bio dovršen prije treće staze. No, jest što jest, treća staza je definirano rješenje, a metalne (i kompozitne) ptičurine će i dalje stvarati buku leteći tako nisko i bučno iznad tako gusto naseljenog prostora. Sada još samo ostaje za vidjeti hoće li to uspješno biti privedeno kraju za deset godina.
Potpisujem.