I krenulo je. Zbog trgovinskog rata SAD-a protiv ostatka svijeta, te uvođenjem carina za kineske proizvode, kao i resiprocitetnih carina Kine za proizvode iz SAD-a, Juneyao Airlines nije prihvatio isporuku Boeinga 787-9, niti se zna hoće li i kada ovaj avion biti isporučen. Avion je trenutno parkiran u Boeingu. Junayao u floti ima 102 aviona, od čega i devet B787-9.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Juneyao
A Comacovi C909 i C919 koriste Američke motore i brdo delova…
Još će Rusi dugoročno gledano da ispadnu pametni što razvijaju svoju tehnologiju, kakva god da je 🙂
Radi Comac intenzivno na svojim motorima.
Rade ali na žalost daleko su kinezi još od svog motora… i to im je generalno najslabija tačka, kako u civilnoj t ako i u vojnoj industriji… Sigurno zaostaju dobrih 10 godina za Rusima… a za zapadnim modelima… pa bar 20… Neće to skoro…
Da, ali Kinezi su to. Oni i te kako znaju iznenaditi.
Jadan Boeing.Iskreno žao mi ih je kada baš sve krene kako treba uvjek mora nešto da se desi što će da im pokvari poslovanje
Osobno bi rekao kako bi SAD mogao subvencionirati ne baš Boeingove zrakoplove, a onda barem dijelove kako bi zadržali svoju nazočnost na drugom najvećem svjetskom tržištu zrakoplova na svijetu. Možda će čak i kineska strana izuzeti (interventno ili s vremena na vrijeme) od carina Boeingove dijelove jer joj je u interesu i sigurnost i protočnost zrakoplovnog prometa u samoj Kini.
Bez obzira na navedeno, carinski je rat počeo, svi će ga bolno osjetiti, a Boeing prvi. To uopće ne treba sumnjati. Postoji alternativa Boeingu – Airbus, no niti on ne može naštancati zrakoplova koji bi zamijenili Boeingove narudžbe, no nekako stječem dojam da će Trump ipak morati reterirari ili će doći do nekakvig parcijalnih dogovora jer da Kinezi popuste, a bez da dobiju zauzvrat barem blizu uvjeta pod kojima su do sada poslovali, e to iskreno sumnjam. Ipak su oni naučili više stisnuti zube od onih preko oceana.
Kinezi sigurno neće popustiti.
Koja je vaša osnova za takvu tvrdnju? Kineski suficit je ogroman u trgovini sa SAD-om i tako kako vi mislite se ekonija sigurno ne vodi…Kinezi imaju 294 milijarde razloga za izgladiti ovu stavar na dobrobit svih, a poglavito njih samih.
Uostalom, sjećam se samo prije par mjeseci ismijavali ste kinesku zrakoplovnu industriju, a što je sad s time?
Ja sam ismijavao kinesku zrakoplovnu industriju? Se vama jako pogoršalo?
Alen Šćuric
Author
Odgovori Borut
01.04.2025. 08:49
Pobogu čovječe kada je kineski avion potpuna kopija zapadnog i to do sitnica…
Dakle, ovo je napisala osoba koja se ne ismijava nikome i puna je poštovanja prema tuđim proizvodima…Ali omakne joj se neistina
Da, to je potpuna kopija. To je činjenica. Gdje vi ovdje vidite ismijavanje?
Ma jok, sve duboko poštovanje prosto pršti. Ima djelova koji su kopije, unaprijeđene kopije kao i potpuno novih solucija. Tužno je da ovako pričate, ali dokučio sam već davno da ste fascinirani SAD-om i to onim kvaziliberalnim dijelom i da ste izgubili objektivnost.
Ja sam fasciniran SAD-om. Ovo je najbolji vic godine. E našli ste crkvu gdje ćete se bogu molit. Ja ne mogu smislit SAD.
Poštovani, izvoz US u Kinu – robni i NEROBNI( KOJI SE NE CARINI) ,je zbirno mnogo veci.Radno intezivne proizvodnje niske akumulativnosti se ne isplati prenositi u US . Ovo je sve CAR.TAR. pokrivalica za ŠTAMPANJE NOVCA- inflaciju. Bila je : ZLENA AGENDA, COVID, UKRAJONA, SADA CTAR. sve kao opravdanje za stampanje novca.
Ceh placaju građani koji žive od sopstvenog rada.
Motore za vojne i civilne avione moraju da rese ,ne zbog troškova,vec sigurnosti ,nezavisnosti u poslovanju vojnog i putnickog saobracaja.
Da, nerobni izvoz SAD-a u Kinu je iznosio prošle godine između 30 i 40 milijardi USD, zavisno od metodologije izračuna. Pojedini ekonomisti su Trumpu otvoreno skrenuli pozornost upravo na ovaj aspekt upozoravajući ga da će gledajući strogo merkantilistički i na puku opipljivu robu, SAD strahovito izgubiti baš na tom uslužnom / nerobnom aspektu, a samim tim će patiti i visokotehnološki sektor SAD.
Ono što je važno za istaknuti kako Kina još uvijek nije išla dovoljno snažno u suzbijanje dolara u međunarodnoj trgovini, a što će zasigurno činiti ukoliko i kada se ovaj rat zaoštri. Dakle, nema dvojbe kako bi EU sutra prihatio da se njihov međusobni trgovinski odnos dedolarizira, a nakon toga bi to prihvatile i brojne druge države. Kina kao posjednik ogromnih količina dolara može u određenim trenucima doslovno preplaviti tržište dolarom i učiniti ga jeftinim jer neće biti dovoljno igrača koji će ga otkupljivati i čuvati mu vrijednost.
Ima tu još jako puno detalja koji aktualna SAD administracija ne razumije ili se nada da će Kina kao i većina svijeta ipak pokleknuti i da će ugovoriti s SAD-om, po SAD povoljne ugovore i same sebi nametnuti obveze. Kada se samo sjetim tzv. Plaza Accord-a iz 1985. kada je Japan pristao na drugu kapitulaciju, ovog puta gospodarsku, odričući se svojeg gospodarskog rasta i suverenetiteta, i od kada je su za istog nastupila tzv. izgubljena desetljeća. Eto, upravo je Plaza Accord ono što SAD očekuju od Kine i drugih zemalja koje su se drznule taknuti u njen primat. Što je najparadoksalnije, Kina uopće ne dira ničiji primat, niti ikome išta uvjetuje u političkom smislu, a niti od drugih radi na silu svoje saveznike. Gleda sebe, gleda svoj narod, rade svojim rukama i umovima i ne stječu novce na “neku foru” kao što to čini SAD kroz svoju uslužno i rentijersko gospodarstvo. Ima SAD opako dobre inženjerske proizvodne kapacitete, da se ne lažemo, no to je ostatak ostataka onog što je nekada bilo, a što se iselilo jer je glad za profitom jača od domoljublja.
Da, Kina će svakako morati usavršiti znanja oko avionike i motora. Na dobrom su putu, već raspolažu s kvalitetnim inačicama, bez obzira da li ih netko naziva kopijama, i kada to usvoje, a hoće, tada će sve ovakve okolnosti ucjena i igara biti za njih vrlo lako rješive, posebno s obzirom na sada već odlično uspostavljeno, vrlo kvalitetno domaće tržište.
Izuzetno kvalitetni su komentari gospodina Boruta…